Jump to content



Ποτέ την Κυριακή;


wrong method

Ποια είναι η γνώμη σας;  

58 members have voted

You do not have permission to vote in this poll, or see the poll results. Please sign in or register to vote in this poll.

Recommended Posts

Θα τρελαθώ μ'αυτά που διαβάζω... Εδώ ακούμε για εργοδότες που δεν πληρώνουν, που δεν δίνουν άδειες, που εκβιάζουν. Εκφράσεις του στυλ "τους τελευταίους Χ μήνες δουλεύουμε απλήρωτοι" και "άμα δε σ'αρέσει να φύγεις" και "θέλεις ένσημα ή μετρητά;", δεν έχω ακούσει σε άλλη χώρα πέραν της Ελλάδας.

Σε όλα αυτά, ποιος είναι ο κοινός παρονομαστής; Οι Κυριακές; Τα Σάββατα; Το ωράριο; Όχι βέβαια. Η διαφθορά στον εργασιακό χώρο και η ανοχή (τα στραβά μάτια) από την κυβέρνηση αλλά και από τον εργαζόμενο, που ο καθένας για τους λόγους του διαιωνίζει αυτή την κατάσταση.

Έχεις δηλαδή κάποιον να σε βιάζει 5 μέρες την εβδομάδα και αντί να κάνεις κάτι γι'αυτό, παλεύεις για το δικαίωμά σου να ΜΗΝ βιάζεσαι τα Σαββατοκύριακα;

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 112
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Η πλάκα με όσους υποστηρίζεται το μέτρο αυτό είναι ότι αναιρείστε μόνοι σας!

Ενώ γνωρίζετε ότι οι περισσότεροι εργαζόμενοι είναι κακοπληρομένοι ή απλήρωτοι, δουλέυουν 12ωρα σε άθλιες συνθήκες εργασίας, δεν μπορούν να αντιδράσουν γιατί κινδυνεύουν με απόλυση και περιμένουν ουρές απ΄έξω για μια θέση εργασίας, πιστεύεται ότι το μέτρο είναι σωστό αρκεί να εφαρμοστούν οι νόμοι!!:hehe:

Κάνεις λάθος, δεν αναίρεσα τίποτα.

Οι νόμοι υπάρχουν και καλύπτουν σχεδόν τα πάντα και με το παραπάνω, ΑΝ θελήσουν να τους εφαρμόσουν οι υπουργοί, όλοι θα είναι ευχαριστημένοι.

Αντί να κράζετε με το παραμικρό, προσπαθήστε να κάνετε τη χαβούζα μας, ευνομούμενη κοινωνία.

Όποιος φίλος ή γνωστός μου λέει "δε με πληρώνουν" ή "δε με ασφαλίζουν" και δε πάει καρφί στην επιθεώρηση εργασίας, τρώει κράξιμο πολυτελείας απο μένα.

4 περιπτώσεις τα τελευταία χρόνια, και οι 4 πήραν τα λεφτά τους εν τέλη. Είτε με απειλή καταγγελίας είτε με καταγγελία.

Πρέπει να λέμε τα αυτονόητα? Δε μπορώ να καταλάβω...

Link to comment
Share on other sites

Κάνεις λάθος, δεν αναίρεσα τίποτα.

Οι νόμοι υπάρχουν και καλύπτουν σχεδόν τα πάντα και με το παραπάνω, ΑΝ θελήσουν να τους εφαρμόσουν οι υπουργοί, όλοι θα είναι ευχαριστημένοι.

Αντί να κράζετε με το παραμικρό, προσπαθήστε να κάνετε τη χαβούζα μας, ευνομούμενη κοινωνία.

Όποιος φίλος ή γνωστός μου λέει "δε με πληρώνουν" ή "δε με ασφαλίζουν" και δε πάει καρφί στην επιθεώρηση εργασίας, τρώει κράξιμο πολυτελείας απο μένα.

4 περιπτώσεις τα τελευταία χρόνια, και οι 4 πήραν τα λεφτά τους εν τέλη. Είτε με απειλή καταγγελίας είτε με καταγγελία.

Πρέπει να λέμε τα αυτονόητα? Δε μπορώ να καταλάβω...

Η 5η;

Δε διαφωνώ ότι τα είπες και εγώ τα είπα, αλλά μιας και προσγειώθηκα ανώμαλα τις τελευταίες μέρες λόγω των χρωστούμενων που έγραψα να σας πω ΠΟΥ ζούμε για να καταλάβετε ότι η Κυριακή ή έστω η όποια μέρα της εβδομάδας πρέπει να μείνει στο απυρόβλητο. Τουλάχιστον αυτή.

