Jump to content



Win 7 Ultimate 64b και Win 8.1 Pro 64b: έχω χάσει κάτι?


Freedom

Recommended Posts

Καλημερα.

Τα τελευταία χρόνια όλα μου τα συστήματα (3 pc, 4 διαφορετικα λειτουργικά) "τρέχουν" τα Win 7 Ultimate 64bit, να πω την μαυρη αλήθεια είχα να "κολλησω" (με την καλή εννοια) με λειτουργικο απο την εποχή των XP.

Την τελευταία εβδομάδα έχω στήσει τα 8.1 Pro τόσο στο καθημερινό σύστημα όσο και σε ένα απο τα δύο λειτουργικά του "τουμπανο" pc, δοκιμαστικά σε αυτή την φάση. Για το τελευταίο σύστημα, δεν έχω ασχοληθει ακομα με μετρήσεις στην αποδοση games κλπ κλπ, θα το κάνω συντομα και θα ειμαι σε θέση να συγκρινω ενα προς ενα τα 2 λειτουργικά στις ιδιες "gaming" συνθηκες.

Το καθημερινο pc έχει κλεισει καμια βδομαδα με τα 8.1, λειτουργεί το λιγότερο 8 ώρες την ημέρα και ακόμα ψάχνω να βρώ έναν λόγο να τα κρατήσω.

Προφανώς το Metro ή οπως αλλιως το λένε δεν το χρησιμοποιώ, έχει μπει Start8 απο το πρώτο restart μετά την εγκατάσταση το έχω σετάρει όπως θέλω και έχω ξεμπλεξει απο τους touch-νεοτερισμούς του συγκεκριμένου λειτουργικου.

Το λειτουργικο πρώτα μπηκε στο καθημερινό "μικρο" pc (G530, 4Gb, SSD), προφανώς τα win σηκώνονται και κλεινουν πιο γρήγορα απο τα 7, πράγμα το οποιο δεν με ενδιαφέρει (και δεν ξερω και ποιον ενδιαφέρει εκτός αν καποιος κάνει 150 restarts ή on/shut down την ημέρα και δεν έχει ανακαλύψει ακόμα επιλογες οπως το stand by/sleep κοκ αλλα anyway).

Απο την πρώτη στιγμή παρατήρησα ενα μικρό λαγκάκι σε σχέση με τα 7 σε οτιδήποτε και αν κάνω. Ηταν ευκολο να το παρατηρησω γιατι ειναι το βασικο μου pc. Στην αρχή νόμιζα οτι έχει να κάνει με τις δυνατότητες του hardware αλλά δεν ειναι αυτό το case μιας και το παρατήρησα με την μία και στο "τουμπανο".

Anyway, μια και μοναδική ερώτηση για εσάς, θεωρείτε οτι υπάρχει κάποιος λόγος που προφανως ακόμα δεν τον έχω ανακαλύψει ουτως ώστε να μην ξαναγυρισω στα 7? Ενα αβαντάζ που υπάρχει και δεν το έχω πάρει ακόμα πρέφα?

Ευχαριστώ προκαταβολικά.

ΥΓ: οπως ειπα για το gaming pc ότι αβανταζ (ή ντισαβανταζ) υπάρχει τουλάχιστον σε επιπεδο αποδοσης θα φανει καθαρά απο τις μετρήσεις, το ίδιο ακριβώς είχα κάνει με XP και Vista 500 χρόνια πριν.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 58
  • Created
  • Last Reply
...και ακόμα ψάχνω να βρώ έναν λόγο να τα κρατήσω.

Τα ίδια κι εδώ. Ο μόνος λόγος που τα κρατάω, είναι λιγότερα προβλήματα και αποδεδειγμένα καλύτερες επιδόσεις στο BF4 που παίζω. Θεωρητικά θα έχει ακόμα καλύτερες με το Mantle, που δε θα βγει για 7, αν και πιστεύω ότι κάποιοι θα βρούν τρόπο να το βάλουν όπως είχε γίνει με το DX11 στα ΧΡ. Αυτός είναι και ο μόνος λόγος που μπήκαν, αφού τα είχα βάλει και αρχικά, 8.0 και βγήκαν σε λιγότερο από μήνα.

