Jump to content



ΕΡΕΥΝΑ ΑΓΟΡΑΣ ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΟΥ PC


oWs

Recommended Posts

Καλησπερα

Σε ενα μηνα σκεφτομαι να αγορασω καιρνουργιο pc,

θα ηθελα να μου προτεινεται συγκεκριμενα μαγαζια τα οποια θεωρειται

αξιοπιστα και με ανταγωνιστικες τιμες,που φτιαχνουν σου συναρμολογουν το pc κομματι κομματι

αλλα κανουν προσεγμενη δουλεια.

Τα 2 pc που εχω φτιαξει ως τωρα τα ειχα παρει απο το πλαισιο αλλα δεν ειμαι καθολου ευχαριστημενος.

θα επαιρνε ωρα να αναφερω τα προβληματα οποτε τα προσπερναω.

οι τιμες τους επισης εχουν παει στο θεο.

Δεν εχω ακομα Συγκεκριμενο Bugdet για αυτο και δεν ρωταω για hardware και επειδη η αγορα θα γινει το λιγοτερο σε ενα μηνα θα ανοιξω αντιστοιχο θεμα πριν γινει.

εχω μια 6970 νομιζετε οτι θα επρεπε να την κρατησω και αργοτερα να αγορασω μια νεα?

Ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

θα βοηθούσε αν έδινες προτιμώμενη περιοχή. Ένας πιθανός υποψήφιος είναι η msystems αν αναφερόμαστε στην Αθήνα. Αποκλείεις το ενδεχόμενο να συναρμολογήσεις μόνος σου; Δεσμευόμενος με ένα μόνο μαγαζί έχεις το μειονέκτημα να περιορίζεσαι σε ορισμένα εξαρτήματα σε αυτά που φέρνουν, π.χ. είναι πιθανό να μην έχει μια μάρκα τροφοδοτικών ή κουτιού ενώ έχει τα υπόλοιπα. Σε τέτοια περίπτωση αξίζει να δεις μήπως αγοράσεις μόνος σου κάποια εξαρτήματα που μπορεί να μην φέρνουν κι απλώς τους τα πας να συναρμολογήσουν μαζί με όσα αγοράσεις από αυτούς.

Για την κάρτα γραφικών η απάντηση είναι συνάρτηση των αναγκών σου και των χρημάτων που θα διαθέσεις, στον αέρα δε μπορείς να πάρεις ολοκληρωμένη απάντηση.

Link to comment
Share on other sites

Μαγαζια με ανταγωνιστικες τιμες DigitalMaster,VisionStudio κυριως.Μαγαζι με καλες τιμες και ποικιλια(εκτως απο τις καρτες γραφικων που αργουν λιγο να πεσουν οι τιμες)ειναι το Eshop.Αλλες επιλογες Egate,You και MG.Για το δε MSystems ειναι παρα πολυ καλο μαγαζι αλλα εχει το κακο οτι δεν εχει μεγαλη ποικιλια ,ειδικα σε τροφοδοτικα,και ειναι λιγο ακριβο.

Link to comment
Share on other sites

το e-shop είναι το καλύτερο για να δεις τι περίπου υπάρχει σε πληθώρα από μάρκες κλπ. Όχι για να φτιάξεις εκεί το σύστημα. Σίγουρα υπάρχουν κι ένα σωρό μικρότερα καταστήματα που θα έκαναν τη συναρμολόγηση.

Από τα καταστήματα που σου ανέφερε ο Fulgore1 το MG και το E-gate είναι επίσης καλές επιλογές με παρόμοια πλεονεκτήματα (πιο άμεση επαφή) και μειονεκτήματα (περιορισμένη ποικιλία ειδικά σε τροφοδοτικά, κουτιά, μνήμες κλπ) με την MSystems που θα ήταν η πρώτη μου επιλογή.

Να επαναλάβω ότι αν αγοράσεις από εκεί κάποια βασικά εξαρτήματα (μητρική-επεξεργαστή-σκληρό-κάρτα) λογικά δεν έχουν πρόβλημα να σου συναρμολογήσουν το όλο αν τους πας εσύ τα υπόλοιπα. Ίσως κιόλας να κάνουν τη συναρμολόγηση και με όλα τα εξαρτήματα "ξένα" με κάποια χρέωση. Εγκατάσταση Windows καλύτερα να την κάνεις μόνος σου και για να γλυτώσεις τυχόν χρέωση και για να έχεις καλύτερο έλεγχο (υποθέτω μπορείς να το κάνεις).

Όσο για τις τσιμπημένες τιμές, είναι πονεμένη ιστορία. Αν αναφερόμαστε σε πράγματα τύπου 3€ ακριβότερα ή και 10-20 σαφώς και αξίζουν με κριτήρια εγγύτητας, ευκολίας, πιο προσωπικής επαφής κλπ. Αν μιλάμε για μεγάλες διαφορές μάλλον όχι.