Όταν πας το αφεντικό σου στον επόπτη εργασίας επειδή δε σε πληρώνει και μετά απο αυτό συνεχίσει και δε σε πληρώνει, το επόμενο βήμα είναι να πας δικαστικά.

Εκεί έχεις 2 δικαστήρια. Το αστικό και το ποινικό.

Αυτό που ουσιαστικά αν κερδίσεις κάνει τον άλλο να τρέχει λόγω της ποινής φυλάκισης ή ενός ποσού που πρέπει να καταβάλει ή και τα δύο, είναι το ποινικό δικαστήριο.

Αρχίζεις λοιπόν πληρώνεις δικηγόρους, χαρτόσημα, παράβολα, σκ@τόσημα με το συμπάθιο και διεκδικείς το ΛΟΓΙΚΟ. Τα λεφτά που δούλεψες.

Τραβάς χρόνια τον εαυτό σου σε δικαστήρια, αναβολή στην αναβολή (αν δε σκάσει και καμιά απεργία του δικηγορικού συλλόγου) και μόλις είναι να γίνει το ποινικό σου βγάζουν ένα νέο νόμο. (νομίζω έτσι λέγεται δε θυμάμαι και από τα νεύρα μου όταν το άκουσα φέτος ψηφίστηκε)

Που σημαίνει; Ο τάδε δικάζεται με max 1 χρόνο φυλάκιση σαν ποινή. Α α α περίμενε σιγά μη κάνουμε δικαστήριο για 1 χρόνο ποινή. Το παραγράφουμε.

Εσύ λοιπόν ο εργαζόμενος παίρνεις από τα τρία το μακρύτερο, έχεις χάσει τα δεδουλευμένα σου καθώς πλέον δεν μπορείς βάση νόμου να του ασκήσεις πίεση ΚΑΙ έχεις πληρώσει και κάνα δύο χιλιάρικα σε δικαστικά έξοδα, επειδή έτσι αποφασίσανε.

Να ανοίξουμε την Κυριακή και εγώ μαζί σας λοιπόν αφού έτσι αποφασίσανε.

Εύχομαι κανένας σας μα κανένας σας να μη χρειαστεί τη δικαιοσύνη για να λύσει εργατικά θέματα από εδώ και πέρα και όλοι να πέφτετε στο ιδανικό αφεντικό που θα σας πληρώνει στην ώρα σας και θα σας έχει 40 ώρες εργασία.

Η 6η (γυναίκα συναδέλφου που ανάλογα έχασε τα χρήματά της) ; Οι 90 που έφυγαν από την ΙΜΑΚΟ και ο κος Πέτρος ζει και βασιλεύει ενώ είναι απλήρωτοι; Δεκάδες, για να μην πω χιλιάδες παραδείγματα.

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι όλοι συμφωνούμε στο ότι τα εργασιακά είναι μάμησε τα και ο εργαζόμενος δεν βρίσκει ποτέ το δίκιο του. Υπό αυτές τις προϋποθέσεις, κατά 99,9% θα βγει ακόμα πιο χαμένος αν αναγκαστεί να δουλέψει και τις κυριακές.

Αν τα πράγματα ήταν σωστά, να το συζητάγαμε βεβαίως, αν το χρήμα ρέει από τον καταναλωτή στην τσέπη του εργαζόμενου και του αφεντικού του, τότε το αφεντικό παίρνει έναν εργαζόμενο παραπάνω και βγαίνουν οι βάρδιες και είμαστε όλοι χαρούμενοι.

Τώρα αν με τους ίδιους εργαζόμενους πας να βάλεις ένα 8ωρο παραπάνω, και τους πληρώνεις και σκάρτα, ε όχι ρε φίλος..

Τέλος, το ότι το Mall, μπορεί να το κάνει αυτό, μπορεί να πληρώσει έναν παραπάνω εργαζόμενο, ή μία παραπάνω βάρδια, δεν σημαίνει ότι μπορεί να το κάνει και η Κα Λίτσα με τα εποχιακά στην γωνία.. Αν θέλεις λοιπόν να έχεις την Κα Λίτσα και του χρόνου στην γωνία (γιατί είναι δίπλα σου, έχει καλές τιμές και ωραία πράγματα), οφείλεις να μην δεχτείς το νέο μέτρο.

