Jump to content



Πείραμα το πιο γερό σπίτι στον κόσμο


seismic

Recommended Posts

Προς το τέλος αυτού του βίντεο πειράματος

παρατηρούμε την δοκό όπου επάνω της πάλλεται η σεισμική βάση να ξεκολλάει από τον τοίχο που ήταν συνδεδεμένη,

και να έχει ανοδικές τάσεις ροπής.

Αυτές οι ανοδικές τάσεις ροπής της δοκού δεν δικαιολογούνται με την παλμική κίνηση.

Δικαιολογούνται μόνο αν η ταλάντωση ( ροπή ) του μοντέλου είναι πάρα πολύ μεγάλη, αναγκάζοντας την δοκό να ξεκολλήσει από τον τοίχο, διότι δημιουργούνται ροπές στρέψις στην δοκό.

Απλά..οι κοχλίες στο δώμα του μοντέλου δεν το αφήνουν να σηκωθεί, γιατί είναι συνδεδεμένοι με τις βίδες της βάσης.

Η βάση αναγκάζεται να σηκωθεί, αλλά δεν μπορεί διότι τα ρουλεμάν εδράζονται μέσα σε σιδηροδοκό σχήματος (Π)

ο οποίος είναι γερά πακτωμένος στην δοκό.

Κατά αυτόν τον τρόπο, μεταβιβάζονται οι ροπές του μοντέλου στην δοκό μέσο της σιδηροδοκού.

Η αντισεισμική ευρεσιτεχνία επιτέλεσε τον σκοπό της.

Μετέφερε τις πλάγιες εντάσεις της αδράνειας σε κάθετες διατομές.

Αλήθεια..αυτό που έκανε η αντισεισμική ευρεσιτεχνία, πως το κατορθώνει ο σημερινός αντισεισμικός σχεδιασμός?

Δεν μπορεί να το κάνει διότι απλά ο οπλισμός του σταματάει στην βάση, και δεν είναι πακτωμένος στο έδαφος, όπως ο μηχανισμός της ευρεσιτεχνίας.

Το μοντέλο παλινδρομεί 0,22 μ κατά τον οριζόντιο άξονα, και 0,03 μ κατά τον κάθετο άξονα.

Το μοντέλο είναι υπό κλίμακα 1 προς 7, 14

Οπότε οι πραγματικές μετακινήσεις σε κανονικό κτίριο είναι

Για την ακρίβεια: 7,14Χ22=157 εκατοστά οριζοντίως

και 7,14 Χ 3 = 21, 42 εκατοστά καθέτως.

Βάση τον αριθμό πλήρων παλινδρομήσεων και τον αντίστοιχο χρόνο τους (ή με άλλα λόγια τη γωνιακή ταχύτητα), μπορούμε να βρούμε την επιτάχυνση.

Σε αυτό το βίντεο

μέτρησα 28 παλινδρομήσεις σε 20 δευτερόλεπτα ( πήγαινε / έλα την μέτρησα σαν μία φορά ) Οπότε 22 πήγαινε και 22 έλα = 44 cm

Οπότε 28 παλινδρομήσεις Χ 44 cm = 12,32 m σε 20 δευτερόλεπτα

Με την μέθοδο των τριών, σε 60 δευτερόλεπτα διάνυσε 37 μέτρα.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 229
  • Created
  • Last Reply

Φίλοι μου έκανα και το πείραμα χωρίς το seismostop.

To πρώτο πείραμα με το seismostop το κούνησα σε τέσσερις φάσεις επιτάχυνσης.

1) φάση = πρώτη ταχύτητα με το γκάζι στην μέση.

2) φάση = πρώτη ταχύτητα με το γκάζι στο τέρμα.

3) φάση = δεύτερη ταχύτητα με το γκάζι στην μέση.

4) φάση = δεύτερη ταχύτητα με το γκάζι στο τέρμα.

Έβγαλα τους κοχλίες ( μόνο από κάτω ) για να δω αν το seismostop είχε προστατέψει το μοντέλο από τον τεχνητό σεισμό.

Κόλλησα με ηλεκτροκόλληση μπρος και πίσω πάνω στις γωνίες της βάσης σιδηροδοκούς για να σταματήσω την ολίσθηση του μοντέλου πάνω στην σεισμική βάση.

Έβαλα την πρώτη ταχύτητα, και στο 1/3 το γκάζι.

Με τα πρώτα προσεκτικά κουνήματα, διαπίστωσα ότι η ταλάντωση ήταν τόσο μεγάλη, που αν άφηνα το ντεμπραγιάζ ελεύθερο το μοντέλο θα έφευγε πάνω από την βάση.

Δεν μπόρεσα να το δοκιμάσω στην τιμή της επιτάχυνσης του προηγούμενου πειράματος. ( ούτε καν στην επιτάχυνση της πρώτης φάσης )

Το μοντέλο δεν έπαθε τίποτα.

Βέβαια αν άφηνα το ντεμπραγιάζ ελεύθερο, ( ακόμα και σε αυτή την μικρή επιτάχυνση ) η επάνω μου θα ερχότανε, ή θα έπεφτε από κάτω.

Η σεισμική βάση έπαθε ζημιά στα ρουλεμάν...τα διέλυσαν τα κάθετα χτυπήματα του μοντέλου.

Συμπέρασμα.

Α) Η προηγούμενη επιτάχυνση στο πρώτο πείραμα, ήταν σίγουρα πάρα πολλά g.

Αν ήταν μόνο 0,55 g, τότε αυτός που έκανα στο σημερινό πείραμα θα είναι 0,16g. = 3 Ρίχτερ

Ξέρετε εσείς σπίτι να ανατρέπεται με 3 Ρίχτερ?

Β) Μπορεί το μοντέλο να μην έπαθε τίποτα, αλλά η χρησιμότητα της ευρεσιτεχνίας στο σεισμό είναι εμφανής, προπαντός για τα ψιλά κτήρια, καθώς και για αυτά που δεν έχουν κολόνες και είναι κτισμένα μόνο με τούβλα

( συνεχής δόμηση )

ΒΙΝΤΕΟ τρίτου πειράματος

Μετά το τρίτο πείραμα ( Έλεγχος δομής μοντέλου και βάσης )

Στο 33 ον δευτερόλεπτο του βίντεο, παρατήρησα μία μικρή διαμήκους ρωγμή.

