Jump to content



Οθόνη με 2 Displayport συνδέσεις


Chosen

Recommended Posts

Ξέρετε καμιά άλλη οθόνη πέραν της Dell UltraSharp U2713H που να έχει 2 DP ports (DP ή miniDP δεν παίζει ρόλο);

Είναι δύσκολο να ψάξει κανείς στα τυφλά γιατί ό,τι αναζήτηση κάνεις που να περιέχει "monitor" & "2" σου βγάζει αποτελέσματα για να συνδέσεις 2 οθόνες σε ένα PC...

Αν γνωρίζετε καμιά άλλη οθόνη τουλάχιστον 27 ιντσών που να έχει 2x DP, σφυρίξτε ;)

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να πας στο ψαχτήρι του prad και να ψάξεις για τις οθόνες που σε ενδιαφέρουν.

Δεν έχει επιλογή για δύο dp αλλά πιστεύω αρκετά εύκολα θα φιλτράρεις 'χειροκίνητα' ποιες είναι αυτές που έχουν.

Κάποια παραδείγματα:

Dell U2913WM (dp + mdp)

NEC PA301w(2 dp 1.1a)

Eizo SX2762W (dp + mdp)

Link to comment
Share on other sites

Ενδιαφέρον, αλλά δεν βρήκα τρόπο να κάνει αναζήτηση για 2 DP.

Ναι ισχύει (το είχε γράψει και παραπάνω).

Απλά προσωπικά δε μου φαίνεται τόσο μεγάλος κόπος (ή τουλάχιστον είναι λιγότερος από το να ψάξεις μέσω google, από τη στιγμή που δε φαίνεται να υπάρχει κάποια έτοιμη λίστα) να τσεκάρεις από μόνος σου, π.χ. σε μία αναζήτηση με φίλτρα IPS + 27 ίντσες + displayport, τα αποτελέσματα για καταχώρηση στο Input Video Signal δύο displayport.

Link to comment
Share on other sites

Μπορω να ρωτηξω γιατι

α)ψαχνεις οθονη περαν της dell ??

β)ψαχνεις οθονη με δυο DP ??(εννοω με adaptora δεν γινεται δουλεια?)

Έχω και αντάπτορες και απ'όλα, απλά το docking station της δουλειάς έχει πάνω 2 DVI που δεν είναι dual link κι ένα DP, ενώ το σύστημα που ετοιμάζω έχει μόνο DP (και HDMI που δεν σηκώνει πάνω από 1920)

Ναι ισχύει (το είχε γράψει και παραπάνω).

Απλά προσωπικά δε μου φαίνεται τόσο μεγάλος κόπος (ή τουλάχιστον είναι λιγότερος από το να ψάξεις μέσω google, από τη στιγμή που δε φαίνεται να υπάρχει κάποια έτοιμη λίστα) να τσεκάρεις από μόνος σου, π.χ. σε μία αναζήτηση με φίλτρα IPS + 27 ίντσες + displayport, τα αποτελέσματα για καταχώρηση στο Input Video Signal δύο displayport.

Έκανα αναζήτηση στο Prad με >24 ίντσες, DP και 2 inputs και μου έβγαλε μόνο 6 οθόνες, γιατί πήρε το "2 inputs" κυριολεκτικά και μου έδειξε μόνο αυτές που έχουν ακριβώς 2 inputs, εκ των οποίων 1 ήταν DP.

Όταν έβγαλα τον περιορισμό "2 inputs" και άφησα το >24" και το DP, μου έβγαλε 30+ σελίδες προϊόντα και το σχετικό μήνυμα "too many results".

Link to comment
Share on other sites

Αν ψάχνεις γενικά από 24άρα και πάνω, ανεξαρτήτως panel και ανάλυσης τότε τα αποτελέσματα είναι πολλά. Δε βολεύει σίγουρα.

Θεώρησα δεδομένο ότι η 27άρα είναι στάνταρ όπως κι ό,τι ψάχνεις για ανάλυση από 2560x1444 και άνω μη TN οθόνη, οπότε γράψε άκυρο.

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχουν και active αντάπτορες από DP σε DVI-D μέχρι 2560 αλλά είναι λίγο ακριβοί και πόσο καλά θα παίζουν δε ξέρω.

