Jump to content



Ποτέ την Κυριακή;


wrong method

Ποια είναι η γνώμη σας;  

58 members have voted

You do not have permission to vote in this poll, or see the poll results. Please sign in or register to vote in this poll.

Recommended Posts

απλα θα πω ότι ο εργαζόμενος αυστηρά πρέπει να δουλεύει το μέγιστο, 40 ώρες την εβδομάδα...No more...

Όσοι εργοδότες δεν πληρώνουν υπερωρίες να πληρώνουν πρόστιμα και αν το κάνουν κατ΄εξακολούθηση κλείσιμο την επιχείρησή (?) τους για ένα διάστημα... αν συνεχίζουν το ίδιο βιολί κλείσιμο δια βίου και φυλακή... Τα ίδια φυσικά για κάτι τύπους σαν τον jumbo που τους βάζουν να υπογράφουν 4ωρες συμβάσεις και τους πάνε σε δύο καταστήματα και δουλεύουν 8ωρο (+2 ώρες μεταφορες) και κοροιδεύουν την επιθεώρηση εργασίας...

τα ζώα δεν καταλαβαίνουν ότι αν έχουν ευτυχισμένους υπαλλήλους αυξάνουν και τον τζίρο τους...Άλλο η πωλήτρια να είναι με το χαμόγελο, και άλλο να είναι με μαύρους κύκλους στα μάτια...

Προσωπικά πάντως εγώ αν είχα μαγαζί, θα καθόμουνα την Δευτέρα και την Τετάρτη και θα δούλευα τα ΣΚ κανονικά αν είχα πχ ένα κατάστημα ρούχων..

Έγινε επεξεργασία από tavliban
Link to comment
Share on other sites

  • Replies 112
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Τα ίδια φυσικά για κάτι τύπους σαν τον jumbo που τους βάζουν να υπογράφουν 4ωρες συμβάσεις και τους πάνε σε δύο καταστήματα και δουλεύουν 8ωρο (+2 ώρες μεταφορες) και κοροιδεύουν την επιθεώρηση εργασίας...

Κάτι παρόμοιο έμαθα και για το Πλαίσιο. Πήγε για συνέντευξη η αδερφή της γυναίκας μου (μένει Ελευσίνα) και ενώ αρχικά μιλάγανε για το κατάστημα της Μαγούλας (απόσταση 5χλμ) της είπαν ότι κάποιες μέρες ενδεχομένως να χρειάζεται να πηγαίνει Κηφισιά ή Γλυφάδα (30, 35 χλμ αντίστοιχα), ενώ υπάρχει περίπτωση τις ημέρες που θα έχει σπαστό ωράριο (4 ώρες πρωί, 4 ώρες απόγευμα) να πρέπει να πάει σε διαφορετικό κατάστημα.

Προσεχώς και τις Κυριακές...

Link to comment
Share on other sites

Ναι, η αλήθεια είναι ότι άμα έχεις συνηθίσει σε βασικό μισθό 600 ή 800, τα 400 (και αργότερα τα 250 θα) σου φαίνονται πολύ λίγα.

Το θέμα είναι ότι έχουμε φτάσει σε κάποιο σημείο που ίσως θα πρέπει να αναθεωρήσουμε το τι θεωρείται καλός μισθός για τα δεδομένα μια χώρας με τον χειρότερο δείκτη διαφθοράς από ΟΛΕΣ τις υπόλοιπες χώρες τις EE και που δεν έχει παραγωγή για να την σώσει.

