Jump to content



Win 7 Ultimate 64b και Win 8.1 Pro 64b: έχω χάσει κάτι?


Freedom

Recommended Posts

Η διαφορα στο BF4 (SP στην περιπτωση μου) ειναι η μερα με την νυχτα. Ετσι για να αποκλεισω οτι στα 7 οφειλόταν σε κάποια άλλη αιτια , εστησα ολοκαινουρια WIn7 Ult (τελευταίοι επισημοι drivers και στα 2 λειτουργικα) και εβαλα μια δοκιμαστικη σε max settings o 2600K στα 3.4Ghz και η καρτα underclocked.. Στα 7 αντιμετωπισα ακριβως το ιδιο θεμα οπως την πρωτη φορα με HT on, συχνοτατα κοψιματα στην ροη, αυξομειωσεις ανεξηγητες στα FPS χωρις κανεναν λογο κοκ (οπως εχω αναφερει εδω http://www.thelab.gr/gaming/battlefield-4-a-111465-41.html#post1063582681 και εδω http://www.thelab.gr/gaming/battlefield-4-a-111465-43.html#post1063583528 ). Στα 8.1 απλα δεν υπαρχουν, η ροή fφυσική και ειναι απροβληματιστη, σαν να δουλευει το παιχνιδι χρησιμοποιώντας το HT σωστα.

Εκτος απο το BF4 εχω στησει και στα 2 Crysis3, Metro LL, Farcry 3, Max Payne 3, Batman Origins, COD Ghosts και F1 2013 οπότε καποια στιγμή θα γίνει 1:1 συγκριση στα 2 λειτουργικα.

υποθετω οτι εχεις ΙΝΤΕL CPU..! εντελως πληροφοριακα, καποιος με FX 8320/50, εχει τα ιδια προβληματα?

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 58
  • Created
  • Last Reply
Anyway, μια και μοναδική ερώτηση για εσάς, θεωρείτε οτι υπάρχει κάποιος λόγος που προφανως ακόμα δεν τον έχω ανακαλύψει ουτως ώστε να μην ξαναγυρισω στα 7? Ενα αβαντάζ που υπάρχει και δεν το έχω πάρει ακόμα πρέφα?

8.x > 7 Τι άλλο θες;

troll-typing-by-feet-smiley-emoticon.gif

Link to comment
Share on other sites

υποθετω οτι εχεις ΙΝΤΕL CPU..! εντελως πληροφοριακα, καποιος με FX 8320/50, εχει τα ιδια προβληματα?

Δεν ειναι αναγκη να υποθεσεις, το εχω αναφερει ηδη, 2600Κ. ;)

8.x > 7 Τι άλλο θες;

Θελω ακριβώς το αντιθετο της υπεραπλουστευσης και της υπεργενικευσης.

Γεννηθηκα με εγκεφαλικη βλάβη βλεπεις, δεν φταιω εγω...

Και στο Metro LL (το bench τουλαχιστον) η διαφορά στην ροη φαινεται τόσο δια γυμνου οφθαλμου όσο και απο τις γραφικές (και τα μινιμουμ FPS). Δυο runs στο καθε λειτουργικο, ιδιο συστημα, ιδιοι drivers, τα average fps ειναι πρακτικά ιδια, ποσταρω τα δευτερα runs.

attachment.php?attachmentid=59649&stc=1&d=1386502618

post-58-1416077959,6187_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

[MENTION=1066]gdp77[/MENTION] , φυσικα, οπως και εσυ ειμαι σιγουρος οτι κατάλαβες οτι αυτο το θρεντ το άνοιξα για να πάρω γνώσεις ή έστω και απόψεις που θα με βοηθήσουν να πάρω μερικες αποφάσεις όσο το δυνατον πιο αντικειμενικά.

Ποστς με σαρκασμο, ειρωνια, εκφραση αντιπαθειας ή συμπαθειας στην M$ κλπ κλπ προσωπικα δεν βοηθουν στην συγκεκριμένη αναζήτηση η οποία φαίνεται καθαρά στον τίτλο του θρεντ.

