Jump to content



Ποτέ την Κυριακή;


wrong method

Ποια είναι η γνώμη σας;  

58 members have voted

You do not have permission to vote in this poll, or see the poll results. Please sign in or register to vote in this poll.

Recommended Posts

εγώ να σας πω μια μικρή ιστορία πριν μερικά χρόνια και βγάλτε τα συμπεράσματά σας για το κράτος δικαίου και τις εργάσιμες Κυριακές.

Έκανα ταυτόχρονα 3 δουλειές για πάνω απο 4 χρόνια. Το πρωί γραμματέας σε εταιρία ξενοδοχειακού εξοπλισμού που αργότερα απο γραμματέας λόγω απόλυσης προσωπικού έγινα και λογίστρια με ότι αυτό συνεπάγεται σε ώρες δουλειάς, άγχος, διαβάσματα κλπ. Το απόγευμα έκανα μαθήματα σε φροντιστήριο σε παιδιά γυμνασίου/λυκείου και το βράδυ από 10 έως ότι ώρα είχε κέφια ο κάθε πελάτης σε καφέ-μπαρ. Ώρες ύπνου 3-4max (από τότε έχω το κουσούρι να μη μπορώ να κοιμηθώ).

Μέρες εργασίας 7 στις 7 κυριολεκτικά και όλα αυτά για να τα βγάλω πέρα.

Το αποτέλεσμα ήταν από τις 2 δουλειές να έχω χρωστούμενα. Με τη μία παλεύω ακόμα σε δικαστήρια (μετά από 5 χρόνια σχεδόν) στο κράτος δικαίου για να πάρω δεδουλευμένα που μέσα από παραθύρια και παντζούρια δεν θα βγάλω άκρη τελικά και μόνο κερατιάτικα σε χαρτόσημα πληρώνω και δικηγόρους.

ΟΧΙ λοιπόν δεν είμαι υπερ και όποιος είναι υπέρ της Κυριακής να κάτσει να στρώσει κ0λο 24/7/365.

Αν ήμασταν σε κράτος που η έξτρα εργασία σημαίνει έξτρα προσωπικό ΚΑΙ στην ώρα τους απολαβές, θα έλεγα ΝΑΙ και τις Κυριακές, ΝΑΙ και τη Κυριακή του Πάσχα και σε όλες τις μεγάλες αργίες, να πάρει και κάποιος άλλος ένα μεροκάματο.

Επειδή όμως δεν είμαστε σε αυτό το κράτος και επειδή ήδη ο εργαζόμενος στύβεται σα λεμονόκουπα δεν είμαι υπέρ και δε θα είμαι όσο είναι αυτή η κατάσταση. Λεφτά δεν υπάρχουν, εκτός αν πιστεύεται ακόμα το Γιωργάκη μερικοί. Έλλειψη χρημάτων στάση εμπορίου. No money λεπόν οπότε είτε Κυριακή είτε Δευτέρα κάνει το ίδιο για τον καταναλωτή.

Αν ένα ποσοστό βολεύεται, αναρωτηθείτε αν είναι ικανό να δώσει το μεροκάματο του εργάτη που θα τον εξυπηρετήσει ή το αφεντικό θα τον έχει στο περίμενε.:giveup:

Έγινε επεξεργασία από karmen1983
Link to comment
Share on other sites

  • Replies 112
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

1 απλη ερωτηση.

Υπαρχει κανεις απο αυτους που απαντησαν εδω μεσα ή που θα απαντησουν που δουλευει την Κυριακη και να ειναι υπερ του μετρου?

Και φυσικα δεν μιλαω για το "υποχρεωτικο-σε-ολες-τις-δουλειες" 1 φορα το μηνα "ΧΩσέ Γκουερβο εσπεσιαλ κερασμενο" απο το εκαστοτε αφεντικο του εκαστοτε Πετρου ουτε για το δουλευω 9 δουλειες για τον Χ,Ψ,Ζ λογο της Καρμεν.

Αν ολοι οσοι απαντησαν οτι ειναι υπερ του μετρου ειναι "εν δυναμει καταναλωτες" να ξερουμε τι λεμε.

Δεκτες φυσικα και οι αποψεις αφεντικων αν εχουμε κανενα και οχι μονο υπαλληλων. Επισης, το ξερω οτι ειναι δυσκολο, αλλα θα ηταν αρκετα χρησιμο οποιος απανταει, να αφηνει στην ακρη το εκδικητικο στυλακι "Εγω ειμαι μαμακας και δουλευω σαν το σκυλο στο γραφειο μου 459 ωρες την εβδομαδα? να δουλεψουν κι αυτοι οι τεμπεληδες!"

