Jump to content



Sleevάρισμα Silverstone ST1000-P. Πως;


alldaynews

Recommended Posts

  • Replies 41
  • Created
  • Last Reply

Δεν έχει να κάνει. Το παθαίνουν το τραλαλα καμιά φορά.

Δοκίμασε άλλη πρίζα ή ακόμα καλύτερα αν έχεις ups βάλε το επάνω.

Επίσης επέμεινε δυο τρεις φορές αν δεν έχεις ups να το ανοίξεις (βραχυκύκλωσε 24πιν καλώδιο και μη το έχεις σε σύστημα)

Τέλος επειδή είναι modular δοκίμασε μόνο εμ το 24πιν καλώδιο αρχικά

Link to comment
Share on other sites

Εάν το τροφοδοτικό είναι 1000 watt και είναι σε ασφάλεια η οποία τροφοδοτεί και άλλες συσκευές πιθανόν να την ρίχνει από φορτίο. Μία ασφάλεια 10 amber μπορεί να αντέξει περίπου 2500 watt, οπότε εάν υπάρχει και ένα καλοριφέρ λαδιού στην ίδια γραμμή τότε πέφτει η ασφάλεια.

Link to comment
Share on other sites

Το γιατί πέφτει η ασφάλεια όταν συνδέεται ένα μεγάλο - η και μικρό τροφοδοτικό- στο δίκτυο,

είναι ζήτημα τύχης και -πιθανόν- κακώς εννοούμενης οικονομίας!

Η τύχη, έχει να κάνει με την γωνία που βρίσκεται η τάση του δικτύου την στιγμή σύνδεσης του τροφοδοτικού.

Το τροφοδοτικό, έχει στην είσοδό του ακριβώς μετά την γέφυρα ανόρθωσης , έναν η δύο μεγάλους πυκνωτές εξομάλυνσης.

Υπό συγκεκριμένες συνθήκες μπορεί το ρεύμα φόρτισής τους, να πάρει πολύ μεγάλη τιμή και έτσι να πέσει η ασφάλεια!

Βεβαίως όσο μεγαλύτερο είναι το τροφοδοτικό, τόσο μεγαλύτερο και το ρεύμα!

Αν αυτό τώρα, συνδυαστεί με μια "γερασμένη " ασφάλεια πίνακα, η και με πρόσθετα φορτία, έχουμε την συνταγή που σπάει τα νεύρα!

Έχουν τύχει περιπτώσεις όπου ακόμα και "φρέσκια" ασφάλεια , δεν μπορούσε να αντιμετωπίσει αυτά τα ρεύματα ζεύξης του τροφοδοτικού, και αναγκαστικά η ασφάλεια αντικαταστάθηκε -προσέξτε εδώ!- όχι με μεγαλύτερη που ίσως είναι η πρώτη σκέψη, αλλά με άλλη της ίδιας τιμής αλλά με βραδύτερη καμπύλη αντίδρασης!

Όσον αφορά στην κακώς εννοούμενη οικονομία, το θέμα έχει να κάνει με το αν στο τροφοδοτικό είναι ενσωματωμένη διάταξη περιορισμού των ρευμάτων ζεύξης.

Αυτή συνήθως υλοποιείται με ένα NTC θερμίστορ, ή σε πιο ακριβές λύσεις με αντίσταση (η και θερμίστορ) τα οποία συνεργάζονται με ρελέ !

Αν δεις λοιπόν ότι επιμένει εκνευριστικά το φαινόμενο, υπάρχουν οι λύσεις!

Είναι όπως καλά σου είπε η Αγάπη, ζήτημα τύχης, αλλά άμα παραγίνει το κακό καλό είναι να μην το αφήσεις στις διαθέσεις της το ζήτημα!

Καλή συνέχεια!

