Jump to content



PC Για Σπίτι - Προτάσεις


GdamprXP

Recommended Posts

Τα φώτα σας παρακαλώ

Μιλάμε για νέο PC που θα δουλεύει 24/7 και θα είναι κάτω από την TV σε αυτό το κουτί.

MS-TECH MC-380 BLACK - - CASES -

Θα χρησιμοποιείτε σαν κύριο PC λόγο έλλειψης χώρου. Το PC μου είναι αυτό της υπογραφής και πλέον κομπιάζει κυρίως λόγο της μικρής RAM. Οπότε σκέπτομαι τη αγορά νέου PC.

Οι συνθέσεις που λέω να πάρω είναι

ΝΟ 1

1. INTEL CORE I5-4440 3.30GHZ LGA1150 - BOX

2. GIGABYTE GA-Z87M-D3H RETAIL

3. Τροφοδοτικό (PSU) Corsair Builder Series VS550 550W

4. CRUCIAL BLS2CP4G3D1609DS1S00 BALLISTIX SPORT 8GB (2X4GB) DDR3 PC3-12800 1600MHZ DUAL CHANNEL KIT

Τιμή 396,00€

ΝΟ 2

1. Επεξεργαστής (CPU) AMD FX 6350 (AM3+,4.20GHz,14MB)

2. Μητρική (Motherboard) Gigabyte 990XA-UD3 (AM3+, 990X)

3. Κάρτα Γραφικών (VGA) Gigabyte Nvidia GT 610 Low Profile (1GB, DDR3, 64bit)

4. CRUCIAL BLS2CP4G3D1609DS1S00 BALLISTIX SPORT 8GB (2X4GB) DDR3 PC3-12800 1600MHZ DUAL CHANNEL KIT

5. Τροφοδοτικό (PSU) Corsair Builder Series VS550 550W

Τιμή 366,00€

To PC θα χρησιμοποιείτε κυρίως για προβολή ταινιών επεξεργασίες εγγράφων, απομακρυσμένη πρόσβαση, ελάχιστα έως καθόλου Games. Γνωρίζω πως η «δουλεία» μου γίνετε με ένα πιο μικρό PC αλλά θέλω να κινηθώ σε αυτήν ή σε μεγαλύτερη κατηγορία. Τροφοδοτικό μπορεί να μην χρειαστώ εάν χωρέσει αυτό που έχω ήδη μέσα στο κουτί. Κατά τα άλλα θα χρησιμοποιηθεί σαν σκληρός o ΟCZ vertex 3 120GB που έχω. Ακούω τις πρωτάσεις σας και την γνώμη σας. Δεν θέλω να υπερβώ τα 500 ευρώ

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Σε τροφοδοτικό δες κι αυτά

Corsair Builder Series CX430 80Plus Bronze https://www.skroutz.gr/s/2591542/Corsair-Builder-Series-CX430-80Plus-Bronze.html

Thermaltake Smart SE 530W https://www.skroutz.gr/s/3048818/Thermaltake-Smart-SE-530W.html

Corsair Builder Series CX500 80Plus Bronze https://www.skroutz.gr/s/2591541/Corsair-Builder-Series-CX500-80Plus-Bronze.html

*Σε intel αν πας βάλε μητρική h87 chipset

**Σε amd όπως είπε ο [MENTION=5181]winters[/MENTION] σε fm2 kaveri apu, με a88x chipset μητρική

AMD A10-7700K Black Edition, 4x 3.40GHz, boxed (AD770KXBJABOX) Preisvergleich | Geizhals EU

AMD A10-7850K Black Edition, 4x 3.70GHz, boxed (AD785KXBJABOX) Preisvergleich | Geizhals EU

έχουν ενσωματωμένη AMD Radeon R7

εδώ θα περίπου 20-30€ παραπάνω αλλά το θέμα είναι πότε θα τους φέρουν.

Link to comment
Share on other sites

Τα φώτα σας παρακαλώ

Μιλάμε για νέο PC που θα δουλεύει 24/7 και θα είναι κάτω από την TV σε αυτό το κουτί.

MS-TECH MC-380 BLACK - - CASES -

...

ελάχιστα έως καθόλου Games.

...

Αν τελικά πάρεις τροφοδοτικό μιας και δεν βλέπω να βάζεις κάποιο "τέρας" για γραφικά. Πάρε (αν χωράει το budget) κάποιο Gold ή Platinum 400~500W.

Για τα παιχνίδια αν (υπερ)ισχύει το "καθόλου", πας σε Intel 1150. Αν "παίζει" το "ελάχιστα" τότε μάλλον είναι καλύτερα kaveri με όσο το δυνατόν καλύτερα γραφικά. Εκτός αν θέλεις να βάλεις αργότερα μια έξτρα κάρτα γραφικών (low profile) οπότε βάζεις 1150.

