Jump to content



WD my cloud 4 tb


metoxos76

Recommended Posts

καλησπέρα. το συγκεκριμένο προιόν φαίνεται καλό και τα βιντεάκια ενθαρρυντικά . βέβαια διαβάζω και κάποια αρνητικά για την ταχύτητα του. με κόστος στα 250,00 ευρώ είναι δελεαστικό. έχει κανείς κάποια άποψη επί του θέματος? ευχαριστώ..

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 52
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Η ταχύτητα δεν σε πολυ ενδιαφέρει. Με τέτοια χωρητικότητα προορίζεται κυρίως για αποθήκη multimedia και πολλών βίντεο. Δεν πρόκειται να χρησιμοποιηθεί ποτέ από λειτουργικό οπότε μου φαίνεται ΟΚ. Εγώ είμαι με την 4TB της WD αλλά με USB 3.0. Έχει συνδεθεί πάνω σε router και εκτελεί χρέη ψευτό-NAS παρέα με το κανονικό NAS και έναν cloud WD στα 3ΤΒ.

Link to comment
Share on other sites

η αληθεια ειναι οτι θελω να κατεβάζω ταινίες - μουσική απευθείας στο wd my cloud και απο εκεί να τα διαμοιράζω. εκτιμώ ότι μπορώ να έχω και πρόσβαση σε αυτά και εκτός σπιτιού , σωστά?

Link to comment
Share on other sites

Από όσο θυμάμαι δεν έχει εφαρμογή για να κατεβάζει απευθείας torrent ο δίσκος. Έχει κάποιες λειτουργίες που βρίσκεις σε NAS αλλά όχι αυτό. Υπάρχει εφαρμογή για android και iphone που βλέπεις τα περιεχόμενα του δίσκου οπότε έχεις απομακρυσμένη πρόσβαση. Από υπολογιστή απευθείας ίσως χρειαστεί και κάποιες ρυθμίσεις στο modem/router. Δεν έχω δοκιμάσει χωρίς το application της WD.

Link to comment
Share on other sites

Εφόσον συνδέεται με ethernet ο δίσκος είτε χτυπώντας την IP είτε την ονομασία τον βλέπει κανονικά όλο το σύστημα ή το δίκτυό σου. Προσωπικά προτιμώ να τα κατεβάζω σε δίσκο τοπικά στον Η/Υ να τα τσεκάρω και μετά να βάζω ανάλογες ονομασίες και ταξινόμηση σε ΝAS. Αλλά αυτό που θες γίνεται εύκολα.

Link to comment
Share on other sites

η αληθεια ειναι οτι θελω να κατεβάζω ταινίες - μουσική απευθείας στο wd my cloud και απο εκεί να τα διαμοιράζω. εκτιμώ ότι μπορώ να έχω και πρόσβαση σε αυτά και εκτός σπιτιού , σωστά?

Σωστά. Η ταχύτητα συναρτάται με το κόστος, και τα 230€ είναι πολύ λογική τιμή για 4ΤΒ.

Link to comment
Share on other sites

Από όσο θυμάμαι δεν έχει εφαρμογή για να κατεβάζει απευθείας torrent ο δίσκος. Έχει κάποιες λειτουργίες που βρίσκεις σε NAS αλλά όχι αυτό. Υπάρχει εφαρμογή για android και iphone που βλέπεις τα περιεχόμενα του δίσκου οπότε έχεις απομακρυσμένη πρόσβαση. Από υπολογιστή απευθείας ίσως χρειαστεί και κάποιες ρυθμίσεις στο modem/router. Δεν έχω δοκιμάσει χωρίς το application της WD.

Όλοι οι τύπου NAS σκληροί της WD (mybooklive, mycloud, livetv κλπ), παίρνουν σχετικά εύκολα το transmission και μέσω του web gui φορτώνεις ότι τορρεντ θες να κατεβάσεις. Warning, αυτό αναιρεί την εγγύηση.

Link to comment
Share on other sites

ίσως το έγραψα λάθος. εννοώ πως ότι κατεβάζω από το pc θα αποθηκεύεται στο wd. σαν φάκελος προορισμού.

Φίλε μου μπορεί να το έγραψες λάθος, αλλά αυτό που καλώς εννόησες, υπάρχει. Θα μπεις εδώ:

Transmission on My Cloud - WD Community

1η σελίδα, post 10 κάτω κάτω,

και θα ακολουθήσεις τις οδηγίες. Είναι για τους MyBookLive, αλλά θα δουλέψει και στον My Cloud. Επίσης αν περιμένεις λίγο καιρό, στο επίσημο site του transmission ( Transmission ) θα βγει και η official embedded έκδοση. Απλά πρέπει να περάσει η εγγύηση του 1 έτους. (Ο δίσκος βγήκε Σεπτέμβρη του 2013). Μπορείς να εγκαταστήσεις το linux package με τον χειροκίνητο τρόπο, και μόλις βγει η official (πρέπει να κλείσει 1 χρόνο ο δίσκος τουλάχιστον), να τρέξεις από πάνω το νέο package για να παίρνεις και τα update. ;)