Δίκαιο ή άδικο δεν ξέρω αν είναι, αλλά είναι η νέα πραγματικότητα που αφήσαμε να έρθει. Μέχρι και σήμερα ο κόσμος ψηφίζει με γνώμονα το ποιος μας συμφέρει και ποιος θα μας βολέψει, ενώ ακόμα και μετά από τόσα χαστούκια από την πραγματικότητα, θεωρούμε μαγκιά τη μίζα και το κόλπο. Μιλάω με φίλους πίσω στην Ελλάδα (νέα παιδιά, 30-35 χρονών) και τους λέω πως μπορώ να σε βοηθήσω να σταθείς στα πόδια σου, να έρθεις εδώ για μια καλύτερη ζωή κλπ και μου λένε "κάτσε να δω άμα μου κάτσουν κάτι επιδοτήσεις που κυνηγάω" και άλλα τραγικά.

Όλοι θέλουμε να αλλάξουμε σαν λαός και να καθαρίσουμε κάποια καρκινώματα στη νοοτροπία μας, αλλά κανείς δεν θέλει να ξεκινήσει από τον εαυτό του.

Να ξεκινησουμε απο κατι απλο?

Aυτη τη στιγμη συζηταμε (στην καλυτερη των περιπτωσεων) για ανοιγμα των εμπορικων μαγαζιων για να τονωθει η οικονομια ετσι?

Οχι γιατι "ο κοσμος" πιστευει οτι ειμαστε διεφθαρμενοι και μας τιμωρουν με 8 ωρες παραπανω, ουτε γιατι "ο κοσμος" πιστευει οτι ειμαστε τεμπεληδες.

Αυτη ειναι η επισημη "δικαιολογια". Περισσοτερες ωρες ανοχτα, περισσοτερες πιθανοτητες να καταλανωσουμε και αρα να "αυξησουμε το (καταναλωτικο) ΑΕΠ μας".

Σωστα?

Αν θελεις να πηδηξεις τον εργαζομενο να τονωσεις την οικονομια, τραβα βγαλε νομοσχεδιο να δουλευουν και τις κυριακες τα οποια εργοστασια-βιοτεχνιες-βιομηχανιες εχουμε. Αυτοι παραγουν κατι, και αυτοι θα τονωσουν την παραπαιουσα οικονομια πιο σωστα απο μενα κι απο σενα που απλα θα παμε μια μερα παραπανω σουπερ μαρκετ.

Θα μου πεις αυτα ετσι κι αλλιως τα περισσοτερα δεν κλεινουν (λογω γραμμης παραγωγης) και δουλευουν 7ημερο με βαρδιες. Κανε και τα υπολοιπα που δεν το εχουν ετσι το συστημα. Αυξησε την παραγωγη, οχι την καταναλωση. Ετσι δυναμωνει μια οικονομια.

Ο Κωτσος, ο ΑΒ, το Η&Μ και το "Π" δεν ειναι οι πυλωνεις της Ελληνικης οικονομιας.

Αργοτερα μιλαμε για τονωση της καταναλωσης. Προς το παρον θελεις τονωση της εγχωριας παραγωγης.

Link to comment
Share on other sites

Και καλά κάνεις, γιατί έτσι είναι. Δε μπορούμε να βάλουμε στον ίδιο κουβά όλους τους τομείς. Η διασκέδαση από μόνη της είναι άλλη κατηγορία. Προφανώς και κάποιοι θα εργάζονται όταν η πλειοψηφία κάθεται για να μπορέσει να τους εξυπηρετήσει. Αυτό όμως με το να δουλεύουν ΟΛΟΙ 24/7, έχει μεγάλη διαφορά και τονίζω το όλοι γιατί αν αρχίσουν να ανοίγουν τα καταστήματα Κυριακές, σε λίγο θα ανοίγουν και οι εταιρίες.

