Jump to content



Πείραμα το πιο γερό σπίτι στον κόσμο


seismic

Recommended Posts

Μα αυτό σου λέω, άσε τα πειραματικά εργαλεία (από σκαπτικό μηχάνημα), πάνε στήσε το μοντέλο και περίμενε τον σεισμό. Ποιος δεν θα σε πιστέψει μετά ?

Ποτέ τα πειράματα δεν ειναι 100% σαν την πραγματικότητα.

To αν με πιστέψουν ή όχι, είναι πρόβλημα δικό σας.

Το αν είναι αξιόπιστα τα πειράματα που κάνω ή όχι θα σου πω το εξής.

Δισεκατομμύρια ευρώ ξοδεύουν ανά τον κόσμο όλο πάνω σε πειράματα σε σεισμικές βάσεις.

Αυτοί γιατί τα κάνουν αν δεν είναι αξιόπιστα?

Y.Γ

Κανένας από εσάς δεν μου κάνει Like???

Αυτό με κάνει πιο δυνατό γιατί σας τσούζει .....

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 229
  • Created
  • Last Reply

Καλά τραγούδα....

Ετοιμαστείτε να δείτε το θαύμα!!!

Ανεβάζω το βίντεο με το νέο πείραμα που έκανα.

Το μοντέλο.

α) Έχει τοιχία γωνιακά,

β) Έχει την μεγαλύτερη επιτάχυνση που είδατε ποτέ σε σεισμική βάση,

γ) Έχει πάρα πολύ μεγάλη διάρκεια το πείραμα.

Μετά από αυτό το πείραμα, δεν θα μπορείτε να αμφισβητήσετε ότι έχω κατασκευάσει

Το απόλυτο αντισεισμικό σύστημα.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ / Εμείς που δεν είμαστε ειδήμονες δεν έχουμε να αμφισβητήσουμε τίποτα.

Όταν με το καλό η πανεπιστημιακή κοινότητα που επαινεί τη προσπάθεια σου βγει και μιλήσει με πειράματα και δεδομένα τότε κανείς μας δεν θα μιλήσει στα σίγουρα.

Αυτή την στιγμή you are barking on the wrong tree δυστυχώς.

Link to comment
Share on other sites

Ναι, ισως γιατι αυτα τα μοντελα ειναι κατασκευασμενα με ρεαλιστικες αναλογιες, με υλικα τα οποια φερνουν πιο πολυ σε τουβλα και επειδη δεν τα διαπερνανε σιδεριες που σε πραγματικη οικοδομη θα ειχαν διαμετρο 20 εκατοστων.

Link to comment
Share on other sites

Ναι, ισως γιατι αυτα τα μοντελα ειναι κατασκευασμενα με ρεαλιστικες αναλογιες, με υλικα τα οποια φερνουν πιο πολυ σε τουβλα και επειδη δεν τα διαπερνανε σιδεριες που σε πραγματικη οικοδομη θα ειχαν διαμετρο 20 εκατοστων.

Σε πραγματική οικοδομή η ντίζα θα είναι 35 χιλιοστά. το μοντέλο είναι υπό κλίμακα.

Link to comment
Share on other sites

αναρωτιέμαι, αν ένα τέτοιο κτίριο είχε μέσα αντικείμενα, τοίχους και ανθρώπους (σαν ένα κανονικό σπίτι) ποιο θα ήταν το αποτέλεσμα για τα αντικείμενα, τους τοίχους και εν τέλει τους ανθρώπους.

Link to comment
Share on other sites

αναρωτιέμαι, αν ένα τέτοιο κτίριο είχε μέσα αντικείμενα, τοίχους και ανθρώπους (σαν ένα κανονικό σπίτι) ποιο θα ήταν το αποτέλεσμα για τα αντικείμενα, τους τοίχους και εν τέλει τους ανθρώπους.

οι απαντήσεις στα post 89,91 :magic:

Link to comment
Share on other sites

Ποτέ δεν θα υπάρξει τέτοιος σεισμός ( αυτός είναι 14 Ρίχτερ )

Τα σπίτια όμως με το σύστημά μου δεν θα έχουν ούτε ένα κρακ.:rolleyes:

Ο σκελετός του κτηρίου δεν θα παθαίνει τίποτα.

Για ρώτα τους ανθρώπους στην Κεφαλλονιά....αν εμπιστεύονται το σύστημά μου???

Ο Ελληνικός αντισεισμικός κανονισμός προβλέπει ζώνες μεγάλης ή μικρής σεισμικότητας.

Η πιο μεγάλη σεισμικότητα στην Ελλάδα είναι στην Κεφαλλονιά.

Ο συντελεστής επιτάχυνσης g στην Κεφαλλονιά είναι 0.36 g και όλες οι νέες κατασκευές είναι σχεδιασμένες για επιτάχυνση 0,36 g.

Η επιτάχυνση του πρόσφατου σεισμού στην Κεφαλλονιά έφθασε τα 0,75 g.

H επιτάχυνση που δοκιμάζω τα μοντέλα μου στην δική μου σεισμική βάση φτάνει τα 7,5 g, και το τελευταίο τα 10 g

Σε αυτήν την επιτάχυνση δεν έχει δοκιμαστεί κανένα μοντέλο παγκοσμίως...και όμως το δικό μου μοντέλο άντεξε χωρίς καμία απολύτως ζημιά.

Την βιβλιοθήκη φίλε μου μπορείς να την βιδώσεις στον τοίχο όπως λες, αλλιώς θα την φας στο κεφάλι.