Μην εχουμε νεο εμφυλιο τυπου "Δημοσιου-Ιδιωτικου" παλι.

Α ψιτ και κατι τελευταιο εε? Επειδη το μετρο στην Ελλαδα παει να εφαρμοστει εχει αλλη βαρυτητα η αποψη των 5-6 κακομοιρων που ξεμειναν ακομα εδω απο αυτους που παιρνουν 3πλο μεροκαματο + bonus παραγωγικοτητας τις Κυριακες στην... Ζυριχη.

Link to comment
Share on other sites

Ζυρίχη Κυριακές μόνο τα "εφημερεύοντα" super market είναι ανοικτά, στους κεντρικούς σταθμούς. Κατά τα άλλα, νέκρα (δεν κυκλοφορεί ο κόσμος ιδιαίτερα την Κυριακή)

Sent from my Nexus 7 using Tapatalk 4

Link to comment
Share on other sites

αναρωτηθείτε ποιον άλλον εκτός από υπερκαταστήματα τύπου jumbo θα ωφελήσει το μέτρο,αφού χρήματα δεν υπάρχουν για ξόδεμα

και οι λιανικές πωλήσεις είναι στο χαμηλότερο ποσοστό 15ετιας.ποιος θα βγει να αγοράσει;

δεν μου φτάνουν φαίνεται οι 6 μέρες την εβδομάδα που είμαι στο μαγαζί (σπαστό ωράριο 9-2 και 5-9 όχι 9-5 όπως στην Αθήνα)

πρέπει να πάω και την Κυριακή για να κάνω τι;πως ωφελεί την ανάπτυξη το μέτρο δηλαδή;

θα πάρω ένα ράντζο μάλλον να κοιμάμαι κιόλας,μην χάνουμε χρόνο στις μετακινήσεις :p

Link to comment
Share on other sites

Επισης, το ξερω οτι ειναι δυσκολο, αλλα θα ηταν αρκετα χρησιμο οποιος απανταει, να αφηνει στην ακρη το εκδικητικο στυλακι "Εγω ειμαι μαμακας και δουλευω σαν το σκυλο στο γραφειο μου 459 ωρες την εβδομαδα? να δουλεψουν κι αυτοι οι τεμπεληδες!"
ΟΧΙ λοιπόν δεν είμαι υπερ και όποιος είναι υπέρ της Κυριακής να κάτσει να στρώσει κ0λο 24/7/365.

Αυτό ακριβώς... Αυτοί που βολεύονται με τις Κυριακές είναι αυτοί που ήδη είναι σκλάβοι των αφεντικών τους και εργάζονται 5-6 μέρες την εβδομάδα, από 10-14 ώρες τη μέρα και δεν έχουν ελεύθερο χρόνο να κάνουν τίποτα. Η κατσίκα του γείτονα... Επειδή αυτοί ανέχονται μια κατάσταση, ο καθένας για τους προσωπικούς του λόγους, θα πρέπει να κάνουμε και οι υπόλοιποι το ίδιο. Το 5νθήμερο/8ωρο έχει αποκτηθεί σα δικαίωμα με αίμα (στην κυριολεξία) και τώρα το εξαφανίζουν για πλάκα, ποιοί, οι αργόσχολοι και αυτοί που δεν έχουν εργαστεί σχεδόν ποτέ στη ζωή τους.

Όποιος λοιπόν δεν έχει χρόνο να ψωνίζει τις καθημερινές, να τα συζητήσει με το αφεντικό του, να παραιτηθεί, να αλλάξει δουλειά (έτσι δεν είπατε και για τα παιδάκια που δουλεύουν Κυριακή με 300€ ; Άμα δεν τους αρέσει να αλλάξουν δουλειά...; )

Link to comment
Share on other sites

Λογω της φυσης της δουλειας, ειμαι παντα διαθεσιμος. Δεν δουλευω παντα Σαββα/κα, αλλα τα τελευταια 11 χρονια στην δουλεια, εχω δουλεψει Σαββ/κο, εχω δουλεψει στις διακοπες, εχω ακυρωσει διακοπες, εχω χασει γαμους φιλων κλπ κλπ

Όπως ανεφερα, είμαι υπερ του μετρου, οπως αλλωστε γινεται σε πολλες χωρες, αλλα φυσικα με τα απαραιτητα σωστα μετρα. Εδω στο Ελλαντα, λόγω της κρισης, δεν θα πληρωθει παραπανω ο υπαλληλος, κ ειμαι και αρκετα σιγουρος οτι θα παιχτει και φαση ελα Κυριακη να δουλεψεις τσαμπα για να μην χασεις κ την δουλεια σου. Γιατι εχουμε τετοιους λεχριτες...