Σοβαρά; Για πες μας, ποιες είναι οι κατηγορίες εργαζομένων κατά την άποψή σου; Γιατί άποψή σου είναι, και το βρίσκω εντελώς αυθαίρετο να ορίζει ο καθένας όποια κατηγορία εργαζομένων νομίζει είναι πιο σημαντική για να δουλεύουν 24/7. Εσύ θες το ποτό και το ταξί σου να είναι απίκο, τον άλλον τον ρωτάς που δε μπορεί να δει τα παιδιά του;

Κανέναν γιατρό έχουμε στο φόρουμ, να μας πει λίγο την γλύκα με τα νυχτέρια και τα 36άωρα σερί βάρδιας στο νοσοκομείο; Θα μου πεις "βγάζουν καλά λεφτά", ναι, από ένα σημείο και μετά. Τι κάνουν όμως τα πρώτα 5-10-15 χρόνια της καριέρας τους; Θα σου πω εγώ, φροντίζουν ανθρώπους έχοντας 3-4 μισάωρα sessions ύπνου μέσα σε 2 μέρες. Διαμαρτυρήθηκε ποτέ κανείς πέραν του ιδίου του νοσηλευτικού προσωπικού; Όχι βέβαια, γιατί πάντα τον λώκο μας κοιτάμε.

Ανοιχτό ωράριο κύριοι. Θες να ανοίξεις το μαγαζί σου την Κυριακή, άνοιξέ το. Δεν θες, μην το ανοίγεις. Φοβάσαι ότι θα σε χώσει ο εργοδότης σου; Αλλού είναι το πρόβλημά σου. Άμα σε χώνει ο άλλος και δουλεύεις 12ωρα αμισθί τις καθημερινές, τι σου φταίει το Σαββατοκύριακο; Τέλος.

Τα "δεν θέλω να δουλεύω εγώ, αλλά πρέπει να δουλεύει το μετρό και τα ταξί και η διασκέδαση και ό,τι άλλο θεωρώ εγώ σημαντικό για την πάρτη μου" ζωγραφίζουν ένα στερεότυπο το οποίο το έχουμε φάει στη μάπα για πολλά χρόνια.

Link to comment
Share on other sites

Ανοιχτό ωράριο κύριοι. Θες να ανοίξεις το μαγαζί σου την Κυριακή, άνοιξέ το. Δεν θες, μην το ανοίγεις.

Σαφέστατα μαζί σου αλλά το μαγαζί ΤΟΥ να ανοίξει και όχι να χώσει έναν να δουλεύει ΚΑΙ τη Κυριακή χωρίς να τον πληρώνει όπως πρέπει.

Φοβάσαι ότι θα σε χώσει ο εργοδότης σου; Αλλού είναι το πρόβλημά σου. Άμα σε χώνει ο άλλος και δουλεύεις 12ωρα αμισθί τις καθημερινές, τι σου φταίει το Σαββατοκύριακο; Τέλος.

E άρα για να μη μας χώνουν και Σ/Κ αφού δε μας πληρώνουν τις άλλες μέρες όπως πρέπει, να αφήσουμε τις δουλειές μας αφού δε φταίει ο εργοδότης; Βγάζαμε 300 το μήνα να μη βγάζουμε τίποτα.

Ρε συ αλήθεια τώρα σοβαρά;:wassat:

Link to comment
Share on other sites

Σοβαρά; Για πες μας, ποιες είναι οι κατηγορίες εργαζομένων κατά την άποψή σου; Γιατί άποψή σου είναι, και το βρίσκω εντελώς αυθαίρετο να ορίζει ο καθένας όποια κατηγορία εργαζομένων νομίζει είναι πιο σημαντική για να δουλεύουν 24/7.

Αυθαίρετο είναι να απαντάς χωρίς να διαβάσεις και να τους βάζεις όλους στον ίδιο κουβά. Αν όλοι οι εργαζόμενοι ήμασταν ίδιοι, δε θα υπήρχαν διαφορετικά ταμεία, ούτε διαφορετικές συλλογικές συμβάσεις εργασίας. Επίσης, πάλι ο νόμος, έχει ορίσει άλλα ωράρια για τα κέντρα διασκέδασης, άλλα για τα καταστήματα. ΠΡΟΦΑΝΩΣ αυτό έχει γίνει και ισχύει σε πολύ μεγάλο ποσοστό σε μεγάλο μέρος του κόσμου εδώ και δεκαετίες γιατί ακριβώς υπάρχουν διαφορές μεταξύ τους.

