Jump to content



Πείραμα το πιο γερό σπίτι στον κόσμο


seismic

Recommended Posts

  • Replies 229
  • Created
  • Last Reply
[MENTION=14269]seismic[/MENTION]

Μπορεις να παραθεσεις την μελετη συνθεσης σκυροδεματος που χρησιμοποιήθηκε στο υπο κλιμακα κτιριο?

Τέσσερα μέρη άμμου, και ένα μέρος τσιμέντου. ( δεν έχει χαλίκι )

η ποιότητα του σκυροδέματος δεν μπορεί να αντιστοιχηθεί με τις γνωστές C16/20

Το βήμα παλινδρόμησης της βάσης είναι 22cm

Διαστάσεις μοντέλου Π 1,1 Χ Β 1,1 Χ Υ 1,3 μ

Πλάκες 4 cm

Τοιχία 4 cm

Βάση κοιτόστρωση 5 cm

ΚΛΙΜΑΚΑ 1 προς 7 σε πραγματικό μέγεθος εμβαδόν 64 τ.μ ο όροφος.

Βάρος 1300 kg

Οπλισμός

Διπλό πλέγμα παντού διάμετρος 1,5 mm, μάτια πλέγματος 5 Χ 5 cm

Τένοντες διάμετρος 5 mm

Link to comment
Share on other sites

Με τους πληροφορικάριους γιατί τα βάζεις, είναι το θέμα... (για το google, ξέρω)

Πόσταρε και εδώ Μωράκια - Αρχική σελίδα

Εγώ δεν τα βάζω με κανένα.

Γιατί γράφω εδώ μέσα.

Που απευθύνομαι.

Απευθύνομαι σε

α) επενδυτές γιατί άμα έχεις το χρήμα πληρώνεις τα πειράματα ( 50 με 60000 ευρώ ) και καθάρισες.

β) σε ακαδημαικούς γιατί αυτοί έχουν πρόσβαση σε χρηματοδότηση εφαρμοσμένης έρευνας από ευρωπαικά κονδύλια, και έχουν και φοιτητές στους οποίους θα μπορούσαν να δώσουν την ευρεσιτεχνία μου σαν έρευνα για μεταπτυχιακό.

Εμένα τα αποτελέσματα με ενδιαφέρουν.

γ) στον απλό κόσμο και στους μηχανικούς, διότι αν δεν καταλάβουν την αξία της ευρεσιτεχνίας δεν θα την αγοράσουν και δεν θα σχεδιάσουν οι μηχανικοί βάση των στατικών μελετών που απαιτεί η ευρεσιτεχνία.

Χωρίς χρηματοοικονομική μελέτη δεν μπορώ να είμαι πιο συγκεκριμένος.

Είναι και αυτή η μελέτη μέσα στα πλαίσια της έρευνας.

Τώρα αν την έρευνα την πληρώσω εγώ, τότε τι να τους κάνω τους επενδυτές?

Μετά δεν τους χρειάζομαι γιατί ανοίγω μία εμπορική εταιρεία, και παραγγέλνω σε ένα εργοστάσιο να μου το κατασκευάζει με π.χ 100 ευρώ το κομμάτι, και εγώ θα το πουλώ με 200, αφού μόνο εγώ θα μπορώ να το πουλάω λόγο των πνευματικών δικαιωμάτων που έχω, όσο θέλω, και αν θέλω. ( μονοπώλιο )

Τον επενδυτή, τον καθηγητή, τον θέλω μόνο για να πληρώσει τα πειράματα, και να βγουν οι απαντήσεις οι οικονομικές, και οι στατικές.

Link to comment
Share on other sites

αυτές τις εξυπνάδες να πας να τις πεις στους ανθρώπους που ζήσανε το σεισμό του 1953 και έχουν συγγενείς & φίλους που καταπλακώθηκαν από κομμάτια γης που ξεκόλλησαν και κατέληξαν στη θάλασσα.

