Jump to content



Πείραμα το πιο γερό σπίτι στον κόσμο


seismic

Recommended Posts

Οι ταλαντώσεις και οι παραμορφώσεις στα υπάρχοντα κτήρια απορροφούν την ενέργεια του σεισμού, αλλά παραμόρφωση = επισκευές ή κατάρρευση.

Οι δυνάμεις υπάρχουν αλλά δεν φαίνονται, παρά μόνο αν δεν ισορροπούν.

Μία θέση αεροπλάνου είναι άκαμπτη. Δεν απορροφά ενέργεια,...απλά υπακούει στην ενέργεια διότι είναι βιδωμένη.

Αν δεν ήταν βιδωμένη θα έμενε στον αεροδιάδρομο κατά την απογείωση....θα απορροφούσε ενέργεια...

Το μοντέλο που λες υπάρχει και μάλιστα καλύτερο από το άλλα.

Αυτό

Δικό μου μοντέλο είναι και αυτό.....διαθέτει..

Και οριζόντια, και κάθετη μόνωση.

Ακριβώς αυτό, η θέσεις του αεροπλάνου έχουν ζώνες ασφαλείας για αυτόν το λόγο, δες τι γίνεται αν δεν τις χρησιμοποιήσεις Πότε σκοτώνουν οι αναταράξεις - σχετικά άρθρα - Το Βήμα Online

Στο μοντέλο σου υπάρχει όμως υλικό κατάλληλο για να αποροφήσει τους κραδασμούς αυτούς χωρίς να αστοχήσει?

Επίσης στο πείραμα σου τήρησες την κλιμάκωση στην κατασκευή? δηλαδή διατομή δοκαριών, τοίχων, κολώνες, σίδερα?

Επίσης δεν είμαι σίγουρος οτι οι ιδιότητες των δομικών υλικών ακολουθούν γραμμικά την κλιμάκωσή, ή έστω στα μεγέθη του πειράματός σου.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 229
  • Created
  • Last Reply
Ακριβώς αυτό, η θέσεις του αεροπλάνου έχουν ζώνες ασφαλείας για αυτόν το λόγο, δες τι γίνεται αν δεν τις χρησιμοποιήσεις Πότε σκοτώνουν οι αναταράξεις - σχετικά άρθρα - Το Βήμα Online

Στο μοντέλο σου υπάρχει όμως υλικό κατάλληλο για να αποροφήσει τους κραδασμούς αυτούς χωρίς να αστοχήσει?

Τα είπες όλα φίλε thaaanos

Αυτά είναι που κάνει η ευρεσιτεχνία μου. images?q=tbn:ANd9GcTuyKyanozUCP9ReR8CKukLrI9Uw37Wfu7pBXm6_iuOU6fsUXY2

Ο άνθρωπος του αεροπλάνου είναι ο εξωτερικός ελαστικός σκελετός της φωτογραφίας, που είναι ανεξάρτητος από τον μέσα άκαμπτο σκελετό με τις άγκυρες.

Είναι ανεξάρτητος ο ένας από τον άλλο, ( δεν είναι ενωμένοι μαζί ) διότι υπάρχει λάστιχο μεταξύ των στο ύψος των πλακών. ( οι πλάκες δεν πατάνε πάνω στο φρεάτιο )

Η ζώνη ασφαλείας είναι ο άκαμπτος σκελετός, και οι βίδες που στερεώνουν την ζώνη ασφαλείας είναι οι άγκυρες.

Εκεί που ζούν οι άνθρωποι είναι ο ελαστικός σκελετός.

Αυτός έχει απόσβεση ενέργειας σε τρία μέρει.

1) πάνω στα υδραυλικά τις σκεπής που είναι σαν ελατήρια http://postimg.org/image/2mlql3ag4/

2) στα λάστιχα τα μαύρα που βλέπεις στην πρώτη εικόνα ανάμεσα στις πλάκες και το φρεάτιο

3) στα λάστιχα που είναι ανάμεσα στις δύο βάσεις της πάνω φωτογραφείας.

Αν αυτή δεν είναι σεισμική μόνωση και σεισμική απόσβεση τότε πια είναι?

