Jump to content



140mm fan για 280mm rad


foivoleon

Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλη την παρέα.

Τις τελευταίες ημέρες με ταλανίζει η εξής απορία:

ποιό fan είναι καλύτερο για υδρόψυξη (σε ψυγείο 280mm) δεδομένου ότι θέλω κυριώς ένα ήσυχο PC, το οποίο να λειτουργεί σε όσο το δυνατόν χαμηλότερες/φυσιολογικές θερμοκρασίες?

Φυσικά ύστερα από πολυήμερο googling κλπ. κι αφού έχω διαβάσει ένα κάρο reviews έχω καταλήξει στα κάτοθι 2:

Βάσει των άπειρων reviews είναι και τα 2 απ' τα καλύτερα όσον αφορά την αναλογία απόδοσης/θορύβου για συστήματα υδρόψυξης (όπου η στατική πίεση παίζει περισσότερο ρόλο απ' τη ροή αέρα).

Στο σημείο αυτό λοιπόν θα ζητούσα τα φώτα σας και την ανεκτίμητη εμπειρία σας γύρω απ' το θέμα και ευχαρίστως θα δεχόμουν προτάσεις για άλλα ανε-μυστήρια που ενδεχόμενως διέφυγαν της αντίληψής μου.

Έχετε όμως πάντοτε υπόψιν το θέμα του θορύβου (καλύτερα όχι κάτι θορυβοδέστερο απ' τον AP141), της απόδοσης και φυσικά των μπικι-κι-νίων (καλύτερα να μη δώσουμε το budget όλης της υδρόψυξης για να πάρουμε 2 φανάκια που φυσάνε σαν τις εξατμίσεις του Space Shuttle)!!!

Σας ασπάζομαι και εκτιμώ δεόντως και εκ των προτέρων τις όποιες παρεμβάσεις σας! :)

Link to comment
Share on other sites

και εγω ειχα καει στο ψαξιμο και κατεληξα με τη βοηθεια απο δω μεσα σε 120ρηδες ανεμιστηρες με ανταπτορες. εχουν πολυ καλυτερη στατικη πιεση απο τους 140.

πηρα τους Scythe Gentle Typhoon 1150RPM.

Link to comment
Share on other sites

και εγω ειχα καει στο ψαξιμο και κατεληξα με τη βοηθεια απο δω μεσα σε 120ρηδες ανεμιστηρες με ανταπτορες. εχουν πολυ καλυτερη στατικη πιεση απο τους 140.

πηρα τους Scythe Gentle Typhoon 1150RPM.

Thanks για την 1η απάντηση! ;)

Το θέμα είναι ότι αν είναι να βάλω 120άρη κρατάω την παλιά μου υδρόψυξη αντί να παω σε 280 rad.

Πως πάνε αυτοί που προτείνεις απο θόρυβο? Τιμή?

Είναι καλύτεροι - πιο αθόρυβοι απ' τους Noctua NF-F12 που θεωρούνται κορυφή?

Ευχαριστώ πολύ και παλι!

Link to comment
Share on other sites

τι να σου πω δεν εχω ακουσει και κανενα αλλο, βασει review/τιμης που ειχα δει τοτε τους πηρα. απο θορυβο εχω 4 και το τροφοδοτικο ακουγεται πιο πολυ. επισης θα ειναι καλυτερα ενα 280 ψυγειο απο ενα 240 με του ιδιους ανεμιστηρες.

οσο για αποδοση δες ενα αλλο θεμα που ανοιξα στην ιδια ενοτητα σημερα ;) βεβαια εχω 2 ψυγεια

edit τιμη γυρω στα 12-15; δες eworld

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει πρόβλημα με την στατική πίεση στους 140 λόγω διαμέτρου. Είναι θέμα φυσικής.

Εγώ απο οτι έχω δεί και έχει περάσει απο τα χέρια μου, δεν θεωρώ τους noctua κορυφή. Έχουν πολύ καλά τονικά χαρακτιριστικά και γενικά καλή ποιότητα θορύβου, αλλά δεν είναι εξαιρετικά καλοί ανεμιστήρες απο όλες τις απόψεις. Εξαιρετικά καλοί ανεμιστήρες είναι οι NB multiframe αλλά δεν έχουν και κορυφαία στατική πίεση (τα υπόλοιπα όμως σκίζουν).

Πόσα fpi έχει το ψυγείο?

