Jump to content



EΚΑΝΑ ΑΙΤΗΣΗ ΣΤΟΝ ΟΤΕ ΓΙΑ ADSL


jdrogas

Recommended Posts

Καλησπερα παιδες προχθες μου ηρθε ο λογαριασμος στο σπιτι και ειδα το ιντερνετ 70 ευρω:blink: Ετσι λοιπον σκεφτηκα τη dsl πηγα στον οτε μου λεει ενα παλλικαρι 47 ευρω και για 3 γιγα το μηνα αλλα 20 ευρω για μια 384 λεω κι εγω λογικα ακουγεται οκ φτιαξτο του λεω.Ενα μοντεμακι διαλεξα το alcatel 530i 49 ευρω και μου λεει σε 4-5 μερες θα εχει ενεργοποιηθει θα σας τηλεφωνησουμε να ερθετε να παρετε το μοντεμ.Επειδη ειμαι ασχετος με το αθλημα για ριξτε τα φωτα σας.

Τι λετε καλα ειναι απο χρηματα η θα τη χρυσοπληρωσω?

Τα 3 γιγα ειναι λιγα η πολλα (δεν ασχολουμαι με ταινιες και mp3) αν και μου ειπε οτι οποτε θελω την αλλαζω.

Θελει καμια ιδιαιτερη εγκατασταση?

Δεν εχω σειριακη θυρα θα το συνδεσω σε usb θα χω προβληματα?

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 51
  • Created
  • Last Reply

Η εγκατάσταση δεν θα σε προβληματίσει ιδιαίτερα.Μικρή/αμελητέα διαφορά (οχι στην ταχύτητα) έχει η usb απο ethernet .Τα 3G όμως είναι λίγα για ενα μήνα.Γνώμη μου είναι να πειραματιστείς λίγο μόλις έρθει η dsl και αποφασίζεις για άλλο πακέτο (η συνδρομή χωρίς ογκο/χρονο χρεωση) αφού βεβαιωθείς οτι τα 3G δεν σε καλύπτουν.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από ea6gka [Σήμερα, στις 00:53]

τι ειναι αυτο παραπανω?? τι μπλεξιμο ειναι αυτο γιατι να εχει το νετμοντ?????

Από το site του ΟΤΕ είναι. Αν έχεις netmod το βάζεις αν δεν έχεις δεν το βάζεις! ;)

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από ea6gka [Σήμερα, στις 01:00]

εγω λεω να πεταξει το νετμοπντ και να κανει την απλη συνδεσμολογια. Εκτος και αν θελει να εχει 4 γραμμες οποτε παω πασο

4??

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από wrong method [Σήμερα, στις 22:13]

Η εγκατάσταση δεν θα σε προβληματίσει ιδιαίτερα.Μικρή/αμελητέα διαφορά (οχι στην ταχύτητα) έχει η usb απο ethernet .Τα 3G όμως είναι λίγα για ενα μήνα.Γνώμη μου είναι να πειραματιστείς λίγο μόλις έρθει η dsl και αποφασίζεις για άλλο πακέτο (η συνδρομή χωρίς ογκο/χρονο χρεωση) αφού βεβαιωθείς οτι τα 3G δεν σε καλύπτουν.

Ειπα κι εγω να πειραματιστω στην αρχη να δω τα 3 γιγα και βλεπουμε αφου αλλαζω το προγραμμα οποτε θελω.Δεν ξερω αλλα δεν κατεβαζω τιποτα ιδιαιτερο τιποτα προγραμματακια αλλα θα δειξει η νεκροψια.

Link to comment
Share on other sites

Kαι εγω εχω κανει αιτηση εδω και ενα μηνα και ακομη περιμενω.Ημουνα σειρα αναμονης 5oς πριν 2 βδομαδες,τους πηρα τηλ πρχτθες και @@

.Και καλα περναει μεσα απο το συστημα η εξυπηρετηση,δε παρεμβαινει ανθρωπινο χερι και απλα δεν εχει διαθεσιμες πορτες.Σιγα μην το πιστεψαμε η μιση Πατρα βυσμα εχει βαλει για να βαλει

.Καλα Χριστουγεννα αλλα δε πολυ σκοτιζομαι διοτι ακουσα το DSlam της περιοχης μου ειναι τραγικο.>80 ping σε ελληνικους server Dload 35-40 kb/s

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από blade_pan [Σήμερα, στις 00:38]

@jdrogas ποσο πανε τα αρχικα και τα παγια??