:)

Link to comment
Share on other sites

το θέμα είναι πως όταν έχω μόνο το 8πινο και το 24πινο και 2 6πινα για την καρτα γραφικών ξεκιναει το pc αλλα δεν μπουταρει και η κάρτα γραφικών δεν δουλευει.Σε pc φίλου που την έχω τώρα την κάρτα δουλεύει κανονικά.Οταν το κλεισω και βαλω και το καλώδιο sata και ξεκινήσω το pc πέφτει η ασφάλεια.Και στο pc του φίλου που έβαλα αυτό το καλώδιο δεν δούλευε το μηχάνημα.Το άνοιξα το τροφοδοτικό αλλα δεν είδα φουσκωμένο πυκνωτή.Δεν είμαι ηλεκτρονικός οπότε δεν ξέρω και πολλά.

Link to comment
Share on other sites

Καλύτερα να έκανες νέο θέμα όμως.

Το FF code αν δεν λέει κάτι το manual σου (με google) με πήγε στο forum της msi

Αναφέρουν 2 πιθανές αιτίες. Είτε ο επεξεργαστής δεν έχει μπει σωστά/στραβωμένα Pins ή θέμα με τις μνήμες

890fxa-gd70 ff error

To pc δούλευε κομπλέ πριν την αλλαγή του τροφοδοτικού;

Πέρα απο το να το συνδέσεις δεν έκανες κάτι άλλο έτσι;

Σε ρωτάω γιατί ψαχνόσουν με το θέμα sleeve και καλωδίων πριν μέρες.

***Υπερτάσεις, διακοπές ρεύματος κλπ δεν είχες αυτές τις μέρες στη περιοχή έτσι;

edit: Εγινε νέο θέμα ΟΚ :hehe:

Link to comment
Share on other sites

Οχι τίποτα όλα δούλευαν ρολόι.Μέχρι την αλλαγή του τροφοδοτικού.Και γω βλέποντας πως παίρνει ρεύμα η μητρική και δουλεύουν όλα εκτός την κάρτα γραφικών σκέφτηκα μητρική αλλά πάλι εφόσον δουλεύει μάλλον είναι επεξεργαστής θα δοκιμάσω αν μπορώ να βάλω έναν athlon 64 και δουλεψει.Και με άλλο τροφοδοτικό πάλι δεν δούλεψεη κάρτα γραφικών και βγάζει πάλι το ff.Θα δοκιμάσω και 1 μνημη κάθε φορά να δω τι συμβαινει.

Link to comment
Share on other sites

Αρα τι ψάχνεις για μνήμες και επεξεργαστές αφού με το παλιό δουλεύει κανονικά;

Με έχεις μπερδέψει οπότε πάμε απο την αρχή.

ΑΥΤΗ ΤΗ ΣΤΙΓΜΗ αν βάλεις επάνω το παλιό τροφοδοτικό δουλεύει κομπλέ;

Αν ναι τι ψαχνόσουν με φίλους για δοκιμές ρε παιδί μου και για επεξεργαστές μητρικές μνήμες;

Link to comment
Share on other sites

Εκανα λαλακια με το παλιό και στην προσπάθεια μου να σλιβάρω το 8πινο που είναι ενσωματομένο χάλασα τα Pins και δεν είχα άλλα να τα αλλάξω και μιας και ήθελα να το αλλάξω πήρα άλλο το οποίο είναι μεταχειρισμένο και μπήκα σε αυτή την διαδικασία!!!!!:upside:

Link to comment
Share on other sites

το τροφοδοτικό είναι το silverstonestrider gold evolution sst-st1000-g

Τώρα αυτό δε κολλάει σαν απάντηση σε αυτά που σε ρώτησα. Οπότε κάνε το κόπο να το ξεκαθαρίσεις.

Επίσης αν βάλεις ένα συνδετήρα στο πράσινο καλώδιο του 24πινου και σε ένα μαύρο του 24 πινου και συνδέσεις το psu στη πρίζα στροφάρει; Δουλεύει;

Κάτι τέτοιο εννοω

aa.jpg?w=408

Καταλαβαίνω το άγχος σου αλλά δεν είμαι δίπλα στο pc και το τροφοδοτικό σου για να βγάλω άκρη. πρέπει να με βοηθήσεις

Link to comment
Share on other sites

Το ότι έχεις βιβλιοπωλείο δε σημαίνει ότι έχεις και συνδετήρα. Το περίεργο θα ήταν να είχες βιβλιοχαρτοπωλείο και να μην είχες :p

Αντε περιμένω να μου πεις

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.