Jump to content



Σταυθεροποιητης Τάσης - UPS


pmakr1416003456

Recommended Posts

  • Replies 64
  • Created
  • Last Reply
Ειναι οικονομικοτεροι απο τους καλους σερβο.

Αυτό ακριβώς με "φοβίζει" γιατί "συνηγορεί " στο ότι οι ηλεκτρονικοί , απλά χρησιμοποιούν triac στην θέση των ρελέ.

Και εντάξει τα triac δεν έχουν αναπηδήσεις όπως οι ηλεκτρομηχανικές επαφές και όλο αυτό το χαμό που συνεπάγεται η αναπήδηση μιας επαφής, αλλά δεν παύουν και αυτά να κλείνουν πολύ hard (απότομα) οπότε σίγουρα θα υπάρχουν μεταβατικά φαινόμενα!

Εκτός και αν έχουν φίλτρα όπως είπα πρίν!

Ενώ τα σερβο κάνουν soft΄διόρθωση!

Και αν το δείς τελικά, είτε triak είτε σέρβο, ο έλεγχος γίνεται από ένα κύκλωμα ξέχωρο που δίνει εντολές, απλά το triac τις εκτελεί πιο γρήγορα!

Είναι όμως τελικά αυτό πλεονέκτημα?

Link to comment
Share on other sites

οχι δε λειτουργουν ακριβως χρησιμοποιοντας τα τραιακ σα διακοπτες on-off, αλλα λειτουργουν παρα πολυ γραμμικα.

Τα εχω τσεκαρει και στις χειροτερες μεταβολες ειχα ενα παιξιμο κατω απο 3 volt rms (και μιλαω για μεταβολες εισοδου απο 230 σε 180), τουλαχιστο στο 10KVA μοντελο που συνηθως χρησιμοποιω.

Επισεις σε μεταβολες φορτιου δεν υπαρχει κανενα προβλημα.

Οι τυπου μοτερ ειναι αρκετα αργοι για τη χρηση που θελω (χρηση σε πλοια οπου τα ρευματα κανουν πολυ συχνα ασχημες αυξομοιωσεις) μεχρι να μην προλαβαινουν να κρατησουν και ενα συστημα να κανει συνεχει επανεκκινησεις.

(φυσικα ειναι αριστοι για να οδηγουν αλλα πραγματα οπως ηλεκτρομηχανικες βαλβιδες ακριβειας, και γενικα επαγωγικα φορτια, εκει οι ηλεκτρονικοι ζοριζονται καπως).

Στο δικτυο της ΔΕΗ φυσικα δεν εχουν τετοιο θεμα, αλλα κι εκει αν τυχει χοντρη αυξομειωση δεν θα την παλαιψουν.

Τωρα οσον αφορα τους τυπου ρελε, αυτοι μαλλον πουλιουνται για ψυχολογικους λογους...

Θα προτιμουσα να μην υπαρχει καν σταθεροποιητης παρα επαφες να ανοιγοκλεινουν... (την ιδια αποψη εχω και για τα line interactive ups)

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον ρωτησα

UPS ON-LINE, διπλής μετατροπής, ισχύος 3.000VA/2.400Watt τύπος SENTINEL PRO 3000 για πέντε (5) λεπτά αυτονομία ΤΙΜΗ : 660 €

6τμχ συσσωρευτές x 12Vx9Ah ΤΙΜΗ : 18 €/τμχ

Διάρκεια ζωής των συσσωρευτών : 3-5 έτη

ή εναλλακτικά

2. Σταθεροποιητής Τάσης ATLAS 3500 ΤΙΜΗ : 450 €

Οι ανωτέρω τιμές επιβαρύνονται με ΦΠΑ

Και ενας φιλος ρωτησε για line interactive ups 3000VA και του ειπε 260 ευρω (δεν ξερω αν ειναι με η χωρις φπα αλλα ειναι κοντα στην τιμη που σηκωνει η τσεπη μου

