Jump to content



Windows 8.1 Tablets


DJD

Recommended Posts

Δεν είχα σκοπό να πάρω Win8 tablet αλλά έβγαλε η Dell μια προσφορά το Venue pro 8 στα 115 ευρώ και το τσίμπησα. Εντυπώσεις... περίεργο σαν tablet, δεν είναι το κλασικό που περιμένεις στυλ ipad/android. Έχεις full κανονικό desktop σε 8 ίντσες με φουλ κανονικό office και όποια άλλη εφαρμογή θέλεις. Quad core Atom με 2gb ram είναι οπότε τρέχει όπως και να χει, μέχρι και 1080p ταινίες παίζει ασύρματα χωρίς θέματα.

venue-8-pto-5.jpg

Στο browsing είχα θέμα μιας και mozilla/chrome δεν έπαιζα καθόλου καλά σε touch, ούτε pinch to zoom ούτε τίποτα. Είχα ψιλοαπογοητευτεί μέχρι που ο Chroma μου είπε για το win8.1 mode του ΙΕ11 (μέχρι στιγμής τον έκανα uninstall στα υπόλοιπα 8.1 μηχανάκια) και πραγματικά είναι γραμμένο για touch. Και γρήγορος κι εύχρηστος.

Το Windows Store είναι ακόμα πολύ μικρό σε σχέση με το android market/app store κι αρκετά από αυτά που υπάρχουν δεν είναι καλογραμμένα, πχ facebook app.

Στα + πάει η mini SD υποδοχή, το USB OTG κι η ποιότητα κατασκευής του.

Γενικώς είμαι ευχαριστημένος για 115ευρώ που έδωσα. Τα 250+ που ζητάει κανονικά δε θα τα έδινα όμως αν και άνετα γίνεται επαγγελματικό εργαλείο το συγκεκριμένο.

Link to comment
Share on other sites

Ωραίος,

Καλορίζικο, η τιμή είναι απίστευτα καλή. (απορώ που την πέτυχες τόσο)

Περιμένω τι θα γίνει (και τις τιμές) με τα νέα bail trail hybrid non RT windows tablets, τα οποία στα μάτια μου είναι πολύ πιο ελκυστικά

(για την χρηση που θελω πιο ευέλικτα)

απo οποιοδήποτε android tablet κυκλοφορεί, στο τομέα των υπέρ mobile συσκευών.

Δυστυχώς το Asus T100 δεν το πρόλαβα στα 370.

Στο browsing είχα θέμα μιας και mozilla/chrome δεν έπαιζα καθόλου καλά σε touch, ούτε pinch to zoom ούτε τίποτα. Είχα ψιλοαπογοητευτεί μέχρι που ο Chroma μου είπε για το win8.1 mode του ΙΕ11 (μέχρι στιγμής τον έκανα uninstall στα υπόλοιπα 8.1 μηχανάκια) και πραγματικά είναι γραμμένο για touch. Και γρήγορος κι εύχρηστος.

Mα και να επαιζαν "touch" δεν θα υπήρχε σύγκριση με την ΙΕ11 mobile touch μορφη των win , τουλάχιστον στην μορφή που έχουν μέχρι στιγμής

Έγινε επεξεργασία από Dem
Link to comment
Share on other sites

Έχω εδώ κι ενα μηνα περιπου το Asus T100TA (bay trail με dock keyboard ) . Σε γενικές γραμμές θα συμφωνήσω με τον DJD. Διαφορετική φιλοσοφία απ τα ipad/android. Έχεις ενα κανονικό λειτουργικό. Κοινώς ειναι εργαλείο πρώτα.

το windows store όντως εχει πολλες ΕΛΕΙΨΕΙΣ ακόμα, αλλα σιγά σιγά μεγαλώνει. Βασικά ενα tapatalk θέλω μόνο.

[MENTION=23]DJD[/MENTION] βγήκε σημερα chrome 32 που λενε βελτιώνει το UI στο μετρο, δε το χω δοκιμάσει ακόμα... για να το τρέξει σαν metro app πρεπει να γινει default program

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
  • 3 months later...

