Jump to content



Πρόβλημα με zte 931 και repeater


policymaker

Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους,

Σήμερα εγκατέστησα νέο ρουτερ περιμένοντας την vdsl, ωστόσο ήδη με έχει ζαλίσει. Το πρόβλημα μου είναι οτι ενώ το repeater φαίνεται να παίζει, (tp link WA730RE v1), στην ουσία μόνο το λαπτοπ συνδέεται πάνω του, ενώ tablet/tv/κινητά πετάνε(ΣΤΗ ΚΑΛΥΤΕΡΗ) obtaining IP και μένουν εκεί. Μια φορά συνδέθηκε καταλάθος η τηλεόραση, και μια φορά το κινητό για κάποια ώρα. Αλλά επειδή έχω δοκιμάσει ΑΠΕΙΡΟΥΣ συνδυασμους SSID, ENCRYPTIONS, κωδικούς κτλ, τίποτα δε δουλεύει ολοκληρώτικά, μέχρι που μάλιστα έφαγε χοντρό σκάλωμα το router, και του έκανα hard reset να επανέλθει όπου και το άφησα τελείως default ρυθμίσεις.

Αν προσπαθήσω να συνδέσω κάτι ασύρματα πάνω του, ΚΑΙ ΟΧΙ απο το repeater, τότε συνδέεται κανονικότατα. Το repeater προηγουμένως ήταν πάνω σε sagem fast2404 και λειτουργούσε άψογα. Να πω επίσης οτι το σήμα ΠΑΝΤΑ είναι full, καθώς του έχω κολλήσει καλή κεραία πάνω. Ακόμα και τη τηλεόραση τη δοκίμασα σε free wifi γείτονα και λειτουργούσε κανονικότατα με 2 μπάρες. Είναι καθαρά θέμα repeater-router η φάση.

Το repeater το εγκαθιστώ συνδέοντας lan καλώδιο πάνω του και πάνω σε laptop, το οποίο είναι ασύρματα συνδεδεμένο στο δίκτυο, και η οποία μέθοδος λειτουργούσε πάντα άψογα. Τέλος, να πω οτι δεν έχω πειράξει συγκεκριμένες ρυθμίσεις σε repeater, αν και μου φαίνεται απίστευτα γελοιο να μη ρυθμίζονται αυτόματα μέσα από το setup που τρέχει. Σας παρακαλω πολύ βοηθείστε με, έχασα όλο μου το Σάββατο σε αυτό το πράγμα.

TL,DR: Πρόβλημα repeater-router, μόνο laptop συνδέεται πάνω στο repeater, όλα τα υπόλοιπα δε παίρνουν IP, δοκίμασα ΑΠΕΙΡΟΥΣ συνδυασμούς στο wlan του ρουτερ.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό εδώ περιγράφει επακριβώς το πρόβλημα μου, δοκίμασα να το κάνω στο tp link/zte αλλά δεν ξέρω αν τα μετέφερα σωστά.. πάντως δε δούλεψε

https://discussions.apple.com/thread/3331287?tstart=0

Κανείς? Κοντεύω να τα παίξω...

Link to comment
Share on other sites

Ασύρματα φίλε μου σαν repeater. Νόμιζα πως όλα τα rep ασύρματα είναι συγγνώμη για την ασάφεια. Έχω δοκιμάσει άλλα channels, αλλά επειδή ήταν πάνω από το 10, θα δοκιμάσω και για σένα το 8 ας πούμε. Αν πιστεύεις πως μπορείς να βοηθήσεις ή έχεις το κουράγιο, μπορείς να μ στείλεις πμ για skype ή ο,τιδήποτε για να κάνω τις δοκιμές τσακ μπαμ

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, το έβαλα το channel, πήγα να δοκιμάσω την τηλεόραση, μπήκε με τη μία. Έβαλα μετά το laptop. Μπήκε. Πάω να βάλω και το κινητό μπαίνει. Αλλά λέω, κάτσε μια στιγμή...