Link to comment
Share on other sites

Εντάξει λοιπόν. Καί όταν βρεις αν σου δίνουν μισό frame παραπάνω σε σχέση με τα 7, χρειάζεται να ερευνήσεις και πόσο πιο παραγωγικό σε κάνουν. Και εδώ δυστυχώς είναι που αποτυγχάνουν ελεεινά. Θα περιμένω με ενδισφέρον τα αποτελέσνατα της αναζήτησής σου.

Link to comment
Share on other sites

Εντάξει λοιπόν. Καί όταν βρεις αν σου δίνουν μισό frame παραπάνω σε σχέση με τα 7, χρειάζεται να ερευνήσεις και πόσο πιο παραγωγικό σε κάνουν. Και εδώ δυστυχώς είναι που αποτυγχάνουν ελεεινά. Θα περιμένω με ενδισφέρον τα αποτελέσνατα της αναζήτησής σου.

Στο γραφείο που με νοιάζει η παραγωγικότητα, έχω 7. Σπίτι που ως επί το πλείστον παίζω, έχω 8. Δεν είναι απαραίτητο όλοι να τα έχουμε όλα. Ο καθένας μπορεί και αποφασίζει για τον εαυτό του τι του είναι αναγκαίο και τι όχι.

Link to comment
Share on other sites

Εντάξει λοιπόν. Καί όταν βρεις αν σου δίνουν μισό frame παραπάνω σε σχέση με τα 7, χρειάζεται να ερευνήσεις και πόσο πιο παραγωγικό σε κάνουν. Και εδώ δυστυχώς είναι που αποτυγχάνουν ελεεινά. Θα περιμένω με ενδισφέρον τα αποτελέσνατα της αναζήτησής σου.

Ψυχραιμια. Ναι, εχεις δικιο σχετικα με την "παραγωγικοτητα", out of the box 8.x δεν θα εβαζα, τελος. Ευτυχως που υπαρχουν 3rd party προγραμματα που βοηθουν να τα φερεις καπως στα μετρα σου.

Απο εκει και περα, όλα μπαινουν στην ζυγαρια, απο τα πιο σοβαρα έως και τα πιο χαζα. Ηδη στο καθημερινο pc ξαναγυρισα στα 7, αυτό λέει πολλά. Ομως έλα που έχω και ενα "εξειδικευμένο" pc για gaming κλπ οπότε εκει τα "καθημερινα" δεν με ενδιαφέρουν, να μην εξετάσω αν αξίζει τον κόπο?

Προσωπικά δεν με ενδιαφέρει το μισο FPS που λες, δεν με ενδιαφέρουν τα benchmarks για απολυτα νουμερα, τα benchmarks τα χρησιμοποιω μονο για να ελεγξω συμπεριφορες, να δω αν τα συστηματα λειτουργουν οπως πρέπει, να μετρήσω τα όποια οφελη απο OC (σταθερο OC, οχι παμε μια στα 100Ghz και αν βγει το run βγηκε), να τεσταρω σταθεροτητα κοκ.

Ομως, αν τα 8.1 αποδειχτεί (θα το δω αυτο απο πρωτο χερι) οτι είναι πιο smooth στο gaming εστω και σε ενα μικρο ποσοστό παιχνιδιών ενω παράλληλα δεν μου δημιουργεί θέματα που δεν έχω στα 7 τοτε η ζυγαριά (παντα για το gaming pc) θα γύρει προς τα αυτά.

Παράλληλα, επειδή θα μου επαιρνε μηνες να εμβαθυνω οπως εγω θελω στο συγκεκριμένο λειτουργικο ειναι ευπροσδεκτες οι εμπειριες/γνώσεις άλλων ανθρωπων σε περίπτωση που απο την μεχρι τώρα σύντομη ενασχόληση μου με τα 8.1 κάτι έχω χάσει (ο τιτλος του θρεντ δεν ειναι ειρωνικος/σαρκαστικος, το εννοώ).