Link to comment
Share on other sites

Γιατι δεν τον αφηνετε να ποσταρει αυτα που θελει? Σας τρωει λεφτα/χωρο/χρονο? Οκ ουτε εμενα δεν μου λενε κατι ολα αυτα αλλα απο την στιγμη που κανει το κομματι του και δεν ενοχλει κανεναν... ξερω γω...

Να κάνει ένα αγγλοελληνικό blog και να το προμοτάρει πιο σωστά. Εκτός αν θέλει την επικρότηση του thelab.gr προτού αποφασίσουν οι ξένοι χρηματοδότες να μάθουν ελληνικά πριν τον βρουν.

Link to comment
Share on other sites

2 ειδών σεισμοί δεν υπαρχουν?

ο δεξια-αριστερα και ο πανω-κατω, αποσω ξερω ο πανω-κατω ειναι πιο επιπονος για τα κτηρια, μπορεις να δοκιμάσεις κατι τετοιο?

Έχω κατασκευάσει την σεισμική βάση έτσι ώστε να πηγαίνει πάνω κάτω, και πέρα δώθε ταυτόχρονα.

Το μοντέλο μου στηρίζεται σε τέσσερα σημεία (ρουλεμάν). Κάθε σημείο εκτελεί μία οριζόντια παλινδρομική κίνηση κατά χ-χ και συγχρόνως παλινδρομεί και κατακόρυφα, διότι οι ράγες καμπυλώνονται κατακόρυφα.

attachment.php?attachmentid=552&d=1372936124

Είναι 1,2 μήκος, στο κέντρο είναι 5 cm υπερυψωμένες, και στην διαδρομή που κάνουν των 22 cm ανεβαίνουν κατεβαίνουν 3 cm

Η βάση είναι ακριβώς στο κέντρο της απόστασης όταν παλινδρομεί.

δες την φωτογραφία για να καταλάβεις περίπου το μέγεθος του πάνω κάτω

Link to comment
Share on other sites

Να κάνει ένα αγγλοελληνικό blog και να το προμοτάρει πιο σωστά. Εκτός αν θέλει την επικρότηση του thelab.gr προτού αποφασίσουν οι ξένοι χρηματοδότες να μάθουν ελληνικά πριν τον βρουν.

Γράφω και σε 4 αγγλόφωνα φόρουμ.

My anti seismic systems - SkyscraperPage Forum

"Civil Engineering Forums" by thecivilengineer.org • View topic - Anti seismic systems

Antiseismic Systems - Earthquake Protection Systems (seismic stop))

www.istructe.org - Forums - The Institution of Structural Engineers

Link to comment
Share on other sites

Αν ο μηχανισμός που έχω είναι ισχυρός ή όχι, για την πάκτωση των κατασκευών αυτό θα εξεταστεί αργότερα με άλλο διαφορετικό πείραμα.

Ας εξετάσουμε αν η πάκτωση του έργου με το έδαφος και το δώμα είναι καλύτερος αντισεισμικός σχεδιασμός από τον υπάρχοντα αντισεισμικό κανονισμό.

Φαντάσου λιπών ότι στο πείραμα αυτό

υπάρχει μόνον η κατασκευή και το έδαφος.

Η κατασκευή στο μοντέλο μας αρχίζει από την κοιτόστρωση και πάνω, και το έδαφος από την σιδερένια σεισμική βάση και κάτω.

Εγώ θεωρώ ότι στα βάθη μιας γεώτρησης αν πακτώσω την άγκυρα είναι αδύνατον για την κατασκευή να σηκώσει πάνω όλο αυτό το έδαφος.

Αφού θεωρώ την σεισμική βάση σαν έδαφος πολύ ισχυρό σε πάκτωση, στο πείραμά μας θεωρώ ότι έδαφος είναι η σεισμική βάση, τα ρουλεμάν, το Π του σιδερένιου δοκού, τα δοκάρια από Ο.Σ που πατάει η βάση, και ότι άλλο υπάρχει από κάτω.

Το μοντέλο με το έδαφος ( σεισμική βάση ) το ενώνουν οι τένοντες.

Κατά την ταλάντωση του μοντέλου οι τένοντες αντέδρασαν στην άνοδο του δώματος και σήκωσαν την σιδερένια σεισμική βάση. Η σιδερένια σεισμική βάση με την σειρά της σήκωσε τα ρουλεμάν όπου εδράζεται, τα ρουλεμάν βρήκαν αντίσταση στην άνοδο που είχαν στο Π της σιδερένιας δοκού, και αυτή καθώς είναι πακτωμένη με την δοκό από Ο.Σ την σήκωσε προς τα επάνω.

Όλη αυτή η αλυσίδα είναι αποτέλεσμα της ροπής του μοντέλου.

Αφαιρώντας τους κοχλίες, από το κάτω μέρος της βάσης άλλαξε όλο το σκηνικό.

Το μοντέλο μη έχοντας τους κοχλίες να το συγκρατούν άρχισε να ταλαντεύεται επικίνδυνα. Τα ρουλεμάν δεν είχαν πια ανοδικές τάσις μέσα στο Π της δοκού, διότι το μοντέλο ταλαντευόταν μόνο του πάνω στην σιδερένια σεισμική βάση. Αντί των ανοδικών τάσεων τα ρουλεμάν έπαιρναν κρουστικά κτυπήματα από την ταλάντωση της κοιτόστρωσης πάνω στην σεισμική βάση. Τα ρουλεμάν είναι βαμμένα και δεν αντέχουν στην κρούση. Για αυτό και έσπασαν.

Το μοντέλο πάλη δεν έπαθε σχεδόν τίποτα, διότι είχε πολύ ισχυρούς κόμβους ( οριζόντιους και κάθετους ) και διότι δεν ήταν δυνατόν να δοκιμαστεί στις επιταχύνσεις που δοκιμάστηκε το προηγούμενο πείραμα με τους κοχλίες, διότι θα είχαμε πλήρη ανατροπή.