Μας θέλεις ίσους; Να κόψουμε τότε και τα ανθυγιεινά από τους ανθρακωρύχους, τα επιδόματα από όσους εργάζονται πάνω σε κολώνες, από αυτούς που καθαρίζουν υπονόμους, κλπ. Ένα ταμείο όλοι, ένα μισθό όλοι, ένα ωράριο όλοι.

Εσύ θες το ποτό και το ταξί σου να είναι απίκο, τον άλλον τον ρωτάς που δε μπορεί να δει τα παιδιά του;

Είναι δική του επιλογή του ταξιτζή και είναι επιχειρηματίας, ΟΧΙ υπάλληλος.

Όσο για το ποτό, εργάστηκα 10 χρόνια νύχτα. Τέλεια περνούσα, ποτέ δε σκέφτηκα ότι δουλεύω ΣΚ. Χώρια που έβγαζα το 1992, ~500.000δρχ το μήνα.

Κανέναν γιατρό έχουμε στο φόρουμ, να μας πει λίγο την γλύκα με τα νυχτέρια και τα 36άωρα σερί βάρδιας στο νοσοκομείο; Θα μου πεις "βγάζουν καλά λεφτά", ναι, από ένα σημείο και μετά. Τι κάνουν όμως τα πρώτα 5-10-15 χρόνια της καριέρας τους; Θα σου πω εγώ, φροντίζουν ανθρώπους έχοντας 3-4 μισάωρα sessions ύπνου μέσα σε 2 μέρες. Διαμαρτυρήθηκε ποτέ κανείς πέραν του ιδίου του νοσηλευτικού προσωπικού; Όχι βέβαια, γιατί πάντα τον λώκο μας κοιτάμε.

Δεν ξέρω κανένα γιατρό που να κλαίγεται. Κι εγώ έχω δουλέψει 36ωρο (σε εφημερίδα) και δεν έβγαζα ούτε το 1/10 από όσα βγάζει ο γιατρός. Και πάλι όμως, απαντάς αυθαίρετα και τα βάζεις όλα στο ίδιο τσουβάλι. Πες στα παιδάκια που εργάζονται με 400€ το μήνα να παίρνουν 3-4000€ μισθό και άλλα 10.000€ μαύρα και νομίζω πως δε θα έχουν αντίρρηση να εργαστούν ΣΚ.

Ανοιχτό ωράριο κύριοι. Θες να ανοίξεις το μαγαζί σου την Κυριακή, άνοιξέ το. Δεν θες, μην το ανοίγεις. Φοβάσαι ότι θα σε χώσει ο εργοδότης σου; Αλλού είναι το πρόβλημά σου. Άμα σε χώνει ο άλλος και δουλεύεις 12ωρα αμισθί τις καθημερινές, τι σου φταίει το Σαββατοκύριακο;

Άνοιξέ το μαγαζί ΣΟΥ. Δικαίωμά ΣΟΥ. Ο υπάλληλος τι σου φταίει; Κι εδώ είναι που έχεις χάσει το νόημα. Η εκμετάλλευση έχει ήδη ξεκινήσει με τα 12ωρα, άντε τώρα να βάλουμε και τα ΣΚ μέσα, να κερδίσει ακόμα περισσότερα ο πλούσιος. Ο άλλος, λόγω της ανεργίας, μπορεί και σε "αναγκάζει" να εργαστείς 12ωρα και ΣΚ γιατί πολύ απλά "αν δε σου αρέσει έχω εδώ στο συρτάρι 1000 βιογραφικά"

Τα "δεν θέλω να δουλεύω εγώ, αλλά πρέπει να δουλεύει το μετρό και τα ταξί και η διασκέδαση και ό,τι άλλο θεωρώ εγώ σημαντικό για την πάρτη μου" ζωγραφίζουν ένα στερεότυπο το οποίο το έχουμε φάει στη μάπα για πολλά χρόνια.