Σε αυτό το δικό μου βίντεο

φαίνεται καθαρά πως γίνεται η απόσβεση

[MENTION=30797]thaaanos[/MENTION]

Επίσης στο πείραμα σου τήρησες την κλιμάκωση στην κατασκευή? δηλαδή διατομή δοκαριών, τοίχων, κολώνες, σίδερα?

Επίσης δεν είμαι σίγουρος οτι οι ιδιότητες των δομικών υλικών ακολουθούν γραμμικά την κλιμάκωσή, ή έστω στα μεγέθη του πειράματός σου.

seismic

Σε αυτά τα βίντεο φαίνεται όλο το στάδιο κατασκευής.

Όλα τα βίντεο εδώ. https://www.youtube.com/user/TheLymperis2/videos

Αυτό το πείραμα που έκανα δεν είναι όπως η πάνω φωτογραφεία γιατί αυτό το μοντέλο είναι τελείως άκαμπτο.

Γιατί έκανα πρώτα αυτό το πείραμα?

Γιατί αφού αυτό αντέχει, τότε φαντάσου αυτό το μοντέλο σαν το φρεάτιο της πάνω φωτογραφίας που είναι άκαμπτο.

Τι άλλο μένει για να γίνει όπως την πάνω φωτογραφεία, .... να κατασκευάσουμε περιμετρικά και ένας ελαστικό μοντέλο, τα οποία θα τα διαχωρίζει ελαστικό.

Αυτό είναι άλλο πείραμα με κολόνες.

Link to comment
Share on other sites

σου ξανά παραθέτω το post. και ΕΤΣΙ ΕΙΝΑΙ!

αυτό που κανεις είναι troll physics

Ναι στο δικό μου όμως πείραμα προς το τέλος από την αδράνεια του μοντέλου ( αν και το έχω δέσει με αλυσίδες )

μου σηκώνει επάνω όλη την σεισμική βάση.

Αυτό δεν είναι παιχνιδάκι... το μοντέλο ζυγίζει 1,5 ton. και οι δυνάμεις που εξασκεί στην σεισμική βάση κατά την ταλάντωση, είναι πάνω από 10 τόνους.

Link to comment
Share on other sites

σου ξανά παραθέτω το post. και ΕΤΣΙ ΕΙΝΑΙ!

αυτό που κανεις είναι troll physics

Ναι στο δικό μου όμως πείραμα προς το τέλος από την αδράνεια του μοντέλου ( αν και το έχω δέσει με αλυσίδες )

μου σηκώνει επάνω όλη την σεισμική βάση.

Αυτό δεν είναι παιχνιδάκι... το μοντέλο ζυγίζει 1,5 ton. και οι δυνάμεις που εξασκεί στην σεισμική βάση κατά την ταλάντωση, είναι πάνω από 10 τόνους.

μια χαρά παιχνιδάκι είναι, ούτε καν αληθινά τούβλα χρησιμοποιείς, θα σου κάνω και εγώ ένα σπιτάκι από πλαστικό, 5X5X5 cm και θα το πετάξω από τον 5 όροφο και δεν θα πάθει τίποτα... το ίδιο και το μοντέλο σου.

γιατί όλοι οι άλλοι δεν κάνουν μοντέλα στην κλίμακα σου? βλάκες είναι? δεν είναι πιο φτηνό να τα κάνουν έτσι?

εγώ πάω στοίχημα πως όλα τα μοντέλα που παρέθεσες παραπάνω και είτα ολόκληρα σπίτια υπήρχε λόγος που ήταν έτσι, όπως επίσης υπάρχει λόγος γιατί υπάρχει κούρσα του ποιος θα κάνει την μεγαλύτερη σεισμική βάση... και ο λόγος είναι για να είναι όσο το δυνατόν πιο κοντά στην πραγματικότητα το μοντέλο...

αυτό που έχεις εσύ είναι παιχνίδι.. το πολύ πολύ θα ήταν χρήσιμο ήσουν μαραγκός και ήθελες να δεις πως θα συμπεριφερθεί η ντουλάπα σου σε συνθήκες σεισμού

Link to comment
Share on other sites

μια χαρά παιχνιδάκι είναι, ούτε καν αληθινά τούβλα χρησιμοποιείς, θα σου κάνω και εγώ ένα σπιτάκι από πλαστικό, 5X5X5 cm και θα το πετάξω από τον 5 όροφο και δεν θα πάθει τίποτα... το ίδιο και το μοντέλο σου.