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ για τις προτάσεις σας. Λέω να πάω σε intel μόνο και μόνο για θερμοκρασίες. Οι kaveri από ότι είδα ήρθαν στο πλαίσιο… αλλά θα προτιμούσα με αυτά τα χρήματα να πάρω ένα FX και μια ξεχωριστή κάρτα γραφικών. Όπως και να έχει όμως νομίζω πως ενας intel για κουτί περιορισμένων διαστάσεων είναι καλύτερη επιλογή. Παιχνίδια μάλλον δε θα παίζω καθόλου… από καιρό τώρα έχω βαρεθεί να αλλάζω κάρτες και προτίμησα ένα XBOX οπότε εάν παίξω τίποτα με το PC αυτό θα είναι κανένα MAME. Με την ενσωματωμένη κάρτα του intel ελπίζω να μπορώ να συνδέω παράλληλα την TV και το Monitor του Η/Υ ?

Link to comment
Share on other sites

Ναι μπορείς να συνδέσεις την TV και το Monitor του Η/Υ.

Μητρικές με wifi

https://www.skroutz.gr/s/3814374/Asus-H87i-Plus-C2.html?keyphrase=H87I-PLUS

https://www.skroutz.gr/s/3814374/Asus-H87i-Plus-C2.html?keyphrase=H87I-PLUS

Μητρικές χωρίς wifi

Asrock H87 pro4 Asrock H87 Pro4 | Skroutz.gr

Asus H87-Pro (C2) Asus H87-Pro (C2) | Skroutz.gr

Asus H87M-Pro (C2) https://www.skroutz.gr/s/3718677/Asus-H87M-Pro-C2.html

Gigabyte GA-H87-D3H https://www.skroutz.gr/s/3426173/Gigabyte-GA-H87-D3H.html

Για τροφοδοτικό αν σε παίρνει βάλε κάποιο gold όπως αναφέρθηκε πιο πάνω.

Link to comment
Share on other sites

Ναι μπορείς να συνδέσεις την TV και το Monitor του Η/Υ.

Μητρικές με wifi

https://www.skroutz.gr/s/3814374/Asus-H87i-Plus-C2.html?keyphrase=H87I-PLUS

https://www.skroutz.gr/s/3814374/Asus-H87i-Plus-C2.html?keyphrase=H87I-PLUS

Μητρικές χωρίς wifi

Asrock H87 pro4 Asrock H87 Pro4 | Skroutz.gr

Asus H87-Pro (C2) Asus H87-Pro (C2) | Skroutz.gr

Asus H87M-Pro (C2) https://www.skroutz.gr/s/3718677/Asus-H87M-Pro-C2.html

Gigabyte GA-H87-D3H https://www.skroutz.gr/s/3426173/Gigabyte-GA-H87-D3H.html

Για τροφοδοτικό αν σε παίρνει βάλε κάποιο gold όπως αναφέρθηκε πιο πάνω.

Γιατί H87 pro4 και όχι B85M PRO4 ?

Link to comment
Share on other sites

Και με το b85 θα κάνεις μια χαρά την δουλειά σου, αλλά στην τιμή έχουν 15€ διαφορά και θα μπορείς να αξιοποιήσεις περισσότερα πράγματα (περισσότερες usb3, sata3 θύρες είναι όλες και κάποιες άλλες λειτουργίες).

Αν δεν σ'απασχολεί τόσο και το b85 μια χαρά είναι.

post-29341-1416078058,2426_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

με όλο το θάρρος, θεωρώ υπερβολή την αναβάθμιση που θες να κάνεις (δεδομένου ότι δεν έχεις και δεν δείχνεις να σκοπεύεις να πάρεις SSD). Βάλε έναν Samsung με 90 ευρώ να βρεις την υγειά σου και αν έχεις τόσο μεγάλο πρόβλημα με την RAM βάλε άλλα 4GB με ένα ακόμα 50αρικο.

Χωρίς παρεξήγηση τα λέω αυτά - απλά έχω αντίστοιχο PC με το δικό σου και στις δουλειές που λες ότι θες να κάνεις δεν κολλάει πουθενά.

Link to comment
Share on other sites

με όλο το θάρρος, θεωρώ υπερβολή την αναβάθμιση που θες να κάνεις (δεδομένου ότι δεν έχεις και δεν δείχνεις να σκοπεύεις να πάρεις SSD). Βάλε έναν Samsung με 90 ευρώ να βρεις την υγειά σου και αν έχεις τόσο μεγάλο πρόβλημα με την RAM βάλε άλλα 4GB με ένα ακόμα 50αρικο.

Χωρίς παρεξήγηση τα λέω αυτά - απλά έχω αντίστοιχο PC με το δικό σου και στις δουλειές που λες ότι θες να κάνεις δεν κολλάει πουθενά.