Link to comment
Share on other sites

Επίσης έχω να παρατηρήσω την αστεία ατάκα "βαριέστε να δουλέψετε, δουλέψτε και λίγο etc".

Έλα ρε μεγάλε τι μας λες τώρα; Λες να άνοιξα μαγαζί, να ρισκάρω την περιουσία μου (όποια και αν είναι αυτή) να πεθαίνω στο άγχος να πληρώσω τα πάντα και το κάνω όλο αυτό γιατί βαριέμαι να δουλέψω;

Ανοιχτά για όποιον θέλει. Αν η δυσαρέσκεια προέρχεται από την υποψία ότι θα δουλεύεις χωρίς να πληρωθείς κανονικά, τότε το πρόβλημά σου είναι αλλού και όχι στην Κυριακή.

Στην πρώτη μου δουλειά σε εταιρεία Η/Υ (/μπακάλικο) της Θεσσαλονίκης, το αφεντικό είχε το θράσος να απαιτήσει να δουλέψουμε 2-3 νύχτες για να ετοιμάσουμε το stand της εταιρείας εν όψη Infosystem και αυτός θα κερνούσε πίτσες (σ.σ. η πληρωμή μας, αν δεν το πιάσατε).

Με τσάντισε αφάνταστα αλλά και πήγα και δεν παραιτήθηκα την άλλη μέρα, για προσωπικούς λόγους μεν (ναι, πρώτη δουλειά, μηδέν προϋπηρεσία, ανάγκη κλπ), αλλά δική μου η απόφαση να μην παραιτηθώ.

Το να αντιτίθεμαι λόγω της παραπάνω φοβίας στο να βάλει το σούπερ μάρκετ έξτρα προσωπικό για να είναι ανοικτό και τις Κυριακές, το βρίσκω εξίσου παράλογο κι εξωπραγματικό με το να πήγαινα εγώ στην διεύθυνση της Helexpo για να διαμαρτυρηθώ που θα κάνουν και φέτος Infosystem στην Θεσσαλονίκη και θα με ξαναπηδήξει το αφεντικό.

Άλλο το μία Κυριακή και άλλο το κάθε Κυριακή.

Link to comment
Share on other sites

Κάποια ερωτήματα γιατί οι απόψεις διίστανται και υπάρχουν πάρα πολλά "Ναι μεν, αλλά..."

1) Ο υπάλληλος που θα εργαστεί Κυριακή, δεν θα πάρει κάποιο ρεπό να καλύψει την απώλεια της Κυριακής του;

2) Ο υπάλληλος που θα εργαστεί την Κυριακή, δεν θα πάρει το ημερομήσθιο του + 75% για την εργασία της Κυριακής;

Αν τα παραπάνω δεν ισχύουν, δεν φταίει το μέτρο, αλλά ο εργοδότης που πίνει αίμα. Όμως αυτή την περίοδο είναι τακτικό φαινόμενο ο εργοδότης να πίνει αίμα, οπότε ο εργαζόμενος πως θα προστατευτεί από την δουλεία; (γιατί δουλεία είναι το "σε αναγκάζω να δουλέψεις τσάμπα σε ώρες εκτός των υποχρεώσεων σου").

Αν όμως ο εργοδότης είναι κύριος στα παραπάνω, ο υπάλληλος κατ' εμέ, θα ζοριστεί λίγο παραπάνω ΟΚ, αλλά η αντιμετώπιση του είναι τίμια.

Μετά θα μου πείτε, Ναι μεν, αλλά δεν βλέπει την οικογένεια του, δεν έχει την Κυριακή του. Ναι μεν, αλλά, δεν κάνει το απαραίτητο ώστε να συντηρηθεί η επιχείρηση που τον βοηθά να ανταπεξέλθει;

Εγώ θα έλεγα Ποτέ την Κυριακή αν δεν πληρώνονται οι υπάλληλοι το έξτρα ημερομήσθιο + το 75% bonus καθώς το ρεπό που τους αναλογεί. Επίσης, θα έλεγα το Ποτέ αν ισχύει κάθε Κυριακή το μέτρο.

Θα έλεγα Ναι, αν ισχύει μόνο τις 7 Κυριακές το χρόνο, πληρώνονται ότι πρέπει οι υπάλληλοι και πάρουν και το ρεπό που πρέπει.

Προσωπικά πάντως, προτιμώ την Κυριακή τους δρόμους άδειους και τα μαγαζιά κλειστά. Αλλά για 7 Κυριακές το χρόνο δεν θα δώσω σημασία.

