Jump to content



Επιλογή οθόνης ή monitor tv


vagos2221416003330

Recommended Posts

Αρχικά χρόνια πολλά σε όλους!!!

Μιας που κατάφερα επιτέλους να φτιάξω το νεό μου pcακι νομίζω είναι καιρός να αλλάξω την οθόνη μου.

Τώρα έχω μία LG Flatron W2042S 1680χ1050 ανάλυση κτλπ....

Λέω να πάρω μια οθόνη με full hd ανάλυση για να χαρώ λίγο τα σύγχρονα games...

Το θέμα είναι ότι η οθόνη που έχω είναι αρκετά κουραστική μετά από ώρες σερφαρίσματος και γενικά δεν μου αρέσει και πολύ..

Επίσης σκέφτομαι ότι επειδή το Pc είναι στο δωμάτιο μού και θα αλλάξω που θα αλλάξω οθόνη ...μήπως έπαιρνα μία οθόνη - τηλεόραση για να μπορώ να βλέπω και τηλεόραση στο δωμάτιο...

Με μία γρήγορη αναζήτηση έχω βρει μερικές ενδιαφέρουσες οθόνες αλλά θα ήθελα και την άποψή σας για αυτές ή αν έχετε να προτείνεται άλλες...

Σκέτα monitor :

1) LG 22EA53VQ 21.5'' LED IPS MONITOR FULL HD BLACK : LG 22EA53VQ 21.5'' LED IPS MONITOR FULL HD BLACK - - έχω μια συμπάθεια στην LG γενικά και έχει πολύ δελεαστική τιμή...

2) Dell U2312HM Ultrasharp 23 : Msystems.gr - Προϊόντα - Dell U2312HM Ultrasharp 23¨ Wide LED IPS φαντάζομαι είναι πάρα πολύ καλό monitor για pc σε πολύ καλή τιμή συγκριτικά με την απόδοση (αλλά όπως και να το κάνουμε έχει ψηλή τιμή..)

Μόνιτορ - tv :

3) TV 22'' LED UE22F5000AWXXH SAMSUNG : TV 22'' LED UE22F5000AWXXH SAMSUNG|electronet.gr φαίνεται αρκετά τίμια σαν λύση με 100hz και σε πολύ καλή τιμή + ότι είναι και τηλεόραση αλλά δεν βλέπω χρόνο απόκρισης.....

4)Τηλεόραση LG 2232D-PZ 22 : Τηλεόραση LG 2232D-PZ 22" LED TV- monitor αυτή η lg έχει χρόνο απόκρισης και καλό μάλιστα αλλά δεν γράφει για hz...

5) PHILIPS 22PFL2908H/12 LED TV : Save It η οποία μου φαίνεται λίγο τσιμπημένη η τιμή επίσης...

Γενικά θέλω κάτι ξεκούραστο,άνετο ,να μπορώ να παίξω παιχνιδάκια χωρίς θέματα και να περνάω πολλές ώρες χωρίς να με ενοχλούν τα μάτια μου...Στη χαμηλότερη τιμή που μπορεί να υπάρξει...

(Το ξέρω ότι ζητάω πολλά...Πριν την Lg είχα μία EIZO M1700 Flexscan που μπορεί να είχε ονομαστικά το 1/2 -1/3 των επιδόσεων της lg που έχω αλλά δεν έχουν επαφή οι οθόνες...Βέβαια την EIZO την είχα πληρώσει και 600+€ τότε.. Οπότε αυτό που ψάχνω είναι μια ξεκούραστη οθόνη σαν την eizo με τιμή και επιδόσεις σαν της lg.. )

Link to comment
Share on other sites

Σου προτείνω να πας να δεις από κοντά τι σου αρέσει. Αν και δεν γράφεις πόσα χρήματα διαθέτεις, με βάση αυτά που έχεις βάλει:

monitor-tv

LG 23MA53D | Skroutz.gr ~180e

monitor

LG 23EA63V | Skroutz.gr ~155e

Link to comment
Share on other sites

για monitor -tv το αποκλείεις αυτό της samsung : TV 22'' LED UE22F5000AWXXH SAMSUNG ? Μου φαίνεται πιο καλό από την άποψη ότι είναι και led έχει και 100hz σε αντίθεση με τα 50-60hz που δίνουν οι άλλες....Η δεν παίζει τόσο πολύ ρόλο αυτό?

Επίσης ο μόνος λόγος που κοιτάζω και τα σκέτα Monitor είναι αν στα χρήματα 150-180€ που παίρνω monitor-tv υπάρχει κάποιο μόνιτορ σκέτο που θα κάνει την διαφορά..

Δηλαδή που θα είναι τόσο ανώτερο από το Monitor-tv που να αξίζει να δώσω τα 150-180€ για monitor σκέτο..