πχ.

[ame]http://www.amazon.co.uk/Accell-UltraAV-B087B-002B-DisplayPort-Dual-Link/dp/B002ISVI3U/ref=sr_1_14?ie=UTF8&qid=1389206498&sr=8-14&keywords=dp+to+dual+dvi[/ame]

Link to comment
Share on other sites

Αν ψάχνεις γενικά από 24άρα και πάνω, ανεξαρτήτως panel και ανάλυσης τότε τα αποτελέσματα είναι πολλά. Δε βολεύει σίγουρα.

Θεώρησα δεδομένο ότι η 27άρα είναι στάνταρ όπως κι ό,τι ψάχνεις για ανάλυση από 2560x1444 και άνω μη TN οθόνη, οπότε γράψε άκυρο.

Από 27 και πάνω ψάχνω, αλλά δεν είχε επιλογή >= κι έτσι ψάχνοντας για 27, δεν έδειχνε τις 28/29/30.

Υπάρχουν και active αντάπτορες από DP σε DVI-D μέχρι 2560 αλλά είναι λίγο ακριβοί και πόσο καλά θα παίζουν δε ξέρω.

πχ.

http://www.amazon.co.uk/Accell-UltraAV-B087B-002B-DisplayPort-Dual-Link/dp/B002ISVI3U/ref=sr_1_14?ie=UTF8&qid=1389206498&sr=8-14&keywords=dp+to+dual+dvi

Έχω την έκδοση με το mini-DP, από τον Dr. Bott:

51OkII%2Bft1L._SL1280_.jpg

Και είμαι πολύ ευχαριστημένος, απλά το Mac Mini (miniDP) θα φύγει και θα αντικατασταθεί από μητρική (DP) και δεν μ'αρέσει να βάζω αντάπτορες πίσω από αντάπτορες.

Link to comment
Share on other sites

Μήπως υπάρχει display port hub??

edit Club3D MST HUB mini review - CluB3D DisplayPort 1.2 MST hub

Τι σχέση έχει αυτό; Για inputs μιλάμε. Αυτό είναι για να συνδέσεις 3 οθόνες με DP σε έναν υπολογιστή. Εγώ προσπαθώ να συνδέσω 2 υπολογιστές με DP σε μια οθόνη.

Μου έδωσες ιδέα όμως και με μια γρήγορη αναζήτηση, βρήκα αυτό: [ame]http://www.amazon.co.uk/gp/product/B0061TVB3O/[/ame]

31QbIaR8E0L.jpg

Link to comment
Share on other sites

Τι σχέση έχει αυτό; Για inputs μιλάμε. Αυτό είναι για να συνδέσεις 3 οθόνες με DP σε έναν υπολογιστή. Εγώ προσπαθώ να συνδέσω 2 υπολογιστές με DP σε μια οθόνη.

Μου έδωσες ιδέα όμως και με μια γρήγορη αναζήτηση, βρήκα αυτό: Kanex SnapX 2x Switcher for Mac, Two Port Switcher Control Two Macs with One Keyboard & Mouse: Amazon.co.uk: Computers & Accessories

31QbIaR8E0L.jpg

και στα σχόλια γράφουν και 2 χρηστες για συμβατότητα με PC...οπότε είσαι κομπλέ...

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
Μου έδωσες ιδέα όμως και με μια γρήγορη αναζήτηση, βρήκα αυτό: http://www.amazon.co.uk/gp/product/B0061TVB3O/

31QbIaR8E0L.jpg

Παρεμπιπτόντως, το Kanex το έχω πλέον εδώ και κανα δυο βδομάδες και μου έχει λύσει τα χέρια.

Το Mac Mini και το docking station του Latitude, συνδέονται στο Kanex, και το Kanex στην 3008WFP. Ανάλυση 2560 αβασάνιστα και πιο φτηνά από άλλες λύσεις.

Link to comment
Share on other sites

Στο δικό μου έχω συνδέσει το USB hub της οθόνης, και πάνω στην οθόνη έχω καρφώσει πληκτρολόγιο και ποντίκι. Έτσι έχω κανονικότατο KVM (2 PC, κι από ένα πληκτρολόγιο, ποντίκι, οθόνη)

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.