Θα γελούσε ο κόσμος με αυτά τα πράγματα, αν δεν ήταν τόσο σοβαρό θέμα ο σεισμός.

Φίλε μου....ποτέ μου δεν μετάνιωσα για κάτι που δεν έκανα.

Η προσπάθεια δεν είναι τόσο κακή όσο είναι η απραξία.

Αν τετραγωνίσω τον κύκλο, πρέπει να το αποδείξω πειραματικά.

Προς το παρόν δες τα πειράματα που κάνω πάνω στην αντισεισμική τεχνολογία των κατασκευών, και αποδεικνύω μέρα με την μέρα ότι ο Ελληνικός αντισεισμικός κανονισμός είναι για κλάματα.

Αν ένας που τον πλάκωσε το σπίτι του και επέζησε, ακούσει εσένα να είναι τόσο επιθετικός σε έναν άνθρωπο που προσπαθεί για το καλύτερο, τι πρέπει να σου κάνει?:hang3:

Το σύστημά μου χρησιμεύει και για να σταματά τις κατολισθήσεις.

Link to comment
Share on other sites

5 χιλιοστά είναι αυτό? Οκ, 35/5=7, άρα η πραγματική κατασκευή θα είναι 7 φορές μεγαλύτερη.. μμμ, οκ

Το πάτωμα της κατασκευής σου είναι ΛΙΓΟ μικρότερο (σε πάχος) από το πάτωμα της μη υπο κλίμακας κατασκευής που έχεις δίπλα στερεωμένο το σκαπτικό, με το μάτι το κάνω γύρω στα 7-10 εκατοστά, που σημαίνει ότι σε κανονικό μέγεθος θα έχεις πάτωμα 56-70 εκατοστά. Όπως είπα, μηχανικός δεν είμαι, αλλά ήδη μου φαίνοντε πάρα πολλά..

Και συνεχίζουμε, στα κανονικά τεστ

1) Βάζουνε και τούβλα και σοβάδες να δούνε αν θα πέσουν

2) Βάζουνε ΒΑΡΟΣ πάνω στην κατασκευή

3) Δεν βάζουνε μόνο 1 όροφο..

Στο πρώτο σκέλος της ερώτησης έδωσα στοιχεία πάρα πάνω.

Στα άλλα

1) Υπάρχουν στο εμπόριο στηρίγματα για τους τείχους. Χωρίς παραμόρφωση του κτηρίου ο σοβάς δεν παθαίνει τίποτα.

2) και 3) ερώτηση έχουν να κάνουν με μεγαλύτερη αδράνεια και μεγαλύτερες φορτίσεις σεισμού.

Σε αυτές τις περιπτώσεις αυξάνουμε την διάσταση του σκυροδέματος στην διατομή κάτοψις, καθώς και την διάσταση της διαμέτρου της ντίζας, ή ακόμα και την ποιότητα του σκυροδέματος.

Πάντως στα μοντέλα που δοκίμασα δεν είχα αστοχία, οπότε δεν ξέρω πιες διατομές πρέπει να έχω.

Αυτές θα βγούνε μετά από μελέτες και πειράματα στο πανεπιστήμιο.

Link to comment
Share on other sites

Έκθεση του ΟΑΣΠ-ΙΤΣΑΚ για τον σεισμό της Κεφαλλονιάς την 26.01.2014

https://www.dropbox.com/s/2ulkqf8z9jn1xrp/%CE%9Aefalonia_EQ_20140126_FINAL2.pdf

Όταν η έκθεση έχει Comic Sans στις λεζάντες και είναι γραμμένη σε microsoft word (?) σταματάω να απορώ γιατί πάμε κατά διαόλου..

Link to comment
Share on other sites

Τέσσερα μέρη άμμου, και ένα μέρος τσιμέντου. ( δεν έχει χαλίκι )

η ποιότητα του σκυροδέματος δεν μπορεί να αντιστοιχηθεί με τις γνωστές C16/20

Άρα πως ακριβώς μπορεί να υπάρξει αντιστοιχία γενικώς???????????

