Jump to content



Mac Mini (late 2012) και Windows 7 με SSD


Chosen

Recommended Posts

Τσίμπησα σε καλή τιμή (θέλω να πιστεύω) ένα Mac Mini late 2012 (i5 2.3GHz, 4Gb, 500Gb) και έχω ορισμένες απορίες, μια και είναι η πρώτη φορά που θα ασχοληθώ με Mac, με εξαίρεση τις αποτυχημένες απόπειρές μου για Hackintosh.

Έχω ένα USB drive 16Gb, ένα DVD με Snow Leopard που είχα αγοράσει πέρσυ όταν ψαχνόμουν με Hackintosh και έναν SSD που κάθεται (Runcore SATAIII 60Gb - Sandforce).

Για να κάνω φρέσκια εγκατάσταση λειτουργικού, τι χρειάζομαι; Είχα βρει τρόπο να περάσω το Snow Leopard στο USB drive και μάλλον θα το ξανακαταφέρω χωρίς πρόβλημα. Το εγκαθιστώ και κάνω update στην τελευταία έκδοση μέσα από το λειτουργικό;

Επίσης, πρέπει να έχω MacOS πάνω προτού βάλω Windows 7 ή μπορώ να τα βάλω (τα 7) και μόνα τους πρώτα για μια δοκιμή;

Τέλος, για να βάλω τον SSD, υποψιάζομαι ότι είναι λίγο μανίκι. Το έχει δοκιμάσει κανείς; Γνωρίζω επίσης ότι χωράει και 2ο 2.5" drive μέσα, ξέρει κανείς που μπορεί να βρεθεί το καλώδιο για τον 2ο SSD/HDD; (προφανώς Ebay, αλλά αν ξέρετε part nr ή πως το ψάχνω τέλος πάντων)

Ευχαριστώ προκαταβολικά για τις (όποιες) απαντήσεις.

Link to comment
Share on other sites

Φιλε Chosen, μιας και πολλα ατομα εχουν επιχειρησει να βαλουν ssd στο mac mini τους, υπαρχει ενα kit της OWC (Data doubler SSD/2.5'' Hard Drive) που μπορεις να το βρεις στο αμαζον Αγγλιας η και στο ebay. Υπαρχουν πολλα guide στο ιντερνετ που δειχνουν βημα βημα την διαδικασια για το πως να το κανεις. Προσωπικα εχω το ιδιο μοντελο mac mini δεν το εχω δοκιμασει ακομα αλλα ειμαι σε φαση του θα το κανω γιατι βλεπω στα guides οτι ειναι αρκετα ευκολο σχετικα για εναν ανθρωπο που εχει 5 βασικες γννωσεις απο υπολογιστη. Τωρα για clean install που θελεις να κανεις εγω πριν καιρο που εψαχνα με φιλο να κανουμε το ιδιο για το δικο μου μακ μιας και το χε παρει μεταχειρα βρηκα αυτο το πολυ καλο guide step by step Clean Install of OS X 10.6 Snow Leopard - Mac Guides. Eλπιζω οσα σου ειπα να σε βοηθησουν να βγαλεις ακρη :)

Φιλικα, Νικος

off topic: Αν επιτρεπεται ποσο το πηρες το μινι? Απο περιεργια :)

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ, έχω να αρχίσω από κάπου τώρα. Το κιτάκι πολύ ενδιαφέρον και σίγουρα θα το πάρω (αν μου κάτσει το Mac OS και το κρατήσω το mini :hehe: )

Επίσης, βρήκα και αυτό το άρθρο που εξηγεί ένα πρόβλημα που μπορεί να εμφανιστεί κάτω από ορισμένες συνθήκες: απώλεια δεδομένων αν χρησιμοποιήσεις το κιτάκι αυτό σε Mac Mini 2012 για να βάλεις SSD, δηλαδή αυτό που θα κάνω.

