Jump to content



DIY NAS Thread


it.expert

Recommended Posts

Υπαρχει τροπος να ρυθμισω το synology να παιρνει αυτοματα backup συγκεκριμενες τοποθεσιες απο τον υπολογιστη μου μια φορα τη βδομαδα πχ? Εψαξα στα applications του synology και εχει μονο για cloud backup του ιδιου του synology.

Link to comment
Share on other sites

Υπαρχει τροπος να ρυθμισω το synology να παιρνει αυτοματα backup συγκεκριμενες τοποθεσιες απο τον υπολογιστη μου μια φορα τη βδομαδα πχ? Εψαξα στα applications του synology και εχει μονο για cloud backup του ιδιου του synology.

How to back up data from Windows computer to Synology NAS - Synology - Network Attached Storage (NAS)

Link to comment
Share on other sites

VPN όπως ειπες ή δες και το netdrive. Κάνει mount remote folders σαν local χρησιμοποιώντας πρωτοκολλο ftp ή WebDAV. Προφανώς θα πρέπει να ενεργοποιήσεις τα πρωτόκολλα απο το control panel και να ανοιξεις τις αντίστοιχες πόρτες.

Sent from my Nexus 4 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

για αυτο το λογο και για να μην μπλεκουμε, οταν μπουταρει το xpenology, κατευθειαν βγαζουμε το στικακι. Υπαρχουν παιδια που πανω στο installation μπλεχτηκαν και δημιουργησαν volume πανω στο στικακι, το εκαναν corrupt και μετα ψαχνοντουσαν γιατι διαλυθηκε το συστημα :)

Για το mac address:

- χρειαζεται να το αλλαξεις στο κανονικο (και οχι αυτο το "ψευτικο" που δινει το xpenology) αν θες να χρησιμοποιησεις την υπηρεσια ddns της synology

- αν θες να χρησιμοποιησεις τη δυνατοτητα WoL

δεν χρησιμοποιω κανενα απο τα δυο μιας και το συστημα το εχω ανοιχτο 24/7 και χρησιμοποιω noip.com

Το Wake on LAN (WOL), προφανώς ενεργοποιεί το μηχάνημα όταν προσπαθήσεις να το χρησιμοποιήσεις μέσα στην ημέρα.

Είδα τον οδηγό που αναφέρεις και στην εικόνα που παραθέτω

https://dl.dropboxusercontent.com/u/22090623/XPEnology%20guide/2013_10_07_11_37_21_Microsoft_Excel_ver2.png

γράφει first input your mac's, αυτά που τα βρίσκω;

Εννοεί την mac της κάρτας δικτύου του N54l?

Επίσης οι φάκελοι photo/video είναι global ή ο κάθε χρήστης μπορεί να έχει το δικό του και να βλέπει τα δικά του αρχεία;

Έγινε επεξεργασία από eicr
Link to comment
Share on other sites

To WOL παίζει και χωρίς να αλλάξεις την MAC

Σε μενα παιζει μια στις 10 και ουτε. Μπορει να παιξει 2 φορες συνεχομενα και μετα παπαλα...

Μηπως θελει καμια ρυθμιση στο synology που μου διαφευγει;

Το εχω ανοιξει στο bios, εχω ανοιξει την 7 πορτα, αλλα μια παιζει και μια οχι.

Μιλαω παντα over the internet

Έχω δοκιμάσει διάφορα, αλλά δουλεύει τελικά μόνο αν πας να τον ανοίξεις αμέσως μόλις έκλεισε. Μετά από 5 λεπτά δεν ανοίγει.

Έγινε επεξεργασία από FANISTELROOY
Link to comment
Share on other sites

Σε μενα παιζει μια στις 10 και ουτε. Μπορει να παιξει 2 φορες συνεχομενα και μετα παπαλα...

Μηπως θελει καμια ρυθμιση στο synology που μου διαφευγει;

Το εχω ανοιξει στο bios, εχω ανοιξει την 7 πορτα, αλλα μια παιζει και μια οχι.

Μιλαω παντα over the internet

Έχω δοκιμάσει διάφορα, αλλά δουλεύει τελικά μόνο αν πας να τον ανοίξεις αμέσως μόλις έκλεισε. Μετά από 5 λεπτά δεν ανοίγει.

Αυτό συμβαίνει επειδή το router σου "ρίχνει" το arp entry αν δει ότι δεν μπορεί να επικοινωνήσει με μια συσκευή μέσα σε κάποιο χρονικό διάστημα.

Χρειάζεσαι να πεις στο router ότι το synology είναι μόνιμα συνδεδεμένο, παρόλο που δεν είναι.