Π.χ. τα περι smoothnes που ανεφερε ο [MENTION=10015]csaris[/MENTION], μου εφεραν στο μυαλο το "θεμα" που είχα με το BF4 και το HT on (σε μαμα χρονισμους cpu/gpu) οποτε το πρώτο παιχνιδι που τσεκαρα ήταν το συγκεκριμένο. Καμια σχεση. Το επομενο ηταν το Metro LL, το bench του οποιου είναι το πρώτο βημα στην μεθοδολογια μου για stability test σε vga (loops με δυο διαφορετικες ρυθμισεις) και ποτέ μα ποτε δεν θυμαμαι να μου έχει τρέξει χωρις μικρο-κοψιματα κοκ. Και ομως και εκει με τα 8.1 η ροή δεν εχει κανένα θεμα. Τα επομενα 2 που θα τσεκαριστουν σαν αισθηση θα ειναι τα Crysis 3 (ειδικά στην πρώτη "ζαβη" πίστα) και Farcry 3 (σε πολύ συγκεκριμένα σημεια). Το F1 2013 το εχω ηδη δοκιμασει δεν εχουν καμια διαφορα αλλα απο την άλλη σαν αισθηση/ροή δεν ειχα ποτέ κανένα θέμα.

Αυτο θα ήθελα, πείτε μου που αλλου εσεις έχετε αντιληφθει ή νομιζετε ή αισθάνεστε βελτίωση σε σχεση με τα 7, ουτως ώστε να το τσεκαρω απο την μεριά μου (το αν επιβεβαιωθει η όχι είναι άλλο θέμα, διαφορετικά συστηματα, διαφορετικοι χρηστες κοκ). Γιατι αν ξεκινήσω στα τυφλά θα μου παρει κανένα 6μηνο.

;)

ΥΓ: σημειωσε οτι παραπάνω περι BF4, F1 2013 κοκ δεν αναφέρω καν νουμερα FPS, οπως επισης και στα γραφήματα που ποσταρα λειπουν (οχι τυχαια) τα νουμερα απο τον αξονα Υ. ;)

Link to comment
Share on other sites

Στο γραφείο που με νοιάζει η παραγωγικότητα, έχω 7. Σπίτι που ως επί το πλείστον παίζω, έχω 8. Δεν είναι απαραίτητο όλοι να τα έχουμε όλα. Ο καθένας μπορεί και αποφασίζει για τον εαυτό του τι του είναι αναγκαίο και τι όχι.

σωστο αυτο που λες, αλλα.........

εγω, σαν πελατης - καταναλωτης, θελω να αγορασω ΕΝΑ λειτουργικο, το οποιο θα μου κανει ολες μου τις δουλειες, οσο πιο καλα γινεται..!

δεν ειναι λογικο να αγοραζεις ενα λειτουργικο που ειναι καλυτερο στην παραγωγικοτητα, και αλλο για τα παιχνιδια....!!! δεν εχουμε λεφτα για πεταμα....!!!!

(ΥΓ. αφηνω τους "θειους" και τις "θειες" εξω, σε αυτο το θεμα..!)

EDIT. επισης να πω, οτι θα προτιμουσα η Microsoft να ειχε βγαλει 2 εκδοσεις των 8. μια καθαρα desktop, και μια για mobile-touch..! και να αφησει τις "home" - "ultimate" και αλλες τετοιες βλακωδης ονομασιες- κατηγοριοποιησεις...!!!

Link to comment
Share on other sites

εγω, σαν πελατης - καταναλωτης, θελω να αγορασω ΕΝΑ λειτουργικο, το οποιο θα μου κανει ολες μου τις δουλειες, οσο πιο καλα γινεται..!

Αποφασίζεις για τις προτεραιότητές σου. Ποιό είναι καλύτερο overall. Αν δε σου αρέσει, βάζεις Ubuntu που τα κάνει όλα τέλεια: Παραγωγικότητα, internet, προστασία, παιχνίδια,... Oh Wait....