Link to comment
Share on other sites

Όποιος φίλος ή γνωστός μου λέει "δε με πληρώνουν" ή "δε με ασφαλίζουν" και δε πάει καρφί στην επιθεώρηση εργασίας, τρώει κράξιμο πολυτελείας απο μένα.

4 περιπτώσεις τα τελευταία χρόνια, και οι 4 πήραν τα λεφτά τους εν τέλη. Είτε με απειλή καταγγελίας είτε με καταγγελία.

Πρέπει να λέμε τα αυτονόητα? Δε μπορώ να καταλάβω...

really? Κράξε με τότε

Τροπολογία με την οποία παραγράφεται το αξιόποινο και παύει η δίωξη για αδικήματα με μικρή κοινωνική απαξία που έχουν τελεσθεί μέχρι 31.8.2013, κατατέθηκε σήμερα στη Βουλή από τον υπουργό Δικαιοσύνης Χαράλαμπο Αθανασίου.

.

.

.

Ως προς τα αδικήματα με μικρή κοινωνική απαξία, προβλέπεται ότι παραγράφεται το αξιόποινο και παύει η δίωξη των ακόλουθων πράξεων, που έχουν τελεσθεί μέχρι 31.8.2013: α) των πταισμάτων και β) των πλημμελημάτων, κατά των οποίων ο νόμος απειλεί ποινή φυλάκισης μέχρι ένα έτος ή χρηματική ποινή ή και τις δύο ποινές.

Περαστικά μου!

post-20975-1416077901,6044_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Αρχίζω και απορώ....

Εμένα σαν εργοδότη αν μου κάνει καταγγελία ,έστω και ανυπόστατη, κάποιος εργαζόμενος μου, βρίσκω την επιθεώρηση απέναντι μου και είμαι ένοχος μέχρι αποδείξεως του εναντίου.

Αν οι εργαζόμενοι είναι κότες και την πνίγουν, καλά να πάθουν imo.

Anyway, ας μην αρχίσουμε για τα εργασιακά δικαιώματα γιατί είναι άλλη και μεγάλη κουβέντα.

Link to comment
Share on other sites

really? Κράξε με τότε

Περαστικά μου!

Κοίτα να μη πας...και θα σε ξεπουπουλιάσω, όχι απλά θα σε κράξω! :hehe:

Πέρασε το νομοσχέδιο? Δε βρήκα κάτι.

Όπως και να έχει:

"Πάντως, η παραγραφή του αξιόποινου και η παύση της ποινικής δίωξης δεν ισχύει για τις παραβάσεις που σχετίζονται με την εργατική νομοθεσία (μη καταβολή δεδουλευμένων κ.λπ.) με διατάξεις για τη λειτουργία του Ανταγωνισμού αλλά και για τις περιπτώσεις αγοράς εμπορευμάτων με πίστωση."

Read more: Ποια αδικήματα παραγράφονται για την αποσυμφόρηση των δικαστηρίων | Newsbomb.gr

Εδιτ:

Νόμιζα λέει Νοέμβριο οχι Οκτώβριο.

Τι έγινε?

Έγινε επεξεργασία από Samael
Link to comment
Share on other sites

Ξέρω τι άκουσα στο δικαστήριο και πως έφυγα. Ο δικηγόρος με ενημέρωσε πριν πάω ότι το δικαστήριο είναι χαμένη υπόθεση. Απλά πήγα για το τυπικό της υπόθεσης για να μην έχω εγώ προβλήματα με την απουσία.

Τι δεν πιάνεις; Λες να έχω στη τσέπη μου τα λεφτά και να μη το ξέρω;

Καλό θα ήτανε αλλά ξύπνησα απότομα.

Link to comment
Share on other sites

Κάνεις λάθος, δεν αναίρεσα τίποτα.

Οι νόμοι υπάρχουν και καλύπτουν σχεδόν τα πάντα και με το παραπάνω, ΑΝ θελήσουν να τους εφαρμόσουν οι υπουργοί, όλοι θα είναι ευχαριστημένοι.

Αντί να κράζετε με το παραμικρό, προσπαθήστε να κάνετε τη χαβούζα μας, ευνομούμενη κοινωνία.

Όποιος φίλος ή γνωστός μου λέει "δε με πληρώνουν" ή "δε με ασφαλίζουν" και δε πάει καρφί στην επιθεώρηση εργασίας, τρώει κράξιμο πολυτελείας απο μένα.

