Jump to content



Δημιουργία VM από Windows Server


Wizard!

Recommended Posts

Έχουμε έναν Server 2003 R2 που πρέπει να γίνει format και να μπει Server 2008/12 64bit για να δει και περισσότερη μνήμη. Θέλουμε λοιπόν να δημιουργήσουμε ένα αρχείο VMWare ώστε να τον βάλουμε να τρέχει σε κάποιο άλλο μηχάνημα, μέχρι να ολοκληρωθεί η διαδικασία update/format.

Δυστυχώς όμως, δε βρίσκω πως γίνεται... Κάποια export εργαλεία που έχει, είτε local είτε δικτυακά, μας βγάζουν errors, ενώ σε απλά Windows (desktops) τρέχουν κανονικά.

Έχει ιδέα κάποιος πως μπορεί να γίνει;

Link to comment
Share on other sites

Το εχω κανει αρκετες φορες με τοv converter της vmWare.

Ποιός είναι αυτός; Έχεις κάποιο link; Μήπως χρησιμοποιούμε λάθος εργαλείο...

Edit: Thanx [MENTION=27]RootX[/MENTION], το κατεβάζουμε και δοκιμάζουμε :)

Link to comment
Share on other sites

RTFM ρα!!!

"Hot and Cold Cloning of Physical Machines

Hot cloning, also called live cloning or online cloning, requires converting the source machine while it is

running its operating system. Hot cloning lets you clone machines without shutting them down.

Because processes continue to run on the source machine during conversion, the resulting virtual machine is

not an exact copy of the source machine.

When converting Windows sources, you can set Converter Standalone to synchronize the destination virtual

machine with the source machine after hot cloning. Synchronization is performed by transferring from the

source to the destination the blocks that were changed during the initial cloning period. To avoid loss of data

on the destination virtual machine, Converter Standalone can shut down certain Windows services before the

synchronization. Based on your settings, Converter Standalone shuts down the selected Windows services so

that no critical changes occur on the source machine while destination is being synchronized.

Converter Standalone can shut down the source machine and power on the destination machine when the

conversion process is complete. When combined with synchronization, this action allows seamless migration

of a physical machine source to a virtual machine destination. The destination machine takes over the source

machine operations with the least possible downtime."

http://www.vmware.com/pdf/convsa_50_guide.pdf

Link to comment
Share on other sites

^^ ωπ !!!

Παιδευτικά με αρκετά εργαλεία από VMWare/MS Sysprep/Acronis/****Backup**something κτλ και δεν τα κατάφερα σε παρόμοια κατάσταση. Το μηχάνημα ένα 2003 Server αλλά πάνω σε περίεργη Gigabyte (AMD) μητρική + παλιά nvidia GPU + sii sata controller και έτρωγα bluescreens ακόμα και σε safe mode.

Τελικά τα κατάφερα πολύ εύκολα με τον εξής τρόπο:

1) MS backup το win2003 (default backup/restore της MS)

2) Εγκατάσταση Win2003 σε VM (vanilla)

3) παραμετροποίηση των network cards (physical & virtual)

4) Restore στο VM του βήματος 2 το backup του βήματος 1.

5) κάτι ψηλά πάλι με τα nics/ips

Παίζει άψογα από τότε 24χ7 !!

Link to comment
Share on other sites

Έχεις δίκιο, μισό να πάρω τον συνάδελφό σου τηλέφωνο

Εσύ καλά τα λες :)

Εγώ απλά θέλω να πω, πως εκείνος χρειάζεται να διαβάσει το manual και να το κάνει σωστά. Αφού δεν το έκανε, παρόλο που πρώτη φορά χρησιμοποιεί το VM, προσπαθώ να τον καθοδηγήσω να μη γίνει καμιά στραβή γιατί είναι και Παρασκευή και θέλω να ξεκουραστώ το ΣΚ κι όχι να τρέχω.

Link to comment
Share on other sites

Καλά, δε θα γίνει η αλλαγή σήμερα. Απλά φοβάμαι μήπως με κάποια δοκιμή, αφού θα συνυπάρχει το ίδιο μηχάνημα με τον εαυτό του στο δίκτυο (...), κάτι δεν πάει καλά με DNS, κλπ και ψαχνόμαστε. Οι πελάτες δεν έχουν το τηλέφωνο του admin, του support έχουν και αυτοί αν ακούσουν πρόβλημα με site, σε εμένα θα ρίξουν το μπαλάκι...

Link to comment
Share on other sites

Καλά, δε θα γίνει η αλλαγή σήμερα. Απλά φοβάμαι μήπως με κάποια δοκιμή, αφού θα συνυπάρχει το ίδιο μηχάνημα με τον εαυτό του στο δίκτυο (...), κάτι δεν πάει καλά με DNS, κλπ και ψαχνόμαστε. Οι πελάτες δεν έχουν το τηλέφωνο του admin, του support έχουν και αυτοί αν ακούσουν πρόβλημα με site, σε εμένα θα ρίξουν το μπαλάκι...

πόσο σε καταλαβαίνω!!!

πες μας παντως το αποτέλεσμα με ενδιαφέρει γιατι θέλω να κάνω κατι αντίστοιχο

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.