Jump to content



Μια σωστη......καρτα ηχου.....


lazarosleon

Recommended Posts

Προ αναβαθμισης μου, ειχα την Asus Xonar Slim HDAV 1.3

η οποια ηταν ισως η καλυτερη καρτα ηχου που ειχα ποτε μου. Εκανα αναπαραγωγη BLURAY και ο ηχος ηταν στο 95% του 5.1 που εχω (αρκετα καλα ηχεια και Bluray & Receiver), οκ, δεν ειμαι ''αρρωστος'', αλλα θελω σωστο ηχο

Αναβαθμιστηκα λοιπον και η καρτα ηχου, αδυνατει να κουμπωσει στην μητρικη

Η μητρικη η οποια εχω ειναι της υπογραφης μου. Η οποια θεωρητικα εχει μια καλη καρτα ηχου. Δεν θα εκφραστω καν. Για καποιον που απλα κοτσαρει επανω το 5.1 πχ της Logitech Z 5500 και κατι αντιστοιχο creative, να ειναι μια χαρα.

Θελω λοιπον και παλι, να παρω μια καλυτερη καρτα ηχου, δεν ξερω αν θα ειναι Creative / Asus. Δεν θελω προβληματα, θελω μονο να ειναι λειτουργικη, να εχει πληθος βασικων λειτουργιων, πρωτοκολα επικοινωνιας και να εχει και πολυ σωστο support.

Το BITSTREAM το οποιο εκανε η asus,((HDMI)) δεν ξερω γιατι το καταργησανε. Ξερω οτι ακουγα παρα πολυ καλα, και το ((παλιο))μηχανημα μου σε Powerdvd 13 & Kmplayer δεν ζοριζοτανε καθολου. Και ξαναλεω, ο ηχος σκοτωνε.

Τα φωτα σας παρακαλω :(

EDIT

Τα ηχεια ειναι

http://www.klipsch.com/rf-52-ii-floorstanding-speaker

http://www.klipsch.com/c-20-center-speaker

http://www.klipsch.com/rb-81-ii-bookshelf-speaker

http://www.jamo.com/speaker-lines/subwoofers/?sku=SUB210

ενισχυτης :

http://www.pioneerelectronics.com/PUSA/Home/AV-Receivers/Pioneer+Receivers/VSX-921-K

Ο ενισχυτης δεχεται μεσω οπτικης ινας, την μαμα καρτα ηχου οπως επισης και το καλωδιο HDMI απο τη καρτα γραφικων, και το στελνει στην οθονη Samsung S24B370

Δοκιμασα και χωρις ενισχυτη τη συνδεση με την καρτα γραφικων.

Δοκιμασα να αλλαξω οτιδηποτε στο Nvidia Control Panel και επαιξα με ολους τους δυνατους συνδυασμους στο πανελ των ηχων, ρυθμισεων.....

Ο ηχος που παιρνω, ειναι PCM 5.1 αλλα ειναι κλαφτα χαραλαμπε................

Link to comment
Share on other sites

Ελα ρε τοσο μεγαλη διαφορα? Εγω ειχα μεινει με το hdmi επειδη η τοτε καρτα ηχου μου δεν περναγε DTS-HD απο την optical... Δεν βαζω πολυ δυνατα βεβαια τον ενισχυτη ειναι η αληθεια. (εχω τον 827 εγω)

Link to comment
Share on other sites

DTS-HD Master Audio - Wikipedia, the free encyclopedia

Bitstreaming HDMI HD Audio Formats from your HTPC | Missing Remote

Ναι υπαρχει διαφορα πολυ μεγαλη. Και φαντασου οτι θελω να αναβαθμισω ενισχυτη, γιατι πολυ απλα αυτος παιζει μια χαρα τα ηχεια, αλλα ο 1021Κ η καποιος λιγο πιο μεγαλος, εχει καποιες διαφορες στα φιλτρα κλπ κλπ. Στο Μελλον τωρα αυτος. Εδω προσπαθω σε ταινειες να ξεχωρισω τους ηχους. Τι ακουγα, τι ακουω...... Μερα, νυχτα :-O:-O:-O:-O

Link to comment
Share on other sites

Ε καλα ναι αμα πληρωσεις παρα πανω σιγουρα θα παιρνεις αλλο αποτελεσμα...Εγω ειχα πει οτι πανω απο 350-400 για ενισχυτη εφοσον δεν ειμαι ο τελειωμενος με τον ηχο δεν θα δωσω.

