Jump to content



Δοκιμή Raid.


DrAndree

Recommended Posts

Οποτε για να εχω το κεφαλι ησυχο κανω raid 1 και εγω στους 500αριδες. Εχω οώς 2 ερωτησεις.

Να τους κανω απο το bios ή να περασω τα ws και το κανω οπως το βιντεακι;

Τωρα στο πσ τα ws ειναι περασμενα ενα 250αρι.

Μπορω να βαλω ακομα ενα 250αρι ιδιας μαρκας και να το κανω οπως το βιντεκι; Θα εχει διαφορα στο read;

Και τελευταια ερωτιση. Εχω ενα σκλιρο 1TB με φακελους και υποφακελους, το οποιο το εχω με φωτογραφιες γιατι ειμαι ερασιτεχνης φωτογραφος. Για να μην τα χασω εχω δευτερο σκλιρο το οποιο μια φορα το μινα πρεπει να περασω οτι αλλαγες που εχω κανει στον αλλο σκλιρο αλλα ειναι πεδεμα λογο φακελων, υποφακελων και κατιγοριοποιησης.

Και οι δυο ειναι της seagate αλλα ο ενας ειναι Seagate external hard drive p/n 9SF2A4-500 1TB και ο αλλος ειναι εσωτερικος ST310005 28AS. Μπορω να σβησω τον εναν και να τα κανω raid1 mirroring ή πρεπει να βγαλω τον εξωτερικο μεσα απο το κουτι της seagate και να το κανω εσωτερικο στο πσ;

Καλύτερα βάλε ένα 250 ακόμα για να μην χάραμισεις 500η για λειτουργικο και αυτους *αν θές* τους κάνεις raid 0 (stripe) γιατι νωρίτερα θα κάνεις φορματ παρά να σου σκάσουν εκτός και αν έχεις πολύ software και δεν θες να μπαινεις σε διαδικασίες installation , και κάνε τους 500 μεταξύ τους και αυτούς raid 1 (mirror) για τα data σου,

το raid ναι κάνετο με εσωτερικούς όχι πάνω από usb, αλλά κράτα και ένα offline backup γιατί (εξωτερικό όχι μόνιμα συνδεδεμένο) αν σου κάνει καμια @@ η δεή raid ξεraid...

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα και παλι.

Εκανα raid 0 (Stripe) τελικα στους 500αριδες.

Στις ρυθμiσεις εκανα ενα λαθος, καπου μου ζητhσε ενα μεγεθος χρισης (μαλλον) που δεν το καταλαβα και επελεξα 500gb.

Μηπως επρεπε να γραψω 1000 για να χρησιμοποισει ολη την χωρητικοτητα; Με την επιλογη μου χρησιμοποιει την μιση και ποσο επηρεαζει αυτο την λειτουργια του;

Μπορω να κανω κατι τωρα εκτος απο το να το ξανακανω απο την αρχη;

Εδω το βιντεο το πως ξεκηναει και παρακατω η πληροφοσιες απο την διαχειριση δισκων.

image.jpg

Link to comment
Share on other sites

σίγουρα έκανες τους 500 ή κατά λάθος τον 250 με ένα 500?

θα έπρεπε να σου δώσει 1tb logical disk, με hardware raid από οτι είδα μόνο άν έχει ο κατασκευαστής καμια utilitia αλλίως χλωμό θα πρέπει να ξαναγίνει απο την αρχή,

Link to comment
Share on other sites

Τους δυο 500αριδες σιγουρα απλα σε καποια φαση με ρωτασει να επιλεγω σε gb την χωρητικοτητα που θελω να χρησιμοποιησω και δεν ηξερα καταβαλα τι ακρηβος ζητουσε. Λογο αμφηβολιας επελεξα ακρηβος 500.

Link to comment
Share on other sites

Το θεμα τωρα ειναι οτι δουλευει πολυ καλα και τα παραθηρα και οι εντολες γινονται πολυ γρηγωρα (μιλοντας παντα σε σχεση με το παλιο).