Link to comment
Share on other sites

Γιάννη εγώ πιστεύω ότι οι 7 Κυριακές το χρόνο είναι απλά η αρχή. Αν περάσει αδιαμαρτύρητα τότε θα γίνουν 10, 14 κλπ

Ο άλλος που έχει ένα μαγαζάκι και το δουλεύει μόνος του δε θα επιζήσει. Το μέτρο αντί να βοηθήσει τους μικρούς θα τους εξασθενήσει περισσότερο.

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά δεν γνωρίζω αν είναι επιλεκτικό το μέτρο ή αναγκαστικό.

Δηλαδή η γειτόνισσα που έχει ένα ψιλικατζίδικο άμα θέλει να το κλείσει Κυριακή, ποιος θα την αναγκάσει να το ανοίξει;

Δεν ξέρω αν οι 7 γίνουν 14 και μετά 30, εγώ λέω ότι: 7 Κυριακές, υπάλληλοι πληρωμένοι + 75% και ρεπό δεν έχω κανένα πρόβλημα και μου φαίνεται καλό ΓΙΑ ΟΛΟΥΣ. Οτιδήποτε έξω από αυτούς τους όρους δεν μου αρέσει.

Link to comment
Share on other sites

[MENTION=1347]jpavly[/MENTION] [MENTION=8893]pastelidis[/MENTION] Τα μικρά μαγαζιά που δεν έχουν υπάλληλο τι θα κάνουν;

Aς μην ανοιξουν...

Θα μου πεις θα χασουν δουλεια, στο εξωτερικο ομως ειναι καθε μερα ανοιχτα τα μαγαζια απο 9-21,00.

To Καλο ειναι οτι δεν ειναι αναγκαστικο το μετρο, δεν σου επιβαλει κανεις να ανοιξεις!

Link to comment
Share on other sites

1) Ο υπάλληλος που θα εργαστεί Κυριακή, δεν θα πάρει κάποιο ρεπό να καλύψει την απώλεια της Κυριακής του;

2) Ο υπάλληλος που θα εργαστεί την Κυριακή, δεν θα πάρει το ημερομήσθιο του + 75% για την εργασία της Κυριακής;

1. Έτσι γινόταν πάντα, αλλά δεν είναι το ίδιο να έχεις ΣΚ να ξεκουραστείς και Σάββατο με Τετάρτη... Όσοι εργάζονται Κυριακές ανέκαθεν, προσαρμόζουν τη ζωή τους διαφορετικά.

2. Δε θα πάρει +75%. Το έγραψα παραπάνω. Ο νόμος πλέον προβλέπει +25%.

Link to comment
Share on other sites

μα και 24/7 να είμαι ανοιχτός ο τζίρος δεν ανεβαίνει,αντίθετα συνυπολογίζοντας τα επιπλέον έξοδα (φωτά,τηλ,νερά κ.α) μάλλον πέφτει

ποιος θα πληρωθεί μετά;

θα υποχρεώσεις την επιχείρηση να πάρει επιπλέον προσωπικό;αφου δεν βγαίνει με τον 1 θα πάρει και δεύτερο;ποιος τα σκέφτηκε όλα αυτά;:nada:

Link to comment
Share on other sites

Ανοικτα τα καταστηματα την Κυριακη αλλα υπο εναν ορο κλειστα τα Athens Metro Mall, Rive west, attica, golden hall, The Mall athens...

Με λιγα λογια να δουλεψουν τα καταστηματα!

Aς μην ανοιξουν...

Θα μου πεις θα χασουν δουλεια, στο εξωτερικο ομως ειναι καθε μερα ανοιχτα τα μαγαζια απο 9-21,00.

To Καλο ειναι οτι δεν ειναι αναγκαστικο το μετρο, δεν σου επιβαλει κανεις να ανοιξεις!

Άρα ποια μαγαζιά θα είναι ανοικτά; Massimo Duty, H&M, Zara, Adidas Stores etc ;

ΟΟΟΟΟΟΚ....

Link to comment
Share on other sites

Aς μην ανοιξουν...

Θα μου πεις θα χασουν δουλεια, στο εξωτερικο ομως ειναι καθε μερα ανοιχτα τα μαγαζια απο 9-21,00.

To Καλο ειναι οτι δεν ειναι αναγκαστικο το μετρο, δεν σου επιβαλει κανεις να ανοιξεις!

