Jump to content



DIY NAS Thread


it.expert

Recommended Posts

Εγώ έβαλα τα Server 2012 R2 γιατί έκανα domain, σκαλίζω και vm, από ότι βλέπω στα forum

τα 7 δεν έχουν θέμα αλλα ο κόσμος βάζει 8.1 ή Server ή Vsxi. Transcode με το Celeron που είχε έκανε 1080p αλλά έκανε διακοπές άν είχε μεγάλο bitrate.Με το Xeon κάνει τα πάντα transcode, δεν μασάει.:rolleyes:

PS:Σαν home theatre αν δεν βάλει κάποιος άλλη VGA ξεχάστε το, η Matrox G200 που έχει είναι για το iLo4 και φυσικά δεν είναι 3d accelerator ούτε για HD movies...

Έγινε επεξεργασία από Kostas7GTR
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Εχω ήδη ενα n54l με XPEnology και σκεφτομαι για δεύτερο.. Το θελω μονο για να βάλω οςο πιο πολλούς διςκους μπορω και να τους βλεπω σαν εναν μεςω δικτύου LAN..καμια άλλη χρηςη..

Μηπως ομως υπαρχει κατι πιο οικονομικό (αν πχ το φτιάξω μόνος μου) που να μπορει να πάρει παραπανω απο 6 δισκους που παιρνει το n54l;

Υπόψην οτι δεν εχω spare parts πχ τροφοδοτικο, οποτε θα χρειαστώ..

Μητρική (οςο πιο πολλές sata τόσο το καλύτερο)

Επεξεργαστή

Μνήμη

Τροφοδοτικο

Κουτι

Υπαρχει καποιος συνδυασμός των παραπανω ή καποια έτοιμη λυςη, που να μας δινει παραπανω απο 6 Sata και να κοστίζει λιγότερο απο 180€;

Link to comment
Share on other sites

Ωπ καλο ακούγεται... Αλλα πως θα το συνδέσω; Μονο usb 2 εχει ο microserver καθώς την eSata την χρηςιμοποιω για τον 6 διςκο.. Βεβαια ιςως δεν θα χρειαστεί να μετακινώ αρχεία καθώς το n54l ειναι ήδη γεμάτο με δεδομένα.. Αλλα θα υπαρχει σωστή αναπαραγωγή μεςω usb 2 απο unRAID και το απαιτητικό bitrate που εχουν τα bluray rip ή θα εχω σπασίματα στην αναπαραγωγή;

Ενα αλλο "προβλημα" ειναι οτι για να δω τα δεδομένα του unraid που θα ειναι mount, θα πρεπει να ανοίγω το n54l.. Το οποιο το χρηςιμοποιω και αυτο σαν απλο storage server και το ανοίγω/χρηςιμοποιω σπάνια (1-2 φορές την βδομάδα)

Απο την άλλη εχω ακούσει οτι ιςως ειναι καλυτερα για την υγεία των δίσκων να ειναι 23/7 ανοιχτοί, παρα να ανοίγω κλείνουν οι διςκοι με start up/shut down.

Το εχω παιδέψει πολυ το θεμα αλλα ακομα άκρη, δεν εχω βρει..

Έγινε επεξεργασία από auteur
Link to comment
Share on other sites

Το βλέπεις μέσω του δικτυου. Αν όμως θες το xpenology να είναι κλειστό, τότε αλλάζει το πράγμα. Εγώ πάντως θα το σκεφτόμουν έτσι. Unraid με ευελιξία mix and match δίσκων αλλά και προστασία raid, σε συνδυασμό με GUI και ευκολίες xpenology.

Link to comment
Share on other sites

Φίλε avpap ακούγεται πραγματικά πολυ ενδιαφερον..

Αν κατάλαβα καλα θα βλεπω το unraid κατεύθυαν στα media player μεςω του Ethernet;

Δεν θα περνάει μεςω usb 2 και XPEnology;

Θα μπορω να κανω shortcut στα media player μεςω XPEnology ή κατεύθυαν μεςω unraid και απλα θα εχω για διαχείρηση το XPEnology;

Όλοι οι διςκοι ειναι ίδιοι οποτε δεν με απασχολεί το mix match..

Έγινε επεξεργασία από auteur
Link to comment
Share on other sites

οταν βρισκεσαι εντος τοπικου δικτυου θα χρησιμοποιεις κανονικα την ip του μηχανηματος unraid για να εχεις προσβαση στα δεδομενα σου. Αν ομως εισαι εκτος τοπικου δικτυου ή αν θελεις να χρησιμοποιησεις mobile apps για να διαχειριστεις τα δεδομενα, θα μπαινεις στο dsfile π.χ. και θα διαχειριζεσαι τα δεδομενα που ειναι στο unraid μεσω του xpenology. USB2 δεν συμμετεχει πουθενα στην ολη διαδικασια. Μιλαμε για 2 διαφορετικα μηχανηματα με διαφορετικα ip τοπικου δικτυου, τα οποιο ομως βρισκονται μεσα στο ιδιο lan. Απλα επειδη το unraid υπολειπεται πολυ σε εφαρμογες remote access, μπορεις να χρησιμοποιησεις το xpenology για αυτον το λογο.

Το κανω ηδη αυτο με xpenology και με εναν παλιο network drive που εχω μεσα στο ιδιο δικτυο. Κανεις mount remote folder (ή καπως ετσι) στο xpenology, τον αλλο δικτυακο δισκο και απο εκει και περα, οταν εισαι μεσα στο gui του xpenology, ο 2ος δικτυακος σκληρος (ετσι θα ειναι και το unraid) συμπεριφερεται σαν ενα folder του xpenology.