Τωρα οσο για τους δυο του 1Tb που ανεφερα οτι ο ενας ηταν εξωτερικος τον εκανα εσωτερικο, (οπως φενεται στην εικονα)

image.jpg

Μπορω τον σκλιρο "Photo Archive B" να να κανω mirroting στον "Photo Archive A";

Link to comment
Share on other sites

Οποτε για να εχω το κεφαλι ησυχο κανω raid 1 και εγω στους 500αριδες.
Πάμε πάλι: το RAID1 (mirroring) ΔΕΝ είναι backup.

Backup θεωρείται μόνο όταν αποθηκεύεις τα δεδομένα σου εκτός Η/Υ. Ο προορισμός των δεδομένων σου να μην είναι μόνιμα συνδεδεμένος στο πισί σου, π.χ. ένας δίσκος σε θήκη USB στο συρτάρι που βγαίνει 2 φορές το μήνα για να τρέξεις το backup ή δισκάκια (DVD, BR κλπ).

Οι λόγοι που μπορεί να έχει κάποιος απώλεια δεδομένων, κατηγοριοποιούνται ως εξής:

TxJPQ9l.gif

- Natural disaster είναι ο,τιδήποτε από πλημμύρα και φωτιά εώς χαλασμένο κλιματιστικό που έσταζε νερά πάνω στον Η/Υ σου. Προστασία δεδομένων από RAID1 = μηδέν.

- Virus, από αυτούς που σου σβύνουν ή κλειδώνουν (ransomware) αρχεία, μέχρι αυτούς που σου αχρηστεύουν τον Η/Υ. Προστασία δεδομένων από RAID1 = μηδέν.

- Software corruption: το λειτουργικό και οι εφαρμογές σου δεν βλέπουν Seagate 1 & Seagate 2, βλέπουν drive C: μόνο. Και άμα πάει κάτι στραβά και σου καταστραφούν τα δεδομένα στον έναν δίσκο, ο 2ος δίσκος σου θα έχει έχει ένα ακριβές αντίγραφο από κατεστραμμένα δεδομένα. Προστασία δεδομένων από RAID1 = μηδέν.

- Human error: ομοίως με το παραπάνω, όταν σβήσεις κατά λάθος έναν φάκελο με φωτογραφίες, τον σβήνεις κι από τους 2 δίσκους. Προστασία δεδομένων από RAID1 = μηδέν.

- Hardware failure. Το μόνο hardware failure από το οποίο σε σώζει το RAID1, είναι η απώλεια ενός δίσκου. Όλα τα υπόλοιπα του στυλ "2 δίσκοι πεθάνανε ταυτόχρονα", "πέθανε το τροφοδοτικό και πήρε μαζί του μνήμες και δίσκους", "πέθανε η μητρική και δε μπορώ να βρω ίδια για να μεταφέρω το RAID1 μου", απλά σε αφήνουν ξεκρέμαστο. Προστασία δεδομένων από RAID1 = σε ορισμένες περιπτώσεις.

Αφήστε το RAID1, ο σκοπός του είναι μόνο για ετοιμότητα λειτουργικού συστήματος και όχι για backup.

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστω για την αναλητικη και πολυ χρησιμη εξιγηση.

Τους δισκους που εχω κανει raid ειναι σε αλλο pc που εχει παιχνιδια που πεζει ο μικρος αδελφος. Η παρπανω εικονα ειναι απο τον υπολογιστη μου που εχω εγω και χρησιμοπιω για φωτογραφιες, ιντερνετ κτλ. Τον (C:) ενα ssd 120αρι και τους E: και F: που ειναι απο 1ΤΒ με φωτογραφιες. οτι εχει ο ενας εχει και ο αλλος. απλα οτι κινιση θελω να κανω στον εναν θα ηθελα ο αλλος να ενημερονετε αυτοματα γιατι τους εχω σε φακελους και υποφακελους, ανοιχτα αρχεια που οταν τα αλλαζω και τα αποθηκευο καθε λιγο πρεπει να τα αντιγραφω στον αλλον.

