Jump to content



Σταυθεροποιητης Τάσης - UPS


pmakr1416003456

Recommended Posts

Λοιπον.

Ενα UPS για 4 pc και διαφορα αλλα παρελκομενα περιπου στα 2000-2500 watts ειναι υπερβολικα ακριβο τοσο το ιδιο οσο και οι μπαταριες καθε 2 χρονια.

Δεν με νοιαζει τοσο το να κοπει το ρευμα γιατι αποσο ξερω ζημια δεν γινεται (θελω και την αποψη σας σε αυτο). Αντε να χαλασει κανα αρχειο η τα windows αλλα τα εχω Backup και τα επαναφέρω.

Ενας σταθεροποιητης τάσης κανει την ιδια δουλεια με το UPS οσον αφορα στην προστασια απο περιεργο ρεύμα;

Εχω βρει εναν 5000 VA με 100 ευρώ περίπου αλλα ξερω υπαρχουν διαφορες τεχνολογιες servo Κτλ Που δεν εχω ιδιεα διαφορες ομοιοτητες.

Μπορει κανεις να με διαφωτισει;

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 64
  • Created
  • Last Reply

Ε μία στο τοσο μπορεί να παθουν ζημιά κάποια αρχεία, ο σταθεροποιητης τασης απο οτι θυμαμαι χρεισημοποιειται συνηθως οταν υπαρχουν αυξομειωσεις τάσης και φορτια τυπου μοτερ, κινητηρων, καιτ που δεν υπαρχει στους υπολογιστες, γενικα αν δεν σε ενδιαφερει η ασφαλεια των αρχειων αλλα μονο η αυξομειωσεις τάσεως είναι ένα μετρο ασφαλειας ο σταθεροποιητης, παρολα αυτα υπαρχουν ποιοτικα ups που καφερνουν να κανουν διπλή δουλειά και σαν σταθεροποιητες και ups.

Link to comment
Share on other sites

Το να χασω κανα αρχειο δεν με νοιαζει ειναι ολα Backup οποτε το ups το ξεχναμε γιατι ειναι και ακριβα και το κοστος των μπαταριων ειναι μεγαλο καθε 2 χρονια.

Ανακαλαυψα τοον επιτηρητη τασης και θα μπει μαλλον στον πινακα του σπιτιου και προστατευει απο υπερταση.

Σταθεροποθιητη τασης εχω βρει με 100 ευρω καπου 5000va...Αλλα δεν ξερω τι χαρακτηρηστικα εχει και τι να κοιταξω. Ξερεις τι τεχνολογιες εχουν αυτοι;

Link to comment
Share on other sites

Βασικά υπάρχουν τέσσερις κατηγορίες "σταθεροποιητών".

Τα εισαγωγικά είναι εσκεμμένα, γιατί οι δύο από αυτές δεν είναι και τόσο "σταθερές".

Αλλά να τα πάρω ένα ένα:

1. Line Contitioner (αυτό είναι το δόκιμο όνομά τους) με ρελέ.

Χρησιμοποιεί έναν αυτομετασχηματιστή με πολλές λήψεις, και ανάλογα με την τάση του δικτύου, το κύκλωμα επιτήρησης, δίνει εντολή σε μια συστοιχία ρελέ να συνδέσει το φορτίο μας με την κατάλληλη λήψη , έτσι ώστε η τάση προς το φορτίο μας να είναι εντός του =/- 10% από την ονομαστική τάση των 230 VAC .

Βέβαια οι περισσότεροι εξ αυτών φροντίζουν να κρατάνε την τάση εντός του =/- 5%.

2. Line Contitioner με σερβομοτερ.

Αυτοί αποτελούνται από ένα αυτομετασχηματιστή συνεχούς μεταβολής (VARIAC) και ένα σερβοκινητήρα ο οποίος κινεί τον δρομέα του VARIAC και ρυθμίζει την τάση εξόδου με βάση τις εντολές που λαμβάνει από το κύκλωμα επιτήρησης.

Συνήθως κρατάνε την τάση εντός του =/- 5% έως =/- 3 %

3. Line Contitioner με fero resonant κυκλώματα , χρησιμοποιεί μαγνητικά κυκλώματα συντονισμού και -αν και αρκετά"ηλικιωμένη" λύση- παρέχει πολύ πιο σφιχτό έλεγχο της τάσης (μπορεί να φτάνει και στο +/- 1%) και κυρίως γραμμικό, χωρίς τα "σκαλοπάτια " των δυο άλλων μεθόδων.

Λύση που είναι ογκώδης και βαριά, και το κόστος ανάλογο!!

4. Line Contitioner με ηλεκτρονικά κυκλώματα σταθεροποίησης που ελέγχουν μαγνητικά στοιχεία (μετασχηματιστές)

Είναι ανάλογα των προηγουμένων αλλά με έλεγχο με ημιαγωγούς και όχι συντονισμένα μαγνητικά κυκλώματα.