Link to comment
Share on other sites

Τα ίδια κι εδώ. Ο μόνος λόγος που τα κρατάω, είναι λιγότερα προβλήματα και αποδεδειγμένα καλύτερες επιδόσεις στο BF4 που παίζω. Θεωρητικά θα έχει ακόμα καλύτερες με το Mantle, που δε θα βγει για 7, αν και πιστεύω ότι κάποιοι θα βρούν τρόπο να το βάλουν όπως είχε γίνει με το DX11 στα ΧΡ. Αυτός είναι και ο μόνος λόγος που μπήκαν, αφού τα είχα βάλει και αρχικά, 8.0 και βγήκαν σε λιγότερο από μήνα.

Ευχαριστώ για την απάντηση.

Θεσπέσια, ας αφήσουμε γενικα το gaming στην ακρη προς το παρόν, οτι μετριέται το μετράω οπότε σύντομα θα μπορώ να συγκρίνω αποδοση στις δικές μου "πραγματικες" συνθηκες.

Αλλα ειλικρινα, στην κλασσικη καθημερινη χρήση, υπάρχει κάτι που δεν βλέπω? Οκ, μου φαινεται οτι υπάρχει ελαφρώς καλύτερη υλοποιηση όσον αφορά το USB3 (καλλιστα μπορείτε να με διαψευσετε, δεν εκανα μετρήσεις θυμαμαι πως συμπεριφέρονται οι εξωτερικοι μου ομως και η αίσθηση που αποκόμισα είναι αυτή, μπορει να ειμαι λάθος).

Είπαμε boot και shut down time δεν με ενδιαφέρουν καν.

Εχεις παρατηρήσει (εσυ ή κάποιος άλλος) κάποιο άλλο συν (εξαιρουνται οι touch-screen χαζομαρουλες για οποιον τις θεωρεί συν) στην καθημερινή χρήση? Ενα ή περισσοτερα features ας πουμε που θα τα ήθελες στα 7 αλλα δεν τα έχουν? Οποιοδήποτε αβανταζ?

Ευχαριστώ και παλι.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ γενικά έχω παρατηρήσει κάποια αστάθεια. Πχ, για κάποιο περίεργο λόγο, 1/3 όταν το ανοίγω κολλάει στο boot screen. Ναι, μπορεί να έχω hw problem, αλλά με το ίδιο hw τα 7 δεν κόλλαγαν ποτέ.

Με τα USB δεν είδα διαφορά, μάλιστα για 3 η απόδοση είναι πολύ χαμηλή, κοντά σε USB2 δηλαδή. Δε μπορώ όμως να βγάλω σαφή συμπεράσματα γιατί και στα 7 τα USB3 είχαν διάφορα θέματα.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ γενικά έχω παρατηρήσει κάποια αστάθεια. Πχ, για κάποιο περίεργο λόγο, 1/3 όταν το ανοίγω κολλάει στο boot screen. Ναι, μπορεί να έχω hw problem, αλλά με το ίδιο hw τα 7 δεν κόλλαγαν ποτέ.

Οκ, ευτυχως κανενα τετοιο θεμα σε κανενα pc. Βεβαια εφαγα το πρώτο μου BSOD λιγο μετα που στο "μεγαλο" εβαλα τους drivers για τα As(s)media sata, κανενα θέμα οταν τον εκανα uninstall. Πρεπει να παραδεχτω παντως, οι οθόνες BSOD εχουν πάει πολυ μακρια πλεον στα 8, λολ...

Σε σχεση με τους σκληρους (αν αφησουμε τους εξωτερικους USB κοκ), νιώθω και στα 2 τα συστήματα μια καθυστέρηση στην αποκριση εκτος απο ολες τις αλλες περιπτωσεις και οταν explorάρω τους σκληρους. Τι SSD, τι SSD RAID0, τι μηχανικός, σαν να προσπαθει να cachαρει εκεινη την στιγμή κάτι και το κάνει κάθε φορά. Και στα 2 συστήματα το παρατήρησα και αυτο...

Αααααργκ, φακ ιτ, ghost back τα 7 στο μικρό σημερα να τελειώνει η υποθεση, στο μεγάλο θα το μελετήσω για τα υπόλοιπα.