Όταν πήγα να βάλω και το ταμπλετ, πάλι τα ίδια. Μετα, πονηρεμένος, ξαναβάζω τη tv, τίποτα. Το μόνο που άλλαξε, είναι οτι πλέον στo android tablet, μου βγάζει authenticating και μετά obtaining IP. Εννοείται η τηλεόραση δεν επικοινωνεί με το δίκτυο πλέον. Φαίνεται πως μετά τις δύο συσκευές, υπάρχει κάποιο conflict, και μπουκώνει. Δεν ξέρω αν ευθύνεται το DHCP του ρουτερ, ή κάτι άλλο. Ο,τι μου πείτε θα το δοκιμάσω.

Link to comment
Share on other sites

ουπςςςς άλλαξε το bandwidth του ΖΤΕ σε 40Mhz ή αυτό του tp-link από 20/40 σε 20.

φίλε μου πήγα του tp link στα 20mhz. Δεν άλλαξε κάτι. θα δοκιμάσω μετά και την άλλη λειτουργία, αλλα υποπτεύομαι οτι δεν έχει σχέση με το πρόβλημα έτσι και αλλιώς

Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασα να περάσω mac addresses, δοκίμασα να δουλέψω DHCP από tp link αντί για router, τίποτα δε δούλεψε, είμαι πια πεπεισμένος οτι το παλιό tp link με το zte δε μπορούν να δουλέψουν μαζί.

Link to comment
Share on other sites

Όχι, αλλά απο οτι καταλαβα εκείνα τα firmware είναι περισσότερα για routers που θες να τα πειράξεις να τα κάνεις AP/repeaters κτλ... οχι απλά repeaters... αν το καταλαβα σωστά...

όχι δεν το κατάλαβες καθόλου σωστά

απλώς είναι η λύση στο πρόβλημα σου και δεν το ξέρεις ακόμα

Link to comment
Share on other sites

Βρήκα το repeater μου, έλεγε work in progress, δεν είχε κάποιο download έτοιμο, ένα thread topic μόνο, μπορείς να με κατατοπίσεις εκεί μεσα? tp-link WA730RE V1

από το forum του ddwrt

Test file of r19342 while waiting for Brainslayers official support.

Use WA801NDv1 files for updates until the router gets its own build.

Use WA730RE v1 revert files from the sticky Revert Files thread if you want to revert to stock firmware.

ο τύπος λέει ότι παίζει το fw του 801nd

αλλά αν δεις και στις τελευταίες σελίδες έχουνε κάνει mod

DD-WRT Forum :: View topic - TP-Link TL-WA730RE v1

μπορείς να checkareis να δεις τι παίζει με τα fw και αποφασίζεις μέχρι να βγει το official ή περιμένεις ή κάνεις test με αυτά

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ πολύ για τις προτάσεις σου. Από οτι εχω καταλαβει αυτά τα fw κάνουν πολύ πείραγμα στο tp link, φοβάμαι οτι απλά θα το brickάρω ή θα κάνω τη ζωή μου πιο δύσκολη. Να θυμίσω οτι το repeater λειτουργούσε άψογα με το απλο sagem router που είχα για adsl2 :( με το zte έχω πρόβλημα

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ πολύ για τις προτάσεις σου. Από οτι εχω καταλαβει αυτά τα fw κάνουν πολύ πείραγμα στο tp link, φοβάμαι οτι απλά θα το brickάρω ή θα κάνω τη ζωή μου πιο δύσκολη. Να θυμίσω οτι το repeater λειτουργούσε άψογα με το απλο sagem router που είχα για adsl2 :( με το zte έχω πρόβλημα

είχα πάει και εγώ με ένα 801nd ver2 αν θυμάμαι καλά με stock fw να κάνω ένα repeat σε ένα thomson και όταν συνδεόταν δεν ξέρω γιατί αλλά το thomson έκανε restart

φυσικά με ddwrt fw όλα δούλευαν ρολόι....

Link to comment
Share on other sites

Η έκδοση που βλέπω πάνω πάντως είναι για RE2, φοβάμαι μη το brickarw και τρέχω τελείως...

it's up to you

δεν μπορεί να σου πει κανείς τι να κάνεις και να σε πάρει στο λαιμό του οπότε εσύ κρίνεις και πράτεις

το πολύ πολύ ψάξε να βρεις κανένα που να έχει υποστήριξη:p

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.