Jump to content



Το καλυτερο δυνατοτερο , αθορυβο φανακι της αγορας


Recommended Posts

Αφου βρηκαμε σε προηγουμενο θεμα την καλυτερη παστα καιρος να βρουμε και το καλυτερο φανακι

Τι ψαχνουμε

Πολυ μεγαλο airflow και παρα πολυ μικρο noise level

Στάλθηκε απο Thelab.gr Phone

Έγινε επεξεργασία από ARMAGEDDON
Link to comment
Share on other sites

[MENTION=14318]ARMAGEDDON[/MENTION] , για ποια ακριβως χρηση? Case, ψυγειο, αεροψυκτρα?

αν θες να πας στο καλυτερο....... --> Noctua NF-F12 PWM | Skroutz.gr

Αθόρυβος στις μαξ στροφες δεν ειναι τουλαχιστον με τα δικα μου standards και συγκρινομενος με τους P12, P14 και S12 παντα στις μαξ στροφές.

ΥΓ: απο την αλλη και στους GentleTyphoon 1850rpm μου την δινει το sound profile τους, προτιμω βαθύ βομβο από υψισυχνο θορυβο.

Link to comment
Share on other sites

Αθόρυβος στις μαξ στροφες δεν ειναι τουλαχιστον με τα δικα μου standards και συγκρινομενος με τους P12, P14 και S12 παντα στις μαξ στροφές.

οχι δεν ειναι εντελως αθορυβος, αλλα οταν ειναι ολα στην τσιτα ο οποιος θορυβος του υπερκαλυπτεται απο τα ανεμιστηρια της καρτας γραφικων

Link to comment
Share on other sites

θέλω παίδες για max στροφές όσο το δυνατόν περισσότερη ροή αέρα με όσο το δυνατόν λιγότερο noise lvl για αερόψυξη

ε ναι, αλλα πες και γιατι το θες, για main pc η μηπως για κανενα σαλονατο htpc?

αν προκειται για το δευτερο καλυτερα να στραφεις σε παθητικη ψυξη (η τεσπα οσο ειναι δυνατο πιο παθητικη)

Link to comment
Share on other sites

Για δύναμη και air-flow η εταιρεία είναι μία.

Delta... :banging:

Το μόνο πρόβλημα που έχουν οι ανεμιστήρες της είναι ότι ξυπνάνε και νεκρούς... :TD:

[ame=http://www.youtube.com/watch?v=-BeTVOgVkAA]Delta Fan 120mm - YouTube[/ame]

Link to comment
Share on other sites

Δες άλλη μια συγκεντρωτική παρουσίαση The Ultimate Cooling Fan Grouptest 2012 Review - Introduction

Έχω διαβάσει τα καλύτερα για τον http://www.arctic.ac/eu_en/products/cooling/case-fan/arctic-f12-676.html

Έγινε επεξεργασία από masteroidz
Προσθήκη
Link to comment
Share on other sites

  • 9 months later...

έρχομαι μετά απο καιρό να πω οκ δεν τρελάθηκα κιόλας με τους gentle typhoun !

τώρα λέω να δοκιμάσω κάτι corsair γιατί νομίζω ότι μας κοροϊδεύουν οι εταιρίες !

CORSAIR AIR SERIES SP120 HIGH PERFORMANCE EDITION HIGH STATIC PRESSURE 120MM FAN TWIN PACK

CORSAIR AIR SERIES AF140 QUIET EDITION HIGH AIRFLOW 140MM FAN

O high static pressure παράγει 35 db και 3,1 πίεση σύμφωνα με την corsair

o high airflow παράγει 24db και 0,8 πίεση σύμφωνα με την corsair

θα γίνει μια μια μονομαχία μεταξύ των παραπάνων και του gentle typhoun σε πραγματικές συνθήκες

Έγινε επεξεργασία από ARMAGEDDON
Link to comment
Share on other sites

αμα σε παιρνει δοκιμασε και scythe utlra kaze 3000rpm .

Δεν πεφτει στη κατηγορια "αθορυβο" αλλα στη κατηγορια "οταν μεγαλωσω θα γινω delta"

Με ενα controller τον "ισορροπεις".Ειναι αρκετα φθηνος ωστε και o controller μεσα στη τιμη ακριβων μοντελων θα σου ερθει.

Επισης αξιολογος για δοκιμη και πιο ισορροπημενος ειναι ο zalman F3.

Φθηνες αξιολογες επιλογες με ιδιαιτερη βαρυτητα στη πιεση...(και εχω και αλλες).

Link to comment
Share on other sites

πρέπει να κάνουμε ένα review με κάμποσα ανεμιστηράκια τις αγοράς και τι εννοώ (αν γίνει ποτέ στείλτε μου ένα pm να έρθω και εγώ)

πάνω σε κουτί (θέση μπροστά με ένα σκασμό HDDs, πάνω να πετάει αέρα έξω , πίσω για exaust ) μετά σε CPU COOLER εκτός κουτιού για να δούμε πόσο airflow και πίεση έχουμε ...

τα zalman f3 πάρα πολύ καλά ανεμιστηράκια με το κιλό τα έπαιρνα παλιά αλλά είπα να δοκιμάσω και τίποτα άλλο !

δεν έχω πάνω στην μητρική ούτε ένα fan όλλα με controller a_zalman_zmfc1_plus_black_light_up_lg_pic.gif

απο ότι έχω καταλάβει μέχρι στιγμής τι παίζει μεγάλα πτερύγια μεγάλη στατική πίεση !

μικρά πτερύγια καλύτερο airflow με λιγότερα db !

οπότε αν θέλουμε πάνω σε ψύκτρα/ψυγείο να βάλουμε fans πρέπει να έχουν μεγάλη στατική πίεση !

τα noctua για αυτό τον λόγο είναι ας πούμε αθόρυβα διότι έχουν μεγάλα πτερύγια και γυρνάνε σε συγκεκριμένες ταχύτητες + κάποιες πατέντες στα πτερύγια τους !

Έγινε επεξεργασία από ARMAGEDDON
Link to comment
Share on other sites

Για χρήση σε ψύκτρα, αυτός εδώ ο τύπος έχει κάνει τρομερή δουλειά:

Fans!!!! The most complete and comprehensive array of tests and benchmarks

Η σύγκριση έγινε πάνω σε Megahalems. Το F12 PWM της Arctic που αναφέρθηκε και πιο πάνω είναι από τα κορυφαία από άποψη θορύβου/απόδοσης. Και αρκετά φθηνό με 6 χρόνια εγγύηση... :p

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.