Αρα η διαταξη θα ειναι

Επιτηρητης τασης (θα μπει) -> πολυπριζο προστασιας (υπαρχει) -> line interactive ups -> pc

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον ρωτησα

UPS ON-LINE, διπλής μετατροπής, ισχύος 3.000VA/2.400Watt τύπος SENTINEL PRO 3000 για πέντε (5) λεπτά αυτονομία ΤΙΜΗ : 660 €

6τμχ συσσωρευτές x 12Vx9Ah ΤΙΜΗ : 18 €/τμχ

Διάρκεια ζωής των συσσωρευτών : 3-5 έτη

ή εναλλακτικά

2. Σταθεροποιητής Τάσης ATLAS 3500 ΤΙΜΗ : 450 €

Οι ανωτέρω τιμές επιβαρύνονται με ΦΠΑ

Και ενας φιλος ρωτησε για line interactive ups 3000VA και του ειπε 260 ευρω (δεν ξερω αν ειναι με η χωρις φπα αλλα ειναι κοντα στην τιμη που σηκωνει η τσεπη μου

Αρα η διαταξη θα ειναι

Επιτηρητης τασης (θα μπει) -> πολυπριζο προστασιας (υπαρχει) -> line interactive ups -> pc

Αγαπητέ φίλε pmakr σε ποιον απευθήνεσαι;

Καλό είναι να πατάς το ''Παράθεση'' σε αυτόν που θέλεις να κάνεις 'post' για να καταλαβαίνει.

Δεν θέλω να το παίξω έξυπνος.Συγνώμη έτσι; Πιστεύω να καταλαβαίνεις.Σ'ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

TO thread το ανοιξα εγω και καπου ρωταω για τιμες και μου ειπαν να παρω τηλεφωνο.

Πηρα και ενημερωσα για τις τιμες και αναφδερθηκα σε διαφορα που ειχα πει

Αρα δεν γινεται να κανω αυτη τη δουλεια

ΜΑ ΤΟΛΜΗΣΕΣ ΚΑΙ ΜΟΥ ΚΑΝΕΙΣ ΥΠΟΔΕΙΞΕΙΣ !!!

ΧΑΧΑ πλακα κανω

Link to comment
Share on other sites

TO thread το ανοιξα εγω και καπου ρωταω για τιμες και μου ειπαν να παρω τηλεφωνο.

Πηρα και ενημερωσα για τις τιμες και αναφδερθηκα σε διαφορα που ειχα πει

Αρα δεν γινεται να κανω αυτη τη δουλεια

ΜΑ ΤΟΛΜΗΣΕΣ ΚΑΙ ΜΟΥ ΚΑΝΕΙΣ ΥΠΟΔΕΙΞΕΙΣ !!!

ΧΑΧΑ πλακα κανω

Δεν παρεξηγήθηκα-αλοίμονο.Όποιος δεν δέχεται αστεία καλήτερα να ποστάρει αλλού.

Αλλά αν μπορούσες, και ήξερες (μια που τώφερε το θέμα)να πεις τη γνώμη σου σ'αυτό που ρώτησα πιο πριν

θα σου ήμουν ευγνώμων.

Link to comment
Share on other sites

λογικα απο αυτα που μου ειπαν ο καλυτερος ειναι ο ηλεκτρονικος

Οι αλλοι δεν κανουν για υπολογιστες

Τωρα αν κρινω απο τις τιμες που μου ειπαν τουλαχιστον στην κατηγορια μου δεν αξιζει. καλυτερα να παω σε Ups. Παρε και ρωτα για τα VA / Watt που χρειαζεσαι. Πες του Watt και θα σου πει.

Φιλος μου που ρωτησε σημερα τα χαμηλοτερα ups τα εχουν ακριβοτερα απο τα αλλα που κυκλοφορουν (πχ στα 2000va)

Link to comment
Share on other sites

λογικα απο αυτα που μου ειπαν ο καλυτερος ειναι ο ηλεκτρονικος

Οι αλλοι δεν κανουν για υπολογιστες

Τωρα αν κρινω απο τις τιμες που μου ειπαν τουλαχιστον στην κατηγορια μου δεν αξιζει. καλυτερα να παω σε Ups. Παρε και ρωτα για τα VA / Watt που χρειαζεσαι. Πες του Watt και θα σου πει.

