Jump to content



7970 vs 680


AgMa

Recommended Posts

Καλησπέρα,

Ετοιμαζόμουν για σειρά R9 αλλά τελικά δεν με βγάζουν τα λεφτά.

Θα ήθελα να μου πείτε την γνώμη σας για τις εξής κάρτες:

  • Sapphire 7970 Vapor-X ghz edition

  • Asus 7970 Matrix Platinum

  • Gtx680 lightning

Παρακαλώ μην ξεφύγουμε από κάρτες (του στυλ βρες μερικά και πάρε την τάδε.)Δεν υπάρχουν τα μερικά :hehe:

Ευχαριστώ...

Link to comment
Share on other sites

Άρα μιλάς για μεταχειρισμένη.

Για δες μήπως παίζει καμμιά gtx770 κάπου εκεί κοντά.

Ναι για μεταχειρισμένες μιλάω.Το σκέφτηκα για την 770 αλλά μου φαίνεται κατώτερη απ' αυτές που αναφέρω.

Αναφορικά την χρειάζομαι για παιχνίδια (battlefield, crysis κτλ.) και bench.Όχι επεξεργασία βίντεο...

Link to comment
Share on other sites

Ναι για μεταχειρισμένες μιλάω.Το σκέφτηκα για την 770 αλλά μου φαίνεται κατώτερη απ' αυτές που αναφέρω.

Αναφορικά την χρειάζομαι για παιχνίδια (battlefield, crysis κτλ.) και bench.Όχι επεξεργασία βίντεο...

Ανώτερη εννοείς...

Σημερινό review, tpu:

perfrel_1920.gif

MSI GTX 780 Ti Gaming 3 GB Review | techPowerUp

Link to comment
Share on other sites

Ανώτερη εννοείς...

Σημερινό review, tpu:

perfrel_1920.gif

MSI GTX 780 Ti Gaming 3 GB Review | techPowerUp

Απ' τις 7970 είναι, απ' την 680 lightning όμως;Νομίζω ότι η 770 είναι σαν την 680 αν θυμάμαι καλά;GK104 :wassat:

Link to comment
Share on other sites

Tiς εχει ολες εκει..(στο 64% ειναι η 680)

Εκεινο που μενει ειναι να βρεις κατα ποσο αξιζει να πας στο "ρισκο" του μεταχειρισμενου και να μην πας σε 280x ή 770.

Στα ιδια λεφτα παιζουν και λιγο πολυ ιδιες επιδοσεις (εξαιρεση συγκεκριμενα παιχνιδια που υπερτερει η μια ή η αλλη καρτα οποτε και θα πρεπει να αποφασισεις βαση αυτων εφοσον παιζεις μανιωδως τα συγκεκριμενα)

Link to comment
Share on other sites

Tiς εχει ολες εκει..(στο 64% ειναι η 680)

Εκεινο που μενει ειναι να βρεις κατα ποσο αξιζει να πας στο "ρισκο" του μεταχειρισμενου και να μην πας σε 280x ή 770.

Στα ιδια λεφτα παιζουν και λιγο πολυ ιδιες επιδοσεις (εξαιρεση συγκεκριμενα παιχνιδια που υπερτερει η μια ή η αλλη καρτα οποτε και θα πρεπει να αποφασισεις βαση αυτων εφοσον παιζεις μανιωδως τα συγκεκριμενα)

Παίζει όμως και το θέμα λαλα.Οι 770 ξεκινάνε από 300 χωρίς μεταφορικά οι palit υλοποιήσεις οι οποίες προσωπικά δεν μου αρέσουν! gtx 770 - Κάρτες Γραφικών | Skroutz.gr

Άρα πάμε στην gigabyte που έχει στα 310 (χωρίς να γνωρίζω τι μνήμες φοράει, μιας και όπως ανέφερα ασχολούμαι και με bench-oc).

Ε αφού ξέφυγα +50 ευρώ απ' τις αρχικές τιμές που είπα, δεν βάζω άλλα 50 να πάω στην 290 που ήθελα εξαρχής :hehe: ;

Κατάλαβες τώρα γιατί έγραψα στην αρχή να μην ξεφύγουμε σε χρηματικό;

Link to comment
Share on other sites

τη matrix platinum τη βρισκεις δηλαδη 250 μεταχειρο?

Γενικα γνωμη μου ειναι πας σε 7970 μεταχειρο με ταβανι τα 250 και οσο πιο φτηνα γινεται, και δινεις προεραιτικα +30 ευρω για υλοποιηση σαν lightning/matrix. Μονο σε αυτες τις 2 δινεις τα +30, οι αλλες "boostαρισμενες" δεν αξιζουν, μονο λογια ειναι (μη σου πω και απο αυτες μονο στη lightning). Αλλα μη δωσεις πανω απο +30ε σε τετοια περιπτωση γιατι τοτε καλυτερα κρατα τα για 290...

Γενικα μια 7970 απλη με εγγυησουλα κουτι κλπ στα ~230 μεταχειρο θα ηταν η ιδανικη περιπτωση πιστευω για best VFM αν μπορεις να βρεις...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.