Το συμπέρασμα που βγάζω εγώ είναι ότι αν το μοντέλο ήταν πιο πολλών ορόφων, θα είχε ακόμα περισσότερη ταλάντωση από ότι αυτό των δύο ορόφων....Πρώτο συμπέρασμα είναι ότι αυτό το αντισεισμικό είναι πάρα πολύ απαραίτητο για τα ψιλά κτίρια για να σταματάει την ταλάντωση από τον αέρα, και τον σεισμό.

Αν αυτό το μοντέλο από Ο.Σ του πειράματος ήταν κατασκευασμένο από οπτόπλινθους ( τούβλα ) χωρίς κολόνες, φαντάζεστε και μόνοι σας τι θα συνέβαινε αν δεν υπήρχαν οι κοχλίες και οι ντίζες. Συμπέρασμα απαραίτητο το αντισεισμικό στην συνεχή δόμηση.

Αυτή είναι η γνώμη μου....θα χαιρόμουν πολύ να μάθω και την δική σας.

Βασικά αυτό που κάνει η ευρεσιτεχνία είναι ότι κάνει πολύ πιο ισχυρά τα άκαμπτα μεγάλα κάθετα στοιχεία, προσδίδοντας σε αυτά μεγαλύτερη αντοχή τόσο στην τέμνουσα, όσο και στις πλάγιες φορτίσεις.

Υπάρχουν πολλοί σχεδιασμοί για την τοποθέτηση της ευρεσιτεχνίας οι οποίοι εξαρτώνται από τις αρχιτεκτονικές ανάγκες σχεδιασμού.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ είμαι ο πρώτος που έβαλα βίδες στην κατασκευή και την βίδωσα στο έδαφος.

Αν βγάλω τους κοχλίες και το ξανά κουνήσω και πάει από κάτω θα σε πίσω?

Γιατί έτσι κατασκευάζουν σήμερα τις οικοδομές...χωρίς κοχλίες ..απλά τις πατάνε πάνω στο έδαφος.

Αυτές οι βίδες κάνουν την διαφορά.

Το νέον της ευρεσιτεχνίας είναι ότι πακτώνει την κατασκευή στο έδαφος αφενός, και αφετέρου εισάγει ένα ( νέο ) καθοδικό φορτίο στους κόμβους της ανώτατης στάθμης του δώματος, ( χωρίς την ύπαρξη μάζας ) αντίθετης φοράς προς την ανοδική τάση του δώματος, προερχόμενη από την ταλάντωση που προκαλεί ο σεισμός.

Δεν ξέρω σχεδόν τίποτα στον τομέα που ασχολείσαι, οπότε θα σου πω μερικές απορίες / παρατηρησεις.

1. Τα σπίτια δεν είναι στον αέρα, έχουν τα θεμέλια. Η θεμελίωση του εκάστοτε σπιτιού έχω την εντύπωση ότι είναι αντίστοιχη με το ύψος του και το μέγεθός του. Δεν ξέρω αν τα σπίτια απλώς πατάνε στο έδαφος, έχω την εντύπωση ότι ... ενσωματώνονται σε αυτό. Σίγουρα δεν είναι βιδωμένα στο έδαφος, οπότε σε περίπτωση σεισμού δεν ξέρουμε τη συμπεριφορά τους, αλλά σίγουρα δεν θα χοροπηδάνε σαν το μοντέλο σου στο 3ο πείραμα. Πιστεύω ότι πρέπει κάπως να προσομοιώσεις την θεμελίωση.

2. Οι βίδες που λες, πώς μπορούν να γίνουν σε μεγάλη κλίμακα? Πώς μπορείς να βιδώσεις στο έδαφος? Πολλές φορές όταν σκάβεις βαθειά (π.χ. με βίδες) βρίσκεις νερό, τι κάνεις σε αυτή την περίπτωση αν οι βίδες σου βρουν νερό? Πολλά παραθαλλάσια μέρη που πλήγονται από σεισμούς έχουν τέτοιο πρόβλημα.

3. Τι κόστος έχει το να φτιαχτεί ένα σπίτι εξ ολοκλήρου από μπετό και να βιδωθεί στο έδαφος? Και δεν εννοώ μόνο να το χτίσεις, αλλά και να το συντηρήσεις, μπορείς να μονώσεις αποτελεσματικά ένα σπίτι κατασκευασμένο εξ ολοκλήρου από μπετόν?

Αυτές είναι οι απορίες μου, καλή φαίνεται η ιδέα σου αλλά δεν ξέρω κατά πόσο είνια εφαρμόσιμη σε μεγάλη κλίμακα. Αν όντως δουλεύει, πώς και δεν έχει κατοχυρώσει κάποια μεγάλη κατασκευαστική αντίστοιχη πατέντα?

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω σχεδόν τίποτα στον τομέα που ασχολείσαι, οπότε θα σου πω μερικές απορίες / παρατηρησεις.

1. Τα σπίτια δεν είναι στον αέρα, έχουν τα θεμέλια. Η θεμελίωση του εκάστοτε σπιτιού έχω την εντύπωση ότι είναι αντίστοιχη με το ύψος του και το μέγεθός του. Δεν ξέρω αν τα σπίτια απλώς πατάνε στο έδαφος, έχω την εντύπωση ότι ... ενσωματώνονται σε αυτό. Σίγουρα δεν είναι βιδωμένα στο έδαφος, οπότε σε περίπτωση σεισμού δεν ξέρουμε τη συμπεριφορά τους, αλλά σίγουρα δεν θα χοροπηδάνε σαν το μοντέλο σου στο 3ο πείραμα. Πιστεύω ότι πρέπει κάπως να προσομοιώσεις την θεμελίωση.

seismic

2. Οι βίδες που λες, πώς μπορούν να γίνουν σε μεγάλη κλίμακα? Πώς μπορείς να βιδώσεις στο έδαφος? Πολλές φορές όταν σκάβεις βαθειά (π.χ. με βίδες) βρίσκεις νερό, τι κάνεις σε αυτή την περίπτωση αν οι βίδες σου βρουν νερό? Πολλά παραθαλλάσια μέρη που πλήγονται από σεισμούς έχουν τέτοιο πρόβλημα.