Τα media player σου αν βλεπουν file structures (πχ xbmc)θα τα κατευθυνεις απευθειαν στο ip του unraid. Αν βλεπουν μεσω dlna, θα πρεπει να τρεξεις dlna σερβερ μεσα στο unraid μηχανημα (εχει plugins/addons).

Ελπιζω να ημουν κατανοητος.

Link to comment
Share on other sites

οταν βρισκεσαι εντος τοπικου δικτυου θα χρησιμοποιεις κανονικα την ip του μηχανηματος unraid για να εχεις προσβαση στα δεδομενα σου. Αν ομως εισαι εκτος τοπικου δικτυου ή αν θελεις να χρησιμοποιησεις mobile apps για να διαχειριστεις τα δεδομενα, θα μπαινεις στο dsfile π.χ. και θα διαχειριζεσαι τα δεδομενα που ειναι στο unraid μεσω του xpenology. USB2 δεν συμμετεχει πουθενα στην ολη διαδικασια. Μιλαμε για 2 διαφορετικα μηχανηματα με διαφορετικα ip τοπικου δικτυου, τα οποιο ομως βρισκονται μεσα στο ιδιο lan. Απλα επειδη το unraid υπολειπεται πολυ σε εφαρμογες remote access, μπορεις να χρησιμοποιησεις το xpenology για αυτον το λογο.

Το κανω ηδη αυτο με xpenology και με εναν παλιο network drive που εχω μεσα στο ιδιο δικτυο. Κανεις mount remote folder (ή καπως ετσι) στο xpenology, τον αλλο δικτυακο δισκο και απο εκει και περα, οταν εισαι μεσα στο gui του xpenology, ο 2ος δικτυακος σκληρος (ετσι θα ειναι και το unraid) συμπεριφερεται σαν ενα folder του xpenology.

Τα media player σου αν βλεπουν file structures (πχ xbmc)θα τα κατευθυνεις απευθειαν στο ip του unraid. Αν βλεπουν μεσω dlna, θα πρεπει να τρεξεις dlna σερβερ μεσα στο unraid μηχανημα (εχει plugins/addons).

Ελπιζω να ημουν κατανοητος.

Ευχαριστω!

Μμμμ...

δεν βρήκα ομως λόγο να προτίμησω unraid και οχι XPEnology σε 6 δισκους..

Το unraid για 6 διςκους, ειναι επι πληρωμή και δεν ειναι τόσο αυτόνομο και ευχρηςτο οςο το XPEnology. Με προϋπόθεση οτι έχουμε ίδιους δισκους, αν και στο XPEnology, πετυχαίνουμε το ίδιο με διαφορετικούς δισκους και SHR. Μαλιστα διαθέτει και με δυο δισκους parity το SHR2 (raid6 δηλαδή)

Μαλλον καταλήγω παλι στο XPEnology και hp n54l.

Το remote folder/mount folder το ειχα δοκιμάσει και λειτουργει άψογα. Ομως μεςω dsfile app, δεν μπορεις να κανεις copy/paste, απο τον εναν σέρβερ, στον αλλο, παρά μόνο στον ίδιο (αν θυμάμαι καλα). Δεν βλέπει δηλαδή το remote folder..

Τα media player βλέπουν μεςω SMB, ενω δεν υπαρχει ανάγκη για να βλεπω τους σέρβερ (n54l) εκτος τοπικού δικτύου LAN. Υπαρχει άλλος σέρβερ για απομακρυσμένη πρόσβαση.

Thanks για τις πληροφορίες.

Έγινε επεξεργασία από auteur
Link to comment
Share on other sites

Αυτό το άρθρο το έχει δει κάποιος;

Είδα και αυτή την διανομή και φαίνεται αρκετά ενδιαφέρον.

Το ειχα ψάξει λιγο αλλα τα παράτησα λόγο του οτι δεν υπαρχει μεγάλη κοινότητα που να ασχολείται με το εν λόγω project και λογικά δεν θα υπαρχει υποστήριξη αν δεν παει κατι καλα..

Καλυτερα κατι ευρέως διαδεδομένο ή τουλαχιςτον δημοφιλής ώστε να βοηθάει ο ενας τον αλλο..

Link to comment
Share on other sites

Η αλήθεια είναι ότι από τη στιγμή που δεν θα κανείς mix n match διαφορετικούς σκληρούς, το unraid χάνει το μεγαλύτερο του συγκριτικό πλεονέκτημα. Πάντως το dsfile δούλευει κανονικά με remote folders

Link to comment
Share on other sites

Δε γνωρίζω αν παρέπεσε αυτο που έγραψα λιγο πιο πάνω, αλλά το mix match γίνεται και με SHR/SHR2 στο XPEnology/DSM.

https://www.synology.com/en-us/knowledgebase/tutorials/492

Άσε που οι ταχύτητες copy/paste στο unraid είναι τραγικά αργές σε σχέση με XPEnology.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Ρε παιδια μπορει καποιος να μου πει ενα τροπο να βλεπω ταινιες στη smart tv κατευθειαν απο το xpenology χωρις να εχω θεμα με υποτιτλους; Θελω να παιζει και εσωτερικους και εσωματωμενους χωρις προβλημα.

Link to comment
Share on other sites

με dlna έχεις δοκιμάσει;

Άμα σου πω ότι δεν ξέρω πώς λειτουργεί. Πρώτη smart tv είναι βλέπεις.

Είναι αυτό που βλέπει το Nas σαν δικτυακή συσκευή και πρέπει να τρέχει στο Nas το media server?

Αν ναι, τότε δεν μου παίζει ενσωματωμένους υπότιτλους.

Έγινε επεξεργασία από FANISTELROOY
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.