Έχω ssd εναν vertex 3 120 GB το γράφω και πιο πάνω. Δυστυχώς η CPU δείχνει να τα έχει παίξει καθώς ανεβάζει ανεξήγητες θερμοκρασίες δουλεύοντας στο 100% χωρίς λόγο. Και για να σε προλάβω έχω δοκιμάσει και άλλη CPU χωρίς να παρουσιάζει πρόβλημα και έχω κάνει και format και έχω αλλάξει και πάστα. Μετά 5 χρόνια συνεχούς λειτουργίας σε δύσκολες μπορώ να πω συνθήκες τα έχει παίξει. Άξιος τα έβγαλε τα χρήματα του. Ένα άλλο είναι πως ούτε το τροφοδοτικό χωράει στο κουτί αλλά και η μητρική ζορίζετε πάρα πολύ…. Για την κάρτα γραφικών δε άστο καλύτερα. Οπότε για όλους αυτούς του λόγους προτίμησα να πάρω νέο PC

Link to comment
Share on other sites

σε αυτή την περίπτωση, πάω πάσο... αν και δεν μπορώ να καταλάβω ούτε πώς τα παίζει μία CPU και σαν συνέπεια αυτού βαράει 100% utilization, ούτε πώς ζορίζεται μία μητρική. anyway, σίγουρα ξέρεις το σύστημά σου καλύτερα από όλους μας. :)

Link to comment
Share on other sites

Η αλήθεια είναι πως και εγώ δεν το έχω ξαναδεί αυτό αλλά δεν μπορώ να σκεφτώ κάτι άλλο … εφόσον βάζω άλλη cpu και δουλεύει κανονικά. Σε κάθε περίπτωση βαριέμαι να το ψάξω και παραπάνω  δεν έχω και τον χρόνο που είχα και παλιά.

Τελικά το σύστημα που παρήγγειλα είναι:

INTEL CORE I3-4330 3.50GHZ LGA1150 - BOX – γιατί αποφάσισα πως ακόμα και αυτός για την χρήση που θέλω είναι υπέρ-αρκετός

CORSAIR CX SERIES MODULAR CX430M ATX POWER SUPPLY - 430W 80 PLUS BRONZE CERTIFIED MODULAR PSU – Εφόσον τελικά κινήθηκα σε μικρότερη CPU νομίζω πως το να δώσω επιπλέον χρήματα για αγορά Gold είναι too much…. Λάθος μου ίσως δε ξέρω.

CRUCIAL BLS2CP4G3D1609DS1S00 BALLISTIX SPORT 8GB (2X4GB) DDR3 PC3-12800 1600MHZ DUAL CHANNEL KIT – οι πιο φτηνές που βρήκα από το e-shop και έχω διαβάσει θετικά σχόλια

ASROCK H87M RETAIL – Εάν και είχα αποφασίσει να πάρω την ASROCK B85M PRO4 RETAIL μετά από δική σας παρότρυνση την άλλαξα με αυτή

MICROSOFT ARC KEYBOARD BLACK RETAIL – Ένα ασύρματο πληκτρολόγιο πλέον είναι απαραίτητο και επέλεξα αυτό.

Ποντίκι έχω ασύρματο το Microsoft 5000 αλλά δεν τα πάει και τόσο καλά σε μεγάλες αποστάσεις… Εάν ξέρετε κάνένα καλό που να έχει μεγάλη εμβέλεια πείτε μου.

Ελπίζω να συμφωνείτε με την επιλογή μου

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν το pc στήθηκε χτες και σας γράφω τις εντυπώσεις

Το κουτί MS-TECH MC-380 BLACK - - CASES –

Το κουτί για τα χρήματα που κοστίζει είναι πιστεύω πολύ καλό. Δε χώρεσε το παλιό τροφοδοτικό μου – όπως άλλωστε το περίμενα - αλλά θα χωρέσει ωστόσο ένα τυπικόν διαστάσεων 150x 86X 140 χιλ. Η τοποθέτηση του όμως δεν θα είναι και η καλύτερη δυνατή καθώς η πίσω μεριά του PSU είναι πίσω ακριβώς από την πρόσοψη του κουτιού. Το τροφοδοτικό δεν φαίνετε εξωτερικά του κουτιού!!! Αυτό με προβλημάτισε λίγο αρχικά σχετικά με τον αερισμό του κουτιού. Έτσι τοποθέτησα 2 ανεμιστηράκια των 6cm στην πίσω πλευρά του κουτιού και μαζί με έναν που είχε προ-εγκατεστημένο στην πλαϊνή όψη (8 cm) η θερμοκρασία στην ΜΒ είναι 32 C και στην CPU 40 C σε normal χρήση. Θεωρώ ικανοποιητικά τα αποτελέσματα. Κατά τα άλλα το κουτί έχει και ένα τηλεχειριστήριο το οποίο μπορεί να ανοίγει και να κλείνει τον Η/Υ και όσες από τις υπόλοιπες λειτουργίες που δοκίμασα σε πηγαίνει απευθείας στο media center των windows.