Link to comment
Share on other sites

Το καλυτερο καταστημα ειναι το skroutz, και ακομα καλυτερο το google!

Αφου επιλεξεις αυτα που θες στις καλυτερες τιμες, ειτε καθεσαι και το στηνεις μονος σου (δεν ειναι δα και καμια επιστημη και υπαρχουν απειρα tutorials) ειτε φωναζεις ενα γνωστο, τον κερνας μια πιτσα και δυο μπυρες και στο μονταρει

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Σε κανα 15ημερο θα προχωρησω στην αγορα του νεου pc,σας ευχαριστω για τις απαντησεις σας,και σορυ που τελευταια ψιλοσπαμαρω με ποστς :)

αποφαισα να βρω τα εξαρτηματα και εαν δεν μπορεσω η μου φανει δυσκολο να το συναρμολογησω στο mysystems.

τα χρηματα που θα μπορουσα να διαθεσω ειναι γυρω στα 1100 ευρω για ολα χωρις καρτα γραφικων σκεφτομαι να κρατησω την 6970 για 3-4 μηνες ακομα ωστε να εχω τα χρηματα να παρω μια καλη καρτα,το συστημα που εχω αυτη την στιγμη το εχω απο το 2007 οποτε θελω να κανω κατι παρομοιο και με το νεο,το pc θα χρησιμοποιηθει για πολυ gaming,ταινιες καποιες εφρμογες κτλπ

επισης θελω να παρω μια οθονη 29+ ιντσες ωστε να βαλω πανω της και ενα ps4,πιστευετε οτι θα εχω καποιο προβλημα?δινω μεχρι 400-450 ευρω για οθονη.επισης εαν παρω μια καλη οθονη θα εχω θεμα μετα απο 1-2 χρονια οταν πλεον θα εχει παλιωσει η καρτα γραφικων που θα αγορασω,με τις αναλυσεις εννοω

αργοτερα θα βγει καμια amd 290χ toxic Οπως με τις 280χ? H palit gtx 780 ti αξιζει απο nvidia?

Ξεχασα να αναφερω οτι θα κανω ενα μικρο Oc στον επεξεργαστη

Link to comment
Share on other sites

Visionstudio μιας και μενω θεσσαλονικη...παντως το πιο ενημερωμενο και με την πιο μεγαλη γκαμα απ'οτι εχω δει ειναι το digital master(κρητη)

Για τηλεοραση προτεινω αυτη ειναι και σχετικα φθηνη...

Samsung UE32F5000

Link to comment
Share on other sites

Hroni thanks

Θα ηθελα μια οθονη καλυτερα ips,και εαν ξερει καπιος εαν θα ειχα καποιο προβλημα εαν χρησιμοποιηουσα και ps4 πανω της

Οθονη 29" και ips σε αυτα τα λεφτα δεν θα βρεις κατι που να ξεπερναει την ποιοτητα εικονας απο την παραπανω τηλεοραση...

Απο ips οθονη προτεινω την hpZ24i που ειναι αυτη τη στιγμη το καλυτερο μονιτορ στα λεφτα της αλλα ειναι 24αρι...

http://www.overclockers.ru/lab/56809/Uslozhnyaya_vybor._Obzor_i_testirovanie_monitora_HP_Z24i.html

Ανοιξε το με chrome για να το μεταφρασεις...επισης υπαρχει και ενα review στο prad.de αλλα ειναι πισω απο paywall το review...

Link to comment
Share on other sites

Αν παρω ομως μια τηλεοραση για οθονη δεν θα εχω θεμα μια και θα ειναι η οθονη του υπολογιστη μου?web browsing etc?

Αν καθεσαι πολυ κοντα ισως να εχεις προβλημα λογω οτι οι τηλεορασεις εχουν μεγαλυτερα pixel σε αυτη την αναλυση απ'οτι τα μικροτερα μονιτορ...

Απο την αλλη αμα καθεσαι λιγο μακρια και ανεβασεις τα dpi ισα ισα το διαβασμα θα ειναι πιο ξεκουραστο λογω οτι θα μεγαλωσουν τα fonts και το text...

Ειναι αναλογα την χρηση...αν θες να κανεις photo editing/η παιζεις παιχνιδια σε ανταγωνιστικο επιπεδο δεν κανει...

Αν απο την αλλη την θελεις για να βλεπεις ταινιες...web browsing/και κανα παιχνιδι για να περνας την ωρα σου ισα ισα θα γουσταρεις πιο πολυ...

Επισης η διαφορα θεασης ταινιας απο ips σε spva(samsung f5000) ειναι κυριολεκτικα μερα με τη νυχτα(ειδικα σε μαυρο και contrast)αν παιξεις κανα amnesia παραδειγμα θα κανει μπαμ η διαφορα...

Επισης μια τηλεοραση εχει και πιο πολλες εισοδους και ενα tv tuner...

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.