Δεν θα έπρεπε τουλάχιστον να γίνει με ένα αυτοσυμπυκνούμενο (SCC) γαρμπιλομπετό ιδιας κατηγοριας αντοχης?

--------------------------------------------

Σχετικά με αυτό που αναφέρθηκε παραπάνω

Την βιβλιοθήκη φίλε μου μπορείς να την βιδώσεις στον τοίχο όπως λες, αλλιώς θα την φας στο κεφάλι.

Πάντως εγώ προτιμώ να φάω την βιβλιοθήκη στο κεφάλι, παρά να φάω το νταβάνι στο κεφάλι.

Προτιμώ να αγοράσω μια νέα βιβλιοθήκη, από το να αγοράσω ένα νέο σπίτι.

Η βιβλιοθήκη θα τραυματίσει ή θα σκοτώσει έναν, αν πέσει το σπίτι όλους.

H όλη υπόθεση είναι να απορροφάει την ενέργεια κάτι άλλο εκτός από το έμψυχο υλικό...προκειμένου οι κατασκευές να είναι και οικονομικές. Θελουμε να σπασει,θελουμε να πεσει αλλα να μας δωσει αρκετο χρονο να βγουμε εξω.

Επισης γνωριζουμε και ολους εκεινους τους παραγοντες που καθιστουν μια κατασκευη μη ποιοτική.. (πχ βαλλε νερακι στην βαρελα για να μαλακωσει το ζουμι). Αν υπηρχε γνωση και οχι αγνοια,αν γινοταν ολα συμφωνα με τους κανονισμους...δεν θα υπηρχε θεμα.

Να σου υπενθυμίσω επισης οτι στις μεταλικες κατασκευες (που αποτελουνε το μελλον..) ηδη γινονται μελετες/πειραματα για πλαστικες αρθρωσεις,απομειωση πελματων σε συγκεκριμενα σημεια..(του τεστιν να αστοχει η κατασκευη σε σημεια που θελουμε εμεις κτλ).

Όταν η έκθεση έχει Comic Sans στις λεζάντες και είναι γραμμένη σε microsoft word (?) σταματάω να απορώ γιατί πάμε κατά διαόλου..

Που να δεις και τα ορθογραφικά ''ΚΤΗΡΙΑ''..

Link to comment
Share on other sites

Άρα πως ακριβώς μπορεί να υπάρξει αντιστοιχία γενικώς???????????

seismic

Συγκρίνοντας πειραματικά το ίδιο μοντέλο με και χωρίς το σύστημά μου.

Δεν θα έπρεπε τουλάχιστον να γίνει με ένα αυτοσυμπυκνούμενο (SCC) γαρμπιλομπετό ιδιας κατηγοριας αντοχης?

seismic

Τα 4 εκατοστά πάχος του τοιχίου,+ ο οπλισμός θα εμπόδιζαν το σκυρόδεμα να μπει μέσα στον ξυλότυπο.

Αφού και με την άμμο και με πολύ νερό, με δυσκόλεψε πάρα πολύ.

--------------------------------------------

Σχετικά με αυτό που αναφέρθηκε παραπάνω

H όλη υπόθεση είναι να απορροφάει την ενέργεια κάτι άλλο εκτός από το έμψυχο υλικό...προκειμένου οι κατασκευές να είναι και οικονομικές. Θελουμε να σπασει,θελουμε να πεσει αλλα να μας δωσει αρκετο χρονο να βγουμε εξω.

seismic

Μπορείς να χρησιμοποιήσεις αυτή την μέθοδο της ευρεσιτεχνίας στην φωτογραφία που περιλαμβάνει όλα αυτά που λες, και μάλιστα σε μεγαλύτερες τιμές. Διάβασε εδώ. Αντισεισμικό σύστημα.

images?q=tbn:ANd9GcTuyKyanozUCP9ReR8CKukLrI9Uw37Wfu7pBXm6_iuOU6fsUXY2

Επισης γνωριζουμε και ολους εκεινους τους παραγοντες που καθιστουν μια κατασκευη μη ποιοτική.. (πχ βαλλε νερακι στην βαρελα για να μαλακωσει το ζουμι). Αν υπηρχε γνωση και οχι αγνοια,αν γινοταν ολα συμφωνα με τους κανονισμους...δεν θα υπηρχε θεμα.