Αν θέλεις στατική πίεση στα 140 ρίξε μια ματιά στους Akasa Viper αν και το πιθανότερο είναι οτι δεν θα σπρώχνουν τόσο αέρα μέσα απο το ψυγείο σου όσο ένας καλός 120αρης στα ίδια επίπεδα θορύβου. Γενικά >140 είναι πολύ καλή επιλογή για θέματα airflow, όχι στατικής πίεσης.

Link to comment
Share on other sites

1ον σας ευχαριστώ όλους για τις απόψεις και τη συμμετοχή σας.

2ον μάλλον είναι καλύτερο να σας αναφέρω αναλυτικά την κατάστασή μου.

Αυτή τη στιγμή έχω μια H100 με ένα παράξενο συνδυασμό fans λόγω περιορισμένου χώρου του tower. Λογικά θα αλλάξω tower σύντομα και σκεφτόμουν να αλλάξω και W/C και να πάω είτε σε H110 είτε σε Kraken x60. Σε κάθε περίπτωση δε θα κρατήσω τα default fans, οπότε είμαι σε μια φάση που ψάχνομαι γενικά. Αν ήταν να κρατήσω την H100 θα έβαζα πάνω 2x NF-F12 (ή κάτι αντίστοιχο), αλλά όπως και να το κάνεις το μεγαλύτερο ψυγείο παρέχει καλύτερη ψύξη και συνήθως οι 140mm ανεμιστήρες είναι λιγότερο θορυβώδεις απ' τους αντίστοιχους 120mm (γνωρίζω πως λόγω μεγέθους υπάρχει μια σχετική απώλεια στατικής πίεσης).

Ως εκ τούτου αναρωτιέμαι και πάλι ως προς τη βέλτιστη λύση, με σημαντικότατο παράγοντα το θόρυβο (τώρα έχω τα default fans της H100 στο low και το PC είναι διαρκώς σε φάση απογείωσης :p ).

Ευχαριστώ για τις απόψεις και μετά χαράς θα δεχτώ νέες!

Link to comment
Share on other sites

Επίσης αν δείτε αυτό το εξαιρετικά εμπεριστατωμένο review θα παρατηρήσετε ότι ο μεν Akasa Viper είναι πράγματι αποδοτικός άλλα και ιδιαιτέρως φασαρίοζης, ενώ ο δε Silverstone AP141 που αναφέρω παραπάνω φαίνεται ότι αποδίδει πολύ καλά και βγαίνει και κατά τι πιο ήσυχος απ' τα αναμενόμενα.

Δεν ισχυρίζομαι βέβαια καμιά τρομερή ανακάλυψη, απλώς πιθανολογώ κι επιχειρηματολογώ! ;)

Link to comment
Share on other sites

1ον σας ευχαριστώ όλους για τις απόψεις και τη συμμετοχή σας.

2ον μάλλον είναι καλύτερο να σας αναφέρω αναλυτικά την κατάστασή μου.

Αυτή τη στιγμή έχω μια H100 με ένα παράξενο συνδυασμό fans λόγω περιορισμένου χώρου του tower. Λογικά θα αλλάξω tower σύντομα και σκεφτόμουν να αλλάξω και W/C και να πάω είτε σε H110 είτε σε Kraken x60. Σε κάθε περίπτωση δε θα κρατήσω τα default fans, οπότε είμαι σε μια φάση που ψάχνομαι γενικά. Αν ήταν να κρατήσω την H100 θα έβαζα πάνω 2x NF-F12 (ή κάτι αντίστοιχο), αλλά όπως και να το κάνεις το μεγαλύτερο ψυγείο παρέχει καλύτερη ψύξη και συνήθως οι 140mm ανεμιστήρες είναι λιγότερο θορυβώδεις απ' τους αντίστοιχους 120mm (γνωρίζω πως λόγω μεγέθους υπάρχει μια σχετική απώλεια στατικής πίεσης).

Ως εκ τούτου αναρωτιέμαι και πάλι ως προς τη βέλτιστη λύση, με σημαντικότατο παράγοντα το θόρυβο (τώρα έχω τα default fans της H100 στο low και το PC είναι διαρκώς σε φάση απογείωσης :p ).

Ευχαριστώ για τις απόψεις και μετά χαράς θα δεχτώ νέες!

Δεν αξίζει η αλλαγή από H100 σε H110.

