Jump to content



bsod απο το πουθενα


Incredible

Recommended Posts

Από το πουθενά εδώ και λίγες μέρες ανά ακόνιστα χρονικά διαστήματα πετάει bsod χωρίς να έχω πειράξει τιποτα. Τα φώτα σας παρακαλώ!

ps: μιλάμε πάντα για το σύστημα της υπογραφής

attachment.php?attachmentid=59265&stc=1&d=1384192916

edit:: τωρα που το θυμηθηκα προσφατα ειχα βαλει τις μνημες στα 1600mhz (ονομαστικη ταχυτητα) γιατι τρεχανε στα 1333! κατι όμως που ειχα κανει κ πριν πολυ καιρο καθαρα για ψυχολογικους λογους, χωρίς όμως κάποιο πρόβλημα, απλα μεσα σ αυτο το χρονικο διαστημα γυρισε στα default.

post-24339-1416077900,9523_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Απο μια λιστα με μπλε οθονες του νετ που εχω δειχνει το εξης:

0x1A = Memory management error. It usually means a bad stick of Ram. Test with Memtest or whatever you prefer. Try raising your Ram voltage

Για ριξε μια ματια.

Link to comment
Share on other sites

Απο μια λιστα με μπλε οθονες του νετ που εχω δειχνει το εξης:

0x1A = Memory management error. It usually means a bad stick of Ram. Test with Memtest or whatever you prefer. Try raising your Ram voltage

Για ριξε μια ματια.

ευχαριστώ για το χρόνο σου.

Ναι το τσέκαρα και μάλλον αυτό έφταιγε! απλα μου κάνει εντύπωση γιατί κανονικά θα έπρεπε να δουλεύει και κει.. τέλος πάντων μικρο το κακό...

Link to comment
Share on other sites

Σιγουρα θα δουλευει στην ονομαστικη του τιμη, αλλα θα θελει να φτιαξεις και τους χρονισμους-ρευματα κλπ.

Μια καλη ευκαιρια να ψαχτεις λιγο.:T:

απλα μου κανει εντυπωση γιατι καποτε δουλευε σωστα στα 1600

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Οι μνήμες μέχρι τα 1333 είναι JDEC compliant. Από εκεί και πάνω, θεωρούνται OCed ακόμα κι αν είναι εργοστασιακές. Για να τις δει σωστά η μητρική σου, πιθανόν να πρέπει να ενεργοποιήσεις κάποιο XTreme Profile. Αν δεν έχεις ανάλογη ρύθμιση, έλεγξε ότι βάζοντάς τες στα 1600, παίρνουν σωστές τιμές σε timmings & volts

Link to comment
Share on other sites

Οι μνήμες μέχρι τα 1333 είναι JDEC compliant. Από εκεί και πάνω, θεωρούνται OCed ακόμα κι αν είναι εργοστασιακές. Για να τις δει σωστά η μητρική σου, πιθανόν να πρέπει να ενεργοποιήσεις κάποιο XTreme Profile. Αν δεν έχεις ανάλογη ρύθμιση, έλεγξε ότι βάζοντάς τες στα 1600, παίρνουν σωστές τιμές σε timmings & volts

και με τους δυο τροπους τις εβαλα στα 1600 και παιρνουν σωστες τιμες ρε timings κ ρευματα.

μνήμες δες.

boot με memtest CD και άσε τις να κάνουν 2 pass

επειδη δεν μου βρισκεται cd ευκαιρο, έτρεξα μεμ τεστ μεσα απ τα windows

με τις δυο μνημες εβγαλε error

με την μια μονη της τρεχει κανονικα

και με την αλλη μονη της παλι error

μπορω δηλαδη να καταληξω στο συμπερασμα οτι το ενα στικακι τα παιξε? :(

ειναι αγορασμενες απο πλαισιο πριν 1,5 χρονο, και με καλυπτει εγγυηση! θα βρω ακρη;;;

Link to comment
Share on other sites

επειδη δεν μου βρισκεται cd ευκαιρο, έτρεξα μεμ τεστ μεσα απ τα windows

με τις δυο μνημες εβγαλε error

με την μια μονη της τρεχει κανονικα

και με την αλλη μονη της παλι error

μπορω δηλαδη να καταληξω στο συμπερασμα οτι το ενα στικακι τα παιξε? :(

Το πλέον πιθανό .. !

ειναι αγορασμενες απο πλαισιο πριν 1,5 χρονο, και με καλυπτει εγγυηση! θα βρω ακρη;;;

Πουρνό πουρνό εκεί με την απόδειξη για να βγάλεις άκρη !

Link to comment
Share on other sites

Το πλέον πιθανό .. !

Πουρνό πουρνό εκεί με την απόδειξη για να βγάλεις άκρη !

το θεμα ειναι οτι πλεων μενω στο βολο λογω σπουδων και εδω δεν εχει υποκαταστημα! σε πρωτη φαση προσπαθω να συννενοηθω με μειλ...

αν γινει αντικατασταση θα γινει ολο το κιτ ή μονο η μια μνημη;

καπου ειχα ακουσει οτι αν οι μνημες δεν ειναι αγωρασμενες ως κιτ ενδεχεται να μην δουλευει το dual channel, ισχυεi;

Link to comment
Share on other sites

το θεμα ειναι οτι πλεων μενω στο βολο λογω σπουδων και εδω δεν εχει υποκαταστημα! σε πρωτη φαση προσπαθω να συννενοηθω με μειλ...

Καλό κουράγιο !

αν γινει αντικατασταση θα γινει ολο το κιτ ή μονο η μια μνημη;

καπου ειχα ακουσει οτι αν οι μνημες δεν ειναι αγωρασμενες ως κιτ ενδεχεται να μην δουλευει το dual channel, ισχυεi;

Θα πρέπει να έχουν ακριβώς την ίδια μορφολογία και τα ίδια ακριβώς specs για να δουλέψει το Dual Channel ..

Δεν κάνουμε πειράματα εκεί, γι' αυτό αγοράζουμε κιτ !

Link to comment
Share on other sites

:blink:Corsair RAM DDR3 4GB Dimm 1600MHz Vengeance - Μνήμες RAM - plaisio.gr

με αυτη πχ θα γινει το dual channel? (εγω απλα εχω αγοράσει το κιτ που εχει δυο)

το ενδεχομενο να την στειλω κατευθειαν στην corsair;

Link to comment
Share on other sites

μιλησα με πλαισιο και θελουν και τις δυο μνημες. Θα παω πρωτα εκει οταν παω αθηνα γιατι δε γινεται να μεινω πολυ καιρο χωρις υπολογιστη. Μακαρι να βγει ακρη!

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.