Φιλος μου που ρωτησε σημερα τα χαμηλοτερα ups τα εχουν ακριβοτερα απο τα αλλα που κυκλοφορουν (πχ στα 2000va)

Οκ.Κατάλαβα. Ίδια γνώμη έχω και εγώ.

Πάντως τους έστειλα μύνημα με e-mail αλλά δεν μου απάντησαν ακόμη.

Καλά, θα τους πάρω τηλέφωνο.Πάντως αν κοστίζουν ακριβά νομίζω δεν συμφέρει.(Πάνω ασ'πούμε από 50-60 ευρώ)

Link to comment
Share on other sites

και θες και πολυπριζο ασφαλειας

και γενικως καλο ειναι στο σπιτι να υπαρχει επιτηρητης τασης (εμεις δεν ειχαμε τον αλλο μηνα θα βαλουμε) κανα 100αρικο υπολογιζω (μπαινει στον πινακα)

Και θα το κανουμε γιατι επαθα πλακα με μια γνωστη που το ρευμα απο τη δεη εκαψε τα παντα στην πολυκατοικια...Απο ασανσερ μεχρι και την τελευταια συσκευη σε καθε πριζα....και αποζημιωση...400 ευρω αφου τα αγορασει..

Link to comment
Share on other sites

και θες και πολυπριζο ασφαλειας

και γενικως καλο ειναι στο σπιτι να υπαρχει επιτηρητης τασης (εμεις δεν ειχαμε τον αλλο μηνα θα βαλουμε) κανα 100αρικο υπολογιζω (μπαινει στον πινακα)

Και θα το κανουμε γιατι επαθα πλακα με μια γνωστη που το ρευμα απο τη δεη εκαψε τα παντα στην πολυκατοικια...Απο ασανσερ μεχρι και την τελευταια συσκευη σε καθε πριζα....και αποζημιωση...400 ευρω αφου τα αγορασει..

ΠΑΝΑΓΙΑ ΜΟΥ!!!!!!!! Δεν θέλω να ακούω τέτοια.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον ρωτησα

UPS ON-LINE, διπλής μετατροπής, ισχύος 3.000VA/2.400Watt τύπος SENTINEL PRO 3000 για πέντε (5) λεπτά αυτονομία ΤΙΜΗ : 660 €

6τμχ συσσωρευτές x 12Vx9Ah ΤΙΜΗ : 18 €/τμχ

Διάρκεια ζωής των συσσωρευτών : 3-5 έτη

ή εναλλακτικά

2. Σταθεροποιητής Τάσης ATLAS 3500 ΤΙΜΗ : 450 €

Οι ανωτέρω τιμές επιβαρύνονται με ΦΠΑ

Και ενας φιλος ρωτησε για line interactive ups 3000VA και του ειπε 260 ευρω (δεν ξερω αν ειναι με η χωρις φπα αλλα ειναι κοντα στην τιμη που σηκωνει η τσεπη μου

Αρα η διαταξη θα ειναι

Επιτηρητης τασης (θα μπει) -> πολυπριζο προστασιας (υπαρχει) -> line interactive ups -> pc

κοιτα, ενταξει ειναι οι τιμες, και για αυτη την κατηγορια ειναι οικονομικοτεροι απο τους Ιταλους (δε θυμαμαι μαρκα αλλα επισεις αξιοπιστα).

απο κει και περα, ο συνδυασμος που κανεις βαζοντας επιτηρητη τασης και μετα line interactive δεν ειναι καθολου κακος. Μπορει βεβαια να μη μιλαμε για 100% αξιοπιστια, οπως θα λεγαμε για ενα σωστο online, αλλα σε γενικες γραμμες ακουγεται σαν οικονομικη εξυπνη vfm λυση που θα σε προστατεψει χωρις να δημιουργησει καποιο προβλημα.

