Jump to content



Laptop εως 320 ευρω


evolution

Recommended Posts

Ψαχνω laptop εως 300-320 ευρω

κοιταζω καποιο απο τα παρακατω :

MAKRO Laptops - Επιλογές (αναμεσα στα 3 πρωτα)

Πιο θα προτεινατε και γιατι ?(πολυ πιθανο οποιο και να παρω απο την αρχη να βαλω ssd- καπου εχω ενα agility 3 60αρι αν δεν κανω λαθος εκτος αν ειναι περιττο)

Η χρηση του θα ειναι internet κυριως (facebook και παιχνιδια) και πολυ σπανια καμια ταινια Αν υπαρχει κατι αλλο σε αυτα τα λεφτα - ποσο μαλλον με καποια διανομη windows σε αυτα τα λεφτα - δεν θα ελεγα οχι τα 320 ειναι ομως το απολυτο μεγιστο

Link to comment
Share on other sites

Σε αυτά τα λεφτά, μακράν καλύτερη και πιο συμφέρουσα επιλογή είναι το refurbished/μεταχειρισμένο.

Πχ Ένα Dell E6400/P8600/4GB/Δίσκο είπες θα βάλεις εσύ/ θα σου βγεί γύρω στα 250 - 300 ευρώ με εγγύηση κιόλας. Πολύ ποιότικότερο και πιο αξιόπιστο από οτιδήποτε καινούριο βρεις σε αυτά τα λεφτά και απο επιδόσεις σε καλύπτει μια χαρά για αυτά που θέλεις να κάνεις.΄

Όχι βέβαια από ebay κτλ αλλά από εγχώριο κατάστημα για να έχεις και εγγύηση αμεσότητα κτλ.

Link to comment
Share on other sites

Απο ebay οντως δεν θελω μιας και δεν υπαρχει η δυνατοτητα για τον ενδιαφερομενο

Δηλαδη καποιο απο το παραπανω για internet δεν θα κανει δουλεια ? Σε τι λεφτα θα επρεπε να κοιταξει ?

Link to comment
Share on other sites

Packard Bell 15"/pentium b960/4G/500GB με linux (χωρίς windows δλδ). 323€

Lenovo ίδια specs 324€ (no windows)

Αλλά σου προτείνω αυτό:

15"/ι3/4G/500GB με windows 8 HP compaq 350€.

Αυτό καθαρά από specs δεν έχω ιδέα τι λένε από άποψη ποιότητας κτλ.

Link to comment
Share on other sites

Packard Bell 15"/pentium b960/4G/500GB με linux (χωρίς windows δλδ). 323€

Lenovo ίδια specs 324€ (no windows)

Αλλά σου προτείνω αυτό:

15"/ι3/4G/500GB με windows 8 HP compaq 350€.

Αυτό καθαρά από specs δεν έχω ιδέα τι λένε από άποψη ποιότητας κτλ.

H ποιοτητα δεν μας ενδιαφερει τοσο σε αυτη την τιμη απλα να μπορει να εχει 1-2 καρτελες ανοικτες στο internet και να μην "σκαλωνει" στα παιχνιδια του facebook

Οποτε οπως το βλεπω θα του πω να περιμενει λιγο και να κοιταξει στο τελευταιο με τον Ι3

Link to comment
Share on other sites

Αυτό https://www.skroutz.gr/s/3902719/Lenovo-IdeaPad-G500-B960-4GB-500GB.html πήρε προχθές μια φίλη από e-lenovo . gr (στα 329Ε) και μου το έφερε να της βάλω OS (Win7Ult x64) και προγράμματα. Μια χαρά από τις δοκιμές που κάναμε όταν της το παρέδωσα εχτές το απόγευμα. Στο τσακ δεν πρόλαβε να πάρει ακριβώς το ίδιο στα ίδια χρήματα με τον 2020Μ αντί για τον Β980 που είχε το δικό της.

Τώρα δεν το βλέπω διαθέσιμο πουθενά πέρα από mgmanager

Αυτό https://www.skroutz.gr/s/3754349/Lenovo-Essential-B590-2020M-4GB-500GB.html ήθελε αλλά χωρίς win8

Link to comment
Share on other sites

Κανένα, γιατί είναι απελπιστικά αργά. Καλύτερα να πάρεις κάτι τέτοιο, που είναι μακράν ταχύτερο, μακράν καλύτερα φτιαγμένο, και θα σου μείνουν και ρέστα.

thanks και έψαχνα ένα φτηνό thinkpad για τη δουλειά. ordered :T:

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Θα προτεινατε thinkpad σε ενα φοιτητη? Εννοω οτι ψηνομαι για καινουριο laptop μιας και το δικο μου μου εχει βγαλει τον καρκινο και τα specs των thinkpad δε μου φαινονται ασχημα. Η χρηση που το θελω ειναι τυπικη, surfαρισμα, downloading, ταινιες και μουσικη.

