Jump to content



Πείραμα το πιο γερό σπίτι στον κόσμο


seismic

Recommended Posts

ΠΕΙΡΑΜΑ ΤΟ ΠΙΟ ΓΕΡΟ ΣΠΙΤΙ ΣΤΟΝ ΚΟΣΜΟ

αυτό το βίντεο δείχνει τις μεσαίες επιταχύνσεις.

Ακόμα μεγαλύτερη επιτάχυνση

Ακόμα μεγαλύτερη επιτάχυνση από της άλλες δύο φορές.

Δείτε προς το τέλος του βίντεο που σηκώνεται η δοκός της βάσης!

Σε αυτό το βίντεο σηκώθηκε η δοκός, έσπασε το ρουλεμάν της μιας μπάρας που κάνει την μετάδοση της

παλινδρομικής κίνησης, και αναγκάστηκα μετά τα 3,5 λεπτά που το κούνησα να σταματήσω.

Το μοντέλο δεν έπαθε το παραμικρό, η βάση διάλυσε.

καμία ριγμάτωση ...δεν έπαθε το παραμικρό.

Μετά το πείραμα

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 229
  • Created
  • Last Reply

Γιατι δεν τον αφηνετε να ποσταρει αυτα που θελει? Σας τρωει λεφτα/χωρο/χρονο? Οκ ουτε εμενα δεν μου λενε κατι ολα αυτα αλλα απο την στιγμη που κανει το κομματι του και δεν ενοχλει κανεναν... ξερω γω...

Link to comment
Share on other sites

Σε πόσα ρίχτερ αντιστοιχεί το κούνημα;

Σε αυτό το βίντεο

μέτρησα 28 παλινδρομήσεις σε 20 δευτερόλεπτα ( πήγαινε / έλα την μέτρησα σαν μία φορά ) Οπότε 22 πήγαινε και 22 έλα = 44 cm

Οπότε 28 παλινδρομήσεις Χ 44 cm = 12,32 m σε 20 δευτερόλεπτα

Με την μέθοδο των τριών, σε 60 δευτερόλεπτα διάνυσε 37 μέτρα σε αυτήν την κλίμακα Σε πραγματική κλίμακα είναι σαν να διάνυσε 260 μέτρα το λεπτό.

Για την ακρίβεια: κλίμακα μοντέλου 1 προς 7,14... οπότε 7,14 Χ 22 εκατοστά μετατόπιση βάσης =157 εκατοστά.

Η μετακίνηση αν ήταν πραγματικός σεισμός πάνω σε σπίτι είναι =157 εκατοστά πέρα δώθε.

Δεν υπάρχει τόσο μεγάλος σεισμός.

Και όμως το μοντέλο άντεξε.

Θα άντεχε άλλη κατασκευή σε αυτόν τον κόσμο αυτόν τον σεισμό?

Link to comment
Share on other sites

Πάλι δεν λέει τίποτα αυτό... σεισμό "157 εκατοστά πέρα δώθε" πρώτη φορά ακούω.

Εγώ στη ζωή μου έχω ζήσει σεισμό μέχρι 6 ρίχτερ, με πόσο το κούνησες για να αντιληφθώ πρακτικά το πείραμα;

Link to comment
Share on other sites

Πάλι δεν λέει τίποτα αυτό... σεισμό "157 εκατοστά πέρα δώθε" πρώτη φορά ακούω.

Εγώ στη ζωή μου έχω ζήσει σεισμό μέχρι 6 ρίχτερ, με πόσο το κούνησες για να αντιληφθώ πρακτικά το πείραμα;

Με κάθε επιφύλαξη, γιατί δεν έχω ακόμα τα διαγράμματα,

Ανάμεσα σε 18 με 20 ρίχτερ.