4 περιπτώσεις τα τελευταία χρόνια, και οι 4 πήραν τα λεφτά τους εν τέλη. Είτε με απειλή καταγγελίας είτε με καταγγελία.

Πρέπει να λέμε τα αυτονόητα? Δε μπορώ να καταλάβω...

Sprider Stores, Alter, Χαλυβουργική* και πόσα ακόμα που ξέρουμε ή δεν έχουν βγει καν στην επιφάνεια, μικρότερα κτλ.

Καλή τύχη στα δικαστήρια και καλό κουράγιο... οι λογαριασμοί ωστόσο δε θα σταματήσουν να έρχονται, ούτε το στομάχι σου θα σταματήσει να πεινάει.

Και το σημαντικότερο απ΄όλα δεν είναι ότι θα μείνεις απλήρωτος και θα ψάχνεις το δίκιο σου στα δικαστήρια αλλά το που θα πας μετά επαγγελματικά, με τι μισθό και τι ωράριο.

*Αν θυμάμαι σωστά.

Link to comment
Share on other sites

οχι βάση του νόμου που όπως αναφέρω δε θυμάμαι ούτε τους αριθμούς που μου είπαν αλλά ούτε την ακριβή ονομασία απλά παραγράφεται. 4 χρόνια και μερικούς μήνες το πάλευα με αναβολή στην αναβολή.

Ταξίδια από Αθήνα- Ηράκλειο + τα κερατιάτικα + χάσιμο χρόνου όπως αποδείχθηκε απλά και τσάμπα.

Ντάξει έκανα τα ταξιδάκια μου βέβαια και έβλεπα τους γνωστούς μου τουλάχιστον. Ε δε το λες και χάσιμο! Μη χ3σω!

edit: εννοούσα χαμένο το δικαστήριο του Οκτωβρίου , όχι όταν ξεκίνησα τη διαδικασία (ίσως κατάλαβες λάθος)

Link to comment
Share on other sites

Sprider Stores, Alter, Χαλυβουργική* και πόσα ακόμα που ξέρουμε ή δεν έχουν βγει καν στην επιφάνεια, μικρότερα κτλ.

Η γυναίκα του συνάδελφου εργαζόταν στην La Prairie, εταιρία καλλυντικών που ανήκε στον όμιλο του κ. Λαυρεντιάδη.

Έκλεισε την εταιρία, τους απέλυσε όλους, έψαχνε μήνες να βγάλει άκρη, της έδιναν ακάλυπτες επιταγές και της έλεγαν να πάει να πάρει άλλη, πάλι ακάλυπτη και δεν της είχαν δώσει ούτε τα απαραίτητα δικαιολογητικά για να πάει στον ΟΑΕΔ. Έκανε καταγγελία στην Επ.Εργ. και της έλεγαν ότι η εταιρία αυτή δεν υπάρχει καν! Ο κύρος αυτός δε, κυκλοφορεί ελεύθερος κι ωραίος...

Link to comment
Share on other sites

[MENTION=14822]AlCapone[/MENTION]

Όλα εκ των οποίων χρεοκοπημένα...

Να προσθέσω και τον Φωκά στον οποίο δούλευε η γυναίκα ενός υπαλλήλου μου, 1 χρόνο είχα που του έλεγα να φύγει.

Τελικά το πήρε απόφαση 6 μήνες πρίν, έκανε επισχεση εργασίας και πλέον δουλεύει στα Energiers όπου και πληρώνετε κανονικά...

Αν θα πάρει τα δεδουλευμένα απ τον άλλον είναι αμφίβολο πλέον, αλλά τουλάχιστον δεν σπατάλησε κ άλλο χρόνο απ τη ζωή της άσκοπα.

Εδώ όμως δε μιλάμε για προβληματικές αλλά για υγιείς επιχειρήσεις που αρνούνται να πληρώσουν...

[MENTION=20975]karmen1983[/MENTION]

Κρίμα, τουλάχιστον ελπίζω να μην έχασες πολύ χρόνο απ τη ζωή σου στο μαγαζί του...

Link to comment
Share on other sites

Εδώ όμως δε μιλάμε για προβληματικές αλλά για υγιείς επιχειρήσεις που αρνούνται να πληρώσουν...