Τι προτεινεις παρακαλω να κανω;

Link to comment
Share on other sites

Είπαμε, το να αντιγράφονται τα αρχεία αμέσως και αυτόματα, δεν είναι λύση. Είναι λύση μόνο αν κλατάρει ο ένας δίσκος. Αν σβηστεί κατά λάθος ένας φάκελος, ή κολλήσεις ιό, ή σκοτώσει τους δίσκους σου καμιά πτώση τάσης, τα έχασες όλα.

Τι λειτουργικό έχεις; Οι εκδόσεις Windows Ultimate & Professional έχουν την δυνατότητα να κάνουν backup μέσω δικτύου.

Αν οι 2 υπολογιστές είναι στο ίδιο δίκτυο, τότε εγώ αυτό που θα έκανα στη θέση σου είναι το εξής:

- Βγάζεις τον έναν 1Tb δίσκο από το PC σου και τον βάζεις στου αδερφού σου.

- Φροντίζεις να βάλεις permissions για να μην μπορεί να τον δει αυτός, παρά μόνο εσύ μέσω δικτύου.

- Τρέχεις μια φορά το backup από το PC σου στον δίσκο 1Tb που είναι στο PC του αδερφού σου. Το πρώτο θα πάρει πολύ ώρα.

- Σετάρεις να τρέχει το backup κάθε βράδυ/δυο φορές τη μέρα/κάθε ώρα/όσο συχνά θες. Αφήνεις κι ένα shortcut στο desktop για να το τρέχεις όποτε τελειώνεις μια δουλειά.

Όταν επιλέξεις το backup να είναι incremental, κι έχεις π.χ. 600Gb δεδομένα, την πρώτη φορά θα αντιγράψει τα πάντα (600Gb). Την επόμενη φορά θα αντιγράψει ΜΟΝΟ τα αρχεία που έχουν αλλαχτεί/προστεθεί. Αν δηλαδή δουλέψεις σε 2 αρχεία μεγέθους 20Mb και δημιουργήσεις ένα νέο αρχείο μεγέθους 5Mb, το επόμενο incremental backup θα αντιγράψει 25Mb.

Για να γίνουν τα παρακάτω, δεν χρειάζεται να αγοράσεις τίποτα επιπλέον, αν έχεις τα 2 PCs ήδη στο δίκτυο και το δικό σου έχει λειτουργικό Ultimate ή Professional.

Link to comment
Share on other sites

Τους δυο 500αριδες σιγουρα απλα σε καποια φαση με ρωτασει να επιλεγω σε gb την χωρητικοτητα που θελω να χρησιμοποιησω και δεν ηξερα καταβαλα τι ακρηβος ζητουσε. Λογο αμφηβολιας επελεξα ακρηβος 500.

Σου ζητάει να γράψεις τί ποσό από το σύνολο της χωρητικότητας του καθενός δίσκου θα ήθελες να χρησιομοποιήσεις για το array.

Εάν επέλεγες 250 θα σου χρησιμοποιούσε μόνο τα 250GB από κάθε δίσκο για το Raid-1 array.

Kατόπιν θα μπορούσες να φτιάξεις ένα δεύτερο array είτε 0 ίτε 1 με την υπολειπόμενη χωρητικότητα...

Σε αντίστοιχο σύστημα, έχω μοιράσει 2 640GB (596GB πραγματικά) δίσκους, σε ένα RAID-0 των 80GB ( 40GB από τον καθένα ) και με τα υπολοιπα 556GB ένα RAID-1 των 556GB...R-0 για windows και προγράμματα και R-1 για τα δεδομένα μου. Έάν έσκαγε ο ένας δίσκος , ναι μεν δεν θα μπορούσα να μπω στα windows αλλά αν τα ξαναέστηνα, ή αν έβαζα έναν άλλο δίσκο στο σύστημα , θα μπορούσα να έχω τα αρχεία μου από το R-1...

