Jump to content



Καινούργιο PSU με καινούργια GPU..


raven_g20

Recommended Posts

Καλησπέρα,

Πρώτα τα specs:

Intel i7-920 @ 2.8

ASUS P6T

6gb Ram

Nvidia GTX 560

4 HDD + 1 SSD

1 DVD Writer

1 Floppy

3-4 Ανεμιστήρες

2 Εξωτερικοί δίσκοι (ο 1 αναμένος πάντα ο άλλου που και που αλλά όχι για πολή ώρα)

Μέχρι τώρα και για κάποιο περίεργο λόγο όταν αναβαθμίζω τους drivers της κ. γραφικών τρώει κολήματα ο driver, κολάει λίγο το σύστημα και επανεκκινείτε ο driver της κ. γραφικών..το έψαξα λίγο και έμαθα οτι είναι το τροφοδοτικό. Το τορινό είναι ενα 750W Corsair (ακριβώς δεν θυμάμαι το μοντέλο). Επειδή θα αγοράσω καινούργια κάρτα γραφικών, την GTX 760 κατά 99%, σκέφτομαι να αλλάξω και το τροφοδοτικό διότι η καινούργια κάρτα θα χρειάζεται περισσότερα watt για να λειτουργήσει.

Μέχρι πόσα Watt πρέπει να είναι το τροφοδοτικό και έχεται υπόψη σας κανα καλό, έως 100€, που να έχει και σύστημα προστασίας διότι το ρεύμα τείνει να πέφτει αρκετά στην περιοχή που μένω.

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Επειδή είχα και εγώ πρόβλημα με το τροφοδοτικό μου (corsair TX750w) και το έχω ψάξει αρκετό καιρό, δες και το θέμα μου

θα σου έλεγα αν μπορείς να δώσεις αυτά τα 17euro παραπάνω ότι αξίζει πολύ COOLERMASTER RS-700-AFBA-G1 V700 700W PSU - -

* http://www.thelab.gr/cases-psu-and-mods/agora-allagi-trofodotikou-129169.html

αλλώς πας σε κάποιο xfx http://www.e-shop.gr/search_main.phtml?table=PER&&category=%D4%D1%CF%D6%CF%C4%CF%D4%C9%CA%CF&filter-297=1

http://www.skroutz.gr/s/348198/XFX-ProSeries-650W-Core-Edition-Full-Wired-Bronze.html

http://www.skroutz.gr/s/348193/XFX-ProSeries-750W-Core-Edition-Full-Wired-Bronze.html

http://www.skroutz.gr/s/2614966/XFX-ProSeries-750W-XXX-Edition-Semi-Modular-Bronze.html

αν έχεις πρόβλημα με το ρεύμα πάρε και ένα οικονομικό ups τουλάχιστον να μην έχεις φόβο και γίνει η ζημιά!!!

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια δουλευομαστε? Corsair 750αρι και σκεφτεσαι να παρεις μεγαλυτερο για την 760? Και με 550-600 να ησουν παλι ΥΠΕΡκαλυμενος ησουν! Να ελεγα οτι θελεις να βαλεις 3 fire η tri sli οκ παρε πιο μεγαλο αλλα τωρα ποτε των ποτων...

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια δουλευομαστε? Corsair 750αρι και σκεφτεσαι να παρεις μεγαλυτερο για την 760? Και με 550-600 να ησουν παλι ΥΠΕΡκαλυμενος ησουν! Να ελεγα οτι θελεις να βαλεις 3 fire η tri sli οκ παρε πιο μεγαλο αλλα τωρα ποτε των ποτων...

Ο λόγος που έλεγα για μεγαλύτερο τροφ. είναι επειδή όπως εξηγώ πριν το είχα ψάξει το θέμα, για το πρόβλημα που είχα με τους drivers και γενικά με την κάρτα γραφικών, με συμπέρασμα οτι για το δικό μου σύστημα τα 750W είναι λίγα...τώρα αλλιώς μου τα λες εσύ και αρχίζω να αναρωτιέμαι αν το πρόβλημα είναι στην κάρτα γραφικών ή πουθενά αλλού, δλδ εκτός τροφοδοτικού...

/edit: επίσης η 760 τραβάει 20w περισσότερο από την 560.

Link to comment
Share on other sites

Κατσε και μετρα αν θελεις ποσα W τρωνε οι συσκευες σου. Η καρτα γραφικων που αναφερεις η 760 καιει περι τα 150W. Ζητημα ολο το pc σου οπως το γραφεις να καιει πανω απο 450-500... Αν εχει πραγματι προβλημα το τροφοδοτικο σου αλλαξε το αλλα αλλιως δεν θελεις τιποτα...

Link to comment
Share on other sites

Το PSU είναι overkill. Το δικό μου σύστημα σε gaming καταστάσει ΜΑΖΙ με την οθόνη τραβάει απο το UPS κοντά στα 380-400W. Αν αφαιρέσεις κάνα 60-70άρι απο την οθόνη και κάνα 10αρι-20άρι από το τροφοδοτικό (efficiency - bronze+) δεν νομίζω να ξεπερνάω τα 300-340W.

Είσαι υπερκαλλυμένος με τροφοδοτικό. Κάπου αλλού είναι το πρόβλημα. Όσο για drivers που λες η nvidia τα έχει κάνει ... άντε να μην πω ... τον τελευταίο καιρό. Δοκίμασε ή με κάποια νεώτερη έκδοση ή με κάποια πολύ παλιότερη (π.χ. 314.09 ή 314.22) να δεις αν σου βγάζει το ίδιο πρόβλημα.

Υ.Γ. Άσχετο αλλά από αύριο αν βρω χρόνο το σύστημα της υπογραφής θα τροφοδοτείται απο Coolermaster V700 (ναι πήγα σε gold efficiency με χαμηλότερα watt).

Link to comment
Share on other sites

Όσο για drivers που λες η nvidia τα έχει κάνει ... άντε να μην πω ... τον τελευταίο καιρό. Δοκίμασε ή με κάποια νεώτερη έκδοση ή με κάποια πολύ παλιότερη (π.χ. 314.09 ή 314.22) να δεις αν σου βγάζει το ίδιο πρόβλημα.

:eek: :eek: :eek:

really ????

πρόσφατα έστησα ένα pc με nvidia και σήμερα έκανε κόλπα (μαυρίσματα οθόνης , κολλήματα ) ... λες να μην είναι προβληματική η ''out of the box'' vga ?

Link to comment
Share on other sites

:eek: :eek: :eek:

really ????

πρόσφατα έστησα ένα pc με nvidia και σήμερα έκανε κόλπα (μαυρίσματα οθόνης , κολλήματα ) ... λες να μην είναι προβληματική η ''out of the box'' vga ?

Βασικά τέτοιων ειδών προβλήματα αρκετά...αυτό συμβαίνει, προσωπικά σε εμένα αλλά και στους περισσότερους, όταν αναβαθμίζεις τα drivers από 314.22. Με το που γυρνώ σε εκείνη την version όλα πάνε καλά...κάπου τα έχει κάνει σκ@τ@ η nvidia..τσέκαρε και το φόρουμ της nvidia να δεις πόσα υπάρχουν..

όσο για το τροφοδοτικό έχετε δίκιο...έτρεξα ενα calculator από ενα σαιτ και μου βγάζει max 450W όλα 100% οπότε είναι από αλλού...ευχαριστώ για την βοήθεια..

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.