Στερεότυπο για εσένα, τρόπος ζωής για άλλους. Στερεότυπο είναι και να πληρώνεσαι. Δούλευε τσάμπα, για το κέφι σου. Εκεί θα πάμε σε λίγο. Όπως λέει και ένας συνάδελφος, γιατί να μας πληρώνουν; Κουπόνια για φαγητό, μια στέγη να μένουμε και τίποτα άλλο. Έτσι κι αλλιώς μας παίρνουν το ~80% σε φόρους (έμμεσους κι άμεσους). Ας κρατάνε και το υπόλοιπο 20% που δίνουμε για φαγητό και σπίτι να μη μπλέκουμε με χρήματα, τράπεζες, λογαριασμούς. κλπ. Φτάνουν πια τα στερεότυπα.

Btw, το Matrix το έχεις δει...; :unsure:

Link to comment
Share on other sites

Επέλεξα το "Δε με νοιάζει πότε θα δουλεύω, αρκεί να είναι 40ωρο εβδομαδιαίως", αν και δεν με καλύπτει πλήρως. Προτιμώ το λογικότερο "Εννοείται 40ωρο*, ανοιχτά ΣΚ**, δικαίωμα στην επιλογή βάρδιας***"

*έπρεπε να εννοείται και στις υπόλοιπες επιλογές του poll

**δεν διαχωρίζω Κυριακή από Σάββατο....και ίσως πλέον και από τις υπόλοιπες ημέρες.

***εγώ έχω αλλάξει 4 βάρδιες από επιλογή, ο συνάδερφος δεν θέλει ΣΚ. Ε, επί 1,5 χρόνο δεν έχει δουλέψει ούτε 1 λεπτό ΣΚ

BONUS: Αν έβαζε τον συνάδερφο μου, να δουλέψει Κυριακή με το ζόρι, δεν θα έφταιγε η Τσέχικη κυβέρνηση...

Link to comment
Share on other sites

Και τα νοσοκομεία 24/7 είναι ανοιχτά επειδή ξέρω γω.. πρέπει.. Να αφήσουμε και τα ρουχάδικα ανοιχτά 24/7 επειδή ξέρω γω.. μπορεί να χεστώ τη νύχτα και να μην έχω σώβρακο να αλλάξω. Μερικές δουλειές πρέπει να 'ναι 24/7 γιαυτό υπάρχουν οι βάρδιες, άλλες δουλειές πρέπει να ναι 12/7 γιαυτό συνεχίζουν να υπάρχουν οι βάρδιες και πάει λέγοντας. Όταν πας να γίνεις σερβιτόρος στα μπουζούκια ή στις καφετέριες το ξέρεις ότι θα δουλεύεις 12 με 5 το πρωί π/σ/κ. Αν αποφασίσεις να γίνεις καπετάνιος ξέρεις ότι μπορείς να λείπεις 6 μήνες από το σπίτι, να φεύγουμε όλοι ένα 6μήνο για συμπαράσταση στον ναύτη δηλαδή;

Link to comment
Share on other sites

Όταν πας να γίνεις σερβιτόρος στα μπουζούκια ή στις καφετέριες το ξέρεις ότι θα δουλεύεις 12 με 5 το πρωί π/σ/κ. Αν αποφασίσεις να γίνεις καπετάνιος ξέρεις ότι μπορείς να λείπεις 6 μήνες από το σπίτι, να φεύγουμε όλοι ένα 6μήνο για συμπαράσταση στον ναύτη δηλαδή;

Και εγώ το ίδιο λέω, αλλά ο [MENTION=129]Chosen[/MENTION] αναφέρετε πως αυτό που "ξέρουμε" ήδη, είναι κατεστημένο. Δε λέω ότι έχει άδικο. Αυτό που δε μας έχει εξηγήσει είναι ποιό το κέρδος με το μέτρο αυτό; Γιατί αν δεν υπάρχει κάποιο κέρδος για την πλειοψηφία, τότε ποιός ο λόγος να εφαρμοστεί.