3. Τι κόστος έχει το να φτιαχτεί ένα σπίτι εξ ολοκλήρου από μπετό και να βιδωθεί στο έδαφος? Και δεν εννοώ μόνο να το χτίσεις, αλλά και να το συντηρήσεις, μπορείς να μονώσεις αποτελεσματικά ένα σπίτι κατασκευασμένο εξ ολοκλήρου από μπετόν?

Αυτές είναι οι απορίες μου, καλή φαίνεται η ιδέα σου αλλά δεν ξέρω κατά πόσο είνια εφαρμόσιμη σε μεγάλη κλίμακα. Αν όντως δουλεύει, πώς και δεν έχει κατοχυρώσει κάποια μεγάλη κατασκευαστική αντίστοιχη πατέντα?

Πάρα πολύ καλές οι ερωτήσεις σου. Έχω απαντήσει σε όλα αυτά τα ερωτήματα σε άλλα φόρουμ.

Ένα copy θα κάνω.

Το πρόβλημα είναι ότι για να σου απαντήσω αναλυτικά σε αυτά τα ερωτήματα που μου είπες πρέπει

α) Να γράψω μία ολόκληρη σελίδα φόρουμ.

β) Πρέπει να έχεις τεχνικές γνώσεις για να καταλάβεις τις απαντήσεις μου.

γ) Πρέπει να έχεις το κουράγιο για να ασχοληθείς με τις αναλύσεις μου, οι οποίες θα είναι πολύ μεγάλες.

Αν έχεις τουλάχιστον την υπομονή εγώ θα σου απαντήσω σε κάθε μία από αυτές.

Ναι τα έχω λύσει όλα αυτά τα προβλήματα που λες.

Link to comment
Share on other sites

Δεν καταλαβαίνω σε τι αποσκοπεί η δημοσίευση του εν λόγω θέματος σε ένα τεχνολογικό forum.

Εδώ μέσα φαντάζομαι ότι τα μέλη που έχουν κάποιο γνωστικό υπόβαθρο ώστε να αξιολογήσουν το εν λόγω πείραμα , λογικά θα έχουν πολύ μικρό ποσοστό.

Εδώ Ειδήσεις - Ειδήσεις - Michanikos.gr , αλλάζει το πράγμα. Ως forum μηχανικών θα έχει σαφώς μεγαλύτερη ανταπόκριση.

Δύο μόνο σκέψεις πάντως επί του θέματος :

1. Ο τίτλος "το πιο γερό ...'' υποδικνύει ότι ξέρεις ΟΛΑ τα υπόλοιπα.

2. Ένα μοντέλο υπό κλίμακα δεν ανταποκρίνεται σε όλα τα μεγέθη εξίσου αναλογικά, πχ το βάρος.

Αλλά και πάλι έισαι σε λάθος μέρος...

Link to comment
Share on other sites

Δεν καταλαβαίνω σε τι αποσκοπεί η δημοσίευση του εν λόγω θέματος σε ένα τεχνολογικό forum.

Εδώ μέσα φαντάζομαι ότι τα μέλη που έχουν κάποιο γνωστικό υπόβαθρο ώστε να αξιολογήσουν το εν λόγω πείραμα , λογικά θα έχουν πολύ μικρό ποσοστό.

Εδώ Ειδήσεις - Ειδήσεις - Michanikos.gr , αλλάζει το πράγμα. Ως forum μηχανικών θα έχει σαφώς μεγαλύτερη ανταπόκριση.

Δύο μόνο σκέψεις πάντως επί του θέματος :

1. Ο τίτλος "το πιο γερό ...'' υποδικνύει ότι ξέρεις ΟΛΑ τα υπόλοιπα.

2. Ένα μοντέλο υπό κλίμακα δεν ανταποκρίνεται σε όλα τα μεγέθη εξίσου αναλογικά, πχ το βάρος.

Αλλά και πάλι έισαι σε λάθος μέρος...

Όλα τα μέρη είναι λάθος εδώ στην Ελλάδα.

Ναι αν όχι όλα, ξέρω πολλά.

Το πάρα κάτω δικό μου άρθρο το αποδεικνύει ότι ξέρω πολλά.

Γενική Περίληψη.

ΤΟ ΑΠΟΛΥΤΟ ΑΝΤΙΣΕΙΣΜΙΚΟ ΣΥΣΤΗΜΑ ΔΟΜΙΚΩΝ ΚΑΤΑΣΚΕΥΩΝ

Οι σεισμοί των τελευταίων δεκαετιών σε όλο τον κόσμο, καθώς και οι πρόσφατοι σεισμοί στη Ελλάδα, έχουν θέσει σε πρώτη προτεραιότητα το μείζον κοινωνικό και οικονομικό θέμα της σεισμικής συμπεριφοράς και της γενικότερης αντισεισμικής προστασίας των κατασκευών έναντι των σεισμών.

Λόγω της αναγκαιότητας του περιορισμού των επιπτώσεων του σεισμού

έχουν αναπτυχθεί διάφορες μέθοδοι βελτιστοποίησης της απόκρισης των κατασκευών προς τις σεισμικές κινήσεις.

Ένα σημαντικό τμήμα των εξελίξεων για την αντισεισμική ενίσχυση των κατασκευών, αντιτίθεται με τις σύγχρονες αρχιτεκτονικές ανάγκες, οι οποίες απαιτούν όσο το δυνατό ελεύθερες κατόψεις ( μη συμμετρική κατασκευή Ο/Σ ) και μείωση των φερόντων στοιχείων του κτιρίου.

Επίσης, οι αρχιτεκτονικές ανάγκες διαφοροποιούν καθ’ ύψος την επιφάνειας κάλυψης (κάτοψης) του κτιρίου.

Τα προβλήματα που προκύπτουν από την εφαρμογή των παραπάνω αρχιτεκτονικών απαιτήσεων είναι είτε η δημιουργία

«μαλακού ορόφου», είτε οι ουσιαστικές αποκλίσεις από την επιθυμητή συμμετρική διάταξη των στοιχείων ακαμψίας, καθώς και την εντονότερη καταπόνηση της κατασκευής, λόγω συγκέντρωσης εντατικών μεγεθών, αλλά και στρεπτομεταφορικών ταλαντώσεων.