Η ακρίβειά τους είναι μεγάλη ( άνετα είναι 1 %) και φυσικά και η ακρίβεια τους είναι επίσης μεγάλη!

Από τις κατηγορίες αυτές, αυτές που οι τιμές τους είναι "του κόσμου τούτου" είναι των 1 και 2 , με τους 1 να είναι φτηνότεροι!

Προσοχή σε μια λεπτομέρεια.

Οι τύπου 1 (με ρελέ) αλλάζουν την τάση ακαριαία (κάνει σκαλοπάτι π.χ. από 218 Vac πάει ακαριαία στα 230 ) , με τον ανάλογο αντίκτυπο στις συσκευές μας όσον αφορά παράσιτα κλπ

Ενώ οι τύπου 2 ( με σερβομοτέρ) αλλάζουν την τάση γρήγορα μεν, αλλά όχι ακαριαία, άρα είναι ομαλότερη η αλλαγή και δεν προκαλεί κανένα πρόβλημα παρασίτων.

Προσοχή θέλει στην αγορά τους για να δείτε τι παίζει με σέρβις και υποστήριξη.

Και να έχετε υπόψιν ότι όσοι έχουν όργανα στην πρόσοψή που δείχνουν την τάση εξόδου, συνήθως η ένδειξη είναι μουφα , παραμένει σταθερή στα 220 Vac :)

Υπάρχουν σαφώς και ποιοτικές λύσεις , και από Έλληνες κατασκευαστές!

Οι κατηγορίες 3 και 4 είναι σαφέστατα προτιμότερες ,. αλλά είναι πολλά τα λεφτάααα............!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Άντε καλά ξεμπερδέματα!! :T:

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω ΠΑΡΑ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ!

Τα pc Μου το πολυ να πανε 2100-2200 w με μετρητη ενεργειας αρα παμε για 2500w για να ειμαστε οκ.Παραπανω δεν παει μετ τιποτα

Αν εχεις να μου προτεινεις καποιο πες

Αν ειναι ισχυροτερο μπορει να μπει σε αυτο και κλιματιστικι 9000btu (καιει 1000-1100w)

Οποτε και ποσα VA κοιταω στις δυο περιπτωσεις!

Link to comment
Share on other sites

Μόνο και μόνο γιατί είναι Έλληνες!

Έχω έναν δικό τους 3500 VA (σέρβο) μια χαρά πάει δυο χρόνια τώρα, αλλά είπαμε η ένδειξη της τάσης εξόδου μουφα :)

(Αν και μου είπαν ότι περίμεναν τσιπάκια που θα έδειχναν την ακριβή τάση εξόδου και να πήγαινα από εκεί να μου το άλλαζαν αλλά που χρόνος για τέτοια!!!

Σταθεροποιητες τασης τυπου μοτερ | Amarad εταιρεία Ολοκληρωμένων ηλεκτρονικών κατασκευών

Σταθεροποιητες τασης τυπου μοτερ | Amarad εταιρεία Ολοκληρωμένων ηλεκτρονικών κατασκευών

Πάρε και έναν να κάνεις όρεξη για όταν παχύνουν οι αγελάδες!

http://www.carebase.com/Precision-automatic-voltage-regulator-PWM-IGBT-failsafe-bypass-wide-input-voltage-window-230V-220V-3kVA-5kVA-VRp-3000-5000-0230.html

Αλλά ψάχνοντας όλο και κάτι βρίσκεις!

Μια συμβουλή:

Αν τα φορτία σου είναι κάπου στο 3,5 KVA τότε σοφό είναι να διαλέξεις έναν λίγο μεγαλύτερο σε ισχύ (4 με 5 KVA) , γιατί συνήθως τα κάνουν τσίμα τσίμα, ε και καλό είναι να έχει κάποιο περιθώριο που πάντα φέρνει μακροζωία.

Και δεν αποκλείεται καθόλου η οικονομική διαφορά μεταξύ τους να είναι μικρή!!!

Καλή συνέχεια:T::)

Link to comment
Share on other sites

Πολύ χοντρικά - αλλά ικανοποιητικά- μπορείς να πας από τα Watt στα VA πολλαπλασιάζοντας τα πρώτα με το 1,41.

Δηλαδή μια συσκευή 700 Watt θέλει τροφοδότηση 700 * 1,41= 987 VA περίπου 1 kVA.

Και ανάποδα μια συσκευή ισχύος 3500VA μπορεί να τροφοδοτήσει φορτίο 3500 / 1,41 = 2,5kWatt

Αφού είναι τόσο κοντά σου πέρνα από εκεί και συζήτα το, όταν μίλαγα τηλεφωνικά μαζί τους, μου έδωσαν την εντύπωση και ότι γνωρίζουν και ότι είναι συνεργάσιμοι!