δεν ειναι λογικο να αγοραζεις ενα λειτουργικο που ειναι καλυτερο στην παραγωγικοτητα, και αλλο για τα παιχνιδια....!!! δεν εχουμε λεφτα για πεταμα....!!!!

Μπορεί όχι, αλλά νομικά πρέπει έτσι κι αλλιώς να αγοράζεις ένα λειτουργικό για κάθε υπολογιστή :)

επισης να πω, οτι θα προτιμουσα η Microsoft να ειχε βγαλει 2 εκδοσεις των 8. μια καθαρα desktop, και μια για mobile-touch..! και να αφησει τις "home" - "ultimate" και αλλες τετοιες βλακωδης ονομασιες- κατηγοριοποιησεις...!!!

Εγώ θα προτιμούσα μία, αλλά με επιλογή στο desktop. Περίπου όπως έκανε μέχρι τα ΧΡ τουλάχιστον που αν δεν ήθελες το βαρύ από γραφικά interface, μπορούσες να επιλέξεις το Classic. To Metro όμως δεν είναι μόνο interface, είναι τρόπος λειτουργίας. Όλα αυτά που σέρνει μαζί, ειδικά το AppStore είναι αυτό που θα φάμε στο μέλλον μαζί με τα online profiles.

Link to comment
Share on other sites

Π.χ. τα περι smoothnes που ανεφερε ο [MENTION=10015]csaris[/MENTION], μου εφεραν στο μυαλο το "θεμα" που είχα με το BF4 και το HT on (σε μαμα χρονισμους cpu/gpu) οποτε το πρώτο παιχνιδι που τσεκαρα ήταν το συγκεκριμένο. Καμια σχεση. Το επομενο ηταν το Metro LL, το bench του οποιου είναι το πρώτο βημα στην μεθοδολογια μου για stability test σε vga (loops με δυο διαφορετικες ρυθμισεις) και ποτέ μα ποτε δεν θυμαμαι να μου έχει τρέξει χωρις μικρο-κοψιματα κοκ. Και ομως και εκει με τα 8.1 η ροή δεν εχει κανένα θεμα. Τα επομενα 2 που θα τσεκαριστουν σαν αισθηση θα ειναι τα Crysis 3 (ειδικά στην πρώτη "ζαβη" πίστα) και Farcry 3 (σε πολύ συγκεκριμένα σημεια). Το F1 2013 το εχω ηδη δοκιμασει δεν εχουν καμια διαφορα αλλα απο την άλλη σαν αισθηση/ροή δεν ειχα ποτέ κανένα θέμα.

Για να μην υπαρχει παρανοηση, παιζω παντα σε 3 μονιτορ οποτε τα fps που παιρνω δεν εχουν καμια σχεση με αυτα στο 1080ρ.

Δηλαδη το 55αρι στα 3 μονιτορ στα 8.1 μου φαινεται πολυ πιο smοοth απο το 55αρι των 7. Αν τωρα περιμενεις να δεις παραπανω smoothness στο 1080ρ με τον Τιτανα στα 90-100fps το κοβω λιγο χλωμο.:no:

Link to comment
Share on other sites

Μπορεί όχι, αλλά νομικά πρέπει έτσι κι αλλιώς να αγοράζεις ένα λειτουργικό για κάθε υπολογιστή

Δεν υπάρχει πουθενά τέτοιος νόμος, εκτός αν έχεις προσπαθήσει πολύ να τον "φυτέψεις" στο μυαλό σου ή αν νομίζεις ότι τα κράτη ανήκουν στην MS...

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδη το 55αρι στα 3 μονιτορ στα 8.1 μου φαινεται πολυ πιο smοοth απο το 55αρι των 7. Αν τωρα περιμενεις να δεις παραπανω smoothness στο 1080ρ με τον Τιτανα στα 90-100fps το κοβω λιγο χλωμο.:no:

Εσυ με τα τρία αντιλαμβάνεσαι το 55άρι πιο smooth στα 8.1 και εγώ με το ένα αντιλαμβάνομαι τουλάχιστον σε 2 παιχνιδια μεχρι τώρα ακριβώς το ίδιο. Δες το Metro LL πιο πανω εκει τουλαχιστον απεικονίζεται θαυμάσια, τα average ειναι ΙΔΙΑ, αν θέλεις να ποστάρω τα screens ολόκληρα το κάνω.