Σχεδιάζουμε πλάστιμες κατασκευές, αλλά χρειαζόμαστε και την δυσκαμψία, για τις στρεπτομεταφορικές μετακινήσεις των ασύμμετρων ορόφων.

Σχεδιάζουμε με μεθόδους διαρροής ( ή αλλιώς πλαστικές περιοχές ) οι οποίες είναι προεπιλεγμένες περιοχές αστοχίας ώστε να είναι οι πρώτες που αστοχούν-διαρρέουν σε έναν ισχυρό σεισμό ώστε να προστατέψουμε τα υποστυλώματα από αστοχίες, μεταφέροντας τις διαρροές στις δοκούς.

Ο αναφερθείς σχεδιασμός είναι πολύ χρήσιμος αλλά ανεπαρκής για τις σημερινές αρχιτεκτονικές ανάγκες.

Στην προσπάθειά μου να σχεδιάσω το απόλυτο αντισεισμικό σύστημα

Α) Σχεδίασα έναν μηχανισμό ο οποίος προσδίδει στα άκαμπτα κάθετα στοιχεία μεγαλύτερη ακαμψία και αντοχή στις τέμνουσες, όσο και στις πλάγιες φορτίσεις.

Β) Σχεδίασα πιο αποτελεσματικές μεθόδους διαρροής.

Γ) Σχεδίασα πιο αποτελεσματική μέθοδο για την αποφυγή του μηχανισμού ορόφου

Δ) Σχεδίασα πιο αποτελεσματική μέθοδο για να εδράσω την κατασκευή.

Πως κατόρθωσα να τα συνδυάσω όλα αυτά μαζί?

Βίντεο σχεδιασμού.

Α) Σχεδίασα έναν μηχανισμό ο οποίος προσδίδει στα άκαμπτα κάθετα στοιχεία μεγαλύτερη ακαμψία και αντοχή στις τέμνουσες, όσο και στις πλάγιες φορτίσεις.

Ο μηχανισμός του υδραυλικός ελκυστήρας δομικών έργων της παρούσας

εφεύρεσης καθώς και ο τρόπος κατασκευής των δομικών

κατασκευών χρησιμοποιώντας τον υδραυλικό ελκυστήρα της

παρούσας εφεύρεσης έχουν ως κύριο σκοπό την ελαχιστοποί-

ηση των προβλημάτων που σχετίζονται με την ασφάλεια των

δομικών κατασκευών στην περίπτωση αντιμετώπισης φυσι-

κών φαινομένων όπως είναι ο σεισμός, οι ανεμοστρόβιλοι

και οι πολύ ισχυροί πλευρικοί άνεμοι. Σύμφωνα με την εφεύ-

ρεση αυτό επιτυγχάνεται με μια συνεχή προένταση (έλξη) της

δομικής κατασκευής προς το έδαφος και του εδάφους προς

την κατασκευή, κάνοντας αυτά τα δύο μέρη ένα σώμα. Αυτή τη

δύναμη προέντασης την εφαρμόζει ο μηχανισμός του υδραυ-

λικού ελκυστήρα δομικών έργων. Αυτός αποτελείται από ένα

συρματόσχοινο το οποίο διαπερνά ελεύθερο στο κέντρο τα κά-

θετα στοιχεία στήριξης της δομικής κατασκευής, καθώς και το

μήκος μιας γεώτρησης, κάτω απ’ αυτά. Στο κάτω άκρο του είναι

πακτωμένο με ένα μηχανισμό τύπου άγκυρας που πακτώνεται

στο ύψος της θεμελίωσης στα πρανή μιάς γεώτρησης και δεν

μπορεί να ανέλθει. Στο επάνω μέρος του, το συρματόσχοινο,

είναι πάλι πακτωμένο με ένα υδραυλικό μηχανισμό έλξης ο

οποίος το έλκει με μία συνεχή δύναμη ανόδου. Η ασκούμενη

έλξη στο συρματόσχοινο από τον υδραυλικό μηχανισμό και η

αντίδραση σ’ αυτήν την έλξη που προέρχεται από την πακτω-

μένη άγκυρα στο άλλο άκρο του γεννά την επιθυμητή προένταση

στο δομικό έργο η οποία προσδίδει στα άκαμπτα κάθετα στοιχεία μεγαλύτερη ακαμψία και αντοχή στις τέμνουσες, όσο και στις πλάγιες φορτίσεις.

Β) Σχεδίασα πιο αποτελεσματικές μεθόδους διαρροής, τοποθετώντας σεισμικό αρμό στα κομβικά σημεία, με την προσθήκη ελαστομερούς υλικού καθ ύψος, τοποθετημένο μεταξύ των πλακών και του προτεταμένου με το έδαφος άκαμπτου φρεατίου.

Γ) Σχεδίασα πιο αποτελεσματική μέθοδο για την αποφυγή του μηχανισμού ορόφου

Διότι το άκαμπτο προτεταμμένο με το έδαφος φρεάτιο επιτυγχάνει τον έλεγχο των παραμορφωσιακών μεγεθών του κάθετου άξονα του πλάστιμου φέροντα, προερχόμενες από την διαφορά φάσης των καθ ύψος πλακών Το φρεάτιο μη έχοντας διαφράγματα, αφενός, και σαν εξολοκλήρου προτεταμένος φορέας αφετέρου, αποκλείει τον μηχανισμό ορόφου.

Ακόμα η μέθοδος αυτή εξασφαλίζει Απόσβεση και απόκριση

Απόσβεση αναπτύσσεται σε όλα τα συστήματα που εκτελούν ταλάντωση .

Επίσης, σε πολλές πρακτικές εφαρμογές, προστίθενται ειδικές συσκευές οι οποίες, μέσω της αύξησης της απόσβεσης, οδηγούν σε μείωση της απόκρισης.

Στη δυναμική ανάλυση, ενδιαφερόμαστε για τα αποτελέσματα της απόσβεσης στην απόκριση.