Να σου υπενθυμίσω επισης οτι στις μεταλικες κατασκευες (που αποτελουνε το μελλον..) ηδη γινονται μελετες/πειραματα για πλαστικες αρθρωσεις,απομειωση πελματων σε συγκεκριμενα σημεια..(του τεστιν να αστοχει η κατασκευη σε σημεια που θελουμε εμεις κτλ).

Που να δεις και τα ορθογραφικά ''ΚΤΗΡΙΑ''..

Link to comment
Share on other sites

Έκανα πειράμα συγκρίνοντας τον ίδιο φορέα με και χωρίς το σύστημά μου, για να βγάλω χρήσιμα συμπεράσματα.

Τα συμπεράσματα που έβγαλα είναι τα εξής...δεν μπορώ να το γκρεμίσω?

Αν και στο ίδιο μοντέλο, στα τρία πειράματα που έκανα επάνω του, το καταπόνησα συνολικά πάνω από 10 λεπτά, με επιταχύνσεις 7 και 10 g, και αφού η σεισμική βάση έσπασε τρεις φορές, αυτό δεν έπαθε τίποτα.

Ακόμα και όταν του αφαίρεσα με τροχό τα πλαινά τοιχώματα και το έκανα με τοιχία, ακόμα και αν του αφαίρεσα τις μισές βίδες, ακόμα και αν το κούνησα πιο δυνατά, αυτό δεν έπαθε τίποτα.

Μπορεί να μου εξηγήσει ένας μηχανικός τι πρέπει να κάνω για να το γκρεμίσω?

Εγώ μπορώ να πάρω μία φωτογραφία, να σας δείξω με τον στυλό που ακριβώς θα σπάσει και τι σχήμα θα έχουν τα κρακ, και μετά να ξεβιδώσω τους κοχλίες κάτω από την βάση για να είναι ίδιο με τον δικό σας σχεδιασμό, και να κάνω το πείραμα.

Αν σπάσει στα σημεία που θα σας πω,...αυτό σας λέει κάτι?

Εγώ νομίζω είμαι φωτογραφικός, ή εμπειρικός τύπος....μπορώ να κάνω στο μυαλό μου φωτογραφική ανάλυση τάσεων, αντοχών, και να σας πω που θα σπάσει, και σε πιο βαθμό καταπόνησης θα συμβεί η αστοχία.

Μαθηματικά δεν μπορώ να κάνω.

Δείτε ...στο πρώτο πείραμα, στο 2,44 λεπτό του πρώτου βίντεο πως σηκώνονται μπροστά οι δοκοί της σεισμικής βάσης.Αν και τους πάκτωσα με αλυσίδες στο έδαφος, αυτοί έχουν την τάση να σηκωθούν από την μεγάλη αδράνεια του μοντέλου.

Αλήθεια αυτήν την αδράνεια του μοντέλου εσείς πως την σταματάτε?

Link to comment
Share on other sites

ΑΠΟ ΑΛΛΟ ΦΟΡΟΥΜ

@thymios

Μια ακόμη συμβουλή: διακρίνω μια ειρωνία και απαξίωση για τον κλάδο των μηχανικών, μια είδους πρόκληση να ασχοληθούν μαζί σου. Δεν είναι ό,τι σοφότερο από μέρους σου. Αντί να ασχοληθεί κάποιος με την υπόθεσή σου, το ορθό είναι εσύ να μετατρέψεις αυτή την υπόθεση σε απόδειξη και να την παρουσιάσεις ολοκληρωμένη. Αυτή τη στιγμή παραμένει απλώς μια ιδεά, με αμφίβολα αποτελέσματα και αμφίβολο κόστος.

seismic

H ειρωνεία και η απαξίωση για τον κλάδο των μηχανικών από μέρους μου είναι πράγματι υπαρκτή για τον εξής λόγο.