Ανέβασαν τον μηνιαίο/εβδομαδιαίο τζίρο τα μαγαζιά;

Πληρώθηκαν παραπάνω κάποιοι υπάλληλοι;

Μειώθηκε η ανεργία γιατί προσλήφθηκαν άτομα να καλύψουν τις βάρδιες;

Μέχρι στιγμής οι μόνοι που εξυπηρετήθηκαν είναι οι σκλάβοι που εργάζονται 6 μέρες από 12-15 ώρες τη μέρα, όπου ο ίδιος είπε "Φοβάσαι ότι θα σε χώσει ο εργοδότης σου; Αλλού είναι το πρόβλημά σου. Άμα σε χώνει ο άλλος και δουλεύεις 12ωρα αμισθί τις καθημερινές, τι σου φταίει το Σαββατοκύριακο;"

Από τη μία λοιπόν λέμε, ότι άμα σε καταπιέζει ο εργοδότης, σήκω φύγε (και κόψε από τον τοίχο για να πληρώσεις τη ΔΕΗ πχ), αλλά από την άλλη, καλά κάνει ο εργοδότης και σε σκίζει και ΣΚ. Και για ποιό λόγο τελικά;

Link to comment
Share on other sites

Μας θέλεις ίσους; Να κόψουμε τότε και τα ανθυγιεινά από τους ανθρακωρύχους, τα επιδόματα από όσους εργάζονται πάνω σε κολώνες, από αυτούς που καθαρίζουν υπονόμους, κλπ. Ένα ταμείο όλοι, ένα μισθό όλοι, ένα ωράριο όλοι.

Είναι δική του επιλογή του ταξιτζή και είναι επιχειρηματίας, ΟΧΙ υπάλληλος.

Άνοιξέ το μαγαζί ΣΟΥ. Δικαίωμά ΣΟΥ. Ο υπάλληλος τι σου φταίει; Κι εδώ είναι που έχεις χάσει το νόημα. Η εκμετάλλευση έχει ήδη ξεκινήσει με τα 12ωρα, άντε τώρα να βάλουμε και τα ΣΚ μέσα, να κερδίσει ακόμα περισσότερα ο πλούσιος. Ο άλλος, λόγω της ανεργίας, μπορεί και σε "αναγκάζει" να εργαστείς 12ωρα και ΣΚ γιατί πολύ απλά "αν δε σου αρέσει έχω εδώ στο συρτάρι 1000 βιογραφικά"

Συμφωνώ απόλυτα με όσα γράφεις δε γίνεται να ισιώνουμε τα πάντα, απλά θα ήθελα να συμπληρώσω ότι τις μικρομεσαίες επιχειρήσεις που θα χώσουν τον έναν(μπορεί και κανέναν) ή τους λίγους υπαλλήλους τους να δουλέυουν 24/7-365 ΔΕΝ τις συμφέρει να πληρώνουν προσωπικό και λειτουργικά έξοδα 365 μέρες το χρόνο. Είναι ταφόπλακα για τους μικρούς το μέτρο αυτό. Υπάρχουν δύο εκδοχές και έχουν αναφερθεί, είτε θα πέσει "χωσέ κουέρβο" στον υπαλληλάκο είτε ο ιδιοκτήτης θα δουλεύει ήλιο με ήλιο 365 μέρες το χρόνο. Για να μην παρεξηγηθώ ως υπάλληλος δουλεύω, απλά έχω φίλους με μικροεπιχειρήσεις και είναι όλοι τους κάθετοι με το μέτρο αυτό για τους παραπάνω λόγους.

Link to comment
Share on other sites

Το βρίσκω πολύ βολικό για μένα που τις καθημερινές δεν έχω χρόνο για αγορά ενώ το ΣΚ κάθομαι και μπορώ να συνδυάσω καφέ-σινεμά-ψώνια ας πούμε.