Μιλάμε για όλες. Και όσον αφορά στις χρεοκοπημένες, πιστεύεις εσύ ότι οι ιδιοκτήτες ή οι διευθύνοντες σύμβουλοι δεν είχαν στον ήλιο μοίρα; Τα έχασαν όλα και δεν είχαν να πληρώσουν;

Link to comment
Share on other sites

wiz εγώ θα το έλεγα αλλιώς. Οχι αν τους έμεινε κάτι να δώσουν όπως το θέτεις, εγώ σου λέω ότι δε τους έμεινε τίποτα, αλλά ως εξής.

Σε μία χώρα που το ένα μαγαζί κλείνει πίσω από το άλλο, που η ανεργία έχει φτάσει στο Θεό, που περπατάς στην Ερμού και μετράς 3 και 1 κλειστό, που κάποιος δουλεύει για 400 ευρώ (ίσως λέω και πολλά), που όλα παίρνουν την ανηφόρα ΔΕΗ, ΟΤΕ κλπ, αν τελικά θα δώσει κάτι θετικό το μέτρο. Οπότε και επιστρέφουμε στην αρχική κουβέντα.

[MENTION=119]Samael[/MENTION] δυστυχώς δεν έκατσα λίγο για να πω δε πειράζει μάμησε το

Link to comment
Share on other sites

Μιλάμε για όλες. Και όσον αφορά στις χρεοκοπημένες, πιστεύεις εσύ ότι οι ιδιοκτήτες ή οι διευθύνοντες σύμβουλοι δεν είχαν στον ήλιο μοίρα; Τα έχασαν όλα και δεν είχαν να πληρώσουν;

Δε τους βάζω όλους στο ίδιο τσουβάλι, υπάρχουν και οι 2 περιπτώσεις και γνωρίζω περιστατικά και για τα 2 είδη χρεωκοπίας.

Η πλειοψηφία των μεγάλων και πολύ μεγάλων επιχειρήσεων(όπως αυτές που αναφέρθηκαν) μεθοδεύουν την χρεωκοπία με τρόπο που τα μεγάλα κεφάλια δε μένουν και στο δρόμο...αυτό είναι αλήθεια.

Κάποιοι μικρότεροι το παλεύουν μέχρι τέλους και φτάνουν να χάσουν και τα σπίτια τους, όλοι λίγο πολύ έχουμε ακούσει-ζήσει και αυτή την εκδοχή της χρεωκοπίας.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό ακριβώς ρώτησα και παραπάνω και απάντηση δεν πήρα.

Δε θα πάρεις γιατί είναι πιο απλά μαθηματικά από το Πυθαγόρειο θεώρημα της υπογραφής σου.

Εχεις μία πίτα (καταναλωτικό κοινό) η οποία φτάνει και δε φτάνει για 5 άτομα (μέρες). Αν πας με τη πίτα να ταΐσεις 7 θα τους κάνεις δίαιτα και σιγά σιγά θα εξασθενίσουν όλοι.

Link to comment
Share on other sites

@AlCapone

Όλα εκ των οποίων χρεοκοπημένα...

Να προσθέσω και τον Φωκά στον οποίο δούλευε η γυναίκα ενός υπαλλήλου μου, 1 χρόνο είχα που του έλεγα να φύγει.

Τελικά το πήρε απόφαση 6 μήνες πρίν, έκανε επισχεση εργασίας και πλέον δουλεύει στα Energiers όπου και πληρώνετε κανονικά...

Αν θα πάρει τα δεδουλευμένα απ τον άλλον είναι αμφίβολο πλέον, αλλά τουλάχιστον δεν σπατάλησε κ άλλο χρόνο απ τη ζωή της άσκοπα.

Εδώ όμως δε μιλάμε για προβληματικές αλλά για υγιείς επιχειρήσεις που αρνούνται να πληρώσουν...

Άρα συμφωνούμε ότι στην Ελλάδα οι νόμοι λειτουργούν κατά το δοκούν και τροποποιούνται αναλόγως τον επιχειρηματία εεε την περίσταση ήθελα να πω;

Εφόσον συμφωνούμε πιστεύω ότι γίνεται ευρέως κατανοητό ότι ο νόμος αυτός μελλοντικά θα φέρει έξτρα ξεζούμισμα στους εργαζόμενους. Άλλο ένα κάστρο των εργασιακών δικαιωμάτων πέφτει και επίσημα πλέον, δικαιώματα που κατακτήθηκαν κυριολεκτικά με αίμα.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.