Jump to content



Εξωτερικός δίσκος


antkoutr

Recommended Posts

Καλησπέρα.

Θέλω να αγοράσω έναν εξωτερικό σκληρό για να βάλω όλα τα αρχεία που έχουν σχέση με το πανεπιστήμιο (σημειώσεις, εργασίες, Excelάκια, βιβλιογραφία, papers κλπ, αυτή τη στιγμή είναι κοντά στα 300 GB) γιατί αυτός που έχω τώρα έχει αρχίσει και τα παίζει.

Το μόνο που με ενδιαφέρει είναι να έχει αρκετό χώρο (650 ή 1 T) και πάνω απ’ όλα να είναι ιδιαίτερα αξιόπιστος (γιατί αν τα χάσω χάθηκα). Δεν με ενδιαφέρει να είναι ούτε μικρός, ούτε όμορφός, και φυσικά ούτε γρήγορος. Με ενδιαφέρει όμως να μην είναι πολύ ακριβός.

(Όπως το καταλαβαίνω εγώ, μάλλον ψάχνω μάρκα, παρά μοντέλο.)

Έχετε κάτι να προτείνεται?

Link to comment
Share on other sites

Κάτι τέτοιο νομίζω θα σε βολέψει.

Western Digital My Passport 1TB USB 3.0/USB 2.0 Red | Skroutz.gr

Αν θες κατι πιο αξιοπιστο, αλλα αρκετα πολυ πιο ακριβό, αγοραζεις εναν 512αρη SSD και μια θηκη εξωτερικου δισκου και εισαι καπως καλυμενος οτι σε ενα χτυπημα/πεσιμο δεν θα χασεις τα δεδομενα σου.

Link to comment
Share on other sites

512GB ή 1Τ για αρχεία πανεπιστημίου είναι απλά υπερβολικό καταρχήν.

Η μόνη σχετικά αξιόπιστη λύση είναι να πάρεις 2 δίσκους και να έχεις αντίγραφα των αρχείων σου.

Ότι άλλο και να σου πούν δεν είναι θέσφατο ούτε 100% bulletproof. (ούτε καν αυτό που σου πρότεινα και εγώ)

Link to comment
Share on other sites

Η δικιά μου πρόταση είναι: παίρνεις ένα σαν αυτόν που προτάθηκε παραπάνω. Του περνάς τα αρχεία που έχεις στον ήδη υπάρχον και στο πανεπιστήμιο παιρνεις ΜΌΝΟ ΤΟΝ Ένα. Αποθηκεύεις ότι θέλεις και όταν γυρνάς σπίτι με πρόγραμμα τύπου free file sync περνάς τα αρχεία και στον 2ο. Αν αντέχεις οικονομικά εννοείται ότι πας για 2 σκληρούς

Send from Onda V972 using Tapatalk HD

Link to comment
Share on other sites

Μήπως να κράταγες τα δεδομένα σου και σε κανα bluray δισκάκι για παν ενδεχόμενο ; Ούτως η άλλως οι συσκευες και τα δισκάκια έχουν πέσει σε αρκετά χαμηλά επίπεδα τώρα.

Link to comment
Share on other sites

Μήπως να κράταγες τα δεδομένα σου και σε κανα bluray δισκάκι για παν ενδεχόμενο ; Ούτως η άλλως οι συσκευες και τα δισκάκια έχουν πέσει σε αρκετά χαμηλά επίπεδα τώρα.

Θα διαφωνησω μαζι σου.Το να κρατας back up σε δισκους dvd ,cd κτλ,ειναι κατα τη γνωμη μου μεγαλο φαουλ.

Μου εχει τυχει να γραψω dvd,να παιζει μια χαρα,να το βαλω στο κουτακι του και να το αποθηκευσω.και μετα απο αρκετο διαστημα να μη παιζει με τιποτα και πουθενα-χωρις καμια γρατζουνια .

Επισης να προσθεσω οτι και το dvd δεν ηταν καμια φθηνη φολα,αλλα απο τα ακριβα "καλα"δισκακια.

Και γενικα κατα τη γνωμη μου(παλι) ,τα cd -dvd αποδειχτηκαν τελικα η μεγαλυτερη πατατα "του αιωνα"

Ολοι θυμομασταν στις αρχες που ειχε γινει παταγος,για την ποιοτητα (η οποια ουσιαστικα οφειλετε στο οτι ειναι ψηφιακο,οχι στο καθεαυτο μεσο),την αξιοπιστια κτλ.

Αξιοπιστια οπου αρκει μονο μια γρατζουνια για να τα χασεις ολα.

Εχω 3μηνες cd στο αμαξι ,που ψιλογρατζουνιστηκαν και τα μισα δεν παιζουν και τα αλλα μισα πηδαν κομματια.

Εχω κασσετες απο το 87 ,και ακομη παιζουν...

Μας μαγεψε η αντανακλαστικη επιφανεια ,και το laser...

Link to comment
Share on other sites

Όντως να κρατάς τα σημαντικά αρχεία σου σε ένα μόνο αποθηκευτικό μέσο (όποιο και αν είναι αυτο) δεν είναι και η ασφαλέστερη λύση. Έχεις σκεφτεί και το cloud storage?

εγώ χρησιμοποιώ το google drive για να κρατάω τα σημαντικά (εχώ λογαριασμό 100 gb) και μετά σε 2 δίσκους locally. Μπορείς να δεις και dropbox ή καμιά άλλη λύση

Link to comment
Share on other sites

Θα διαφωνησω μαζι σου.Το να κρατας back up σε δισκους dvd ,cd κτλ,ειναι κατα τη γνωμη μου μεγαλο φαουλ.

Μου εχει τυχει να γραψω dvd,να παιζει μια χαρα,να το βαλω στο κουτακι του και να το αποθηκευσω.και μετα απο αρκετο διαστημα να μη παιζει με τιποτα και πουθενα-χωρις καμια γρατζουνια .

Επισης να προσθεσω οτι και το dvd δεν ηταν καμια φθηνη φολα,αλλα απο τα ακριβα "καλα"δισκακια.

Και γενικα κατα τη γνωμη μου(παλι) ,τα cd -dvd αποδειχτηκαν τελικα η μεγαλυτερη πατατα "του αιωνα"

Ολοι θυμομασταν στις αρχες που ειχε γινει παταγος,για την ποιοτητα (η οποια ουσιαστικα οφειλετε στο οτι ειναι ψηφιακο,οχι στο καθεαυτο μεσο),την αξιοπιστια κτλ.

Αξιοπιστια οπου αρκει μονο μια γρατζουνια για να τα χασεις ολα.

Εχω 3μηνες cd στο αμαξι ,που ψιλογρατζουνιστηκαν και τα μισα δεν παιζουν και τα αλλα μισα πηδαν κομματια.

Εχω κασσετες απο το 87 ,και ακομη παιζουν...

Μας μαγεψε η αντανακλαστικη επιφανεια ,και το laser...

Μήπως να κράταγες τα δεδομένα σου και σε κανα bluray δισκάκι για παν ενδεχόμενο ; Ούτως η άλλως οι συσκευες και τα δισκάκια έχουν πέσει σε αρκετά χαμηλά επίπεδα τώρα.
Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.