Στο openwrt, αυτό γίνεται με το πακέτο "ip" και μερικές εντολές στο /etc/rc.local για να τις εκτελεί το router σε κάθε restart.


sleep 10
/usr/sbin/ip neigh change 192.168.1.2 lladdr 00:01:02:03:04:05 nud permanent dev br-lan
/usr/sbin/ip neigh add 192.168.1.2 lladdr 00:01:02:03:04:05 nud permanent dev br-lan

Αντίστοιχα γίνεται και σε speedtouch αν πειράξεις το user.ini και προσθέσεις τις αντίστοιχες εντολές.

Link to comment
Share on other sites

Στο δικό μου έχω κάνει ip/mac bind Και παίζει μια χαρά. Γενικώς από τη μεριά του xpenology δεν χρειάζεται να κάνεις κάτι.

Bind εννοείς static ip?

Αν ναι το έχω κάνει!

Sent from my Migato GT-N7105

Link to comment
Share on other sites

Όχι, διάβασε το παρακάτω, είναι από προηγούμενό μου ποστ σε αυτό το θέμα

http://www.thelab.gr/1063633225-post132.html

To προσπαθησα χτες με putty να παω στο /etc/synoinfo.conf αλλα δεν με αφηνει.

Permission denied

edit

Mε winscp μπαινει... παω να το φτιαξω

edit2

Δεν παιζει παλι. Και αλλου διαβασα αυτο,

Αυτό συμβαίνει επειδή το router σου "ρίχνει" το arp entry αν δει ότι δεν μπορεί να επικοινωνήσει με μια συσκευή μέσα σε κάποιο χρονικό διάστημα.

Χρειάζεσαι να πεις στο router ότι το synology είναι μόνιμα συνδεδεμένο, παρόλο που δεν είναι.

αλλα δεν υπαρχει τετοια επιλογη στο ρουτερ μου.

Έγινε επεξεργασία από FANISTELROOY
Link to comment
Share on other sites

Oχι root εκανα. Τωρα δοκιμαζω ενα αλλο modem-router που ηταν στο σπιτι οταν ηρθα απο τον προηγουμενο. Φαινεται να ειναι πιο καλο, αλλα θελει σωστο ρυθμισμα γιατι το δικο μου πρεπει να μεινει πρωτο πανω στη γραμμη οπωσδηποτε.

Link to comment
Share on other sites

Στο σύστημα εγώ είμαι ο admin (προφανές).

Είναι πιο σωστό να μεταφέρω το σύνολο των αρχείων μου στο Home, ή να τα κάνω shared folders και να περιορίσω τα δικαιώματά αυτών των φακέλων στους υπόλοιπους χρήστες;

Link to comment
Share on other sites

Επειδή για την ώρα η τελευταία έκδοση του DSM 5.0-4482 δεν παίζει καλά με το gnoboot, στo παρακάτω link υπάρχει το αρχείο για manual update της δοκιμασμένης έκδοσης 5.0-4458 σε Update 2, σε περίπτωση που κάποιος τo χρειαστεί:

5.0-4458 Update 2

MD5: f8dc72af78d84b93efb77c485b9e2de7

Link to comment
Share on other sites

Σημερα δοκιμασα ενα αλλο ρουτερ μαζι με αυτο που ειχα μηπως και καταφερω να παιξει το wake on lan over the internet.

-Στο modem router μου εβαλα τον dhcp server 192.168.02 εως 192.168.0.253

-Ανοιξα τον DMZ server στο 192.168.0.254

-Eκλεισα wifi

-Εβαλα ethernet στο wan του αλλου modem router και το εβαλα σε λειτουργεια router με ip address 192.168.0.254, subnet 255.255.255.0 και default gateway 192.168.0.1

-Ανοιξα dhcp server με 192.168.1.2 εως 192.168.1.254 και router ip 192.168.1.1

-Ανοιξα wifi

-Συνδεσα pc, nas και κινητο στο καινουριο

To pc ειχε ιντερνετ κανονικα, το κινητο με wifi δεν εβλεπε εκτος lan, το ιδιο και το NAS. Δοκιμασα καρφωτες ip 192.168.1.xxx, δοκιμασα να κλεισω τον dhcp στο πρωτο, δοκιμασα διαφορα, αλλα τπτ. Νομιζω καποια στιγμη το πρωι, δουλεψε και το NAS, αλλα δεν το εβλεπα απο το ιντερνετ.

Το θεμα ειναι οτι στο SKY δεν σου επιτρεπουν να αλλαξεις modem-router και αυτο που δινουν δεν νομιζω οτι μπαινει σε bridge mode για να συνδεσεις αλλο με pppoe, αφου ουτε user name & password δεν σου δινουν.

Οποτε και αλλο ρουτερ να παρω, δυσκολα να το κανω να δουλεψει με αυτο του SKY μαζι.

Τωρα βεβαια, εχει τελειωσει το συμβολαιο και ισως αλλαξω εταιρεια, που μπορεις να βαλεις το δικο σου μοντεμ-ρουτερ.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.