γιατί όλοι οι άλλοι δεν κάνουν μοντέλα στην κλίμακα σου? βλάκες είναι? δεν είναι πιο φτηνό να τα κάνουν έτσι?

εγώ πάω στοίχημα πως όλα τα μοντέλα που παρέθεσες παραπάνω και είτα ολόκληρα σπίτια υπήρχε λόγος που ήταν έτσι, όπως επίσης υπάρχει λόγος γιατί υπάρχει κούρσα του ποιος θα κάνει την μεγαλύτερη σεισμική βάση... και ο λόγος είναι για να είναι όσο το δυνατόν πιο κοντά στην πραγματικότητα το μοντέλο...

αυτό που έχεις εσύ είναι παιχνίδι.. το πολύ πολύ θα ήταν χρήσιμο ήσουν μαραγκός και ήθελες να δεις πως θα συμπεριφερθεί η ντουλάπα σου σε συνθήκες σεισμού

Καλός φίλε μου έχεις δίκαιο... παίξε εσύ με το δικό σου παιχνιδάκι, και εγώ με το δικό μου.

Δεν θα σε μάθω εγώ γράμματα...

Επειδή τα μεγάλα παιδιά δεν σταματούν να ...το ...παίζουν ποτέ

Link to comment
Share on other sites

Καλός φίλε μου έχεις δίκαιο... παίξε εσύ με το δικό σου παιχνιδάκι, και εγώ με το δικό μου.

Δεν θα σε μάθω εγώ γράμματα...

Επειδή τα μεγάλα παιδιά δεν σταματούν να ...το ...παίζουν ποτέ

προς τυχόν επενδυτες, βλέπετε.. ο άνθρωπος γραφει σε άσχετο forum όλες του οι επιστημονικές μετρήσεις είναι με το... μάτι.

και σε απλή αμφισβήτηση δεν έχει να δώσει απτά επιχειρήματα και απαντάει όπως ένα παιδάκι που το υποχρέωσαν να πει το μάθημα.

τρισεκατομμυριούχος να ήμουν, δεν θα έκαιγα πάνω σε αυτό ούτε 10E

Link to comment
Share on other sites

προς τυχόν επενδυτες, βλέπετε.. ο άνθρωπος γραφει σε άσχετο forum όλες του οι επιστημονικές μετρήσεις είναι με το... μάτι.

και σε απλή αμφισβήτηση δεν έχει να δώσει απτά επιχειρήματα και απαντάει όπως ένα παιδάκι που το υποχρέωσαν να πει το μάθημα.

τρισεκατομμυριούχος να ήμουν, δεν θα έκαιγα πάνω σε αυτό ούτε 10E

Τότε γιατί δεν βάζεις στοίχημα?

Μόνο λόγια είσαι.

Link to comment
Share on other sites

Τότε γιατί δεν βάζεις στοίχημα?

Μόνο λόγια είσαι.

Προς επενδυτες.

Εδώ ο καλός ΕΡΕΥΝΗΤΗΣ/ΕΦΕΥΡΕΤΗΣ!

Εφευρέτης μέχρι και στην χρηματοδότηση!

Ζητείται επενδυτης που να παίξει στοίχημα με τον μέγα εφευρέτη άλλωστε είναι και εδώ level MAX!

ποστάρει όπου νάνε ότι νάνε και απορεί γιατί τον δουλεύει ο πλανήτης γη, δεν χρησιμοποιεί επιστημονικές μεθόδους, αρέσκεται στην μπουρδολογία... (δεν αμφισβητεί όμως τα επιστημονικά σας χρήματα)

Πάρε κόσμε*, όσο σπαρταράει!

*επενδυτη

Link to comment
Share on other sites

Καλά γιατί χτυπιέσαι :slap:

Ποιος σου είπε ότι θέλω επενδυτή ?????

Το ότι δεν μου κάνουν τα πειράματα στο παραγκαστάν, δεν πειράζει.

Θα τα κάνω στο Πακιστάν.

Καλά τι με πέρασες....? πεσμένο δόντι από τσατσάρα?

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.