Πάντως εγώ προτιμώ να φάω την βιβλιοθήκη στο κεφάλι, παρά να φάω το νταβάνι στο κεφάλι.

Προτιμώ να αγοράσω μια νέα βιβλιοθήκη, από το να αγοράσω ένα νέο σπίτι.

Η βιβλιοθήκη θα τραυματίσει ή θα σκοτώσει έναν, αν πέσει το σπίτι όλους.

Link to comment
Share on other sites

Δεν έγραφα γιατί ούτε ειδικός (ούτε καν σχετικός) είμαι, ούτε είχα έννοια, αλλά τώρα, με την Κεφαλλονιά, μπήκα πρακτικά για να γράψω το εξής.

"Ιδού η Ρόδος Κεφαλλονιά, ιδού και το πήδημα σεισμός"

To αν με πιστέψουν ή όχι, είναι πρόβλημα δικό σας.

Θα σε πιστέψουμε όταν σταματήσεις να το παίζεις αρχιμηχανικός των Petronas towers με του τουπέ του κατασκευαστή του Τιτανικού και όταν παρουσιάσεις κάτι που να έχει σφραγίδα μηχανικού.

Δισεκατομμύρια ευρώ ξοδεύουν ανά τον κόσμο όλο πάνω σε πειράματα σε σεισμικές βάσεις.

Αυτοί γιατί τα κάνουν αν δεν είναι αξιόπιστα?

Μήπως ξοδευουν δισεκατομμύρια γιατί το σκαπτικό μηχάνημα δεν προσομοιάζει σωστά τον σεισμό? Λέω εγώ τώρα...

Κανένας από εσάς δεν μου κάνει Like???

Αυτό με κάνει πιο δυνατό γιατί σας τσούζει .....

Καθόλου, μακάρι να αποδείξεις τις θέσεις σου, να τις πουλήσεις και να γίνεις εσύ πλούσιος και τα σπίτια μας ασφαλέστερα.

Το μοντέλο.

α) Έχει τοιχία γωνιακά,

β) Έχει την μεγαλύτερη επιτάχυνση που είδατε ποτέ σε σεισμική βάση,

γ) Έχει πάρα πολύ μεγάλη διάρκεια το πείραμα.

Μετά από αυτό το πείραμα, δεν θα μπορείτε να αμφισβητήσετε ότι έχω κατασκευάσει

Το απόλυτο αντισεισμικό σύστημα.

Κοίτα, και εγώ αν πάρω 30 τσιμεντόλιθους και τους δέσω με κοτετσόσυρμα και zip-ties δεν πρόκεται να πέσει ούτε στα 20 ρίχτερ, αλλά δεν θα έχω φτιάξει "αντισεισμικό σύστημα".

Σε πραγματική οικοδομή η ντίζα θα είναι 35 χιλιοστά. το μοντέλο είναι υπό κλίμακα.

Ε? Στην πραγματική οικοδομή θα είναι 35 χιλιοστά?? στην κατασκευή σου πόσο είναι???

Link to comment
Share on other sites

Ε? Στην πραγματική οικοδομή θα είναι 35 χιλιοστά?? στην κατασκευή σου πόσο είναι???

seismic

Είναι 5 χιλιοστά.

Για τα άλλα όλα φαίνεται ότι δεν ξέρεις.

Όπως έλεγαν οι παλιοί πολιτικοί, βιδώστε το και σώστε το

Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

Ο σεισμός είναι αυτός που σκοτώνει, ή οι κατασκευές των ανθρώπων?

Αν εγώ έχω ένα σπίτι το οποίο δεν έχει πάθει ούτε ένα κρακ σε σεισμό της τάξεως των 7 g περίπου 11 Ρίχτερ

γιατί να με ενδιαφέρει αν θα γίνει σεισμός?

αυτές τις εξυπνάδες να πας να τις πεις στους ανθρώπους που ζήσανε το σεισμό του 1953 και έχουν συγγενείς & φίλους που καταπλακώθηκαν από κομμάτια γης που ξεκόλλησαν και κατέληξαν στη θάλασσα.

Θα γελούσε ο κόσμος με αυτά τα πράγματα, αν δεν ήταν τόσο σοβαρό θέμα ο σεισμός.

Link to comment
Share on other sites

Είναι 5 χιλιοστά.

Για τα άλλα όλα φαίνεται ότι δεν ξέρεις.

Όπως έλεγαν οι παλιοί πολιτικοί, βιδώστε το και σώστε το

5 χιλιοστά είναι αυτό? Οκ, 35/5=7, άρα η πραγματική κατασκευή θα είναι 7 φορές μεγαλύτερη.. μμμ, οκ

Το πάτωμα της κατασκευής σου είναι ΛΙΓΟ μικρότερο (σε πάχος) από το πάτωμα της μη υπο κλίμακας κατασκευής που έχεις δίπλα στερεωμένο το σκαπτικό, με το μάτι το κάνω γύρω στα 7-10 εκατοστά, που σημαίνει ότι σε κανονικό μέγεθος θα έχεις πάτωμα 56-70 εκατοστά. Όπως είπα, μηχανικός δεν είμαι, αλλά ήδη μου φαίνοντε πάρα πολλά..

Και συνεχίζουμε, στα κανονικά τεστ

1) Βάζουνε και τούβλα και σοβάδες να δούνε αν θα πέσουν

2) Βάζουνε ΒΑΡΟΣ πάνω στην κατασκευή

3) Δεν βάζουνε μόνο 1 όροφο..

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.