Ευχαριστωωωωωωωωωωωωωωωωωω.

Link to comment
Share on other sites

σε desktop συστηματα, δεν νομιζω να υπαρχει ουσιαστικος λογος αναβαθμισης σε 8..!!

ο μονος λογος που βλεπω εγω, σαν πραγματικη (?) αναγκη να παει καποιος σε 8αρια, ειναι αν θελει να δουλεψει με οθονες αφης...!!!

Link to comment
Share on other sites

Ειμαι με 8.1 pro x64 εδω και ενα μηνα περιπου.. Εχουν και καλα και καλα.

+Ακομα πιο γρηγορα boot/shutdown/restart.

+Aκομα καλυτερο response χωρις lags.

+Eπιτελους σωστο usb3 με ενα icy box που εχω με τουμπανο ταχυτητα.

+Πιο smooth σε games παρολο που χανουν λιγο τα benchmarks.

+Κανει mount τα iso χωρις προγραμμα.

-Ξενιζει λιγο το start button και το interface που θυμιζει tablet.

-Ελαφρως πεσμενα 200-300 ποντακια τα gpu scores σε 3dmark11&13, 1fps κατω το valley και 2fps κατω το benchmark του metro LL.

-Aρκετα πεσμενο οτι εχει σχεση να κανει με cpu scores.

-Δεν μου δουλευε μια παλια εκδοση nero portable που εχω αλλα λυθηκε με μια πιο καινουργια.

Mεχρι στιγμης τα κραταω επειδη ειναι πιο smooth και πιο γρηγορα σε καθημερινες καταστασεις!

Θα ηθελα καποια στιγμη να δω το sli πως παιζει σε σχεση με τα 7αρια!:magic:

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ Χρησταρα...

+Aκομα καλυτερο response χωρις lags.

Τι να πω μαν, εχω κανει το optimization της αρκουδας (οπως κανω σε καθε λειτουργικο) σε 2 διαφορετικά μηχανηματα, αποκομίζω ακριβώς την αντιθετη εντύπωση...EDIT για να μην μπλεχτουμε: την εντυπωση του λαγκαρίσματος στην περιπτωση μου.

+Eπιτελους σωστο usb3 με ενα icy box που εχω με τουμπανο ταχυτητα.

Ααααακριβώς, με ενα icy box usb 3 docking station το παρατήρησα και εγω, είτε με sata2 είτε με sata3 σκληρους καρφωμένους η αισθηση μου ηταν (χωρις concrete μετρησεις) οτι ήταν αρκετά ποιο γρήγοροι και μιλαμε για copy/move/paste αρκετων Gb.

+Πιο smooth σε games παρολο που χανουν λιγο τα benchmarks.

Τα benchmarks δεν με ενδιαφέρουν αλλα για να δουμε πόσο πιο smooth ειναι στην περιπτωση μου, to be continued...

-Δεν μου δουλευε μια παλια εκδοση nero portable που εχω αλλα λυθηκε με μια πιο καινουργια.

Same here ακριβώς με το Nero portable (είχα το 12 και εβαλα χωρις προβληματα το 15 αν θυμαμαι καλα), ευκολη λυση οπως το ίδιο εγινε και με μια αρχαία εκδοση (2009) του Easy CD-DA extractor...παραδόξως δεν είχα κανένα θέμα ακομα και με παλιά εξειδικευμένα προγραμματα (Cubase 5.x κοκ), η μεταγωγή σε επιπεδο software ηταν απειρως πιο ευκολη απο οτι απο τα XP στα Win7 (οπου ουσιαστικά αλλαξα τα μισα προγραμματα που χρησιμοποιουσα).

Link to comment
Share on other sites

Ενδιαφερον, για το λαγκαρισμα αποκλειστικα υπευθυνο ηταν το φακιν Defender, off και παπαλα...φορ φακς σεηκ...

Τα 7 ξαναμπηκαν στο "μικρο", τα 8.1 παραμενουν σε ξεχωριστο δισκο στο "μεγαλο" για να τεσταριστουν και σε παιχνιδια...