Στο φόρουμ michanikos.gr με απέκλεισαν εδώ και τρία χρόνια γιατί είχα διαφορετική άποψη από αυτούς.

Στο φόρουμ emichanikos.gr με ανέχονται μεν, αλλά σπάνια μου απαντάνε.

Σε άλλα τρία φόρουμ μηχανικών που γράφω δεν μου έχει απαντήσει κανένας.

Αν μου απαντήσουν απλός είναι πάντα αρνητικοί, χωρίς όμως να δικαιολογούν την άρνησή τους.

Βασικά ένα δεν ξέρεις, δεν είσαι μηχανικόςείναι η επιστημονική απάντησή τους.

Από την άλλη εγώ σαν άνθρωπος πιστεύω σε εμένα.

Από ότι κατάλαβες από τα πάρα πάνω, δεν υπάρχει καμία πρόθεση συνεργασίας μεταξύ εμένα και των μηχανικών.

Εγώ για τους μηχανικούς είμαι το μαύρο πρόβατο διότι τους γκρεμίζω από την θέση του αλάνθαστου πάντα μηχανικού.

Με συμβουλεύεις να αποδείξω μόνος μου αυτά που λέω, και να τα παρουσιάσω στους μηχανικούς.

Θεωρητικά το έχω αποδείξει.....αλλά δεν είναι αρκετά αυτά που λέω για εσάς.

Πειραματικά το έχω αποδείξει....αλλά αυτό δεν είναι αρκετό για εσάς.

Τι πρέπει να κάνω για να είναι αρκετό για τους μηχανικούς?

Να περάσω από τον πάγκο και να πληρώσω πανεπιστήμια για να κάνουν την έρευνα.

Ωραία πάω στα πανεπιστήμια και τους λέω .... πληρώνω ...βγάλτε μου αποτελέσματα προσομοίωσης.

Έβγαλαν κάποια προκαταρκτικά αποτελέσματα, θετικά μεν αναλυθεί δε.

Διότι αυτοί έβαλαν ένα φορτίο πάνω στις κολόνες για να προσομοιώσουν προένταση.

Η ευρεσιτεχνία κάνει κάτι άλλο όχι προένταση.

Η ευρεσιτεχνία εξασκεί μία αντίδραση στο να σηκωθεί το δώμα της κολόνας επάνω, όταν αυτή ταλαντεύεται, η οποία αντίδραση προέρχεται από την πάκτωση της άγκυρας στο χώμα.

Πρόγραμμα Η/Υ με αυτά τα δεδομένα δεν υπάρχει....τι να κάνω?....

Να κάνω πειράματα...ωραία. Η κάθε σεισμική βάση έχει μερικές προδιαγραφές.

Αυτές οι προδιαγραφές που έχουν οι σεισμικές βάσεις δεν τους επιτρέπουν να δοκιμάσουν την ευρεσιτεχνία μου, διότι θα πάθουν ζημιά οι σεισμικές βάσεις.

Τι άλλο μου έμενε?.....να κάνω δική μου σεισμική βάση με ιδικές προδιαγραφές για να δοκιμάσω την ευρεσιτεχνία μου.

Ωραία την έκανα, την δοκίμασα, και τώρα τι???

Τα πειράματα τα δικά μου δεν μετράνε, προσομοίωση δεν γίνετε, πειράματα δεν μπορούν να κάνουν,.....το καλύτερο για όλους μας είναι να με βγάλουν τρελό, και να θάψουν την ευρεσιτεχνία.