Επισης, τι παιζει με το λογισμικο τους?

Link to comment
Share on other sites

Για τη χρήση που λες σχεδόν οποιοδήποτε laptop σου κάνει. Τα κύρια χαρακτηριστικά που μου αρέσουν στα thinkpad είναι καλή κατασκευή με κύριο στόχο τη λειτουργικότητα και οχι εμφάνιση, έχω θέμα με τα γυαλιστερά, στρογγυλά laptop. Το thinkpad είναι απλά ένα μαύρο τούβλο για δουλειά. Μετά έρχονται τα parts, βρίσκεις εύκολα και αν πιάνουν τα χέρια σου τα αλλάζεις όλα άνετα. Μεγάλο συν το ultrabay, αλλάζεις το dvdrw με μπαταρία ή caddy για δίσκο με μια κίνηση και όντως business laptop παίζει και docking station πάμφθηνο από ebay.

Σίγουρα το design δεν είναι για όλους οπότε αν κάτι τέτοιο σε απασχολεί κοιτάς αλλού.

[edit] Επίσης συνήθως δεν έχουν καμιά πολύ σπουδαία οθόνη σε χρώματα. Κάποια παλιά μοντέλα είχαν 15ρες 1600x1200 IPS πχ T60p αλλά τα έχουν κόψει αυτά, πλέον πολύ λίγα έχουν IPS. Αλλά μπορείς να βρεις καλές αναλύσεις, το 14.1 wide που πήρα είναι 1440x900.

Το software για windows (thinkvantage) είναι από τα καλύτερα 'bloatware' που δίνουν εταιρείες φορητών γιατί σου δίνει επιλογή τι θέλεις να περάσεις, δε χρειάζεται να περάσεις οτιδήποτε εφαρμογή έχουν μόνο ό,τι είναι χρήσιμο. Καλύτερο από HP και Dell που έχω δουλέψει που ούτε καν περιγραφή δεν έχουν τι εφαρμογές περνάνε. Επίσης με το system update γίνονται όλες οι εφαρμογές update με ένα πρόγραμμα, αντί να ψάχνεις στο site της lenovo (που δεν είναι και το υπόδειγμα σε χρηστικότητα). Για linux δεν υπάρχουν επίσημες εφαρμογές.

Link to comment
Share on other sites

Επαναφερω το θεμα μιας και υπηρξε μια αλλαγη μπορουμε να το παρουμε μεσω πιστωτικης με δωσεις ειδα οτι το πλαισιο βγαζει 50 ατοκες (πανω απο 350 ευρω νομιζω)

Toshiba Satellite C75-A-102 - Όλα τα laptops - plaisio.gr

Toshiba Satellite C75-A-100 - Όλα τα laptops - plaisio.gr

Αξίζει να κοιτάξουμε κάποιο από τα παραπάνω? αν ναι θα έχει μεγάλη διάφορα ο επεξεργαστής ? ( τους που αν γίνει παραγγελία από internet η διάφορα είναι πολύ μεγάλη ~150 ευρό)

Ι3 3120Μ στα 2.5 vs Ι5 3230Μ στα 2.6

Έκτος αν γνωρίζετε κάποιο άλλο laptop αρκεί το κατάστημα να έχει 24 άτοκες δόσεις μεσώ πιστωτικής

Link to comment
Share on other sites

Ένας υπολογιστής είναι αγαθό διαρκές, θα τον χρησιμοποιείτε σε βάθος χρόνου 5 ετών, πράγμα που καθιστά το υπερβάλλον κόστος των 150€ μάλλον ανάξιο προσοχής, πόσο μάλλον αφού θα πληρωθεί και με πολλές δόσεις, (όπου "τα λεφτά δεν φαίνονται"). Προτείνω τον i5.

Link to comment
Share on other sites

Ένας υπολογιστής είναι αγαθό διαρκές, θα τον χρησιμοποιείτε σε βάθος χρόνου 5 ετών, πράγμα που καθιστά το υπερβάλλον κόστος των 150€ μάλλον ανάξιο προσοχής, πόσο μάλλον αφού θα πληρωθεί και με πολλές δόσεις, (όπου "τα λεφτά δεν φαίνονται"). Προτείνω τον i5.

Δεν βλέπω ουσιαστική διάφορα όμως στα συγκριτικά για αυτό το σκεφτούμε για να κερδίσω 100Μhz δεν βλέπω νόημα

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.