Καλησπέρα

Θέλω να βάλω σταθεροποιητή τάσης (AVR)στο τροφοδοτικό του Laptop.

Aξίζει να διαθέσω κάποιο ποσό;αν ναι τι να προτιμίσω,ηλεκτρονικό όπως λέει και ο φίλος

Nick74 ή κάποιον άλλο;

Για λαπτοπ ειναι πεταμενα λεφτα.

Τα παλμοτροφοδοτιοκα τους εχουν αρκετα μεγαλη ανοχη τασης, κι εχουν συνηθως καλες προστασιες οποτε και να συμβει κατι το πιθανοτερο στη χειροτερη ειναι να καει το ιδιο το τροφοδοτικο χωρις να παθει το μηχανημα οτιδηποτε. Επισεις η μπαταρια αντισταθμιζει οποιαδηποτε μεταβολη τασης και λειτουργει σαν ups απο μονο του.

Επισεις ολα οσα εχω δει εχουν ενσωματωμενη προστασια υπερτασης εισοδου οποτε ουτε πολυμπριζο ασφαλειας θες.

Αν για καποιο οποιοδηποτε λογο δεν εμπιστευεσαι το τροφοδοτικο του λαπτοπ σου απλα παρε ενα καινουργιο και τελειωνει εκει (φθηνα ειναι ετσι κι αλλιως , δε σε νοιαζει να ειναι ιδια μαρκα, απλα να εχει ιδια χαρακτηριστικα σε ταση και ρευμα)

Link to comment
Share on other sites

κοιτα, ενταξει ειναι οι τιμες, και για αυτη την κατηγορια ειναι οικονομικοτεροι απο τους Ιταλους (δε θυμαμαι μαρκα αλλα επισεις αξιοπιστα).

απο κει και περα, ο συνδυασμος που κανεις βαζοντας επιτηρητη τασης και μετα line interactive δεν ειναι καθολου κακος. Μπορει βεβαια να μη μιλαμε για 100% αξιοπιστια, οπως θα λεγαμε για ενα σωστο online, αλλα σε γενικες γραμμες ακουγεται σαν οικονομικη εξυπνη vfm λυση που θα σε προστατεψει χωρις να δημιουργησει καποιο προβλημα.

Για λαπτοπ ειναι πεταμενα λεφτα.

Τα παλμοτροφοδοτιοκα τους εχουν αρκετα μεγαλη ανοχη τασης, κι εχουν συνηθως καλες προστασιες οποτε και να συμβει κατι το πιθανοτερο στη χειροτερη ειναι να καει το ιδιο το τροφοδοτικο χωρις να παθει το μηχανημα οτιδηποτε. Επισεις η μπαταρια αντισταθμιζει οποιαδηποτε μεταβολη τασης και λειτουργει σαν ups απο μονο του.

Επισεις ολα οσα εχω δει εχουν ενσωματωμενη προστασια υπερτασης εισοδου οποτε ουτε πολυμπριζο ασφαλειας θες.

Αν για καποιο οποιοδηποτε λογο δεν εμπιστευεσαι το τροφοδοτικο του λαπτοπ σου απλα παρε ενα καινουργιο και τελειωνει εκει (φθηνα ειναι ετσι κι αλλιως , δε σε νοιαζει να ειναι ιδια μαρκα, απλα να εχει ιδια χαρακτηριστικα σε ταση και ρευμα)

Έχεις απόλυτο δίκιο.Κι εγώ αυτό σκευτόμουν,αλλά οι γνώσεις μου πάνω στο θέμα δεν είναι και πολλές.Ήθελα και μια γνώμη από κάποιον πιο 'ψαγμένο'.

Για Home cinema τι προτείνεις;(πάντα σε σταθεροποιητή τάσης AVR.)

Ενισχυτής 7Χ140 Rms -Subwoofer 1000 W (Τα ποιο ενεργοβόρα) Tv 32'' -Media player-αποκωδικοποιητής.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.