Πιστεύω ότι δεν υπάρχει καλύτερος τρόπος να βγάλεις κάποιον τρελό, από το να μην του απαντάς, και αν του απαντάς να του λες απλά ένα δεν ξέρεις

Λέω αν...αν η ευρεσιτεχνία μου προσφέρει τα μισά από ότι υπόσχεται πρέπει να με βοηθήσει το Ελληνικό κράτος στην έρευνα?

Εγώ έχω το δικαίωμα να ειρωνεύομαι τους μηχανικούς και τον Ε.Α.Κ Ναι ή Όχι?

Τι κρύβεται πίσω από όλα αυτά,.. μπορείς να μου πεις που και πως θα βρω το δίκαιο μου?

Ξανά δέστε αυτό το πείραμα

και πες μου αν δικό σας μοντέλο αντέχει αυτά τα g

Δες ακόμα στην δική μου σεισμική βάση, πως σηκώνονται οι δοκοί της βάσης ( αν και τις έχω δέσει με αλυσίδες ) κατά την ταλάντωση του μοντέλου.

Αυτές τις ανοδικές τάσεις είναι που φοβούνται οι υπεύθυνοι σεισμικών βάσεων και μου αρνούνται να δοκιμάσουν την ευρεσιτεχνία μου.

Θα μου πείτε ότι θα μπορούσαν να κάνουν μικρότερα μοντέλα πάνω στην σεισμική βάση, ώστε να είναι μέσα στις προδιαγραφές της βάσης....συμφωνώ και εγώ με αυτή την άποψη,...αλλά αυτοί αρνούνται να το κάνουν.

Το ερώτημα που βάζω είναι το εξής....μήπως όλα αυτά γίνονται γιατί θίγω συμφέροντα?

thednick έγραψε:

Σε ένα πείραμα έχεις το μοντέλο χωρίς το σύστημα σου και εκεί φαίνεται να "αναπηδά" πάνω στη βάση. Γιατί συμβαίνει αυτό? Σε άλλα πειράματα που υπάρχουν στο youtube δεν φαίνεται ποτε να συμβαίνει αυτό.

seismic

Πολύ ωραία ερώτηση. Μου δίνεις την ευκαιρία να πω μερικές αλήθειες.

Αν δεις πάνω στην σεισμική βάση που έκανα το πείραμα,

έχω κολλήσει με ηλεκτροκόλληση δεξιά αριστερά πάνω στις 4 γωνίες της σεισμικής βάσης τέσσερα στοπ. Αυτά τα τέσσερα στοπ προσομοιώνουν τα πρανή της εκσκαφής μιας οικοδομής.

Αυτό το είδος πάκτωσης εμποδίζει την ολίσθηση της κατασκευής πάνω στο έδαφος, αλλά δεν εμποδίζει την ταλάντωση της κατασκευής η οποία σηκώνει μονόπλευρα την κατασκευή από το έδαφος εναλλάξ. ( δες το πείραμα χωρίς το σύστημά μου όπου σηκώνετε η βάση του μοντέλου. )

Στις άλλες σεισμικές βάσης βιδώνουν την βάση του μοντέλου με την σεισμική βάση.

Αυτό έχει σαν αποτέλεσμα ψευδοί αποτελέσματα στις άλλες όλες σεισμικές βάσης, διότι ουδέποτε σε καμία πραγματική κατασκευή στον κόσμο δεν βιδώνουν τις βάσεις με το έδαφος.

Αυτό το κάνει μόνο η ευρεσιτεχνία μου.

Το δεύτερο πράγμα που κάνει αυτήν την δική μου κατασκευή να σηκώνετε από την βάση, ( ενώ στις άλλες βάσεις δεν σηκώνετε ) είναι

α) Το μοντέλο είναι πολύ άκαμπτο.

