Jump to content



DVI-D TO VGA !


Recommended Posts

Παίδες ... έχω μια Κάρτα γραφικών με εξόδους dvi-i , dvi-d , hdmi , display port .

και έχω 2 monitor μόνο με vga ...

ντάξ το ένα πάει στο dvi-i για πλάκα με ένα ανταπτορα που έχουμε όλοι .

το 2ο ?

-υπάρχει dvi-d to d-sub αντάπτορας ? γιατί η λογική λέει πως όχι καθώς το dvi-d port είναι μόνο ψηφιακό σήμα (αρα μάλλον να τον ονομάσουμε μετατροπέα σήματος).

στο ιντερνετ βρίσκω διάφορες φώτο απο τέτοιο ανταπτορα , αλλα σε μια βόλτα που έκανα σε μαγαζιά εδώ ηράκλειο δεν βρήκα κάτι .

- υπάρχει περίπτωση να βρω πιο φτηνό αντάπτορα από hdmi ή display port ?

please αυτοί που έχουν αντιμετωπίσει αντίστοιχο θέμα ,τα φώτα τους.

Link to comment
Share on other sites

Δε θα παίξει ότι και να ειναι το dvi.

Μιλάει για δυο διαφορετικά είδη σήματος.

Θελει μηχάνημα με τροφοδοσία για να παίξει,δλδ μετατροπή σήματος d to a η το αντίστροφο.

Συνήθως η ποιότητα ειναι μέτρια.

sent from mobile

Link to comment
Share on other sites

το dvi-d (που διαθέτω) είναι μόνο ψηφιακό , αλλα , στο ίντερνετ βλέπω ανταπτορες σε vga ...

και αναρωτιέμαι ισχυει ή τα γράφουν λάθος ; στο πλαίσιο ο πωλητής είπε οτι δεν εχει διαθέσιμο ,αλλά υπάρχει και το ζητάνε.

τι ισχύει τελικά;

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει DVI-I σε dual vga κιόλλας. Το ίδιο χρεισιμοποιεί και η hp σε πολλά μηχανήματά της.

Είναι λίγο ακριβός ο αντάπτορας, 15€ περίπου αν θυμάμαι καλά. Είχα πάρει απο cosmodata για έναν πελάτη πριν κανα 2μηνο. Νομίζω οτι έπαιξε κιόλλας αλλά δεν είμαι σίγουρος γιατί πολύ πιθανών να παράγγειλε καρτούλα απο dell με έτοιμο αντάπτορα αλλά αυτά τα μίλησε με τον πωλητή μας.

Link to comment
Share on other sites

αυτα τα σκέτα καλωδια ρε παιδιά πως γινεται να κανουν δουλειά (αν οντως κανουν) από DVI σε VGA??? αφου το ενα ειναι αναλογικό και το αλλο ψηφιακό.

ρωταω κυριως γιατι βρηκα κατι καλωδια HDMI το VGA .. αυτα θα δουλέψουν;;

Έγινε επεξεργασία από lefteriz
Link to comment
Share on other sites

Your Video card must support digital signal output through VGA port function
.

Απλό καλώδιο δεν κάνει. Χρειάζεται κάποιας μορφής DAC (digital-analog-converter). To πρώτο link που δίνεις κάνει. Τώρα βέβαια με 5 λύρες τι σκ@τ@ θα πάρεις είναι άλλο θέμα, αλλά μπορεί και να μην έχεις κανένα πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

.

Τώρα βέβαια με 5 λύρες τι σκ@τ@ θα πάρεις είναι άλλο θέμα

ελα μωρε, ποοοσο πρεπει να εχει ενας d/a ?

Απλα η τιμη μοιαζει τιμιοτερη απο αυτα που εχουμε συνηθισει στην Ελλαδα (μια φορα που χρειαστηκα για δυο εξοδους vga σε μια εγκατασταση αν θυμαμαι καλα το πληρωσα 17 ευρω, και τωρα που θελω παλι ενα για 4 οθονες δεν υπαρχει οποτε θελουμε και δυο σπλιτερακια και το κονβερτερακι παραγγελια να ερθει σε 3 βδομαδες, συνολο πανω κατω ενα 40ρι )

Έγινε επεξεργασία από Nick74
Link to comment
Share on other sites

Να πω κι εγώ την ιδέα μου. Συνήθως οι μετατροπείς D/A είναι ακριβοί και δεν είναι εγγυημένη η ποιότητα του τελικού σήματος.

Χωρίς να ξέρω τα οικονομικά σου, σκέφτηκες να αγοράσεις μια ακόμα κάρτα γραφικών, την πιο φτηνή (~30 ευρω) ώστε να βάλεις εκεί την οθόνη σου;

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.