Σε αυτό το πείραμα η ανώτερη επιτάχυνση είναι 8 ρίχτερ

Κάντε σύγκριση την επιτάχυνση, τις διαδρομές ( βήμα ) με το δικό μου εδώ, που είναι και δεκαέξι φορές μικρότερης κλίμακας.

Link to comment
Share on other sites

ωραια πετυχε το πειραμα!

και τωρα τι?

Τίποτα...απλά θα το στείλω σε εταιρείες και Πανεπιστήμια και ερευνητικά κέντρα σε όλο τον κόσμο, προσπαθώντας να πετύχω να πάρω από αυτούς χρηματοδότηση για εφαρμοσμένη έρευνα.

Αν ολοκληρωθεί η έρευνα από επιστήμονες και δημοσιευθεί σε επιστημονικά περιοδικά με κριτές, τότε μπαίνει μέσα σε αντισεισμικούς κανονισμούς χωρών, και μπορώ μετά να το κατασκευάσω, να το πουλήσω, και να το τοποθετήσω σε δομικά έργα σε όλο τον κόσμο.

Χωρίς την εφαρμοσμένη έρευνα, δεν μπορώ να κάνω τίποτα.

Αν είχα 125000 ευρώ, θα την ολοκλήρωνα πληρώνοντας εγώ, χωρίς να έχω ανάγκη τους χρηματοδότες - συνεταίρους

Πιστεύω αυτό το πείραμα που έκανα να τους πείσει για την χρησιμότητα της μεθόδου και να ενδιαφερθούν να βάλουν το χέρι στην τσέπη.

Αλλιώς πάνε όλα χαμένα.

Link to comment
Share on other sites

Οκ μετά από τόσο χαβαλέ στο άλλο θέμα ( :o ), πρέπει να παραδεχτώ ότι τα βιντεάκια είναι τουλάχιστον εντυπωσιακά.

Εύχομαι να πιάσει τόπο η δουλειά σου, αδερφέ.

Σε ευχαριστώ πάρα πολύ.

Link to comment
Share on other sites

Γιατί το "σπίτι" του πειράματος είναι κατασκευασμένο εξολοκλήρου από μπετό; Γιατί δεν έφτιαχνες μόνο τον σκελετό από μπετό όπως γίνεται κανονικά;

Το σύστημα πρέπει να δοκιμαστεί σε διάφορες κατασκευές, για τον λόγο αυτό τα πειράματα είναι πολύ ακριβά.

Αλλιώς θα αντιδράσει η κατασκευή όταν έχει μόνο μικρές κολώνες, αλλιώς αν είναι εξολοκλήρου από μπετό, αλλιώς αν δεν έχει κολόνες και έχει μόνο τοίχους, αλλιώς αν είναι πολυόροφο, αλλιώς αν είναι ξύλινη κατασκευή, αλλιώς αν είναι σιδερένια κατασκευή.

Φυσικά είναι πολύ δύσκολο να τα δοκιμάσω όλα αυτά μόνος μου.

Για τον λόγο αυτό άρχισα τα πειράματα από τις κατασκευές που νομίζω εγώ ότι η μέθοδός μου είναι πιο αποτελεσματική.

To μοντέλο αυτό έχει σχέση με τα προκατασκευασμένα, εξολοκλήρου από οπλισμένο σκυρόδεμα σπίτια, ( βαρέος τύπου ) ή με μονολιθική κατασκευή από Ο.Σ

Σου παραθέτω και ένα προηγούμενο άρθρο, για να καταλάβεις γιατί άρχισα από αυτόν τον τύπο μοντέλου.

Επειδή πάντα υπάρχει και η οικονομική σκοπιά. Ο μηχανισμός που προτείνω, μήπως επιβαρύνει το κτίριο κοστολογικά περισσότερο από τις τρέχουσες αντισεισμικές μεθόδους; Ποιά είναι η εκτίμηση που κάνω?

Υπάρχουν πολλές απαντήσεις πάνω σε αυτήν την ερώτηση.