Special Note for Adding an SSD to a 2012 Mac mini. | Other World Computing Blog

Link to comment
Share on other sites

Εχω διαβασει σε διαφορα φορουμς οτι αυτο συμβαινει με ssd που δεν χρησιμοποιουν την τεχνολογια trim. Δεν ξερω για ποιο λογο ομως. Αν τα λεω καλα το trim ειναι καθαρα για τις επιδοσεις του ssd στη διαρκεια του χρονου. εγω τουλαχιστον δεν μπορω να καταλαβω πως αυτο το γεγονος συνδεεται με την απωλεια δεδομενων :/

Link to comment
Share on other sites

...

Τέλος, για να βάλω τον SSD, υποψιάζομαι ότι είναι λίγο μανίκι. Το έχει δοκιμάσει κανείς; Γνωρίζω επίσης ότι χωράει και 2ο 2.5" drive μέσα, ξέρει κανείς που μπορεί να βρεθεί το καλώδιο για τον 2ο SSD/HDD; (προφανώς Ebay, αλλά αν ξέρετε part nr ή πως το ψάχνω τέλος πάντων)

Ευχαριστώ προκαταβολικά για τις (όποιες) απαντήσεις.

Δεν είναι ιδιαίτερα δύσκολη διαδικασία. Υπάρχει αυτό το κιτ που περιέχει το καλώδιο για το δεύτερο δίσκο. Ιδού και οι οδηγίες...

Link to comment
Share on other sites

Oric ειναι σατα 2 ομως η 3 ? Δεν ειδα κατι στην περιγραφη. Ειναι ασφαλες προιον ? Το ifixit ενταξει ειναι απο τα μεγαλυτερα σαιτ για μακ απ οσο μου εχουν πει

Δεδομένου ότι όλα τα Mac mini 2011+ είναι SATA600 και είναι τα μόνα που έχουν χώρο για 2ο drive, μάλλον είναι μονόδρομος το να είναι SATA600 το καλώδιο. Από την άλλη, καλώδιο είναι και τα καλώδια απ'όσο ξέρω δεν έχουν SATA2/3 ούτως ή άλλως.

γιατί δεν βάζεις maverick (clean install) που είναι και free;

Create an OS X Mavericks Installer Drive in 4 Simple Steps

Αυτό θα κάνω μόλις το πάρω (αύριο θα το πάρω)

Link to comment
Share on other sites

γιατί δεν βάζεις maverick (clean install) που είναι και free;

Create an OS X Mavericks Installer Drive in 4 Simple Steps

Αν καταλαβαίνω καλά από το link, για να κατεβάσεις το Mavericks πρέπει να μπεις στο Mac App Store. Όπου για να μπεις στο Store πρέπει είσαι ήδη από Mac και να το κατεβάσεις. Οπότε μάλλον είναι δύο τα τινά. Ή θα πρέπει να μπουν τα Snow Leopard πρώτα και μετά να γίνει αυτόματα το update ή να κατέβει το image των Mavericks από "αλλού" και να γίνει απευθείας εγκατάσταση με USB.

Link to comment
Share on other sites

Αν καταλαβαίνω καλά από το link, για να κατεβάσεις το Mavericks πρέπει να μπεις στο Mac App Store. Όπου για να μπεις στο Store πρέπει είσαι ήδη από Mac και να το κατεβάσεις. Οπότε μάλλον είναι δύο τα τινά. Ή θα πρέπει να μπουν τα Snow Leopard πρώτα και μετά να γίνει αυτόματα το update ή να κατέβει το image των Mavericks από "αλλού" και να γίνει απευθείας εγκατάσταση με USB.

To mini που θα πάρω αύριο φοράει ήδη ένα σχετικά "βρώμικο" Mountain Lion, το οποίο είναι μια χαρά για να κατεβάσω το Mavericks. Εναλλακτικές έχω πολλές, την Τετάρτη έρχεται η πεθερά με το Macbook της, ενώ έχω ήδη τρόπο να κάνω bootable Snow Leopard USB drive από τα Windows.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ χρησιμοποίησα τον οδηγό του ifixit για να προσθέσω ssd στο mini.