Άντε καλές αγορές!! :)

Link to comment
Share on other sites

Η amarad γενικα δεν ειναι και το οτι πιο αξιοπιστο, κατα τη γνωμη μου -που την ξερουν κι ι ιδιοι φυσικα- ειναι τελειως ερασιτεχνικες κατασκευες (εχω χρησιμοποιησει εκατονταδες φορες ολα της τα προιοντα και εξακολουθω να τα χρησιμοποιω εδω και μια εικοσαετια-μη ρωτησεις φυσικα γιατι τα χρησιμοποιω αφου δεν τα θεωρω αξιοπιστα, αυτο ειναι αλλη ιστορια, δεν τα χρησιμοποι στο σπιτι μου ουτε για πλακα-)

Κορυφαια Ελληνικη εταιρια -επισεις χρησιμοποιω ολο τους τον καταλογο, χρονια και τους θεωρω κυριολεκτικα κορυφαιους κατασκευαστες- ειναι η ACE, και οι ηλεκτρονικοι σταθεροποιητες τους ειναι πραγματικα απιστευτης σχεδιασης (αξιοπιστοι 100% για βαρια χρηση σε βιομηχανικα περιβαλλοντα, πλοια, κτλ χωρις να με εχουν προδωσει ποτε, το ιδιο και τα ups τους)

Στα ηλεκτρονικα δε βαζουμε ποτε τυπου σερβο. ΠΑΝΤΑ ηλεκτρονικο σταθεροποιητη.

Στα ηλεκτρομηχανικα βαζουμε σερβο, και τυπου ρελε δε βαζουμε ....ουτε στον εχθρο μας (οκ, βαζουμε στους κακοπληρωτες τζαμπατζηδες)

Link to comment
Share on other sites

ace: τηλ 210 9966555

http://www.acepower.gr/ilektronikoi-pc-10.html

ριχτους αυριο ενα τηλεφωνο και θα σου προτεινουν οι ιδιοι αναλογα τις αναγγες σου...

εννωειται δε βαζουμε κλιματιστικα και τετοια νοστημα πανω σε σταθεροποιητες που εχουμε για ηλεκτρονικο εξοπλισμο.

γενικα μην περιμενεις να δεις τιμες amarad φυσικα αλλα απο τους καλους κατασκευαστες ειναι πολυ οικονομικοι

το μονο αρνητικο ειναι πως βρισκονται στου διαολου τη μανα

Link to comment
Share on other sites

[MENTION=30805]Nick74[/MENTION]

Ωραίος!!!

Αυτούς δεν τους ήξερα!

Και άπαξ και τους έχεις δουλέψει, "πάω πάσο", εγώ ένα κομμάτι έχω πάρει και δουλεύει καλά , αλλά αυτό δεν σημαίνει και πολλά !

Όσο για τους σερβο κι εγώ μαζί σου αλλά από τιμές οι ηλεκτρονικοί τι λένε???

Οπότε οι επιλογές πληθαίνουν!!! :T:

Link to comment
Share on other sites

Τώρα να ρωτήσω κι εγώ κάτι :

Πέρα από το ζήτημα ποιότητας.

1. Με ρελέ δεν θέλουμε για τους λόγους που ήδη αναφέρθηκαν

2. Με σέρβο δεν θέλουμε για λόγους που δεν τους αντιλαμβάνομαι , πέραν την ταχύτητας διόρθωσης.

3. Τους ηλεκτρονικούς τους θέλουμε , αλλά όλοι αυτοί είναι με Step Triac, πράγμα που από ότι καταλαβαίνω σημαίνει ότι αντί για ρελλέ χρησιμοποιούν triac.

Οπότε και πάλι θα έχουμε ακαριαία αλλαγή τάσης και όχι ομαλή αλλαγή!

Βεβαίως αυτή μπορεί να είναι πολύ ταχύτερη . αλλά κάπου, κάτι χάνω ! :unsure:

Link to comment
Share on other sites

Κοίτα , αν αλλάξεις απότομα την τάση του μετασχηματιστή, αυτός κάνει κάποια υπέρβαση τάσης (ταλαντώσεις) και βγάζει και αρμονικές για μερικούς κύκλους , οπότε αυτά επηρεάζουν κάπως τα ηλεκτρονικά.

Αν και υποτίθεται αυτά πρέπει να αντέχουν κάποιο ποσοστό "παρενόχλησης" , αλλά το ξέρουμε όλοι η λέξη κλειδί είναι το "υποτίθεται".

Αυτό που είναι προτιμότερο είναι η αλλαγή να είναι γρήγορη μέν , αλλά όχι ακαριαία , εκτός και αν στην διάταξη περιλαμβάνονται φίλτρα και κυκλώματα που αποσβένουν όλα αυτά και η αλλαγή γίνεται χωρίς καμία επίπτωση!

Ένα από τα πλεονεκτήματα των σερβο / Variac μηχανισμών είναι ότι η τάση τους μεταβάλλεται προοδευτικά άρα δεν έχει απότομα πετάγματα !

Τώρα ο φίλος [MENTION=30805]Nick74[/MENTION], προφανώς κάτι παραπάνω θα ξέρει, καλό είναι να περιμένεις να δείς τι θα σου πεί!

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.