Και στο BF4 δεν είχα πρόβλημα με τα απολυτα νουμερα FPS. Η ροή ομως ήταν για τα πανυγήρια οπως έχω αναφέρει καμια 10αριά φορες.

Α και btw, 90-100fps που ακριβώς νομιζεις οτι έχω average στα 1080p εκτός απο το F1 2013? (απο τα παιχνιδια του σήμερα ετσι? Δεν θα κατσω να παιξω BF3 SP) lol, είπαμε, eye candy whore. Αν θελεις να πάρεις μια ιδέα για το πως πραγματικά αποδίδει η Titan στις ρυθμισεις που έγω παιζω τα παιχνιδια πέρνα μια βόλτα απο το θρεντ για το scaling του 2600Κ. ;)

EDIT: ψεμματα, οχι σε 2 παιχνιδια, σε 1 παιχνιδι και ενα bench, για το παιχνιδι Metro LL δεν εχω επιβεβαιώσει τίποτα ακομα.

Link to comment
Share on other sites

Δεν υπάρχει πουθενά τέτοιος νόμος, εκτός αν έχεις προσπαθήσει πολύ να τον "φυτέψεις" στο μυαλό σου ή αν νομίζεις ότι τα κράτη ανήκουν στην MS...

Ok. Βάλε εσύ την ίδια άδεια σε δύο υπολογιστές ταυτόχρονα και πες μου που εργάζεσαι να κανονίσω με την BSA να περάσει μια βόλτα. Μετά εξήγησέ τους εσύ αν υπάρχει ή όχι ανάλογη νομοθεσία.

Link to comment
Share on other sites

Η αλήθεια είναι ότι η καμπύλη συνήθειας από τα 7 στα 8 είναι μεγαλύτερη από οποιαδήποτε λειτουργικό της MS έχουμε δει μέχρι τώρα. Από τα 95 και μέχρι τα 7 ήξερες πάνω κάτω που είναι το κάθε τι και που περίμενες να το βρεις. Όταν έβαλα τα 8 αναγκάστηκα να βάλω και ένα app για start menu, στα 8.1 δε το έχω βάλει, δουλεύω με το "μαμά" start button τους. Να σου πω την αλήθεια το βολεύτηκα κι είναι πολύ πιο γρήγορο πλέον να πληκτρολογώ το όνομα του προγράμματος παρά να το ψάχνω σε μια λίστα. Αυτό που δε μαρέσει και το έχω κόψει είναι τα apps και τα tiles. Πχ το skype είναι εντελώς χαζό σαν app που παίζει σε fullscreen. Από άποψη ταχύτητας, μια ή άλλη μου φαίνεται με τα 7, αλλά πλέον τα συνήθισα οπότε δεν έχω ιδιαίτερο λόγο να γυρίσω.

Link to comment
Share on other sites

ΟΚ, δοκιμασα και ενα Metro ll στα win7 με HT off μπας και εβγαινε κανένας λαγός για καλυτερη διαχειριση του ΗΤ απο τα 8.1, τουλαχιστον να επικεντρονώμουν εκει. Not that simple αλλα αφου το εκανα το βαζω και εδω.

Win7 με ΗΤ off αισθητα πιο smooth απο τα Win7 με HT on, πολυ μακριά απο το smoothness των 8.1 και ευτυχως που και παλι απεικονιζεται στις γραφικές...

Παμε και μια "οικογενειακή" λοιπον:

attachment.php?attachmentid=59677&stc=1&d=1386604911

Για την ιστορία η μεγαλυτερη διαφορά σε αυτα τα 3 benches στα average ειναι το πολυ +-0.85%, είναι τοσο μικρο που θα πρεπει να αγνοηθει.