Η κύρια επιρροή της απόσβεσης σε συστήματα που ταλαντώνονται είναι ότι μειώνει το εύρος της απόκρισης.

Ως συνέπεια, η ελεύθερη ταλάντωση σταματά όταν, μετά την αρχική διέγερση, η κατασκευή αφήνεται ελεύθερη να ταλαντωθεί.

Στις εξαναγκασμένες ταλαντώσεις, η απόσβεση γρήγορα εξαλείφει το παροδικό μέρος της απόκρισης και μειώνει το εύρος της μόνιμης απόκρισης.

Η απόσβεση επηρεάζει σημαντικά την απόκριση κατασκευών που υφίστανται φορτία μεγάλης διάρκειας και πολλών κύκλων φόρτισης, όπως είναι οι σεισμοί.

Η απόσβεση επηρεάζει την απόκριση η οποία υπόκειται σε πολλές αλλαγές κατά τη διάρκεια των οποίων καταναλώνεται ενέργεια.

Η πρόσθετη απόσβεση παράγεται από ειδικές συσκευές απόσβεσης ενσωματωμένες στην κατασκευή.

Είναι συνήθως κυλινδρικά συστήματα με ένα εσωτερικά τοποθετημένο έμβολο και γεμάτα με υδραυλικό υγρό.

Η ενδογενής απόσβεση παράγεται από δυνάμεις που αναπτύσσονται στο εσωτερικό των κυλινδρικών συστημάτων, αναπτύσσοντας μοριακή τριβή στα υδραυλικά υγρά, η οποία μετατρέπετε σε θερμική ενέργεια.

Η κατανάλωση ενέργειας στο υδραυλικό σύστημα είναι μια πολύπλοκη διεργασία που επηρεάζεται σε μεγάλο βαθμό από την πίεση που εφαρμόζεται στην διεπιφάνεια των υγρών, του εμβόλου, και του θαλάμου.

Οι δυνάμεις που προκαλούν κατανάλωση ενέργειας ονομάζονται δυνάμεις απόσβεσης και πάντα αντιτίθενται στην κίνηση του συστήματος που εκτελεί ταλάντωση.

Η μέθοδος σχεδιασμού στο πάρα πάνω βίντεο εξασφαλίζει απόσβεση

1) Οριζοντίως στην βάση

2) στο ύψος των ( διαφραγμάτων ) πλακών και του φρεατίου. ( σεισμικός αρμός )

3) στο δώμα, που είναι τοποθετημένο το υδραυλικό σύστημα.

Και όλα αυτά, χωρίς να καταργεί την πλαστιμότητα του φέροντα, που από μόνη της και αυτή είναι ένας μηχανισμός απόσβεσης σεισμικής ενέργειας.

Δ) Σχεδίασα πιο αποτελεσματική μέθοδο για να εδράσω την κατασκευή.

Διευκρίνηση φορτίσεων προέντασης, που εφαρμόζονται μεταξύ δώματος και εδάφους

Όταν ο μηχανισμός του υδραυλικού συστήματος εφαρμόζει προένταση μεταξύ εδάφους και δώματος, εσείς νομίζετε ότι το έδαφος θα υποχωρήσει γιατί είναι μαλακό, και δέχεται περισσότερα φορτία από την πρόσθετη φόρτιση της προέντασης

Δεν συμβαίνει όμως αυτό.

Όταν λέμε ότι ο μηχανισμός του υδραυλικού συστήματος εφαρμόζει προένταση μεταξύ εδάφους και δώματος, στην πραγματικότητα αυτό που γίνεται είναι ότι εξασκούνται φορτία προέντασης μεταξύ βάσης και δώματος, και την ίδια στιγμή φορτίσεις προς στα πρανή της γεώτρησης.

Δηλαδή ποτέ ο υδραυλικός ελκυστήρας δεν φορτίζει το έδαφος με πρόσθετες κάθετες φορτίσεις πέραν των στατικών φορτίσεων του φέροντα,

όταν εφαρμόζουμε την προένταση

Απεναντίας βοηθάει το έδαφος να μην πάθει καθίζηση από τα φορτία της κατασκευής, λόγο των πλάγιων φορτίσεων που εξασκεί στα πρανή της γεώτρησης.

Δηλαδή είναι ένας μηχανισμός που πακτώνεται στα πρανή της γεώτρησης,

στηρίζοντας την βάση, και ταυτόχρονα εφαρμόζει προένταση στα κάθετα στοιχεία, πλην του εδάφους.

Το έδαφος δηλαδή δεν δέχεται ουδεμία προένταση.

Αυτός ο μηχανισμός είναι ισχυρός τόσο στα κάθετα, όσο και στα ανοδικά φορτία, προστατεύοντας τον φέροντα και από την ταλάντωση, και από την καθίζηση του εδάφους.

Η αιτία βρίσκεται στον μηχανισμό της άγκυρας, και συγκεκριμένα στους δύο σωλήνες που φέρει.

http://postimage.org/image/2dmcy79yc/

Αυτοί οι σωλήνες έχουν διαφορετική διάμετρο, έτσι ώστε ο ένας να ολισθαίνει μέσα στον άλλον.

Ο εσωτερικός σωλήνας είναι συνδεδεμένος με τον τένοντα.

Ο εξωτερικός σωλήνας που είναι και ο υποδοχέας του τένοντα, καταλήγει κάτω από την βάση, και αυτός είναι η αιτία που η βάση δεν υποχωρεί όταν το έδαφος τείνει να παραμορφωθεί, λόγο στατικών φορτίων και από την επιβολή φορτίσεων προερχόμενες από την προένταση.

Αυτός ο σωλήνας όταν δέχεται τα φορτία της βάσης, τείνει να υποχωρήσει κάθετα.

Αδυνατεί όμως να υποχωρήσει κάθετα, διότι είναι συνδεδεμένος με πίρους και μπάρες πυραμοειδούς μορφής, στο άλλο άκρο του, οι οποίες μπάρες μεταβιβάζουν τα φορτία της βάσης στα πρανή της γεώτρησης.

