Jump to content



καινουργιοι 1ΤΒ δισκοι


chris2busy

Recommended Posts

Καλησπερα συνφορουμιτες!

Ηλθε η ωρα να αλλαξω τους δευετερευοντες δισκους στον Η/Υ μου.

Η αρχικη μου σκεψη ειναι να παρω εναν 1ΤΒ caviar green WD, για την αποθηκευση φωτογραφιων, μουσικης και βιντεο μου, μιας και ειναι περιεχομενο που δεν ειναι απαιτητικο, αρα θα αξιζει η εξοικονομηση

και

εναν Western Digital Caviar Black 1ΤΒ, για αποθηκευση εγγραφων που χρησιμοποιω συνεχεια, χρηση για τορεντ, παιχνιδια (μιας και ο δισκος συστηματος ειναι ενας 60αρης ssd) και μεγαλες εφαρμογες οπως vmware κτλπ.

Ο λογος που θελω τις γνωμες σας ειναι γιατι δεν ξερω κατα ποσο αθορυβοι/σταθεροι ειναι..

γιατι οι προηγουμενοι μου δισκοι, οι 2 WD που ειχα, ετρεμαν πολυ και ετρεμε ολο το κουτι μαζι τους, και ο Seagate εκαναν πολλη φασαρια τα κινητα του μερη, οταν ειχε peak, μετεφερα μεγαλα αρχεια κτλπ.

Ευχαριστω! :hi:

Link to comment
Share on other sites

Η άποψή μου είναι να ξεχάσεις αυτό τον συνδυασμό, γιατί δεν έχει να σου προσφέρει κάτι ουσιαστικό. Στο skroutz οι δύο σκληροί δίσκοι που αναφέρεις, κοστίζουν περίπου 130 ευρώ και οι δύο μαζί. Με 101 ευρώ παίρνεις ένα τριάρη Barracuda και έχεις: α. γκάζια διαμεταγωγής στα 210 MB/s peak, που ούτε στα πιο τρελά τους όνειρα δεν μπορούν να δουν οι δύο σκληροί που αναφέρεις, β. Εντελώς αθόρυβη και ήσυχη λειτουργία, με μηδενικούς κραδασμούς, γ. μεγαλύτερη χωρητικότητα κατά 1ΤΒ από τους δύο σκληρούς που σκέφτεσαι, δ. σου περισσεύουν και 30 ευρώ για να τα κάνεις ότι θέλεις. ;)

Τρεις τέτοιους Barracuda σκληρούς έχω στο κεντρικό pc του σπιτιού εδώ και ενάμιση χρόνο, μαζί με έναν τεσσάρη Hitachi και έναν τριάρη WD, που κάνω τα πάντα μαζί του, δουλεύω βαριές εφαρμογές (Photoshop, InDesign, VMware), ανεβοκατεβάζω 24/7 το περισσότερο καιρό, βλέπω ταινίες, και είναι και σέρβερ.

Κατά την ταπεινή μου άποψη, οι σκληροί δίσκοι μέχρι 1 και 1,5ΤΒ δεν έχουν κανένα λόγο ύπαρξης σήμερα, ακόμα και οι σκληροί των 2ΤΒ μπορούν να προταθούν μόνο κάτω από πολύ αυστηρές και ασφυχτικές οικονομικές συνθήκες.

Link to comment
Share on other sites

Η άποψή μου είναι να ξεχάσεις αυτό τον συνδυασμό, γιατί δεν έχει να σου προσφέρει κάτι ουσιαστικό. Στο skroutz οι δύο σκληροί δίσκοι που αναφέρεις, κοστίζουν περίπου 130 ευρώ και οι δύο μαζί. Με 101 ευρώ παίρνεις ένα τριάρη Barracuda και έχεις: α. γκάζια διαμεταγωγής στα 210 MB/s peak, που ούτε στα πιο τρελά τους όνειρα δεν μπορούν να δουν οι δύο σκληροί που αναφέρεις, β. Εντελώς αθόρυβη και ήσυχη λειτουργία, με μηδενικούς κραδασμούς, γ. μεγαλύτερη χωρητικότητα κατά 1ΤΒ από τους δύο σκληρούς που σκέφτεσαι, δ. σου περισσεύουν και 30 ευρώ για να τα κάνεις ότι θέλεις. ;)

Τρεις τέτοιους Barracuda σκληρούς έχω στο κεντρικό pc του σπιτιού εδώ και ενάμιση χρόνο, μαζί με έναν τεσσάρη Toshiba και έναν τριάρη WD, που κάνω τα πάντα μαζί του, δουλεύω βαριές εφαρμογές (Photoshop, InDesign, VMware), ανεβοκατεβάζω 24/7 το περισσότερο καιρό, βλέπω ταινίες, και είναι και σέρβερ.

Κατά την ταπεινή μου άποψη, οι σκληροί δίσκοι μέχρι 1 και 1,5ΤΒ δεν έχουν κανένα λόγο ύπαρξης σήμερα, ακόμα και οι σκληροί των 2ΤΒ μπορούν να προταθούν μόνο κάτω από πολύ αυστηρές και ασφυχτικές οικονομικές συνθήκες.

Αψογη προταση, και το 30 ευρω λιγοτερα σε κοστος ειναι παραπανω απο καλοδεχουμενο.

Το μονο που με προβληματισε ειναι το 1 ετος εγγυησης..Δεν μου φαινεται κα πολυ καθησυχαστικο.

edit : και κατι ακομα, ειμαι σε συστημα ς775..θα τον "βλεπει" τον δισκο αυτο το τσιπακι της μητρικης? (το ξερω οτι θα παιζει με σατα 2 και οχι σατα 3)

Link to comment
Share on other sites

Ναι, λογικά δεν θα έχεις κάποιο πρόβλημα, το μόνο που πρέπει να προσέξεις, είναι να κάνεις την επιλογή GPT κατά το αρχικό φορμάρισμα του δίσκου, όπως θα σου υποδείξουν τα Windows 7 που φαντάζομαι ότι έχεις σαν λειτουργικό.

Για το θέμα της εγγύησης, δεν νομίζω ότι παίζει πλέον το 1 χρόνος, δες εδώ, τον δίνει με 2 χρόνια εγγύηση.

Κι εγώ σε σύστημα S775 είμαι...

Link to comment
Share on other sites

Ναι, λογικά δεν θα έχεις κάποιο πρόβλημα, το μόνο που πρέπει να προσέξεις, είναι να κάνεις την επιλογή GPT κατά το αρχικό φορμάρισμα του δίσκου, όπως θα σου υποδείξουν τα Windows 7 που φαντάζομαι ότι έχεις σαν λειτουργικό.

Για το θέμα της εγγύησης, δεν νομίζω ότι παίζει πλέον το 1 χρόνος, δες εδώ, τον δίνει με 2 χρόνια εγγύηση.

Κι εγώ σε σύστημα S775 είμαι...

Ωραιος!

Ευχαριστω πολυ για ολα φιλε μου!:hug:

Ησουν μεγαλη βοηθεια!

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.