Γιαυτό το λόγο κοίταζα την dell (επειδή ακούω πως φτιάχνει απίστευτες οθόνες μπας και άξιζε τον κόπο αυτή η ultrasharp αντί για κάποιο monitor-tv..)

Link to comment
Share on other sites

Η samsung είναι τηλεόραση, τα 100hz είναι μέσω cmr, τα πραγματικά της hz είναι 50 και μέσω της τεχνολογίας αυτής τα διπλασιάζει.

Επειδή θέλεις να ευχαριστηθείς όπως λες τα παιχνίδια σου στο pc αλλά θέλεις και τηλεόραση, για monitor-tv στα χρήματα αυτά

θα σε καλύψει το lg, είναι και 1'' παραπάνω.

Για σκέτο μόνιτορ (δεν είχα προσέξει το dell στις επιλογές σου) είναι κι αυτό καλή επιλογή.

Το καλύτερο που έχεις να κάνεις, είναι να τα δεις και από κοντά σε λειτουργία.

Link to comment
Share on other sites

Το πρόβλημα είναι ότι το tower είναι thermaltake xazer 3 ... έχει 7 χ 80mm fans που στροφάρουν 3,000rpm και κάνουν 30db το καθένα...

Και η ψύκτρα του cpu έχει πάνω 2 χ 120mm coolermaster blademaster 2.000rpm 30+db...

Επειδή στο δωμάτιο έχω και το κρεβάτι δεν μπορώ να βλέπω τηλεόραση με το pc ανοιχτό όταν θέλω να χαλαρώσω το βράδυ ας πούμε....

Απλά σκεφτόμουν πολύ την lg σκέτο monitor γιατί παίζει στα 100€ μόλις...

Μετά σκεφτόμουν στην ποιότητα της lg των 100€ αν το έκανα monitor-tv με 150€ πχ...

Αλλά τέλος είδα την dell και λέω 30€ παραπάνω είναι...και πρέπει να είναι απίστευτο Monitor...

Γενικά θα ήθελα κάτι πάρα πολύ οικονομικό προς το παρών γιατί είναι δύσκολη περίοδος τώρα..Είδη αναβάθμισα πολλά στο pc απλά είπα να αλλάξω και το monitor για να έχω το full hd...Όμως δεν θέλω να είναι το ίδιο κουραστικό με αυτό το monitor που ήδη έχω..Θέλω κάτι πιο ξεκούραστο και φτηνό ταυτόχρονα...

Από ότι είδα υπάρχουν και standalone tv-tuner οπότε μπορώ να πάρω τώρα το Monitor και να βάλω μετά το tv tuner...

Έχετε να προτείνεται κάποιο ''καλό'' Monitor κοντά στα 100€???Πέραν του lg που έχω στο 1o Post?

Δεν χρειάζομαι πολλές ίντσες και 19(αν είναι τετράγωνη η οθόνη) ή 21 για κανονική μου φτάνουν λόγο το ότι είμαι και σχετικά κοντά..

Link to comment
Share on other sites

Επειδή κοίταζα για οθόνες κι εγώ, αν δεν κάνω λάθος η αντίστοιχη της 23'' lg που σου πρότεινα στο πρώτο μου post ( LG 22EA63V-P 21.5'' LED MONITOR FULL HD BLACK - - 22´),

με την 22' που έχεις επιλέξει εσύ, η διαφορά τους είναι στο πλαίσιο της οθόνης που έχει λεπτό bezel, όποτε στα χρήματα που θέλεις είναι μια χαρά. Τουλάχιστον να είναι

ips για να έχεις καλή γωνία θέασης αφού θα πας σε κάτι οικονομικό, μην πας σε κάποιο φθηνό tn monitor. Αργότερα παίρνεις και το tv tuner.

Link to comment
Share on other sites

Άσχετο με το θέμα αλλά μιας και το ανέφερες να υποθέσω ότι το PC δεν είναι μόνο για gaming έτσι; Τα εφτά 80αρια φουρφούρια @3000rpm δε σε ζαλίζουν όταν σερφάρεις ή όταν τελοσπάντων ο υπολογιστής είναι idle; Πιστεύω ότι μπορούν να συγκριθούν άνετα από θέμα θορύβου με μια ηλεκτρική σκούπα!

Μήπως θα ήταν καλύτερο να έβαζες έναν fan controller που να χωρίζει σε ομάδες τα φανάκια και να μπορείς να κλείνεις τελείως ορισμένα που δεν χρειάζονται όταν είσαι σε idle; Καινούριο μηχάνημα και να σου παίρνει τ'αυτιά δεν λέει.