Link to comment
Share on other sites

Ο 921Κ ειναι πολυ σωστος , και στα χρηματα που λες, και πιστεψε με, μονο με το BLURAY 440 της ιδιας εταιρειας, μπορω να πω οτι βλεπω ενα ΒΙΑ 10% καλυτερο ηχο, απο ενα πολυ σωστο MKV των 25-30 GB. Επειδη ομως ακουω διαρκως FLAC τραγουδια, με τη τρεχουσα συνθεση καρτας ηχου ενισχυτη, πλεον ακουω μονο ραδιο για να μη βαλω τα κλαματα. Σε αλλο ενισχυτη θα παω για ρευματα και λιγα πρωτοκολα παραπανω, που αφορουν playback και οχι επειδη φταιει κατι.

Προς το παρων η καρτα ηχου........

Link to comment
Share on other sites

Δεν βλέπω το λόγο να έχεις κάρτα ήχου εφόσον θα κάνεις bitstream.Έτσι κι αλλιώς τον dac στον ενισχυτή σου θα χρησιμοποιήσεις.

Από την κάρτα ήχου,απλά ο ήχος περνά από αυτή,εκτός και αν έχεις μόνιμα σε pcm επιλογή τον ενισχυτή και επιλεγείς το φορματ του ήχου που θες να ακούσεις από την κάρτα.

Το όλο θέμα που έχεις αυτή την στιγμή είναι στις ρυθμίσεις σου.

Link to comment
Share on other sites

Δεν βλέπω το λόγο να έχεις κάρτα ήχου εφόσον θα κάνεις bitstream.

Μα αυτο λεμε. ΔΕΝ γινεται πλεον BITSTREAM :slap:

Θα γινοταν,ΑΝ η καρτα ηχου, εστελνε στην καρτα γραφικων μεσω HDMI και απο εκει η καρτα γραφικων στον ενισχυτη.

Με τα ανωτερω λινκ που εχω ποσταρει, αυτο ακριβως συμβαινει.

Για να δω ομως, και να ακουσω σωστα , δεν γινεται τιποτα παρα να πεταξω τη μαμα καρτα ηχου η οποια ειναι του κιλου :slap:

Link to comment
Share on other sites

Δεν με κατάλαβες σε αυτό που είπα.Όλες οι σύγχρονες κάρτες γραφικών υποστηρίζουν hd φορματ στον ήχο.

Έχω τον 923 και δεν χρησιμοποιώ καν την κάρτα ήχου της μητρικής.

Η κάρτα γραφικών τα κάνεις όλα!

Link to comment
Share on other sites

NTG..... Ο ενισχυτης εχει

DTS,DTS-HD,DTS-HD-MA,Dolby Digital, Dolby Digital Prologic

ενα καρο ακομα κατεβατα απο αυτα τα Dolby......

44, 48,96, 192 ΚΗΖ Playable

Και η καρτα ηχου....με τους πιο ενημερωμενους Drivers....

44 Khz

44 Khz Stereo

Dolby Digital (via SPDIF)

Dolby Stereo (analog)

DTS (via spdif)

Link to comment
Share on other sites

Δεν με κατάλαβες σε αυτό που είπα.Όλες οι σύγχρονες κάρτες γραφικών υποστηρίζουν hd φορματ στον ήχο.

Έχω τον 923 και δεν χρησιμοποιώ καν την κάρτα ήχου της μητρικής.

Η κάρτα γραφικών τα κάνεις όλα!

Η καρτα ηχου, δεν υποστηριζει, κανενα πρωτοκολο πραγματικο, οπως τα πιο πανω λινκ περι πραγματικου 5.1

Φυσικα και υποστηριζουν, γιατι με τη καρτα γραφικων αυτη, ειχα συνδεσει ομως με HDMI, οποτε το BITSTREAM το οποιο γινοτανε, ηταν η συνεργασια επεξεργαστη καρτας γραφικων και ηχου, και απευθειας στον ενισχυτη. Ομως τωρα που δεν γινεται, και η καρτα ηχου, με την οποια επιμενω, ειναι του κιλου, εφοσων δεν γινεται BITSTREAM , θα πρεπει να υπαρξει μια Α, συνδεσιμοτητα μεταξυ τους, πραγμα πολυ δυσκολο (οπτικη με HDMI).

