Jump to content



Remote πρόσβαση σε PC με προκαθορισμένο proxy


nickstamat

Recommended Posts

Καλησπέρα παιδιά!

Θα έχω ένα δικό μου μηχάνημα στο εργαστήριο της σχολής μου, στο οποίο θα ορίσω έναν proxy στον browser (π.χ. Firefox/Chrome).

Θέλω να μπορώ να συνδέομαι εγώ και 2 συνεργάτες μου remotely σε αυτό, σε ξεχωριστά και ενδεχομένως concurrent sessions, και να μπαίνουμε μέσω αυτού του proxy, αλλά εκείνοι να έχουν κάτι σαν guest privileges, να μην μπορούν να δουν ή να αλλάξουν τον proxy που θα έχω ορίσει εγώ.

Δηλαδή το θέμα είναι να τους δώσω πρόσβαση μέσω του proxy, χωρίς να τους γνωστοποιήσω τα στοιχεία.

Απ' ό,τι καταλαβαίνω, το VPN δεν είναι λύση, μιας και ο proxy καθορίζεται στον browser. Αν κάνω λάθος διορθώστε με.

Καμία ιδέα; Ως προς το λειτουργικό έχουμε ευελιξία μιας και μπορώ να βάλω είτε Windows Server είτε Linux.

Ευχαριστώ! :)

Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασε το putty, το χρησιμοποιήσαμε στην σχολή μου για να μπορούμε να έχουμε πρόσβαση σε ένα pc του υπολογιστικού που έτρεχε UNIX και να μπορέσουμε να κάνουμε μεσω remote controling εξάσκηση στο UNIX.

Δεν γνωρίζω μέχρι που φτάνουν οι δυνατότητες του putty, αλλά σίγουρα θα βρείς ένα είδος του που να σου ταιριάζει PuTTY Download Page

Ξέχασα να αναφέρω, ότι υπάρχει δυνατότητα administrator, οπότε ορίζεις εσύ σε ποια θα έχουν δικαιώματα επεξεργασίας, προβολής, διαγραφής κλπ κλπ...

Link to comment
Share on other sites

Στο PuTTY δεν μπορείς να κάνεις remote desktop, αλλά μόνο ssh, έτσι δεν είναι;

Άρα πώς θα μπαίνει ο client μέσω του Firefox, για παράδειγμα, που θα έχω βάλει εγώ στις ρυθμίσεις του τον proxy;

Γίνεται σε Windows ή Linux να ορισθεί ο proxy globally με κάποιον τρόπο, αντί στον browser;

Σε αυτή την περίπτωση, με VPN θα γινόταν δουλειά πιστεύω.

Link to comment
Share on other sites

το pro εχει αρκετα πραγματακια, τσεκαρε το.

Νομιζω (χωρις να ειμαι σιγουρος γιατι εχω το εταιρικο) οτι για ερασιτεχνικη χρηση παλι ειναι δωρεαν (αλλα δεν παιρνω ορκο)

Link to comment
Share on other sites

το pro εχει αρκετα πραγματακια, τσεκαρε το.

Νομιζω (χωρις να ειμαι σιγουρος γιατι εχω το εταιρικο) οτι για ερασιτεχνικη χρηση παλι ειναι δωρεαν (αλλα δεν παιρνω ορκο)

Εδώ ρε συ λέει 1890€ για την Corporate με 3 simultaneous sessions :p

Το δωρεάν δε νομίζω ότι υποστηρίζει >1 simultaneous sessions, αλλά δεν μπορώ να βγάλω εύκολα άκρη με το site τους.

Υ.Γ.: Ψάχνω free λύση εννοείται, είναι για προσωπική χρήση.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

(BUMP)

Καμία άλλη ιδέα, παιδιά?

Σκέφτηκα να βάλω Windows Server που υποστηρίζουν unlimited sessions στο RDP (πράγμα που γίνεται και σε linux βέβαια, αλλά θέλω κάτι user-friendly για αρχή) και μετά να κλειδώνω τα preferences του Firefox κάπως έτσι.

Δεν το έχω δοκιμάσει ακόμα, επομένως κάθε πρόταση είναι ευπρόσδεκτη. :)

Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Δεν είμαι σίγουρος για ποιο λόγο θες να χρησιμοποιήσεις proxy. Φαντάζομαι το pc θα βρίσκεται μέσα στο vpn της σχολής σου και δεν θα θέλεις να δώσεις τα στοιχεία εισόδου στους φίλους σου.

Για remote desktop μπορείς να δεις μήπως σου κάνει το NoMachine.

Τώρα για το θέμα σύνδεσης δεν είμαι σίγουρος. Ίσως να μπορείς να στήσεις ένα VM με κάποια υπηρεσία no-ip στο pc σου, που να συνδέεται 24/7 με το vpn της σχολής. Στη συνέχεια, οι φίλοι σου να συνδέονται στο VM και απο εκεί στο pc (ίσως και με κάποιο vpn μεταξύ σας). Η ταχύτητα ωστόσο θα πέσει αρκετά.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.