Link to comment
Share on other sites

H m$ γενικα μας εχει συνηθισει να βγαζει εναλαξ ενα φυσιολογικο λειτουργικο (για τα δεδομενα των windows) κι ενα crapware (nt>me, xp>vista, 7>8)

Τα vista με τα τοσα προεγκατεστημενα σε laptops που πουλήθηκαν δεν φτασαν να χρησιμοποιηθουν ουτε 20% και οσο για τα 8 το max peak που χτυπησαν ηταν 10.2% και αρχισε ηδη η καθοδος τους

OS Statistics

Η συγκεκριμενη εκδοση εχει βεβαια ελαφρυντικο στη μη υιοθετηση απο τους χρηστες το οτι σερβιριστηκε με το παναθλιο gui του metro που ειναι για ταμπλετς κι οχι για pc (btw με το θεμα "νεο μοντερνο gui" και το linux και το iOs τις ιδιες μαλ...ες κανουν, απλα στο πρωτο ευτυχως εχεις δικαιωμα επιλογης )

Link to comment
Share on other sites

Ενδιαφερον, για το λαγκαρισμα αποκλειστικα υπευθυνο ηταν το φακιν Defender, off και παπαλα...φορ φακς σεηκ...

Τα 7 ξαναμπηκαν στο "μικρο", τα 8.1 παραμενουν σε ξεχωριστο δισκο στο "μεγαλο" για να τεσταριστουν και σε παιχνιδια...

Επίσης κλείσε και το smart screen. Και αυτό κοιτάζει .exe και πολλές φορές λαγκάρει το explorer.exe λόγω αυτού.

Κατά τ΄άλλα, τα 8(.1) είναι αρκετά πιο γρήγορα σε χρήση σε παλιότερα μηχανήματα.

Στο δικό μου (i5 2500k/16gb) να είναι μια ή άλλη με τα 7, αλλά σε ένα παλιότερο C2D με 4gb είναι εμφανώς ταχύτερα. Και τα 2 μηχανήματα με SSD.

Μπορεί σε benches να βγάζουν τα ίδια ή χειρότερα αποτελέσματα, αλλά σαν χρήση τα 8άρια είναι αρκετά πιο "αεράτα", κυρίως επειδή χρησιμοποιούν την GPU πολύ περισσότερο και στο desktop.

Link to comment
Share on other sites

Επίσης κλείσε και το smart screen. Και αυτό κοιτάζει .exe και πολλές φορές λαγκάρει το explorer.exe λόγω αυτού.

Μην μου αγχώνεσαι είναι ήδη κλειστο απο τα πρωτα 10 λεπτα που στηνονται. Μου τρώει ώρες να κανω fine tuning/optimization στα λειτουργικα, απλά το φακιν defender το ξέχασα γιατι συνηθως το "κλεινω" στα 7 με την μια απο τα services.

Ε είπα μια φορά να μην αγγιξω services, καινουριο λειτουργικο και την επαθα.

Link to comment
Share on other sites

Μου τρώει ώρες να κανω fine tuning/optimization στα λειτουργικα

Καλά τι hardware έχεις και λαγκάρει το defender; Αφού σου αρέσει πολύ το optimization -και καλά κάνεις- πιστεύω ότι θα άξιζε να ασχοληθείς και με το Performance toolkit (αν και μάλλον το ξέρεις ήδη)!! Πλέον βρίσκεται στο ADK.

Και για να απαντήσω στην κύρια ερώτηση του τόπικ, εμένα αυτό που μου αρέσει φοβερά στα 8-8.1 είναι η δυνατότητα να βρεις την εφαρμογή που θέλεις απλά πληκτρολογώντας το όνομά της στο start screen. Δοκιμάστε το. You never go back μετά από αυτό ιδίως αν έχεις 1 δισεκατομμύριο εφαρμογές εγκατεστημένες. Απίστευτη ευκολία!

Link to comment
Share on other sites

Καλά τι hardware έχεις και λαγκάρει το defender; Αφού σου αρέσει πολύ το optimization -και καλά κάνεις- πιστεύω ότι θα άξιζε να ασχοληθείς και με το Performance toolkit (αν και μάλλον το ξέρεις ήδη)!! Πλέον βρίσκεται στο ADK.