Βασική προϋπόθεση ότι θα τηρούνται οι νόμοι και οι υπάλληλοι δε θα δουλεύουν χωρίς να πληρώνονται, όπως κ τώρα δλδ....που ακούω τους 3 στους 4 να είναι απλήρωτοι ή 1-2-3 μήνες μέσα...

Το μέτρο καλό είναι, η οικονομία και τα λαμόγια αφεντικά(που αυξάνονται με γεωμετρική πρόοδο) είναι το πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Το βρίσκω πολύ βολικό για μένα που τις καθημερινές δεν έχω χρόνο για αγορά ενώ το ΣΚ κάθομαι και μπορώ να συνδυάσω καφέ-σινεμά-ψώνια ας πούμε.

Βασική προϋπόθεση ότι θα τηρούνται οι νόμοι και οι υπάλληλοι δε θα δουλεύουν χωρίς να πληρώνονται, όπως κ τώρα δλδ....που ακούω τους 3 στους 4 να είναι απλήρωτοι ή 1-2-3 μήνες μέσα...

Το μέτρο καλό είναι, η οικονομία και τα λαμόγια αφεντικά(που αυξάνονται με γεωμετρική πρόοδο) είναι το πρόβλημα.

Η πλάκα με όσους υποστηρίζεται το μέτρο αυτό είναι ότι αναιρείστε μόνοι σας!

Ενώ γνωρίζετε ότι οι περισσότεροι εργαζόμενοι είναι κακοπληρομένοι ή απλήρωτοι, δουλέυουν 12ωρα σε άθλιες συνθήκες εργασίας, δεν μπορούν να αντιδράσουν γιατί κινδυνεύουν με απόλυση και περιμένουν ουρές απ΄έξω για μια θέση εργασίας, πιστεύεται ότι το μέτρο είναι σωστό αρκεί να εφαρμοστούν οι νόμοι!!:hehe:

Link to comment
Share on other sites

Ακριβώς και για να το διατυπώσουμε ανάλογα με τα όσα έχουν ειπωθεί

Τα "δεν θέλω να δουλεύω εγώ, αλλά πρέπει να δουλεύει το μετρό και τα ταξί και η διασκέδαση και ό,τι άλλο θεωρώ εγώ σημαντικό για την πάρτη μου" ζωγραφίζουν ένα στερεότυπο το οποίο το έχουμε φάει στη μάπα για πολλά χρόνια.

Επειδή εγώ είμαι σκλάβος κι επειδή εγώ αφήνω το αφεντικό μου να με έχει 15 ώρες την ημέρα στη διάθεσή του, θεωρώ εγώ σημαντικό για την πάρτη μου να δουλεύουν οι άλλοι τις ώρες/μέρες που εγώ έχω διαθέσιμες για να με εξυπηρετούν.

Link to comment
Share on other sites

αν το μέτρο περπατήσει πάντως,θα πρέπει να βρεθεί κάποια "χρυσή τομή"

ούτε να δουλεύεις 7 μέρες την εβδομάδα (και απλήρωτος) γίνεται,ούτε το μαγαζί να μείνει κλειστό.ιδιαίτερα αν ανοίξουν όλοι οι υπόλοιποι

Link to comment
Share on other sites

αν το μέτρο περπατήσει πάντως,θα πρέπει να βρεθεί κάποια "χρυσή τομή"

ούτε να δουλεύεις 7 μέρες την εβδομάδα (και απλήρωτος) γίνεται,ούτε το μαγαζί να μείνει κλειστό.ιδιαίτερα αν ανοίξουν όλοι οι υπόλοιποι

Για να βρεθεί χρυσή τομή πρέπει να υπάρχει χώρος γι' αυτήν.

Δε καταλαβαίνω τι συζητάμε ειλικρινά.