Επίσης για να απαγκιστρώσουμε την έννοια του "smoothnes" με τα fps (δεν ξέρω τι θέματα έχει το surround και προφανως δεν μιλαμε για 10-20fps average), τα average αποτελέσματα και των 3ων ειναι της ταξης των 35-36FPS (2600K 3.4Ghz, η κάρτα underclocked, οτι ρυθμιση υπαρχει ενεργή και στο μαξ συμπεριλαμβανομένου και του Physx). Τα 35FPS ειναι "αστειο" ποσο, παρόλα αυτά και χωρίς να υπάρχει ουσιαστικη διαφορα στα average το "smoothness" στο ενα λειτουργικο απλά δεν συγκρινεται με κανενα απο τα 2 configs του άλλου.

EDIT: Παιδες μολις επαιξα ενα Metro LL (ολα maxed, SSAAx2, Physx), το level D6 που ειναι συντομο αλλα γινεται της Πόπης και στα 2 λειτουργικα. Και πάλι δια γυμνου οθαλμου πολυ πιο smooth στα Win 8.1 (ή καλύτερα, στα 8.1 ήταν smooth, στα 7 αρκετα συνεχη κοψιματακια). Τα ιδια και με το BF4 (ολα μαξ, ultra, 90% FOV) επαιξα ενα μικρο μέρος της πιστας Suez αν και δεν περιμενα τιποτα διαφορετικό. Ισως τελικα απο εδω και περα να "παιρνω" μετρησεις με videos γιατι τα FPS απο μονα τους δεν...παντα μιλαμε για 2600Κ στα 3.4Ghz και την κάρτα 11-12% underclocked ακριβώς για να φανουν οι διαφορες δεδομενου οτι και τα 2 τα εχω τελειωσει χωρις θέματα με cpu+gpu στις μαξιμουμ σταθερες OC συχνοτητες.

EDIT #2: Farcry3 παιξιμο στα 8.1, restart παιξιμο στα 7, restart παιξιμο στα 8.1 και restart παιξιμο στα 7. Ιδια "πιστα", ιδιες ρυθμισεις, προσωπικα δεν είδα/ενιωσα καμια διαφορα. Crysis 3 παιξιμο στα 8.1, restart παιξιμο στα 7, restart παιξιμο στα 8.1 και restart παιξιμο στα 7, πιστα Jungle, ιδιες ρυθμισεις, για μενα ο "νικητης" στο συγκεκριμένο ειναι τα 7. ΥΜΜV.

post-58-1416077965,662_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Παμε λοιπον στα γρηγορα απο την θεωρία στην πράξη, data έχω πάμπολα, χρόνο δεν έχω να τα δώσω όλα, ειχα χρονο να δοκιμασω μόνο σε ρυθμισεις με τις οποιες εχω παιξει/τελειώσει/παιζω τα συγκεκριμενα παιχνιδια οπότε YMMV...

EDIT: Παιδες μολις επαιξα ενα Metro LL (ολα maxed, SSAAx2, Physx), το level D6 που ειναι συντομο αλλα γινεται της Πόπης και στα 2 λειτουργικα. Και πάλι δια γυμνου οθαλμου πολυ πιο smooth στα Win 8.1 (ή καλύτερα, στα 8.1 ήταν smooth, στα 7 αρκετα συνεχη κοψιματακια).

Metro Last Light stock CPU, underclocked GPU (απο την αρχής D6 μεχρι και το τελος της μαχης):

mlls-10400.gif

Metro Last Light Oced CPU, OCed GPU (απο την αρχής D6 μεχρι και το τελος της μαχης):

mlloc-10401.gif

Στην αισθηση ειναι η μερα με την νυχτα και στις 2 περιπτωσεις.

EDIT #2: Farcry3 παιξιμο στα 8.1, restart παιξιμο στα 7, restart παιξιμο στα 8.1 και restart παιξιμο στα 7. Ιδια "πιστα", ιδιες ρυθμισεις, προσωπικα δεν είδα/ενιωσα καμια διαφορα. Crysis 3 παιξιμο στα 8.1, restart παιξιμο στα 7, restart παιξιμο στα 8.1 και restart παιξιμο στα 7, πιστα Jungle, ιδιες ρυθμισεις, για μενα ο "νικητης" στο συγκεκριμένο ειναι τα 7. ΥΜΜV.