Link to comment
Share on other sites

Για να γίνουν τα παρακάτω, δεν χρειάζεται να αγοράσεις τίποτα επιπλέον, αν έχεις τα 2 PCs ήδη στο δίκτυο και το δικό σου έχει λειτουργικό Ultimate ή Professional.

Ναι εχω Ultimate στο δικο μου και profesional στο αλλο. Να παρω δλδ τον εναν σκλυρο και να το βαλω στο αλλο pc.

Δεν ξερω πως να κανω permision. Το διχτυο το εχω ασυρματω και θα καθυστερισει να κανει μεταφορα 500gb +.

Σου ζητάει να γράψεις τί ποσό από το σύνολο της χωρητικότητας του καθενός δίσκου θα ήθελες να χρησιομοποιήσεις για το array.

Εάν επέλεγες 250 θα σου χρησιμοποιούσε μόνο τα 250GB από κάθε δίσκο για το Raid-1 array.

Kατόπιν θα μπορούσες να φτιάξεις ένα δεύτερο array είτε 0 ίτε 1 με την υπολειπόμενη χωρητικότητα...

Τωρα λιγο αργα, ηδη εχει φορτοσει τα παιχνιδια του μεσο steam. Οποτε το αφινω ος εχει, Οπως και να εχει δεν κραταει αρχεια.

Link to comment
Share on other sites

Ναι εχω Ultimate στο δικο μου και profesional στο αλλο. Να παρω δλδ τον εναν σκλυρο και να το βαλω στο αλλο pc.

Δεν ξερω πως να κανω permision. Το διχτυο το εχω ασυρματω και θα καθυστερισει να κανει μεταφορα 500gb +.

Τα permissions είναι εύκολα να τα στήσεις, θα σε βοηθήσουμε εμείς.

Το πρώτο backup θα το βάλεις να γίνεται το βράδυ, από κει και μετά κάθε backup που θα έχει να αντιγράψει 150Mb, θα κάνει 10 δευτερόλεπτα.

Ύστερα, και φωτιά να πάρει το ένα PC, η δουλειά σου θα είναι άθικτη στο άλλο.

Link to comment
Share on other sites

Στα windows 8.1 πως μπορώ να επιλέξω κάθε πότε να παίρνει backup, και να αντιγράφει μόνο τις αλλαγές (στα 7 δούλευε οκ);;

Έχει επιλογή μόνο create system image (ανοίγει μέσα απ το File History στο control panel)

Έχει το filehistory το οποιο παιρνει μόνο τα documents (?) .

Link to comment
Share on other sites

Να κάνω και μια άλλη ερώτηση.

Για να μη ξανανοίξω το πσ του μπορώ να το κάνω backup στο δεύτερο σκληρό και να το έχω αποσυνδεόμενο και μια φορά την εβδομάδα η όποτε χρειαστεί να το συνδέσω και να το ενημερώσω το backup με τα αρχεία που έχουν αλλαχτεί/προστεθεί;

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξερω αν πρεπει να θεσω το ερωτιμα σε αυτο το θεμα ή να το ανοιξω στα games.!

Στο PC που εκανα raid τρεχει πολυ καλα ιδιος στα παιχνιδια cod, black ops αλλα το στο Aion κολλαει πολυ σαν να εχει πολυ lag και οι ενδιξεις του παιχνιδιου λενε οτι τρεχει με 30-32fps.

Την ιδια ωρα οι υπολιποι παιχτες λενε οτι δε νφταιει το σερβερ και οι ταχυτητες μου ειναι στο φουλ.

Δεν νομιζω να εχει σχεσει το raid.;

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.