Αγορινα, για αυτο το εγραψα και στην αρχή, είτε σε 2600Κ στα 5Ghz (με SSD ή SSDs σε RAID0) είτε σε G530 (SSD) το λαγκάρισμα δεν έχει καμια διαφορά και για αυτο μου εκανε εντυπωση. Το πρωτο που μου "χτυπησε" είναι οτι σε custom toolbar, folders κλπ κλπ καθυστερουσε να δειξει/ανανεώσει τα εικονιδια. Απο εκει και πέρα η αποκρισή (και μιλαμε σε μηχανηματα που τα ξέρω 101% στα 7) ηταν γενικευμένα χειροτερη και ανεξηγητη και ανεξάρτητη απο την δυναμική hardware. Problem solved...

;)

Και για να απαντήσω στην κύρια ερώτηση του τόπικ, εμένα αυτό που μου αρέσει φοβερά στα 8-8.1 είναι η δυνατότητα να βρεις την εφαρμογή που θέλεις απλά πληκτρολογώντας το όνομά της στο start screen. Δοκιμάστε το. You never go back μετά από αυτό ιδίως αν έχεις 1 δισεκατομμύριο εφαρμογές εγκατεστημένες. Απίστευτη ευκολία!

Μπραβο, μου το θυμισες...το search των 8.1 είναι τρισχειροτερο απο των 7. Με το που τα στήνω (οπως και τα 7) το πρωτο πραγμα ήταν Search "UAC" το οποιο φυσικα δεν επεστρεψε τιποτα...στα 7 το search δουλευει υπερωρίες παρόλου που προφανως ξερω ακριβώς που βρίσκεται η καθε εφαρμογη που ψαχνω. Με τα 8.1 ειναι απλά χειρότερο.

ΥΓ: εχω δοκιμασει πλεον 3 εκδόσεις 8.1, Pro WMC, VL και N. Στο "μεγαλο" χθες εστησα την WMC ετσι φορ δε σιτ εντ γκιγκλς...

Link to comment
Share on other sites

Tο UAC μια χαρά το βρήκε τώρα που το πληκτρολόγησα στο search του control panel!

Όσο για τα άλλα, από τη στιγμή που σου δημιουργεί τόσα προβλήματα το λειτουργικό δε σε σώζει τίποτα άλλο από το να το ξηλώσεις από παντού και να βρεις την ηρεμία σου! Πάντως πριν το κάνεις, παίξε με το ADK για να καείς ολοκληρωτικά!!

Link to comment
Share on other sites

Αν και πολύ δύσκολα να τα ξαναβάλω μετά την δοκιμή που είχα κάνει, αν "αναγκαστώ", θα χρησιμοποιήσω μάλλον το StartIsBack, καθώς είναι native shell και όχι εφαρμογή που κάθεται από πάνω όπως το Start8.

Link to comment
Share on other sites

+Πιο smooth σε games παρολο που χανουν λιγο τα benchmarks.

Η διαφορα στο BF4 (SP στην περιπτωση μου) ειναι η μερα με την νυχτα. Ετσι για να αποκλεισω οτι στα 7 οφειλόταν σε κάποια άλλη αιτια , εστησα ολοκαινουρια WIn7 Ult (τελευταίοι επισημοι drivers και στα 2 λειτουργικα) και εβαλα μια δοκιμαστικη σε max settings o 2600K στα 3.4Ghz και η καρτα underclocked.. Στα 7 αντιμετωπισα ακριβως το ιδιο θεμα οπως την πρωτη φορα με HT on, συχνοτατα κοψιματα στην ροη, αυξομειωσεις ανεξηγητες στα FPS χωρις κανεναν λογο κοκ (οπως εχω αναφερει εδω http://www.thelab.gr/gaming/battlefield-4-a-111465-41.html#post1063582681 και εδω http://www.thelab.gr/gaming/battlefield-4-a-111465-43.html#post1063583528 ). Στα 8.1 απλα δεν υπαρχουν, η ροή fφυσική και ειναι απροβληματιστη, σαν να δουλευει το παιχνιδι χρησιμοποιώντας το HT σωστα.

Εκτος απο το BF4 εχω στησει και στα 2 Crysis3, Metro LL, Farcry 3, Max Payne 3, Batman Origins, COD Ghosts και F1 2013 οπότε καποια στιγμή θα γίνει 1:1 συγκριση στα 2 λειτουργικα.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.