Αυτή η μεταβίβαση των φορτίων μέσο των μπαρών, υποβοηθείται και από τις άλλες πυραμοειδούς μορφής μπάρες οι οποίες είναι ανεστραμμένες και συνδεδεμένες με τον εσωτερικό σωλήνα του τένοντα.

Κατ αυτόν τον τρόπο, οι μπάρες σπρώχνουν κατά ένα σημείο από διαφορετική κατεύθυνση, και αποκλείουν την ολίσθηση στα πρανή της γεώτρησης.

Η πάνω σωλήνα μεταβιβάζει τάσεις της βάσης στα πρανή της γεώτρησης, και η κάτω σωλήνα μεταβιβάζει τάσεις του τένοντα στα πρανή της γεώτρησης.

http://postimage.org/image/2mlql3ag4/

Δηλαδή έχουμε ένα νέο είδος πασσάλου τριβής, με το επιπλέον πλεονέκτημα την συνεχή τάση στα πρανή της γεώτρησης που εφαρμόζεται μέσο του τένοντα και των στατικών φορτίων του φέροντα.

Άρχισα να κάνω δικά μου πειράματα για να ελέγξω πρώτον την πρόσθετη ακαμψία και αντοχή στις τέμνουσες που προσδίδει η ευρεσιτεχνία σε άκαμπτες κατασκευές.

Σας παρουσιάζω τα αποτελέσματα των πειραμάτων που διεξήχθηκαν πάνω στην ίδια πλαισιωτή κατασκευή ( μοντέλο ) με και χωρίς το σύστημα της ευρεσιτεχνίας.

Η δοκιμές διεξήχθηκαν σε διαφορετικές επιταχύνσεις.

Πείραμα με το σύστημα της ευρεσιτεχνίας.

1)

2)

3)

Πείραμα χωρίς το σύστημα της ευρεσιτεχνίας, σε πολύ μικρότερη επιτάχυνση, λόγο κινδύνου ανατροπής του μοντέλου.

1)Συμπέρασμα

Το συμπέρασμα που βγάζω εγώ είναι ότι αν το μοντέλο ήταν πιο πολλών ορόφων, θα είχε ακόμα περισσότερη ταλάντωση από ότι αυτό των δύο ορόφων....Πρώτο συμπέρασμα είναι ότι αυτό το αντισεισμικό είναι πάρα πολύ απαραίτητο για τα ψιλά κτίρια για να σταματάει την ταλάντωση από τον αέρα, και τον σεισμό, καθώς και για να εφαρμοσθεί στην πρώτη μέθοδο με το κεντρικό φρεάτιο ώστε να ελέγχει την πλαστιμότητα του φέροντα που πάλλεται γύρο του.

Ακόμα

Αν αυτό το μοντέλο από Ο.Σ του πειράματος ήταν κατασκευασμένο από οπτόπλινθους ( τούβλα ) χωρίς κολόνες, φαντάζεστε και μόνοι σας τι θα συνέβαινε αν δεν υπήρχαν οι κοχλίες και οι ντίζες.

2)Συμπέρασμα απαραίτητο το αντισεισμικό στην συνεχή δόμηση.

Βασικά αυτό που κάνει η ευρεσιτεχνία είναι ότι κάνει πολύ πιο ισχυρά τα άκαμπτα μεγάλα κάθετα στοιχεία, προσδίδοντας σε αυτά μεγαλύτερη αντοχή τόσο στην τέμνουσα, όσο και στις πλάγιες φορτίσεις.

Υπάρχουν πολλοί σχεδιασμοί για την τοποθέτησή του συστήματος οι οποίοι εξαρτώνται από τις αρχιτεκτονικές ανάγκες σχεδιασμού.

Το νέον της ευρεσιτεχνίας είναι ότι πακτώνει την κατασκευή στο έδαφος αφενός, και αφετέρου εισάγει ένα ( νέο ) καθοδικό φορτίο στους κόμβους της ανώτατης στάθμης του δώματος, αντίθετης φοράς προς την ανοδική τάση του, προερχόμενη από την ταλάντωση που προκαλεί ο σεισμός.

Αυτό το κάθετο φορτίο στους ανώτατους κόμβους ( απόκριση στην άνοδο του δώματος ) έχει σαν αποτέλεσμα την μείωση της ταλάντωσης του δομικού έργου, η οποία είναι υπεύθυνη για τις παραμορφώσεις και αστοχίες του έργου.

Με λίγα λόγια εισάγει μία νέα απόκριση στην άνοδο του δώματος, η οποία δεν υφίσταται στις σχεδιαζόμενες κατασκευές σήμερα.

Από την άλλη αυτή η κάθετη τάση

α) μειώνει τις ιδιοσυχνότητες

β) έχει καλύτερη απόκριση προς τον μηχανισμό ορόφου, διότι δεν υπάρχουν διαφράγματα

γ) Απαλείφει το πρόβλημα της ανεπαρκούς σινάφιας που υφίσταται στη διεπιφάνεια σκυροδέματος χάλυβα.

Αν αποφασίσουμε να επιβάλουμε και μερική προένταση στα κάθετα στοιχεία, ( μέσο του μηχανισμού της ευρεσιτεχνίας ) αυτό θα το κάνουμε μόνο για να αυξήσουμε την ενεργό διατομή και για να αυξήσουμε την ικανότητα των υποστυλωμάτων, προς την διάτμηση και να βελτιώσουμε τα λοξά βέλη, και τον λοξό εφελκυσμό, και την τέμνουσα βάσης.

Η προένταση όμως καταπονεί με περισσότερα φορτία θλίψης τις διατομές, και η απαίτηση χρησιμοποίησης ισχυρότερου σκυροδέματος είναι δεδομένη.

Link to comment
Share on other sites

Πάρα πολύ καλές οι ερωτήσεις σου. Έχω απαντήσει σε όλα αυτά τα ερωτήματα σε άλλα φόρουμ.

Ένα copy θα κάνω.

Το πρόβλημα είναι ότι για να σου απαντήσω αναλυτικά σε αυτά τα ερωτήματα που μου είπες πρέπει

α) Να γράψω μία ολόκληρη σελίδα φόρουμ.