1) ΑΠΑΝΤΗΣΗ

Το κόστος της κάθε πάκτωσης το εκτιμώ σε 800 με 1200 ευρώ. ( εξαρτάτε από τον αριθμό των ορόφων )

Χοντρικά μία πολυκατοικία έξη ορόφων που έχει εκατό τετραγωνικά εμβαδόν ο κάθε όροφος, χρειαζόμαστε 20 πακτώσεις.

Δηλαδή 22000 ευρώ.

Στο Μετσόβιο όταν μου έκαναν την προσομοίωση της ευρεσιτεχνίας, ( σε τριώροφο σκελετό με μικρές κολώνες ) μου είπαν ότι αυξάνει σημαντικά την αντοχή της κατασκευής κατά 31%.

Όταν ρώτησα τον καθηγητή που έκανε την προσομοίωση ( Μανώλη Παπαδρακάκη ) πιο το όφελος...αυτός μου απάντησε.

Αν βάλεις το σύστημά σου στις κατασκευές μαζί με τον οπλισμό που τοποθετούν σήμερα στις κατασκευές, τότε θα έχουμε μία κατασκευή η οποία θα βελτιώνει σημαντικά

την φέρουσα ικανότητα της κατασκευής στον σεισμό.

Οπότε ή εφαρμόζεις αυτό με μεγαλύτερο κόστος, ή αφαιρείς οπλισμό. Εξαρτάτε από την σπουδαιότητα του έργου.

2) ΑΠΑΝΤΗΣΗ

Το σύστημά μου κάνει τις κατασκευές πιο ισχυρές έτσι ή αλλιώς , αλλά το πόσο ισχυρές τις κάνει, αυτό εξαρτάτε σε μεγάλο βαθμό από το σχήμα της κατασκευής, και από την μέθοδο δόμησης που θα σχεδιαστεί.

Αν π.χ κατασκευάσουμε μία οικοδομή με την μέθοδο του σκελετού οικοδομής, με πολύ μικρές και πλάστιμες ( ελαστικές ) κολώνες, το όφελος είναι 31% μεγαλύτερο.

Στις μικρές κολώνες δεν μπορούμε να τοποθετήσουμε πάνω από μία πάκτωση, και αυτή η πάκτωση πρέπει να είναι στο κέντρο της κολόνας.

Αυτό έχει σαν αποτέλεσμα την μικρή αντίσταση της κολόνας στο δώμα και στο αντικριστώ Π της βάσης.

Αν όμως έχουμε ένα μεγάλο τοιχίο, τότε έχουμε την δυνατότητα να το πακτώσουμε στα δύο άκρα του, και αυτό αυξάνει κατά πολύ την αντίδραση του τοιχίου στο δώμα και στο αντικριστώ Π της βάσης στον σεισμό, εν σχέσει με την μικρή κολόνα που έχει μόνο μία πάκτωση στο κέντρο της.

ΣΥΜΠΈΡΑΣΜΑ

Το σύστημα είναι πολύ πιο χρήσιμο, όταν τοποθετείται σε τοιχία, παρά αν τοποθετείται σε κολόνες.

Δεδομένου ότι τα προκατασκευασμένα σπίτια από οπλισμένο σκυρόδεμα είναι κατασκευασμένα εξολοκλήρου από σκυρόδεμα, αυτός ο λόγος τα κάνει τα πιο κατάλληλα για την τοποθέτηση του συστήματός μου.

Αλλά τα προκατασκευασμένα από σκυρόδεμα, εκτός του ότι είναι τα πιο κατάλληλα για την τοποθέτηση του συστήματός μου, είναι και 30 με 50% πιο φθηνές κατασκευές από τις άλλες συμβατικές κατοικίες.

Αυτό τι σας λέει?

Μας λέει ότι αν τοποθετήσουμε το σύστημά μου σε προκάτ, θα έχουμε ένα σπίτι 300% πιο ισχυρό στον σεισμό, και 30 με 50% πιο φθηνό από τις συμβατικές κατοικίες.