Link to comment
Share on other sites

[MENTION=29341]idonthave[/MENTION] και γώ το ίδιο νομίζω απλά επειδή είμαι στο 1 μέτρο από την οθόνη δεν θα με ωφελήσουν οι extra ίντσες (εκτός αν κάτσω να δώ ταινία που θα είμαι στα 3-4..) έχει λέει και μεγαλύτερο - διπλάσιο contrast η οθόνη στις 23 ίντσες αλλά είναι dynamic το typical είναι ίδιο οπότε δεν ξέρω κατά πόσο αξίζουν τα +50-60€ για 1-2 ίντσες και εικονικά νούμερα...

[MENTION=14822]AlCapone[/MENTION] δίκιο έχεις, είχαν controller ο οποίος χάλασε...Και προς το παρών ''βολεύομαι'' γιατί θέλω να πάρω μία οθόνη και μία πολύ καλή ψύκτρα πχ akasa medusa ή seidon ή κάτι...

[MENTION=30050]slalom[/MENTION] το απέκλεισα το tv-monitor λόγο του ότι πρέπει να είναι χειρότερα σε ποιότητα τελικά και κοστίζουν και πιο ακριβά.. Επίσης ούτως η άλλως θέλω κάτι με λίγες ίντσες..

Link to comment
Share on other sites

Απλά όπως είπα ψάχνω αρχικά οθόνη για pc και μετά μπορώ να πάρω ένα standalone tv-tuner..

Και απλά προσπαθώ να δώ ποιά είναι η καλύτερη οθόνη στα 100€ περίπου και σε λίγες ίντσες γιατί είμαι στο 1 μέτρο από την οθόνη...

Βρήκα εκτός από την Lg και αυτή : TFT 55 cm (21.5 ") 16:9 LED 5ms AOC e2250Swdak (Sp/DA/Full-HD/5.0/bk) - Easy Buy World

Ονομαστικά δείχνει καλύτερη από την lg απλά η Lg είναι led - ips και αυτή δεν ξέρω τι είναι...

Έχει χειρότερες γωνίες θέασης (που όμως στο 1 μέτρο μπροστά από την οθόνη...δεν με πολύ ενδιαφέρουν..)αλλά δεν ξέρω αν έχει κάποιο καλό Panel ή έχει tn το οποίο μαθαίνω πως έχει πολλά θέματα..

Link to comment
Share on other sites

Ανάμεσα σε αυτή : LG 22EA63V-P 21.5'' LED MONITOR FULL HD BLACK - - και αυτή LG 23EA63V-P 23'' LED MONITOR FULL HD BLACK - - τι λέτε?

Η μόνη διαφορά είναι 1-2 ίντσες...

Σαν αναλογία πλάτους - ύψους ποια λέτε πιο ισορροπημένη ?Επίσης σε αυτά τα χρήματα υπάρχει κάποιο καλύτερο monitor?

Δηλαδή μέχρι 160€ υπάρχει μόνιτορ καλύτερο από αυτό της lg έστω και σε λιγότερες ιντσες?

Link to comment
Share on other sites

Θα μας τρελανεις ετσι?

Προτιμάς αυτό LG 23EA63V-P 23'' LED MONITOR FULL HD BLACK - -

και απορριπτεις αυτό? SAMSUNG T24C300EW 24'' LED MONITOR TV FULL HD BLACK - -

34€ παραπανω με ενσωματωμενο δέκτη και 1" παραπανω?

Για να μην πω για τη USB θυρα και το Picture-In-Picture

Και αυτές οι δυο που εβαλες δεν εχουν ηχεια, αρα θες και ηχεια.

Link to comment
Share on other sites

Βασικά την θέλω πιο πολύ για οθόνη pc πλέον...Γιατί βλέπω ότι ΌΛΕΣ οι monitor - tv έχουν ΤΝ πάνελ για το οποίο ακούω και διαβάζω πολλάαα.....Ενώ η LG που έδειξα έχει IPS πάνελ για το οποίο μόνο θετικά διαβάζω και ακούω...

Γιαυτό σκέφτομαι πως μπορώ να πάρω αργότερα ένα standalone tv tuner να το συνδέσω στην οθόνη και να γίνει και τηλεόραση...

Οπότε πάμε πλέον καθαρά και μόνο για οθόνη υπολογιστή στα 150-160€max..

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλησπέρα,

Εγώ επειδή ήθελα κάτι σε IPS και με TV αγόρασα αυτή M2352D-PZ | Snif.gr. Οστόσο και οι Ultrasharp καλές είναι. Θεωρούνται επαγγελματικές. Έχει να κάνει και με το τι χρειάζεσαι τελικά. Επειδή λές για TV εμένα αυτή με έχει αφήσει ικανοποιημένο!

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.