Αν είσαι μόνος σου όχι όντως. Αν έχεις όμως υπάλληλο και του πεις έλα Κυριακή (γιατί εγώ ΣΚ θέλω να πάω με την οικογένεια βόλτα) αλλιώς τα μπογαλάκια σου και δρόμο, θα προτιμήσει να έρθει τη Κυριακή παρά να μείνει άνεργος (το μεγαλύτερο ποσοστό τουλάχιστον).

Το μέτρο μπορεί να χρησιμοποιηθεί με πολλούς τρόπους και οι περισσότεροι αν όχι όλοι είναι κατά του εργαζόμενου.

Μου θυμίζει έναν άλλο νόμο που πέρασε πριν καιρό για να προστατέψει τους μικρούς ενός κλάδου και τελικά αυτό που κατάφερε, ήταν να αυξήσει τα κέρδος στους μεγάλους.

Link to comment
Share on other sites

Νομοθετήματα ανθρώπων που δεν ξέρω αν έχουν δουλέψει ποτέ σαν εμποροϋπάλληλοι στην Ελλάδα, πάντως ένα μεγάλο μέρος της ζωής τους το περνάνε σαν καταναλωτές. Λογικό δεν είναι;

Θα ήμουνα και γω υπέρ αν ισχύαν τα παρακάτω:

Αν ήμασταν σε κράτος που η έξτρα εργασία σημαίνει έξτρα προσωπικό ΚΑΙ στην ώρα τους απολαβές, θα έλεγα ΝΑΙ και τις Κυριακές, ΝΑΙ και τη Κυριακή του Πάσχα και σε όλες τις μεγάλες αργίες, να πάρει και κάποιος άλλος ένα μεροκάματο.

Επειδή όμως δεν είμαστε σε αυτό το κράτος και επειδή ήδη ο εργαζόμενος στύβεται σα λεμονόκουπα δεν είμαι υπέρ και δε θα είμαι όσο είναι αυτή η κατάσταση. Λεφτά δεν υπάρχουν, εκτός αν πιστεύεται ακόμα το Γιωργάκη μερικοί. Έλλειψη χρημάτων στάση εμπορίου. No money λεπόν οπότε είτε Κυριακή είτε Δευτέρα κάνει το ίδιο για τον καταναλωτή.

Επειδή όμως τα παραπάνω δεν ισχύουν, ΚΑΤΑ!

Επίσης υπάρχει ο αντίλογος "μα και η εστίαση-διασκέδαση μια χαρά δουλεύει την Κυριακή" να πω ότι η εστίαση και η διασκέδαση από το ΣΚ περιμένουν να βγάλουν ένα μεγάλο μέρος των κερδών τους, ΑΚΡΙΒΩΣ επειδή ο κόσμος έχει εκείνες τις μέρες ελεύθερο χρόνο και βγαίνει. Βλέπουμε λοιπόν ότι δεν είναι μόνο τα κέρδη των μεγαλοκαταστημάτων, είναι και η τρικλοποδιά σε καφετέριες, εστιατόρια, μπαρ κτλ

Link to comment
Share on other sites

Οι γονείς μου γέρασαν μέσα σε ένα μαγαζί. Τα χριστούγεννα που ήταν ανοιχτοί 9 με 9 κάθε μέρα για 3 βδομάδες παίζει να τους έβλεπα κανά μισάωρο το πολύ τη μέρα, βάλε μισή ώρα πριν μετά να ανοίξουν και να κάνουν ταμείο κι άλλη μισή ώρα πήγαινελα μιλάμε για 14 ώρες τη μέρα. Έκαναν όμως υπομονή γιατί ήταν μόνο 3 βδομάδες το χρόνο και λόγω γιορτών η κίνηση ήταν μεγαλύτερη (μιλάω για αρκετά παλιότερα που κυκλοφορούσε ακόμα χρήμα στην αγορά). Το να το κάνεις κάθε κυριακή επειδή στο επιβάλουν έχει μοναδικό σκοπό την περαιτέρω προώθηση των εμπορικών κέντρων, τον μικρομεσαίο καταστηματάρχη χεσμένο τον είχαν, και θα συνεχίσουν να τον έχουν. Δεν υπάρχει περίπτωση αυτή τη στιγμή μαγαζί να πάρει παραπάνω υπαλλήλους για να ανοίγει και κυριακή, θα χώσει τους ίδιους να δουλεύουν παραπάνω χωρίς έξτρα φράγκο.

Link to comment
Share on other sites

μόνο ο άρχοντας του σκότους (τ.κ 24100) δεν απάντησε :p

τον περίμενα από τους πρώτους

κλασικός γατουλης,περιμένει να δει πως εξελίσσεται το αποτέλεσμα για να ρίξει καμια φυτευτή :pleasantry:

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.