Jump to content



Οι ψηφιακές μας φωτογραφίες, δοκιμές κλπ #2 (photolab 2)


Recommended Posts

Κίτρινο; Το χρώμα το πείραξα και έφερα εκεί που ήθελα την πράσινη απόχρωση. Το κίτρινο ίσως και να το έκανες καλύτερα, αλλά σε εμένα, στη δικιά σου εκδοχή φαίνεται το άσπρο στο άγαλμα λίγο καμμένο.

Την επόμενη φορά που θα πάω, θα εστιάσω στη σημαία, αλλά θα έχω και τον 300άρη μαζί. Ταξίδι με ΕΝΑ φακό μόνο ΔΕΝ ξανακάνω!

Link to comment
Share on other sites

και εμενα μου φενεται λιγο καμμενο το ασπρο.

οσο για τον ορίζοντα μια χαρα ειναι και η οριτζιναλ

300αρη φακο μονο? θα επερνα μαζι και καποιον ποιο tele

Το ψηνει κανενας για φωτοβολτα τον Ιουλιο?

Link to comment
Share on other sites

300αρη φακο μονο? θα επερνα μαζι και καποιον ποιο tele

Διάβασε καλά μικρέ! Πήγα ταξίδι με τον 18-70 μόνο (και το kenko 2x για κάποια δύσκολη στιγμή, το οποίο έκανε τη δουλειά του όταν χρειάστηκε με απρόσμενα καλά αποτελέσματα, λίγο nsfw η φωτό). Οπότε αν ξαναπάω, θα πάρω μαζί το ίδιο φακό + 300άρη ίσως και κάτι ενδιάμεσο.

Το ψηνει κανενας για φωτοβολτα τον Ιουλιο?

Εννοείται! Σε ποια παραλία;:hehe:

Link to comment
Share on other sites

Κίτρινο; Το χρώμα το πείραξα και έφερα εκεί που ήθελα την πράσινη απόχρωση.
εγω το βρισκω πιο ενδιαφερον να μη πειραζω τις αποχρωσεις των χρωματων.

πειραζω μονο τη φωτεινοτητα τους πανω στο υπαρχων χρωμα απλα για να φαινονται πιο ζωηρα τα χρωματα.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πήρα το πράσινο και του άλλαξα λίγο τις συντεταγμένες πάνω στο color space γιατί είναι προφανές ότι η επιλογή του sRGB είναι αρκετά περιοριστική, ειδικά όταν υπάρχουν οθόνες με τόσο ευρύ gamut που πλέον ακόμα και αυτό το ίδιο το AdobeRGB αρχίζει να δείχνει τον περιορισμό του εύρους του.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πήρα το πράσινο και του άλλαξα λίγο τις συντεταγμένες πάνω στο color space γιατί είναι προφανές ότι η επιλογή του sRGB είναι αρκετά περιοριστική, ειδικά όταν υπάρχουν οθόνες με τόσο ευρύ gamut που πλέον ακόμα και αυτό το ίδιο το AdobeRGB αρχίζει να δείχνει τον περιορισμό του εύρους του.

Πρασινο χρωμα δεν εχει μονο το ..πρασινο χρωμα.

Θα το βρεις επισης σε ολες τις ενδιαμεσες αποχρωσεις απο κιτρινο εως κυανο.Αν καταλαβα (ή δεν καταλαβα) τι ακριβως εκανες μαλλον εκανες color shift σε ολο το παραπανω ευρος.

Το σχολιο που εκανες το βρισκω ολιγο υπερβολικο αν μη τι αλλο.Δυσκολα γνωριζεις καποιον που να εχει περιορισμους απο τον εξοπλισμο.Ακομα και true 10bitη oθονη με 14βιτο lut και με καρτα ικανη για 10βιτ χρωμα δεν ξερεις ποτε τι θα δει ο αλλος αν δεν εχει τον ιδιο εξοπλισμο και το εξισου καλιμπραρισμενη.Αν μαλιστα δε ,δουλευεις και adobe rgb για να το δει καποιος στον υπολογιστη του που εχει srgb το παιχνιδι εχει χαθει απο τα αποδυτηρια.

Παντως αν πας τωρα στο ιδιο μερος εχουν φτιαξει τη συμμετρια με τα δεντρα.

check δα σποιλερ

Mπορουσα να κρατησω τη συμμετρια ακομα περισσοτερο σε καποια σημεια αλλα δε το εβρισκα σκοπιμο ουτε και ωραιο.Καποια σημεια διαφοροποιουνται και ειναι οπως η αρχικη..(και θα επρεπε να παιξω και λιγο με τις κορυφες ..αλλα οκ.)

attachment.php?attachmentid=62231&stc=1&d=1400931489

[attach]62231[/attach]

post-699-1416078441,0879_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Α, πολύ συμμετρική! Δεν είχα την όρεξη να ασχοληθώ σε τέτοιο βάθος.