Lenovo ThinkPad 10 Now Official

gsmarena_004.jpg

gsmarena_005.jpg

1,920 x 1,200 pixel resolution, a quad-core Atom processor (Bay Trail) and 64-128GB of built-in storage (plus what you put in the microSD card slot). Optional features include 4G connectivity, fingerprint and Smart Card readers and Trusted Platform Module.

..... Windows 8.1 and 8.1 Pro, followed by the choice of 2GB or 4GB of LPDDR3 RAM (1067MHz). The processor is a quad-core Intel Atom Z3795 Bay Trail CPU with a max Turbo speed of 2.4GHz. This CPU is supported by the Intel HD Graphics GPU
The tablet also has optional pen support and there are several accessories for it.

First up is a keyboard case with chiclet keys and a thinner touch keyboard case, similar to the keyboard cases that for the Microsoft Surface. They cost $129 and $119 respectively.

There will also be a ruggedized case with an adjustable hand strap (coming this summer) for $69) and a Quickshot case that automatically launches the camera and snaps a photo, $50. All but the Quickshot cases have a holster for the optional pen (the pen costs $50 by the way).

There’s also a $119 dock that has three USB 3.0 ports (one always charging), HDMI port and an Ethernet jack.

Lenovo unveils ThinkPad 10 Windows 8 Pro tablet and accessories - GSMArena Blog

Lenovo's ThinkPad 10 tablet brings a sharper screen, loads of accessories

Lenovo ThinkPad 10 Tablet To Release In June 2014

Lenovo unveils the ThinkPad 10

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
Έχω εδώ κι ενα μηνα περιπου το Asus T100TA (bay trail με dock keyboard ) . Σε γενικές γραμμές θα συμφωνήσω με τον DJD. Διαφορετική φιλοσοφία απ τα ipad/android. Έχεις ενα κανονικό λειτουργικό. Κοινώς ειναι εργαλείο πρώτα.

το windows store όντως εχει πολλες ΕΛΕΙΨΕΙΣ ακόμα, αλλα σιγά σιγά μεγαλώνει. Βασικά ενα tapatalk θέλω μόνο.

μετά από λίγο καιρό θες να μας πεις απόψεις για τ100 συγκεκριμένα και windows 8.1 γενικότερα (σε tablet)? :)

Link to comment
Share on other sites

Το δικο μου επωληθει. Δεν αντεξα μαζι του για χρηση ταμπλετ. Με πληκτρολογιο/ποντικι ηταν σουπερ σαν pcακι μικρο αλλα σαν ταμπλετ για browsing και apps δε μπορεσα να το συνηθισω, πολυ κουραστικα τα windows σε touch.

Link to comment
Share on other sites

βασικά για νετμπουκ/μικρό λαπτοπ ξεκινήσαμε να ψάχνουμε (θέλει windows για office και λίγο web browsing), είδα το t100 της asus και μ'άρεσε η ιδέα, και μιας και είδα ότι ο [MENTION=83]lefteriz[/MENTION] το είχε, είπα να ρωτήσω εντυπώσεις :)

Link to comment
Share on other sites

To δοκιμασα το τ100 σε ενα μαγαζι. Αν θελει κυριως για μικρο λαπτοπ καλο ειναι, αλλα για ταμπλετ δεν μου αρεσε. Ισως βεβαια γιατι εχω μαθει σε android. Αλλα πολυ περιπλοκα ρε παιδι μου. ΝΟΜΙΖΩ δεν εχει back και menu button, ουτε home button, οποτε πρεπει να μαθεις κατι τελειως διαφορετικο αν εχεις συνηθισει σε android/iOS

Link to comment
Share on other sites

Εχω ενα toshiba encore με bay trail εδω και 2 μηνες.Στην αρχη μου φανηκε λιγο περιεργο αλλα μετα που το συνήθισα ειναι το pc που χρησιμοποιώ ποιο πολυ.Τα win 8 μονο στο tablet εχουν νοημα και οι Atom δεν ειναι το ανεκδοτο που ηταν στα netbook.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.