3) ΑΠΑΝΤΗΣΗ.

Υπάρχουν έργα που δεν μετράει το κόστος κατασκευής, όσο μετράει η αντοχή της.

Π.χ Πυρηνικοί σταθμοί, Γέφυρες, Νοσοκομεία. Το σύστημά μου συμβάλει κατά πολύ σε αυτές τις παραμέτρους.

4) ΑΠΑΝΤΗΣΗ

Μετά από έναν μεγάλο σεισμό, το κόστος επισκευής καθώς και ο χρόνος επισκευής, είναι δύο βασικοί παράμετροι του κόστους.

Όσο λιγότερες επισκευές έχουμε, τόσο το καλύτερο. Το σύστημά μου συμβάλει κατά πολύ σε αυτές τις παραμέτρους.

Υ.Γ

Στο Μετσόβιο που έκαναν την προσομοίωση του αντισεισμικού μου συστήματος έκαναν δύο μεγάλα λάθη τα οποία αλλοιώνουν καθ εμένα το αποτέλεσμα, όπου κατά τα άλλα είναι πολύ θετικό.

α ) Λάθος

Τοποθέτησαν το σύστημα σε ένα τριών και πέντε ορόφων κτίριο, με πολύ μικρές κολώνες.

Σε αυτόν τον φορέα το σύστημά μου δεν έχει τα επιθυμητά αποτελέσματα, όπως θα είχαμε στις εξολοκλήρου κατασκευές από οπλισμένο σκυρόδεμα.

β) Λάθος

Το σύστημά μου λειτουργεί με πολλούς τρόπους.

Λειτουργεί και ως πάκτωση, αλλά και ως προένταση.

Η βασική του λειτουργία βασίζετε στο ότι όταν η κατασκευή ταλαντώνεται, το σύστημα φέρνει μία αντίσταση στην άνοδο του δώματος, και μία άλλη αντίσταση στο άλλο κάτω άκρο της βάσης.

Η προσομοίωση έγινε με εφαρμογή πρόσθετων φορτίων στα επίπεδα των κόμβων της ανώτατης στάθμης.

Αυτό όμως είναι κάτι άλλο....δεν είναι η αντίσταση ανόδου του δώματος, και σίγουρα δεν λειτουργεί σε μικρές κολόνες.

Αν έβαζαν φορτία στα άκρα προκατασκευασμένων εξολοκλήρου από Ο/Σ θα είχαμε πιο θετικά αποτελέσματα.

Έτσι και αλλιώς όμως, δεν υπάρχει πρόγραμμα Η/Υ που να προσομοιώνει προένταση δώματος εδάφους, οπότε η επιβολή φορτίων ήταν μονόδρομος.

Για τον λόγο αυτό, επιβάλετε αρχικός να γίνουν πραγματικά πειράματα σε διάφορους φορείς ώστε να βγουν χρήσιμα συμπεράσματα, και μετά ψαχνόμαστε με τις προσομοιώσεις.

Αυτά τα πειράματα προσπαθώ να κάνω εγώ.

Link to comment
Share on other sites

Ε μα λογικό είναι όταν φτιάχνεις κάτι εξολοκλήρου από μπετόν και το βιδώνεις στη βάση να μη καταλαβαίνει τίποτα στο κούνημα. Δεν το βλέπω πρωτοτυπία αυτό, το μοντέλο που έφτιαξες είναι επιτηδευμένα ιδανικά επιλεγμένο ώστε να φέρει το αποτέλεσμα που επιδιώκεις με αυτή τη μέθοδο.

Γυρνάς τη κάμερα γύρω γύρω στο τέλος να δούμε τι; Ρήγματα στο μπετό; Λυπάμαι αλλά δεν πείθομαι, πόσο μάλλον όταν δεν υπάρχουν νούμερα, μεθοδολογία και αποτελέσματα.