Από το περσινό Ακρόπολης, χωρίς να πειράξω το χρώμα:

Fteri_zps4dd9febf.jpg

NIKON D200

AF-D 80-200 2.8

Exposure time 1/250 s

F-number 4

Focal length 112 mm

Exposure mode Manual exposure

White balance Manual white balance

Focal length in 35mm film 168 mm

EDIT: Την ξαναανέβασα γιατί ο κουβάς την έκανε resize και τη χάλασε.

Έγινε επεξεργασία από PetrosD
Link to comment
Share on other sites

οστοσο εγω εχω δει αρκετες φορες πυργους με κλιση στο εξωτερικο τωρα δε ξερω αν αυτο ειναι οφθαλμαπατη επιδη ειναι εξωφρενικα ψηλοι η ειναι με κλιση

στη φωτογραφια μπορει να βγαζει ματι αλλα αν το δεις απο κοντα δε το καταλαβαινεις

Link to comment
Share on other sites

Η πρωτη βολτα με την fuji σημερα στην Αθηνα, 2 πραγματα κραταω οτι ειναι η πιο αθορυβη μηχανη που εχει περασει απο τα χερια μου. Κανεις την δουλεια σου χωρις να τρομαζουν και να τσαντιζονται και ο φακος της αν και fix με καλυψε τις περισσοτερες φορες στο ευρος που ειναι. Το αλλο ειναι το ovf της οπου βολευει αφανταστα που βλεπεις και πραγματα περα απο το καδρο σου μιας και ετσι βλεπεις τι θα μπει μεσα στο καδρο σου στα επομενα δευτερολεπτα.

Τωρα μενει να μαθω τις "παραξενιες" της και να τις γυρισω υπερ μου. Παντως σαν πρωτη εντυπωση εμεινα ικανοποιημενος και νομιζω οτι ειναι απο τις καλυτερες αγορες που εχω κανει. Μερικες δοκιμαστικες παρακατω οπου εχω πειραξει μονο λιγο τις τιμες στο raw της.

post-9964-1416078441,2041_thumb.jpg

post-9964-1416078441,2778_thumb.jpg

post-9964-1416078441,3749_thumb.jpg

post-9964-1416078441,4288_thumb.jpg

post-9964-1416078441,4981_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

[MENTION=9964]snik[/MENTION] που ανοίγεις τα Raw? silkypix ή LR?

Εχω συνηθισει να τα ανοιγω στο adobe camera raw οπου γενικα δεν διαβαζω και τα καλυτερα στο internet αλλα δεν εχω μπει ακομα στην διαδικασια να το αλλαξω.

Link to comment
Share on other sites

[MENTION=9964]snik[/MENTION] που ανοίγεις τα Raw? silkypix ή LR?

Δεν εχει ιδιαιτερη σημασια μιας και η χ100 δεν "εχει" xtrans.

Eκτος αν ηταν απλα μια γενικοτερη ερωτηση ως προς την επιλογη.

(και επειδη ξερω οτι εχεις xtrans)

Μου αρεσεi η φωτο με το ταξι.

Έγινε επεξεργασία από ΝTG
Link to comment
Share on other sites

Κανεις την δουλεια σου χωρις να τρομαζουν και να τσαντιζονται
ετσι κ αλλιως φαινετε οτι φωτογραφιζεις αρα δε μπορεις να κρυφτεις εκτος κ αν χρησιμοποιησεις κανενα φακο μεγαλου ζουμ το πολυ πολυ αν πεσεις σε κανενα παραξενο (μου χει τυχει στο εξωτερικο) να του χαμογελασεις :big_boss: κ να τη σβισεις η να το παιξεις οτι τη σβινεις ειδικα στο εξωτερικο που θα σε ξαναδει..
Link to comment
Share on other sites

Δεν εχει ιδιαιτερη σημασια μιας και η χ100 δεν "εχει" xtrans.

Eκτος αν ηταν απλα μια γενικοτερη ερωτηση ως προς την επιλογη.

(και επειδη ξερω οτι εχεις xtrans)

Μου αρεσεi η φωτο με το ταξι.

Ηταν ειδική η ερώτηση.

Αν βαλω LR5, θα παίζει σωστα με τα raw της δικιάς μου?:baby:

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.