CORSAIR CX SERIES MODULAR CX430M ATX POWER SUPPLY - 430W 80 PLUS BRONZE CERTIFIED MODULAR PSU

Το τροφοδοτικό φαίνεται πολύ ποιoτικό και είναι πολύ ήσυχο. Θα προτιμούσα ωστόσο το καλώδιο που μπαίνει στην ΜΒ να είναι πολύ μικρότερο γιατί σε ένα κουτί περιορισμένων διαστάσεων είναι πρόβλημα.

CRUCIAL BLS2CP4G3D1609DS1S00 BALLISTIX SPORT 8GB (2X4GB) DDR3 PC3-12800 1600MHZ DUAL CHANNEL KIT

Για τις μνήμες δεν έχω να πω πολλά… το σκόρ που δίνουν στα windows 7 είναι 7,7. Σε αυτή τη φάση είμαι πραγματικά απόλυτα ευχαριστημένος για την αγορά.

MICROSOFT ARC KEYBOARD BLACK RETAIL

Δυστυχώς ο δέκτης δεν είναι πολύ δυνατός όπως λανθασμένα πίστευα με αποτέλεσμα βάζοντας τον δέκτη στην πίσω μεριά του συστήματος και σε απόσταση 2 μέτρων να μην λειτουργεί… τα ίδια και το mouse Microsoft 5000. Το πρόβλημα λύθηκε όταν σύνδεσα ένα USB hub και μετέφερα τους πομπούς σε εμφανή σημείο.

ASROCK H87M RETAIL

Αφού μου έβγαλε την ψυχή για να εγκαταστήσει τα windows 7 64bit στον SSD είμαι απόλυτα ικανοποιημένος και με τις λειτουργίες που προσφέρει και γενικότερα. Δεν έχω να πώ κάτι αρνητικό παρά μόνο θετικά.

INTEL CORE I3-4330 3.50GHZ LGA1150 - BOX

H CPU ομολογώ πως με εξέπληξε. Σκόραρε με 7,3 και με 6,8 στα παιχνίδια και στο windows aero με την ενσωματωμένη κάρτα γραφικών. Ομολογώ πως περίμενα εφάμιλλες επιδόσεις με την παλιά μου CPU (Core2Duo 8400) Αλλά όλα πλέον πάνε κατά πολύ ταχύτερα. Στα γραφικά έπεσα όπως και ήταν αναμενόμενο αλλά για αυτά που κάνω και πολύ μου είναι.

OCZ vertex 3 120GB

Στο παλιό μου σύστημα δεν έβλεπα και μεγάλη διαφορά σε σχέση με τον WD Black 640GB που είχα… Τώρα ο δίσκος πετάει και κάνει boot σε 5 δευτερόλεπτα σε σχέση με 15 που έκανε πρίν.

Έχω κάποιες απορείες

1. Δεν μπορώ ταυτόχρονα να έχω ήχο και στο HDMI και στα ηχεία του Η/Υ?

2. Σκεπτόμουν να αγοράσω ένα modem router (TP-LINK TD-W8980 N600 WIRELESS DUAL BAND GIGABIT ADSL2+ PSTN MODEM ROUTER) γιατί αυτό που έχω μου κάνει πολλές αποσυνδέσεις αλλά και για την δυνατότητα που έχει να συνδέσω επάνω του συσκευές usb και να τις βλέπω στο δίκτυο μου. Βασική χρήση που το θέλω είναι να ανεβοκατεβάζω αρχεία torrent 24/7. Είναι εφικτό κάτι τέτοιο? Αξίζει η αγορά file server καλύτερα? Τι παραπάνω προσφέρει? Αργότερα θα ήθελα να μπορώ να συνδέσω ένα καταγραφικό πάνω στο δίσκο.

Τι μου προτείνετε ?

Link to comment
Share on other sites

Έχω κάποιες απορείες

1. Δεν μπορώ ταυτόχρονα να έχω ήχο και στο HDMI και στα ηχεία του Η/Υ?

Aν εννοείς ν'ακούς απ'τα ηχεία της τηλεόρασης(συνδεδεμένη με hdmi) και απ'τα ηχεία του υπολογιστή όταν για παράδειγμα βλέπεις

κάποια ταινία όχι, επειδή θα πρέπει να ορίσεις πηγή εξόδου από την κάρτα ήχου αναλογική έξοδο ή ψηφιακή έξοδο( το hdmi της τηλεόρασης)

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.