β) Το πλάτος ταλάντωσης αφύσικα μεγάλο για το μέγεθος του μοντέλου

γ) Η επιτάχυνση αφύσικα μεγάλη για το μέγεθος του μοντέλου

Δηλαδή έχω δημιουργήσει εξωπραγματικό σεισμό, για να δω πόσο ισχυρό μοντέλο κατασκεύασα.

Ακόμα και με τόσο μεγάλο σεισμό δεν μπόρεσα να δω τα όρια αντοχής του μοντέλου, γιατί αυτό δεν έπαθε τίποτα.

Φυσικά το μοντέλο που είναι χωρίς το σύστημά μου, αν το κούναγα με την ίδια επιτάχυνση που κούνησα τα βιδωμένα θα είχε φύγει πάνω από την βάση.

Αυτά που ήταν βιδωμένα στην βάση, σηκώνανε προς τα πάνω τις μεγάλες δοκούς της σεισμικής βάσης.

Link to comment
Share on other sites

ΜΕ ΑΦΟΡΜΗ ΤΟΝ ΣΕΙΣΜΟ ΣΤΗΝ ΚΕΦΑΛΟΝΙΑ

Οι παράγοντες που επηρεάζουν την έκταση των βλαβών στα κτίρια και σε ορισμένες περιπτώσεις οδηγούν σε ανεπιθύμητους τρόπους αστοχίας είναι εν συντομία οι παρακάτω:

1) Η κατασκευή έχει γίνει χωρίς αντισεισμικό κανονισμό (δηλ. πριν το 1959)

2) Το κτίριο δέχεται σεισμό μεγαλύτερο από το σεισμό σχεδιασμού του

3) Έχουν γίνει αυθαίρετες προσθήκες ορόφων

4) Υπάρχει κίνδυνος κρούσης με γειτονικά κτίρια. Ιδίως στην περίπτωση που οι στάθμες των δύο κτιρίων δεν είναι στα ίδια επίπεδα, η πλάκα του ενός μπορεί να εμβολίσει τις κολώνες του άλλου.

5) Υπάρχει πυλωτή χωρίς ισχυρά τοιχώματα αλλά μόνο με κολώνες (μαλακός όροφος). Σε αυτή την περίπτωση οι βλάβες εμφανίζονται στο σύνολό τους στις κολώνες του ισογείου. Ο κίνδυνος μεγάλων αστοχιών ακόμη και κατάρρευσης του κτιρίου είναι υψηλός.

6) Η κάτοψη του κτιρίου δεν είναι απλή (έχει σχήμα Π η Γ) χωρίς την παρουσία αντισεισμικών αρμών.

7) Τα τοιχώματα οπλισμένου σκυροδέματος του κτιρίου είναι συγκεντρωμένα σε μια πλευρά του κτιρίου. Τότε έχουμε έντονη στρεπτική επιβάρυνση του κτιρίου.

8 )

Δεν υπάρχουν τοιχώματα οπλισμένου σκυροδέματος στο κτίριο αλλά μόνο κολώνες ως κατακόρυφα δομικά στοιχεία.

9) Υπάρχουν κοντές κολώνες (κοντά υποστυλώματα) στο κτίριο. Σε αυτή την περίπτωση οι βλάβες συγκεντρώνονται σε αυτές τις κολώνες. Ο κίνδυνος μεγάλων αστοχιών, ακόμη και κατάρρευσης του κτιρίου είναι υψηλός.

10) Τα θεμέλια είναι ασύνδετα μεταξύ τους ή έχουν έντονες ανισοσταθμίες μεταξύ τους

11) Επίσης απαιτεί η ιεράρχηση των βλαβών του κτιρίου. Δηλαδή κατά τον σχεδιασμό επιδιώκουμε η εμφάνιση των βλαβών να γίνει εκεί που εμείς θέλουμε. Για παράδειγμα οι βλάβες να παρουσιαστούν πρώτα στα δοκάρια και μετά στις κολώνες ώστε να αποφύγουμε ακριβώς την κατάρρευση του κτιρίου. Επίσης, ο τύπος της βλάβης να είναι ο επιθυμητός. Για παράδειγμα στις κολώνες δεν επιθυμούμε τα χιαστί ρήγματα άλλα τα οριζόντια.