β) Πρέπει να έχεις τεχνικές γνώσεις για να καταλάβεις τις απαντήσεις μου.

γ) Πρέπει να έχεις το κουράγιο για να ασχοληθείς με τις αναλύσεις μου, οι οποίες θα είναι πολύ μεγάλες.

Αν έχεις τουλάχιστον την υπομονή εγώ θα σου απαντήσω σε κάθε μία από αυτές.

Ναι τα έχω λύσει όλα αυτά τα προβλήματα που λες.

αν σου ειναι ευκολο ποσταρε ενα λινκ απο τα αλλα φορουμ ή κανε ενα copy paste.

δεν έχω ιδιαίτερο ενδιαφέρον μιας και όπως σου είπα δεν είμαι ειδικός ούτε ξέρω πολλά από μηχανική απλά από περιέργεια.

Link to comment
Share on other sites

αν σου ειναι ευκολο ποσταρε ενα λινκ απο τα αλλα φορουμ ή κανε ενα copy paste.

δεν έχω ιδιαίτερο ενδιαφέρον μιας και όπως σου είπα δεν είμαι ειδικός ούτε ξέρω πολλά από μηχανική απλά από περιέργεια.

Εδώ απαντάω σε όλα...

Και εγώ εργαζόμουν και έμενα 5 χρόνια κοντά στο Birmingham στο χωριό Stadley

Aντισεισμικό σύστημα τοποθετημένο σε φρεάτιο του φέροντα

Link to comment
Share on other sites

Τα πράγματα φίλοι μου είναι πολύ απλά.... και άνθρωποι όπου δεν έχουν γνώσεις μηχανικού μπορούν να καταλάβουν ότι την βίδα την χρησιμοποιούμε για να στερεώσουμε πράγματα.

Ότι κάνει μία βίδα κάνει και η ευρεσιτεχνία αυτή.

Οι βίδες χρησιμοποιούνται για χιλιάδες πολλές μικρές εργασίες στερέωσης.

Γιατί να μην υπάρχει και μία μεγάλη βίδα που να βιδώνει όλες τις μεγάλες κατασκευές?

Το είδαμε στο πείραμα που έκανα ότι δεν υπάρχει περίπτωση άλλη κατασκευή να σταθεί πάνω στην σεισμική βάση που κατασκεύασα.

Όταν νομίζετε ότι μπορείτε να σχεδιάσετε κατασκευή η οποία θα μπορέσει να σταθεί πάνω στην σεισμική μου βάση, να μου το πείτε να την κατασκευάσω και να την δοκιμάσουμε αν αντέχει.

Link to comment
Share on other sites

εγώ κάτι δεν καταλαβαίνω, τα σπίτια όταν τα χτίζουν, δεν τα θάβουν στο έδαφος (θεμέλια)? τι τα πετάνε πάνω σε μια πλακα και ότι γίνει?

Ναι φίλε μου τα βάζουν μέσα στο έδαφος, αλλά αυτό δεν είναι πάκτωση.

Απλώς σκάβουν για να βρουν πιο στέρεο έδαφος, και όχι για να κολλήσουν την οικοδομή στο έδαφος.

Η οικοδομή μέσα στην βάση, απλά πατάει πάνω στο έδαφος.

Για τον λόγο αυτόν όταν έκανα το τρίτο πείραμα

χωρίς το σύστημά μου, κόλλησα πάνω στις τέσσερις γωνίες της σεισμικής βάσης τέσσερα σιδερένια στοπ, τα οποία σταματούσαν το μοντέλο να πάει πέρα δώθε, αλλά δεν το σταματούσαν να ταλαντωθεί.

Link to comment
Share on other sites

Ναι φίλε μου τα βάζουν μέσα στο έδαφος, αλλά αυτό δεν είναι πάκτωση.

Απλώς σκάβουν για να βρουν πιο στέρεο έδαφος, και όχι για να κολλήσουν την οικοδομή στο έδαφος.

δεν ξέρω, εγώ συκιές πιτσιρίκι όταν εμενα, ενώ είμαστε σε βουνό το οποιο είναι όλο γρανίτης k.t.l.

το σπίτι απέναντι μας, μονο τα θεμέλια τους πείρε μισό χρόνο με kompresser να σκάψουνε, και μετά ήταν και καμια 10 μετρα βάθος για μια εξαώροφη οικοδομή.

δεν νομίζω πως το κάνανε για να βρούνε στέρεο έδαφος,

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω διαβάσει το τι φτιάχνεις, απλά είδα το πρώτο βιντεάκι.

Θα κάνω απλά ένα ηλίθιο πιθανόν ερώτημα και τίποτα περισσότερο.

Αν πάρω ένα τσιμεντόλιθο και τον πετάξω από τον δεύτερο όροφο παίζει και να σπάσει μόνο σε μια γωνία χωρίς ο υπόλοιπος να πάθει σοβαρή ζημιά. Αν πάρω έναν τσιμεντόλιθο και τον βάλω πάνω στο σύστημά που έχεις στήσει για να τεστάρεις τις όποιες κατασκευές σου, παίζει ο τσιμεντόλιθος να χορέψει κλακέτες, αλλά τελικά να μην πάθει κάποια σοβαρή ζημιά. Αν όμως φτιάξω έναν τσιμεντόλιθο στο μέγεθος ενός σπιτιού, θα συμπεριφερθεί αυτός όπως ο κλασικός τσιμεντόλιθος;

Θέλω να πω, μήπως τα αποτελέσματα που παίρνεις από τα μοντέλα σου τελικά δεν ανταποκρίνονται στα δεδομένα που θα πάρεις από ένα κανονικό σπίτι; Ένα σπίτι αποτελείται από πολλές στρώσεις τσιμέντου, τούβλων και άλλων υλικών που προστίθενται το ένα πάνω στο άλλο ακόμα και με εβδομάδες κενές μεταξύ των εργασιών. Ένα μικρό σπιτάκι από τσιμέντο είναι σαφέστατα ποιο συμπαγές και άρα σαφέστατα με πολύ καλύτερη συμπεριφορά/μεγαλύτερες αντοχές.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.