Farcry 3 OCed (ολα maxed, MSAAx8, 2 runs σε καθε λειτουργικο, combined αποτελεσματα):

fc3oc-10406.gif

Στην πράξη δεν καταλαβαίνω διαφορά.

Crysis 3 OCed (Jungle, ολα maxed, SMAAx4, 2 runs σε καθε λειτουργικο, combined αποτελεσματα):

c3oc-10405.gif

Στην πράξη προτιμω 100 φορές τα Win 7 η διαφορά δυστυχως είναι αισθητη.

Max Payne 3 OCed (Chapter V, ολα maxed MSAAx8, 2 runs σε καθε λειτουργικο, combined αποτελεσματα):

mp3oc-10407.gif

Να πω την μαυρη αληθεια η διαφορά στην πράξη ειναι μικρη, μια υποψία υπερ των 7. Επαιξα 2+2 φορες και μερος του Chapter VI δεν ενιωσα τραγικες διαφορες, μια υποψια μονο, δεν θα το εκανα θέμα.

Επίσης για να απαγκιστρώσουμε την έννοια του "smoothnes" με τα fps...

Διαφορες σε average FPS μεταξυ 7 και 8.1

Metro LL stock (+4,6% υπερ των 8.1):

Win 7: 41,7 FPS

Win 8.1: 43,6 FPS

Metro LL OCed (+0.73% υπερ των 8.1):

Win 7: 54,6 FPS

Win 8.1: 55 FPS

Crysis 3 stock (+6,8% υπερ των 7):

Win 7: 62,5 FPS

Win 8.1: 58,9 FPS

Farcry 3 stock (+0,36% υπερ των 7):

Win 7: 55,9 FPS

Win 8.1: 55,7 FPS

Ma Payne 3 stock (+1,05% υπερ των 7):

Win 7: 57,7 FPS

Win 8.1: 57,1 FPS

Αν εξαιρεσουμε το Metro LL stock (για την ακριβεια η gpu ειναι underclocked), τα υπολοιπα παιζουν στα 50-60FPS με διαφορες απο 0,36% εως και 6.8% (και εδω μιλαμε για κοντα ή πανω απο τα 60FPS). Σορυ αλλα κανένα range απο τα παραπάνω και καμία ποσοστιαια διαφορα δεν δικαιολογεί την έλλειψη ή μη της όποιας "smoothίλας" στην μια ή την άλλη. Να μιλαγαμε για average 15-30 FPS που λεει ο λογος πάει στον διάτανο, καλά τα FPS αλλα δείχνουν μέρος της πραγματικότητας.

ΥΓ: και τα 2 συστηματα φρεσκοστημένα, ιδιοι τελευταίοι official drivers, όλα τα παιχνιδια με τα τελευταία updates.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Τελικά αποφάσισες να γυρίσεις σε 7;

Χρονια καλα Κωστή.

Στο βασικό-καθημερινο ναι, λιγες μερες μετα γυρισα στα 7.

Στο gaming θα τα κρατησω και τα 2 (ευτυχως εχω την δυνατοτητα) γιατι εξαρτάται καθαρα απο το παιχνιδι, μιλάω πάντα για "ροη", δεν μιλάω για FPS και δυστυχως σε κάποια παιχνιδια η "ροη" υπερ του ενός ή του άλλου λειτουργικου βγάζει ματι (τουλαχιστον στο δικο μου συστημα και με τις ρυθμισεις που παιζω)

Ευχαριστώ που ποσταρες γιατι θυμηθηκα οτι εχω ανεβάσει στο αλμπουμ εδω και καιρο και τις υπολοπες μετρησεις (διαγραμματα/πινακες FPS) στα συγκεκριμενα παιχνιδια οπότε ελπιζω να βρω σήμερα λιγο χρόνο να σας τα ποστάρω. ;)

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.