Link to comment
Share on other sites

Αφού είναι λογικό, γιατί δεν σχεδιάζουν οι μηχανικοί με αυτόν τον τρόπο?

Αυτό το μοντέλο είναι όπως το σχεδίασα εγώ.

Το γυρνάω γύρω γύρω, γιατί έτσι κάνουν μετά από κάθε πείραμα.

Είναι πατέντα επιτηδευμένα ιδανικά επιλεγμένη, από εμένα ώστε να κατασκευάσω το πιο γερό σπίτι στον κόσμο. Για αυτό και πείρα διεθνή πατέντα....γιατί μέχρι τώρα δεν υπήρχε αυτό το επιτηδευμένα ιδανικά επιλεγμένο μοντέλο.... το σχεδίασα εγώ.

Εγώ είμαι ο πρώτος που έβαλα βίδες στην κατασκευή και την βίδωσα στο έδαφος.

Αν βγάλω τους κοχλίες και το ξανά κουνήσω και πάει από κάτω θα σε πίσω?

Γιατί έτσι κατασκευάζουν σήμερα τις οικοδομές...χωρίς κοχλίες ..απλά τις πατάνε πάνω στο έδαφος.

Αυτές οι βίδες κάνουν την διαφορά.

Το νέον της ευρεσιτεχνίας είναι ότι πακτώνει την κατασκευή στο έδαφος αφενός, και αφετέρου εισάγει ένα ( νέο ) καθοδικό φορτίο στους κόμβους της ανώτατης στάθμης του δώματος, ( χωρίς την ύπαρξη μάζας ) αντίθετης φοράς προς την ανοδική τάση του δώματος, προερχόμενη από την ταλάντωση που προκαλεί ο σεισμός.

Αυτό το κάθετο φορτίο στους ανώτατους κόμβους ( απόκριση στην άνοδο του δώματος ) προέρχεται από έναν τένοντα του οποίου το ένα του άκρο είναι πακτωμένο ( με ένα μηχανισμό ) στα βάθη μιας γεώτρησης, και το άλλο του άκρο είναι πακτωμένο στο δώμα ( με υδραυλικό σύστημα ή με απλή πάκτωση κοχλία βίδας,) πετυχαίνοντας κατ αυτόν τον τρόπο την μείωση της ταλάντωσης του δομικού έργου, η οποία είναι υπεύθυνη για τις παραμορφώσεις και αστοχίες του έργου.

Με λίγα λόγια εισάγει μία νέα απόκριση στην άνοδο του δώματος, η οποία δεν υφίσταται στις σχεδιαζόμενες κατασκευές σήμερα.

Από την άλλη αυτή η τάση

α) μειώνει τις ιδιοσυχνότητες

β) έχει καλύτερη απόκριση προς τον μηχανισμό ορόφου, διότι δεν υπάρχουν διαφράγματα

γ) Απαλείφει το πρόβλημα της ανεπαρκούς σινάφιας που υφίσταται στη διεπιφάνεια σκυροδέματος χάλυβα.

Αν αποφασίσουμε να επιβάλουμε και μερική προένταση στα κάθετα στοιχεία,

( μέσο του μηχανισμού της ευρεσιτεχνίας ) αυτό θα το κάνουμε μόνο για να αυξήσουμε την ενεργό διατομή και για να αυξήσουμε την ικανότητα των υποστυλωμάτων, προς την διάτμηση και να βελτιώσουμε τα λοξά βέλη, και τον λοξό εφελκυσμό, και την τέμνουσα βάσης.

Η προένταση όμως καταπονεί με περισσότερα φορτία θλίψης τις διατομές, και η απαίτηση χρησιμοποίησης ισχυρότερου σκυροδέματος είναι δεδομένη.