Οποτε, εφοσων, η καρτα γραφικων στελνει HDMI και η καρτα ηχου, ΟΠΤΙΚΗ ΙΝΑ, ο ενισχυτης, η το ενα σημα παρει, η το αλλο...........τον ιδιο χαλια ηχο εχω.

το θεμα λοιπον, ειναι μια αλλη καρτα ηχου. οχι μονο οι ρυθμισεις.

Link to comment
Share on other sites

η κάρτα γραφικών (στις καινούργιες) είναι ανεξάρτητη από την κάρτα ήχου,σύνδεσε hdmi gpu της κάρτας γραφικών ή της μητρικής στον ενισχυτή σου.

Το hdmi υποστηριζει DTS,DTS-HD,DTS-HD-MA,Dolby Digital

Link to comment
Share on other sites

https://www.asus.com/Sound_Cards_and_DigitaltoAnalog_Converters/Xonar_Essence_STX/

Sound Blaster ZxR - Sound Blaster - Creative Labs (Pan Euro)

Μιλαμε παντα για PCI-E.........

Τιμη απο 190 και πανω........

Εκτος και αν υπαρχει αλλη λυση???

Link to comment
Share on other sites

Με τόσα λεφτα παίρνεις σοβαρές κάρτες ήχου με μια κάποια ποιότητα,οχι creative και asus...μπορεις να δεις focusrite η maudio αν θες για πιο φτηνά...

sent from mobile

Φυσικα........ Οι καρτες ηχου που λες, ειναι πρωτον, αυστηρα για μουσικη, και δευτερον οχι PCI-E....

Link to comment
Share on other sites

Θα το πω απλά με παράδειγμα το δικό μου σετ για να καταλάβεις τι εννοώ.

Έχω τον 4670Κ(cpu) που έχει hd audio συνδεμένο με hdmi στον 923.

Όταν παίζει ένα αρχείο DTS-MA 7.1 ή 5.1 ο ήχος είναι passthrough από το hdmi και ο ενισχυτής το αναγνωρίζει αυτόματα.

Όταν έχεις αρχείο stereo (flac,wav,mp3 κτλ) εξαρτάται από την ποιότητα του αρχείου και το προγράμμα που θα το αναπαράγεις.Τον ενισχυτή τον έχεις σε στέρεο ή pcm,εκτός και αν θες να χρησιμοποιήσεις κάποιο από τα εφέ του πχ. extended stereo.

Το να έχεις κάρτα ήχου 200+ ευρώ και απλά να κάνεις passthrough τον ήχο σου από αυτή και να χρησιμοποιείς τον dac του ενισχυτή είναι πεταμένα λεφτά.

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω ιδέα από ήχο πλέον - από ότι βλέπω ignorance is a bliss - αλλά αν πας πολύ ψηλά σε κόστος δεν σου κάνει η παρακάτω;

Asus Xonar HDAV 1.3 Deluxe PCIe Reviews, Pros and Cons, Ratings - TechSpot

Φαίνεται να είναι από την ίδια σειρά(???) της ASUS με αυτή που είχες

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω ιδέα από ήχο πλέον - από ότι βλέπω ignorance is a bliss - αλλά αν πας πολύ ψηλά σε κόστος δεν σου κάνει η παρακάτω;

Asus Xonar HDAV 1.3 Deluxe PCIe Reviews, Pros and Cons, Ratings - TechSpot

Φαίνεται να είναι από την ίδια σειρά(???) της ASUS με αυτή που είχες

Ναι η οποια βαση της μαμα ASUS λεει οτι ειναι πιο παλια, δεν ξερω πως εγινε αυτο, ασε που δεν τη βρισκω πουθενα

η STX παντως, φαινεται λιγο πιο δυνατη(4-5 DB, δεν ξερω αν ειναι ευκολο να τα πιασεις με τη μια), και δεν μπορω να βρω ενα αξιολογο τεστ...... μεταξυ των 2 :slap::slap::slap:

Link to comment
Share on other sites

Φυσικα........ Οι καρτες ηχου που λες, ειναι πρωτον, αυστηρα για μουσικη, και δευτερον οχι PCI-E....

Λάθος και τα δυο.

Αυτά ειναι πράγματα γνωστά ,και εχουν συζητηθεί πολλάκις ,και εδώ μεσα.

Anyway ,οπου γουστάρει τα σκάει εκαστος.

sent from mobile

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.