Jump to content



No signal μετά από αλλαγή cpu ψυκτρας


Dr_Nikiforos

Recommended Posts

Καλησπέρα, εχθές έκανα αλλαγή ψύκτρας από h100 σε h60 στο σύστημα της υπογραφής μου. Πριν την αλλαγή όλα μια χαρά, μετά την αλλαγή το χάος.

Ενώ όλα ξεκινούν κανονικά η οθόνη δείχνει no signal.

Tι έχω δοκιμασει:

Οτιδήποτε tip βρήκα στο νέτ με cmos-bios Reset, ξεκουμπωμα Bios μπαταρίας για 1-5-10 ώρες.

Αλλαγή καλωδιου τροφοδοσίας pc, 6pin από τροφοδοτικό σε κάρτα γραφικών καθώς και το dvi σε dvi.

Στήσιμο απ την αρχή 3 4 φορές μήπως μου είχε ξεφύγει κάτι.

Καθαρισμός με πινέλο κάθε slot σε pci και ram.

Δοκιμή σε μητρική 1156 με την ίδια κάρτα και το ίδιο τροφοδοτικό (εκεί η μητρική κάνει 3σερι μπιπ σαν ενα και μετά από 1λεπτο κάνει restart) αλλά και πάλι δεν δείχνει τπτ η οθόνη.

Δοκιμή με το 1156 σύστημα με ίδια κάρτα και αλλο τροφοδοτικό όπου είχα τα ίδια αποτελέσματα 3σερι μπιπ και σκοτάδι.

Το απόγευμα θα δοκιμάσω άλλη κάρτα και θα βάλω την δική μου σε άλλο μηχάνημα.

Υπάρχει κάτι άλλο που μου προτείνετε να δοκιμάσω?

Link to comment
Share on other sites

Δοκιμή σε μητρική 1156 με την ίδια κάρτα και το ίδιο τροφοδοτικό (εκεί η μητρική κάνει 3σερι μπιπ σαν ενα και μετά από 1λεπτο κάνει restart) αλλά και πάλι δεν δείχνει τπτ η οθόνη.

Δοκιμή με το 1156 σύστημα με ίδια κάρτα και αλλο τροφοδοτικό όπου είχα τα ίδια αποτελέσματα 3σερι μπιπ και σκοτάδι.

Αν κατάλαβα καλά δοκίμασες την κάρτα σου σε άλλο σύστημα και δεν παίζει...;

Αν ναι, τι ακριβώς ψάχνεις; Για κάποιο λόγο τα έπαιξε η κάρτα. Μπορεί αλλάζοντας ψύκτρα να τη χτύπησες, γρατσούνισες, ή απλά να ήρθε η ώρα της.

Link to comment
Share on other sites

Την είχα εκτός συστήματος κατά την αλλαγη της ψύκτρας. Απλώς έχω έναν ενδοιασμό για το σύστημα που δοκίμασα επειδή είχε πολύ καιρό να μπει σε λειτουργία γι αυτό ανέφερα ότι θα την δοκιμάσω

σε άλλο σύστημα σε λίγο που ξέρω ότι όλα λειτουργούν σίγουρα.

Link to comment
Share on other sites

Εγινε η δοκιμη και σε αλλο συστημα και διαπιστωθηκε πως η καρτουλα δεν..

(εβαλα και αλλο καρτα στο δικο μου pc και ολα οκ).

Η καρτα ειναι 14μηνων, εστειλα support ticket στην sapphire και περιμενω απαντηση για την διαδικασια που θα πρεπει να ακολουθησω για την αποστολη και το ενδεχομενο αντικαταστασης.

Link to comment
Share on other sites

Μήπως έγινε τπτ με την h60;; Γενικά oi watercooled ψύκτρες της corsair τα έχουν τα "θεματάκια" τους...

ImageBam

My Corsair H60 EXPLODED!! - Heatsinks - Overclocking

Δεν λέω ότι μπορεί να "έσκασε" όπως στην παραπάνω περίπτωση, αλλά μήπως "ξέφυγε" καμιά σταγονούλα με το που άρχισε να δουλεύει...;;;

Link to comment
Share on other sites

Εβαλα νεα καρτουλα και ολα κομπλε.. [MENTION=22751]savaspar[/MENTION] ειχα βαλει ενα κομματι χαρτι για τετοιο ενδεχομενο. Τι να πω, ισως ειχε ερθει η ωρα της.

Μιλησα με sapphire συμπληρωσα και την φορμα για rma και περιμενω να μου στειλουν

κωδικο rma για να κανω αποστολη.

Εχεις κανεις παρομοια εμπειρια? Ποσες μερες χρειαζεται περιπου, ποσες κανει για να ερθει πισω η αντικατασταση κλπ κλπ?

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.