Σημείωσε, πως τον έβαλα πάνω από τον άλλο δίσκο, γιατί στην πρώτη προσπάθεια τον έβαλα στην κάτω θέση, με αποτέλεσμα η σχαρίτσα με το wifi να μην κουμπώνει.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, ακόμα δεν έβαλα τον SSD (περιμένω να μου έρθει το καλώδιο), ούτε Windows 7 γιατί έφαγα ένα γεμάτο 6ωρο με ένα πρόβλημα που είχα την εντύπωση ότι έχει να απασχολήσει τον χώρο των υπολογιστών από την δεκαετία του '90...

Το παλικάρι μας (Mac Mini "Late 2012") δυσκολεύεται να δείξει σωστή ανάλυση στην Dell 3008WFP μου. Παίζω προς το παρόν με καλώδιο HDMI και περίμενα ότι δεν υπάρχει λόγος να μην παίζει στα 1080p.

Το πρόβλημα είναι ότι μου "κόβει" κανα 2 εκατοστά κι από τις 4 πλευρές, με αποτέλεσμα να μην βλέπω την μισή μπάρα εφαρμογών κάτω, αλλά το σημαντικότερο είναι ότι δεν φαίνεται καθόλου η πάνω μπάρα.

Μια γρήγορη αναζήτηση για "mac overscan" θα σας δείξει ότι η Apple παλεύει με προβλήματα που ο υπόλοιπος κόσμος (Windows, Linux) έχουν ξεπεράσει πριν από ~20 χρόνια.

Η οθόνη έχει 3 επιλογές: Fill, 1:1 και Aspect. Καμία από τις επιλογές δεν λύνει το πρόβλημα που φαίνεται να είναι από το σήμα που στέλνει το Mac Mini.

- Αλλαγή καλωδίου HDMI = καμία βελτίωση.

- Δοκιμή άλλων αναλύσεων = καμία βελτίωση.

- Δοκιμή της 3008WFP με άλλους 2 υπολογιστές + 2 Android τηλέφωνα με HDMI-USB adaptor = παίζουν μια χαρά σε ό,τι αναλύσεις επιλέξεις.

- Φρέσκια εγκατάσταση Mavericks (Lion είχε πάνω αρχικά) = δεν έφτιαξε/άλλαξε τίποτα απολύτως

Έφαγα το web να βρω απαντήσεις και το μόνο που βρήκα είναι αμέτρητοι τσατισμένοι πελάτες της Apple, λύσεις που εμπεριέχουν είτε την χρήση ενός setting που δεν υπάρχει στο Mac Mini μου ("Overscan" στα display properties λέει, άφαντο στο δικό μου Mac), είτε την αγορά ενός αντάπτορα των 90 ευρώ για να κάνω ταρζανιές.

Ακόμα και όταν έπαιζα με συνδιασμούς τραγικών αναλύσεων (1024*800) και των 3 επιλογών της 3008WFP, είχα φτάσει στο σημείο να έχω 8 πόντους μαύρο πλαίσιο γύρω γύρω, και το desktop μια σταλιά στη μέση και να είναι πάλι κομμένες οι 4 πλευρές.

Σα να μην μπορεί να καταλάβει το ρημάδι ότι έχει τόσο χώρο να απλωθεί.

Δε λέω, εντυπωσιακή κατασκευή, πολύ όμορφο (ειδικά αν σκοπεύεις να ρίξεις γκόμενα δείχνοντάς της τον υπολογιστή σου), αλλά το ότι θα ψάχνω settings με τα οποία είχα να ασχοληθώ από το 1998 δεν το περίμενα.

Οθόνη δεν αλλάζω άμα δεν ανατιναχτεί, οπότε αύριο θα κάνω και μια δοκιμή με Bootcamp και άμα κάνει τις ίδιες τραγικότητες και στα Windows, θα γίνει το gadget που έμεινε το συντομότερο χρονικό διάστημα στην κατοχή μου...

