Jump to content



Έλλειψη AHCI


BasiliCeLew

Recommended Posts

Η μητρική που έχω δεν υποστηρίζει ahci και ψάχνω κάποιον τρόπο ώστε να υποστηρίζει αυτή την τεχνολογία. (Με κάποιο μικρό κόστος).

Η PCI Express x16 είναι καλυμμένη απο την κάρτα γραφικών μου οπότε περισσεύουν 1 x PCI Express x1 και 2 x PCI, σε περίπτωση τοποθέτησης controller.

Μητρική--->GA-G31M-ES2L

Χρειάζομαι βοήθεια γιατί δεν σκαμπάζω πολλά σχετικά με αυτό το σημείο :sorry:

Link to comment
Share on other sites

Απλά ξέχνα το.

Ποιό φθηνά είναι να αλλάξεις εντελώς την μητρική αλλά και πάλι αν παραμείνεις σε socket775 δεν αξίζει τον κόπο και δεν θα δείς κάποια ουσιαστική διαφορά.

Link to comment
Share on other sites

Τόσο απόλυτα;:slap: Ξέρει κανένας αν υπάρχουν μοντέλα s775 που υποστοιρίζουν AHCI; Δεν μπόρεσα να βγάλω άκρη στο δίκτυο.

Βρήκα κάποιον που έχει πολλά κομμάτια απο παλιό ίντερνετ καφέ, αν είναι να ρωτήσω ποσο τα δίνει. (ισως το πάρω και έτσι καθώς τα είχε για πέταμα):secret:

Link to comment
Share on other sites

Θα ηταν πιο ευκολο αν ξεραμε ποια μητρικη θα αγοραζες..αλλα συνηθως οτι ειχε ενα "R" στο τελος το υποστηριζε.

(βασικα υποστηριζε και raid..και εμμεσα και ahci).

Δλδ ..ich8R ,ich9R..

Συνηθως το εβρισκες σε μητρικες με P35/P45 ,x38/χ48 αν και θα πρεπει να τη βρεις φθηνα αλλιως ..δεν) και μερικες G35

Αν παιζεις τυχερα παιχνιδια..βρες καμμια 975/965 που να εχει ich7r:p

Link to comment
Share on other sites

Οκ η δουλειά έγινε έκανα απλά ανταλλαγή της μητρικής που είχα με μια 775 που υποστηρίζει AHCI, η διαφορά τεράστια στην καθημερινή χρήση που έχω το pc αυτό.:rubik:

Είναι απο την σειρά P45.

Το θέμα προκλήθηκε λόγω αγοράς ssd, ήμουν που ήμουν σε sata II έχανα και ταχύτητα λόγω αυτού.

Η διαφορά ταχύτητας(παλιά με νέας μητρικής) ήταν:

Sequential Read από 210ΜΒ/sec σε 300MB/sec

Random Read(IOPS) απο 8.800 σε 45.000

Σε write δεν ειχε καμία βελτίωση καθώς ήταν ακριβως στα όριο του SATA II

Link to comment
Share on other sites

Για να ξέρεις πάντως η διαφορά στην υλοποίηση από την Intel μεταξύ του Ρ45 και του G31 chipset, που είχες παλαιότερα, είναι πολύ μεγάλη για να οφείλεται αποκλειστικά στο AHCI.

Διαφορά δηλαδή βλέπεις όχι μόνο εξαιτίας του AHCI αλλά ολόκληρου του νέου chipset.

Aφού δεν σου κόστισε τίποτα η ανταλλαγή έκανες πολύ καλή κίνηση...

Link to comment
Share on other sites

Η αλήθεια είναι σαν να έχω καινούριο υπολογιστή, η καινούρια μητρική βοήθησε τα πάντα (εκτός τον επεξεργαστή E3200 celeron :baby:), οι μνήμες αποδίδουν σχεδόν το διπλάσιο σε μεταφορά δεδομένων PC2-6400 DDR2-800 C3 & C4 ULTRA PLUS DUAL CHANNEL - Products - GeIL Memory 4x1gb, τα bios είναι πολύ καλύτερα, θερμοκρασίες ακόμα πιο κάτω (χωρίς overclock είχα max 57 βαθμούς τώρα έπεσε στους 50 ) και εκμεταλεύεται πολύ καλύτερα την κάρτα γραφικών.

Πριν κλείσει το νήμα, σε αυτό το σύστημα για να το κρατήσω λίγο ακόμα τι επεξεργαστή λέτε να του βάλω; Αυτός που έχω σε multitasking (δλδ skype,chrome,μtorrent + κανα παιχνίδι ) βαράει κοφτες σε full load συνέχεια.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.