Jump to content



Δημιουργία htpc audio συστήματος


chek2fire

Recommended Posts

να σου πω την αλήθεια και εγώ παλιότερα με αυτά τα έτοιμα συστήματα είχα δεινοπαθήσει. Είχα κάτι media player που όλα βγάζανε προβλήματα. Αντίθετα με το qnap nas είμαι φοβερά ευχαριστημένος.

Μετά για το squeezebox διαβάζω πάρα πολύ καλά σχόλια και το έχω βρει ήδη σε πολύ καλή τιμή στο ebay. Το μόνο που με κρατάει είναι ότι όσο ναναι θα έχει αρκετούς περιορισμούς σε σέση με ένα σύστημα που θα έφτιαχνα μόνος μου

Link to comment
Share on other sites

Γενικά τα chipset έχουν περιορισμούς στα αρχεία που θα σερβίρουν σε ένα dac δλδ όλα τα chopset που υπάρχουν αυτή την στιγμή για μητρικές μπορούν να διαχειριστούν υψήλης ανάλυσης audio αρχεία?

Link to comment
Share on other sites

μάλλον η ASUS που λες είναι η πιο βολική από τις μητρικές που δείχνεις. Γιατί κοιτάς Ζ77 από EVGA κι όχι την Z87 Stinger;

Από κουτί τι σκέφτεσαι; Το pc το θέλεις αποκλειστικά για θέματα ήχου ή υπάρχει περίπτωση μελλοντικά να θελήσεις παιχνίδια; Αν ισχύει το δεύτερο σκέψου πάλι το fanless τροφοδοτικό. Γενικώς το pc θα είναι πιο ισχυρό κι ευέλικτο αλλά σίγουρα θα το πληρώσεις παραπάνω. Όταν τελειώσεις πόσταρε αν έχεις όρεξη τι έφτιαξες τελικά.

Link to comment
Share on other sites

Μόνο για ήχο το θέλω. Είναιπάντως αρκετά δύσκολο να βρεις στα site από asus γενικά τις μητρικές που θέλεις.

Δλδ να δώσω ένα παράδειγμα είναι φοβερά δύσκολο να βρεις mini itx μητρική με coaxial θύρα. Σχεδόν βουνό η όλη διαδικασία.

Link to comment
Share on other sites

Δεν με ενδιαφέρει για το τι ήχο έχει καθώς θα τροφοδοτώ ένα dac δλδ θέλεις ποιο όσο ποιο καθαρό σήμα για να περάσει στο dac.

Καμία mini itx με coaxial είσοδο έχετε υπόψη?

Link to comment
Share on other sites

με αφορμή το post σου έψαξα λίγο να δω, δε βρήκα κάποια κι όπως βλέπω τις διαστάσεις δεν είναι κι εύκολο να βάλουν και 2ο S/PDIF εκεί.

Είτε θα πας σε κάρτα ήχου (δεν αξίζει imho αφού θα βγάλεις σε DAC) είτε θα τα περάσεις από την optical S/PDIF είτε θα κάνεις μόνος σου αλλαγή (αν γίνεται και μπορείς). Είσαι τόσο σίγουρος ότι υπερέχει η coaxial; Αν δεν το έχεις δοκιμάσει προσωπικά ίσως αξίζει να δοκιμάσεις την optical, υποψιάζομαι ότι αδίκως ταλαιπωρείσαι στο συγκεκριμένο. Νομίζω μόνο στο jitter υπερέχει η άλλη (κι αυτό όχι πάντα) κι είναι αμφίβολο αν θα έχεις αντιληπτή διαφορά. Γενικώς το κεφάλαιο jitter μοιάζει με τα μυστήρια του σύμπαντος.

Αν είδα σωστά υπάρχουν κάτι αντάπτορες που γυρνούν την οπτική σε coaxial αλλά και λεφτά θα πληρώσεις και δε γνωρίζω τι άλλα θέματα στον ήχο θα σου δημιουργήσει αυτό.

Εναλλακτικά θα σκεφτόμουν και λύση mATX, πιο όμορφο το μικρό μικρό, πιο άνετο το μεγαλύτερο μικρό.

Πάντως όταν τελειώσεις πόσταρε τι έφτιαξες τελικά, λογικά ενδιαφέρει κι άλλο κόσμο το θέμα.

Link to comment
Share on other sites

Εχώ μπει σε διάφορα forum για ήχο και λένε ότι υπερτερεί σε σύγκριση με τις άλλες δύο λύσεις. Φυσικά υπάρχουν και οι απόψεις ότι η usb είναι καλύτερη λύση.

Κοιτάω και τις all in one λύσεις μήπως υπάρχει κάτι και εκεί. Εχώ καταλήξει παντως σε μερικές προτάσεις μητρικής. Θα τις γράψω όταν κατασταλάξω

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Αν δεν κάνω λάθος το DAC ούτως ή άλλως το λειτουργικό το βλέπει σαν κάρτα ήχου αν το συνδέσεις με USB... Οπότε την on-board θεωρώ πως δεν την χρειάζεσαι καν... Δεν υπάρχει λόγος να περάσεις από οπτική/ομοαξονική ήχο στο DAC...

Επίσης αν πρόκειται να παίξεις με XBMC:

1ον) υπάρχει το εξαιρετικό OpenELEC έτοιμη λύση χωρίς να μπλέκεις με Ubuntu Server και τα σχετικά

2ον) διατηρώ τις επιφυλάξεις μου για το πόσο εύκολα θα μπορέσεις να παίξεις εκεί Radio Tuner, Spotify κτλ.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.