Basically, when an iMac is connected to an HDTV, part of the screen is missing near the margin (about 3% to 5%).

displayport - How to solve the "overscan" issue if the iMac is connected to an HDTV and using BootCamp and Windows 7? - Ask Different

I hadn't seen any mention of a feature like that, but it appears to at least address the problem. I'm not sure that a slider is the best solution, as I have the display set to output 1920x1080 right now and I still have a black border about 1" on either side and .5" on the top and bottom. HD stuff looks pretty crappy when it's not matching up pixel for pixel.

I suppose I'll go try it and return it if it doesn't work.

New Mac mini HDMI port fixing underscan/overscan issues? - MacRumors Forums

No, there is no good solution from the Mac's side of things. It's best when the TV itself has adjustments for scan size.

https://discussions.apple.com/thread/2205894

The problem I was having was that when I connected an external monitor via HDMI cable (with a DVI to HDMI adapter), the display would shrink and be surrounded by a thick black border, it would also become quite blurry. I discovered this to be the result of 'Overscan'.

Black border (overscan) HDMI Windows 7 Mac ATI - Radeon - Graphics & Displays.

Link to comment
Share on other sites

Chosen για κατεβασε αλλο firmware απο την Apple. Εχω μια αισθηση πως το διορθωσαν μεσω λογισμικου μαζι με το προβλημα του shuttering που υπηρχε οταν εβαζες το μακ στην οθονη απο hdmi σε hdmi.

Link to comment
Share on other sites

Chosen για κατεβασε αλλο firmware απο την Apple. Εχω μια αισθηση πως το διορθωσαν μεσω λογισμικου μαζι με το προβλημα του shuttering που υπηρχε οταν εβαζες το μακ στην οθονη απο hdmi σε hdmi.

Όταν λες να κατεβάσω άλλο firmware, τι εννοείς; Υπάρχει κάτι άλλο να κάνω update πέραν του λειτουργικού;

Επίσης, πως κάνω εναλλαγή μεταξύ Αγγλικού κι Ελληνικού πληκτρολογίου; Δεν είδα τίποτα στις επιλογές, από το τασκμπαρ αλλάζω γλώσσα...

Τέλος, το πρόβλημα με την κομμένη ανάλυση λύθηκε:

- Όταν έχεις πρόβλημα στα Windows, κάνεις ένα reboot και καθάρισες.

- Όταν έχεις το ίδιο πρόβλημα σε Linux, ούτε reboot δε θέλεις, κατεβάζεις ένα πατσάκι και τέλος.

- Για το ίδιο πρόβλημα σε Mac, υπάρχει πάντα λύση σε μορφή App των 5-10 ευρώ ή Official Apple accessory με μόνο 29.99 ευρώ.

Μ'αυτά που έχουν δει τα ματάκια μου τις τελευταίες 48 ώρες, κοντεύω να πάθω ζαβλαμά.

Link to comment
Share on other sites

Τα firmware τα βγάζει κανονικά μέσα στα system updates. Οπότε κατά 99% είσαι αναβαθμισμένος... Μπορείς πάντως να τα κατεβάσεις και από το site της apple, αλλά δε θυμάμαι από που (έχω πολλά χρόνια που bootάρω μόνο linux στο mac μου)

Φιλική συμβουλή: αν το θες για browsing και ταινίες, άστο μόνο με osx. Αν θες να κάνεις δουλειά, βάλε linux πάσει θυσία. Σε καμία περίπτωση μην βάλει windows :p

Link to comment
Share on other sites

Αλλαγή γλώσσας, command + space.

Sent from my Nexus 7 using Tapatalk 4

Έχω την εντύπωση ότι command + space ειναι το shortcut για το spotlight. Alt + space πρέπει να είναι η αλλαγή γλώσσας. Όπως και να έχει, όλα αυτά μπορείς να τα ρυθμίσεις στα system preferences. :)

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.