Link to comment
Share on other sites

Επειδή δεν τα κατέχω αυτά. Τα συστήματα NAS όπως και τον cloud σκληρό τον συνδέεις στην ethernet του router και με κάποιο συνοδευτικό πρόγραμμα που κάνεις εγκατάσταση στον υπολογιστή, ο υπολογιστής βλέπει τους σκληρούς στο NAS ή τον Cloud; Αν το συνδέσεις στην ethernet του υπολογιστή είναι το ίδιο; Έχουν usb θύρα για να τα συνδέσεις μέσω usb στον υπολογιστή;:computer:

Link to comment
Share on other sites

Επειδή δεν τα κατέχω αυτά. Τα συστήματα NAS όπως και τον cloud σκληρό τον συνδέεις στην ethernet του router και με κάποιο συνοδευτικό πρόγραμμα που κάνεις εγκατάσταση στον υπολογιστή, ο υπολογιστής βλέπει τους σκληρούς στο NAS ή τον Cloud; Αν το συνδέσεις στην ethernet του υπολογιστή είναι το ίδιο; Έχουν usb θύρα για να τα συνδέσεις μέσω usb στον υπολογιστή;:computer:

Γενικά είναι πολύ απλό. Ακολουθείς 3-4 εύκολα βήματα, και όσο ειναι ανοιχτός ο δίσκος, τρέχει και το προγραμμα για τα torrent μαζί. Οι NAS (Network Attached Storage) δεν έχουν USB. Συνδέονται επάνω σε switch ή στο router που σου έχει δώσει ο πάροχος Internet (switch κάρτα έχει και αυτό πάνω). Αν θέλεις να το συνδέσεις κατευθείαν με κάποιο PC θα πρέπει να χρησιμοποιήσεις crossover καλώδιο, επειδή συνδέεις 2 ίδιου τύπου συσκευές (τερματικά και τα 2). Πρόγραμμα δεν χρειάζεται σε καμία περίπτωση για να δουλέψει. Μπορείς να τον συνδέσεις στο δίκτυο και να χρησιμοποιείς το προεπιλεγμένο κοινόχρηστο share (το Public λογικά) πηγαίνοντας απλά στο "Δίκτυο" στα windows, έχοντας όλοι στο δίκτυό σου πρόσβαση σε αυτό το share. Αν θέλεις περισσότερους χρήστες με δικαιώματα πρόσβασης και περισσότερους δικτυακούς φακέλους (shares), θα πρέπει να μπεις στην IP του NAS από κάποιον browser και να φτιάξεις από εκεί. Οπως επίσης και πολλές ακόμα ρυθμίσεις, πχ αν θέλεις να τον κάνεις shutdown πρέπει να μπεις από εκεί..

Link to comment
Share on other sites

Η παλιά σειρά των WD μετά από μερικά λεπτά inactivity μπαίνει σε power save mode και αλλάζει ένδειξη το led ή αρχίζει να αναβοσβήνει. Δεν χρειάζεται να τον κάνεις shutdown εκτός και αν σχεδιάζεις να λείπεις αρκετό καιρό και κατεβάζεις διακόπτες γενικά σε ηλεκτρικές/ηλεκτρονικές συσκευές σπιτιού.

Link to comment
Share on other sites

Η παλιά σειρά των WD μετά από μερικά λεπτά inactivity μπαίνει σε power save mode και αλλάζει ένδειξη το led ή αρχίζει να αναβοσβήνει. Δεν χρειάζεται να τον κάνεις shutdown εκτός και αν σχεδιάζεις να λείπεις αρκετό καιρό και κατεβάζεις διακόπτες γενικά σε ηλεκτρικές/ηλεκτρονικές συσκευές σπιτιού.

Και η καινούρια κάνει power save τον δίσκο. Επιλέγεις και μετά από πόσα λεπτά θέλεις να μπαίνει.

Link to comment
Share on other sites

τελικά το αγόρασα αλλά ακόμα τυραννιέμαι να το ρυθμίσω..

Εάν δεν χρειάζεσαι shares, με το που τον κουμπώσεις πάνω παίζει χωρίς κάτι παραπάνω... Σε τί δυσκολεύεσαι; Την IP που πήρε την βρήκες; Υπάρχει ένα εργαλείο που λέγεται WD Quick View (και βρίσκεται και αυτό μέσα στο Public Share του δίσκου), που το εγκαταστείς αν θέλεις και σου λέει την IP, την θερμοκρασία κλπ.. Και μπορείς να τον κάνεις και από αυτό shut down χωρίς να μπαίνεις στην IP από τον browser.

Link to comment
Share on other sites

στην πρώτη σύνδεση κατ αρχήν που κάνω και τρέχω το προγραμματάκι για setup μου βγάζει το μνμ ότι δεν εντοπίστηκε η συσκευή αλλά πατώντας continue βλέπω ότι έχει πάρει ip. δηλαδή λέει "checking your device" και μετά "we ve detected that you may not be able to recognize the device on your network". όπως είπα πατώντας continue συνεχίζει δείχνοντας το στην εξερεύνηση κανονικά.

Link to comment
Share on other sites

my cloud απευθειας στο router. στη μία θύρα του ρουτερ ο υπολογιστης , στη δεύτερη το mycloud στην τριτη ενα switch που στέλνει σε media player και στα άλλα δύο δωμάτια. όλα δουλεύουν τέλεια. και το my cloud στο σπίτι μέσα δουλεύει πολύ τέλεια. από άλλα σπίτια δεν το βλέπω ακθόλου. μου βγάζει συνέχεια "cannot access device(0)"

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.