Υπάρχει (η μερική αντισεισμική προστασία) και είναι αυτή που εφαρμόζεται στις περισσότερες περιπτώσεις σήμερα για τις νέες κατασκευές. Αν ο ιδιοκτήτης το επιθυμεί ο σχεδιασμός της κατασκευής του μπορεί να γίνει και για ανώτερο επίπεδο αντισεισμικής προστασίας (πλήρης αντισεισμική προστασία), έτσι ώστε υπό το σεισμό σχεδιασμού το κτίριο να υποστεί ελάχιστες βλάβες στο φέροντα οργανισμό του. Σε αυτή τη περίπτωση βέβαια, έχουμε μια αύξηση του κόστους κατασκευής, η οποία όμως δεν ξεπερνά το 10% στις περισσότερες περιπτώσει.

Απόλυτη αντισεισμική προστασία δεν υπάρχει πέραν αυτής που εγώ προτείνω με την αντισεισμική μου ευρεσιτεχνία.

Link to comment
Share on other sites

Προκαλώ όποιον επιστήμονα στον κόσμο, ( τον μεγαλύτερο ) να αντιπαρατεθεί και να αντικρούσει αυτά που λέω.

Το έχω κάνει και οι μόνοι που μου πάνε κόντρα είναι αυτοί που δεν ξέρουν.

Τους προκαλώ σε δημόσια συζήτηση.

Συγνώμη, δεν είμαι ψώνιο, αλλά πρέπει να συγκρουστώ..τελικά ..για να μαθευτεί η αλήθεια.

Δεν λέω τίποτα άλλο μέχρι να μου απαντήσουν.

Link to comment
Share on other sites

Προκαλώ όποιον επιστήμονα στον κόσμο, ( τον μεγαλύτερο ) να αντιπαρατεθεί και να αντικρούσει αυτά που λέω.

Το έχω κάνει και οι μόνοι που μου πάνε κόντρα είναι αυτοί που δεν ξέρουν.

Τους προκαλώ σε δημόσια συζήτηση.

Συγνώμη, δεν είμαι ψώνιο, αλλά πρέπει να συγκρουστώ..τελικά ..για να μαθευτεί η αλήθεια.

Δεν λέω τίποτα άλλο μέχρι να μου απαντήσουν.

O Einsten μας τελοίωσε, δεν ξέρω αν ο Hawking ευκαιρεί..

Πέρα από την πλάκα, τον μεγαλύτερο επιστήμονα στον κόσμο είναι σίγουρο ότι δεν θα τον βρεις στο theLab.gr

Link to comment
Share on other sites

Είναι όμως πολύ αστείο να τον έχω βρει στο Μπέρκλει της Αμερικής, να πιστεύει σε εμένα, και να μου κάνετε πλάκα εσείς.

Ε τότε πες μας σε παρακαλώ, ποιος είναι αυτός ο μεγαλύτερος επιστήμονας στον κόσμο ολάκερο?

Link to comment
Share on other sites

είναι ακόμα πιο αστείο να τον έχεις βρει στο Berkeley της California, να πιστεύει σε εσένα, και να μας πρήζεις τα συκώτια για να σε πιστέψουμε κι εμείς. Εμείς είμαστε ούγκανοι, παράτα μας και πάνε στον Μπερκλεϊανό.

Link to comment
Share on other sites

Ε τότε πες μας σε παρακαλώ, ποιος είναι αυτός ο μεγαλύτερος επιστήμονας στον κόσμο ολάκερο?

Βρες τον εσύ εγώ έχω μιλήσει με αυτούς.

Εγώ είμαι ανοιχτός να μιλήσω με όλους.

Ένα είναι σίγουρο.... επιστημονικά θα φάνε τάπα.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.