δ) είναι ένας πρόσθετος μηχανισμός απορρόφησης σεισμικής ενέργειας

Το να φορτίσεις με ένα μόνιμο στατικό φορτίο με μάζα το δώμα, δεν είναι το ίδιο, με την πάκτωση διότι επιβαρύνεις την κατασκευή

α) με πρόσθετα θλιπτικά φορτία στις διατομές των κολονών.

β) Με μεγαλύτερη αδράνεια την κατασκευή

Άλλο είναι η αντίδραση στο δώμα η οποία προέρχεται από την πάκτωση ενός τένοντα στο έδαφος, και δεν προσθέτει θλιπτικά φορτία στις διατομές των κολονών,.... και άλλο είναι να προσθέσεις φορτία μάζας στα υπάρχοντα στατικά φορτία, μεγαλώνοντας συγχρόνως και τους δείκτες των ροπών στους κόμβους.

Αυτή η αντίδραση στο δώμα που εισάγει η ευρεσιτεχνία πρέπει να είναι ίση και αντίθετη με την τάση ανόδου του δώματος, και προέρχεται από το έδαφος, ή στο πείραμα από την σεισμική βάση.

Link to comment
Share on other sites

Σε πόσα ρίχτερ αντιστοιχεί το κούνημα;

Για να το κάνω όσο πιό απλά μπορώ θα σου πω το εξής: Υπάρχουν διάφορες κλίμακες σεισμών και εφαρμόζονται με ένα βαθμό αξιοπιστίας αναλόγως της απόστασης των σεισμογράφων, του μεγέθους του σεισμού κλπ και γιαυτό βλέπεις διαφορετικά μεγέθη από τα διάφορα σεισμολογικά κέντρα. Έτσι στην κλίμακα ρίχτερ οι σεισμογράφοι που θα χρησιμοποιηθούν σαν δίκτυο υπολογισμού ενός σεισμού, δεν πρέπει να απέχουν περισσότερο από 600 χλμ από το επίκεντρο. Σε ρίχτερ, το μέγεθος ML ενός σεισμού καθορίζεται από το λογάριθμο του πλάτους των κυμάτων που καταγράφονται από σεισμόμετρα (και μάλιστα Wood-Anderson) σε μια ορισμένη περίοδο.

Άλλες πιό νέες κλίμακες, όπως η MW θεωρείται πιό αξιόπιστη για μεγάλους σεισμούς και χρησιμοποιεί έναν πολύπλοκο μαθηματικό τύπο, ενώ η πρόσφατη κλίμακα Μο θεωρείται η ακριβέστερη και δεν λαμβάνει υπόψη της την περίοδο των σεισμικών κυμάτων αλλά τη μέτρηση της σεισμικής ροπής.

Ανεξαρτήτως κλίμακας πάντως, η μέτρηση προϋποθέτει σεισμόμετρα και αναφέρεται σε εδαφικές διαταραχές. Αυτές οι διαταραχές με τη σειρά τους προκαλούν τις σεισμικές επιταχύνσεις amax=b.g, όπου b ένας αριθμός μικρότερος ή κοντά στη μονάδα, που όπως είπαμε, οι επιταχύνσεις αυτές εξαρτώνται από πολλούς παράγοντες για το ίδιο μέγεθος σεισμού.

Εμείς λοιπόν, επειδή τις διαταραχές δεν τις προκαλεί το έδαφος, δεν μπορούμε να έχουμε άμεσα μετρήσεις για ρίχτερ, αλλά έμμεσα από το αποτέλεσμα, δηλ. από τις επιταχύνσεις που προκαλούμε. Έτσι για την επιτάχυνση που βρίσκουμε, μπορούμε να πούμε ότι αυτή ήταν ίδια με αυτήν που προκλήθηκε στον τάδε σεισμό, για έδαφος αυτής της σύστασης, αν είμαστε κοντά στη επιτάχυνση εκείνη ή διαφορετικά θα καταφύγουμε σε καμπύλες. Πιστεύω να έγινα κατανοητός.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.