1. Όταν ο καταναλωτής δεν έχει φράγκα για αγορά, το κατάστημα δε κάνει τζίρο.

2. Το κατάστημα δε κάνει τζίρο και ήδη δε πληρώνει αυτά που πρέπει για 5μερο.

3. Πως θα ρυθμίσει βάρδια, ώστε ο εργαζόμενος να μη δουλεύει πάνω απο 40 ώρες;

4. Παίρνοντας προσωπικό. ooooh wait βήμα 1.

Πιο απλό ρε παιδιά δε γίνεται. Καταλαβαίνω όσους είναι στο εξωτερικό και τους πίνουν το αίμα στα ωράρια με τις απαιτήσεις, αλλά τουλάχιστον σαν μαμανε και σας πληρώνουν. Εδώ μαμάνε και τους πληρώνουμε και από πάνω.:getlost:

ps wrong method δε πάει σε σένα η απάντηση προσωπικά

Link to comment
Share on other sites

Δε διαφωνώ ότι τα είπες και εγώ τα είπα, αλλά μιας και προσγειώθηκα ανώμαλα τις τελευταίες μέρες λόγω των χρωστούμενων που έγραψα να σας πω ΠΟΥ ζούμε για να καταλάβετε ότι η Κυριακή ή έστω η όποια μέρα της εβδομάδας πρέπει να μείνει στο απυρόβλητο. Τουλάχιστον αυτή.

Όταν πας το αφεντικό σου στον επόπτη εργασίας επειδή δε σε πληρώνει και μετά απο αυτό συνεχίσει και δε σε πληρώνει, το επόμενο βήμα είναι να πας δικαστικά.

Εκεί έχεις 2 δικαστήρια. Το αστικό και το ποινικό.

Αυτό που ουσιαστικά αν κερδίσεις κάνει τον άλλο να τρέχει λόγω της ποινής φυλάκισης ή ενός ποσού που πρέπει να καταβάλει ή και τα δύο, είναι το ποινικό δικαστήριο.

Αρχίζεις λοιπόν πληρώνεις δικηγόρους, χαρτόσημα, παράβολα, σκ@τόσημα με το συμπάθιο και διεκδικείς το ΛΟΓΙΚΟ. Τα λεφτά που δούλεψες.

Τραβάς χρόνια τον εαυτό σου σε δικαστήρια, αναβολή στην αναβολή (αν δε σκάσει και καμιά απεργία του δικηγορικού συλλόγου) και μόλις είναι να γίνει το ποινικό σου βγάζουν ένα νέο νόμο. (νομίζω έτσι λέγεται δε θυμάμαι και από τα νεύρα μου όταν το άκουσα φέτος ψηφίστηκε)

Τροπολογία για παραγραφή αδικημάτων με μικρή κοινωνική απαξία

Που σημαίνει; Ο τάδε δικάζεται με max 1 χρόνο φυλάκιση σαν ποινή. Α α α περίμενε σιγά μη κάνουμε δικαστήριο για 1 χρόνο ποινή. Το παραγράφουμε.

Εσύ λοιπόν ο εργαζόμενος παίρνεις από τα τρία το μακρύτερο, έχεις χάσει τα δεδουλευμένα σου καθώς πλέον δεν μπορείς βάση νόμου να του ασκήσεις πίεση ΚΑΙ έχεις πληρώσει και κάνα δύο χιλιάρικα σε δικαστικά έξοδα, επειδή έτσι αποφασίσανε.

Να ανοίξουμε την Κυριακή και εγώ μαζί σας λοιπόν αφού έτσι αποφασίσανε.

Εύχομαι κανένας σας μα κανένας σας να μη χρειαστεί τη δικαιοσύνη για να λύσει εργατικά θέματα από εδώ και πέρα και όλοι να πέφτετε στο ιδανικό αφεντικό που θα σας πληρώνει στην ώρα σας και θα σας έχει 40 ώρες εργασία.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.