Link to comment
Share on other sites

αν ειναι να αρχισεις να αλλαζεις, ξεκινα με ενα coolance μπλοκακι, ενα παχυ παχυ ψυγειο με πυκνη η αραιη πλεξη φιν και αναλογα ανεμιστηρες 120 η 140 και μια αντλια της προκοπης. αλλιως δε ξερω αν θα δεις και τοση διαφορα.

Link to comment
Share on other sites

συνήθως οι 140mm ανεμιστήρες είναι λιγότερο θορυβώδεις απ' τους αντίστοιχους 120mm (γνωρίζω πως λόγω μεγέθους υπάρχει μια σχετική απώλεια στατικής πίεσης).

Αυτό που λές ισχύει γενικά αλλά οχι στην περίπτωση σου. Αυτό που ψάχνεις ουσιαστικά είναι το καλύτερο cfm/noise ratio ΟΤΑΝ το airflow μετριέται με ένα ψυγείο μπροστά. Σε αυτή την περίπτωση οι 140 έχουν χειρότερο cfm/noise ratio απο καλούς 120 λόγω στατικής πίεσης προφανώς.

Το καλύτερο που έχεις να κάνεις είναι να μείνεις με την υγρόψυξη που έχεις και να πάρεις 2 καλούς 120αρηδες.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που λές ισχύει γενικά αλλά οχι στην περίπτωση σου. Αυτό που ψάχνεις ουσιαστικά είναι το καλύτερο cfm/noise ratio ΟΤΑΝ το airflow μετριέται με ένα ψυγείο μπροστά. Σε αυτή την περίπτωση οι 140 έχουν χειρότερο cfm/noise ratio απο καλούς 120 λόγω στατικής πίεσης προφανώς.

Το καλύτερο που έχεις να κάνεις είναι να μείνεις με την υγρόψυξη που έχεις και να πάρεις 2 καλούς 120αρηδες.

Στην οποία περίπτωση ποιούς θεωρούμε καλούς 120άρηδες? Οι Noctua NF-F12 απ' όσο έχω δει είναι κορυφαίοι (και οι SIlverstone AP121 αντίστοιχα), αλλά μπορεί να κάνω και πάλι λάθος.

Link to comment
Share on other sites

1) Scythe Gentle typhoon

+ Κορυφαία επίπεδα θορύβου

- Μέτρια ποιότητα ήχου

- Κακή συμπεριφορά σε undervolting (ιψύσυχνοι ήχοι σε συγκεκριμένα rpm)

2) NB e-loop

+ Καλή ποιότητα ήχου και τέλεια συμπεριφορά σε undervolting

+ Υπάρχουν σε PWM αν ενδιαφέρεσαι

- Πολύ καλά επίπεδα θορύβου αλλά οχι τόσο καλά όσο οι GT

- Δεν κάνουν για pull

Απο στατική πίεση είναι συγκρίσιμοι αλλα οι GT ελαφρώς καλύτεροι. Και οι 2 τους συγκεκριμένους noctua τους έχουν για πρωινό :)

Link to comment
Share on other sites

Πάντως οι 140άριδες της Phanteks έχουν πάρει καλές κριτικές τώρα τελευταία:

hitechlegion.com

Και εδώ ένας άλλο μοντέλο της ίδιας σειράς: www.silentpcreview.com

Απτα reviews φαίνονται να είναι αρκετά ψηλά στους 14άριδες.Βέβαια συμφωνώ με τα υπόλοιπα παιδιά ότι είναι προτιμότερο να κρατήσεις την Η100 και να βάλεις καλούς 12άριδες.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
  • 2 weeks later...
Δες αν βρείς Silverstone Penetretors, αλλιώς μείνε με τους Noctua.

Είναι κορυφή, σκέψου και την απόδοση μετά από καιρό λόγω ποιότητας.

Τους Silverstone τους είχα βρει πριν τα χριστούγεννα σε πολύ καλή τιμή, αλλά τελικά αποφάσισα να κρατήσω την H100 που είχα και να μην πάω σε ψυγείο 280mm, απλώς να αναβαθμίσω τα fans σε Scythe Gentle Typhoon AP-15.

Όταν γίνουν οι αλλαγές θα σας ενημερώσω για τα αποτελέσματα και γενικότερα για τις εντυπώσεις μου.

Σε κάθε περίπτωση σας ευχαριστώ όλους για τη βοήθεια και τις συμβουλές σας!

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.