O τυπος μου ειπε 35 ευρω για να αλλαξει η γραμμη τα οποια τα δινεις μια φορα 47 ευρω το παγιο και 24 ευρω τα 3 γιγα.

Συνολο 71 με το φπα το διμηνο και γυρω στα 58 με το φπα που θα δωσω για το μοντεμ.

Link to comment
Share on other sites

Πολυ καλη κινηση Γιαννη....θα δεις τρελλη διαφορα

τα τρια gb βεβαια ειναι πραγματι λιγα

αλλα εφοσον δεν ασχολεισαι (ακομα...) με Mp3s & ταινιες κτλ

ενδεχεται να σου ειναι αρκετα.....

κρατα το ετσι και βλεπεις στην πορεια αναλογα...

παντως να ξερεις οτι το ολο πραγμα ειναι σαν το γκαζι στο αμαξι...

οσο πιο πολυ παει τοσο εσυ θα το πηγαινεις

δλδ εφοσον μπορεις, θα αρχισεις και εσυ πιθανοτατα να κατεβαζεις παιχνιδακια αρχικα

και μετα της Παναγιας τα ματια....

και σαυτην την περιπτωση μονο το Doom3 να κατεβασεις, τα'φαγες τα 3gb....

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από jdrogas

O τυπος μου ειπε 35 ευρω για να αλλαξει η γραμμη τα οποια τα δινεις μια φορα 47 ευρω το παγιο και 24 ευρω τα 3 γιγα.

Συνολο 71 με το φπα το διμηνο και γυρω στα 58 με το φπα που θα δωσω για το μοντεμ.

Λοιπον. Οπως σου τα ειπε ειναι ο τυπας. Το θεμα ειναι ομως οτι αντι για παροχεα OTENET καλυτερα να δοκιμασεις κατι αλλο.

Εγω για Vivodi 384 που εχω παραγγειλει, θα δεινω 17,9+18% ΦΠΑ το μηνα δηλαδη

42 τελικη αλλα ΧΩΡΙΣ ΟΓΚΟΧΡΕΩΣΗ. Δηλαδη με 18 παραπανω δεν εχεις την ογκοχρεωση και εισαι ησυχος.

Ακομα και με 3-4 ωρες serfing την ημερα νομιζω τα 3 GIGA τα χτυπας σε εναν μηνα. Ποσο μαλλον αν πεις να κατεβασεις κανεναν driver/ Windows update/ patch/ utility.

Ριξε μια ματια εδω.

LINK

Σε ενδιαφερει το Shared LLU που σημαινει οτι θα πληρωνεις Παγιο στον ΟΤΕ και συνδρομη για το ιντερνετ στην Vivodi.

Απο την στιγμη που οπως λες κι εσυ θα σερφαρεις μονο, δοκιμασε για αρχη την 256. 14,9+ΦΠΑ το μηνα. 35 το μηνα δηλαδη 11 παραπανω απο τα 3Giga και χωρις ογκοχρεωση.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από jax7480 [Σήμερα, στις 07:49]

Λοιπον. Οπως σου τα ειπε ειναι ο τυπας. Το θεμα ειναι ομως οτι αντι για παροχεα OTENET καλυτερα να δοκιμασεις κατι αλλο.

Εγω για Vivodi 384 που εχω παραγγειλει, θα δεινω 17,9+18% ΦΠΑ το μηνα δηλαδη

42 τελικη αλλα ΧΩΡΙΣ ΟΓΚΟΧΡΕΩΣΗ. Δηλαδη με 18 παραπανω δεν εχεις την ογκοχρεωση και εισαι ησυχος.

Ακομα και με 3-4 ωρες serfing την ημερα νομιζω τα 3 GIGA τα χτυπας σε εναν μηνα. Ποσο μαλλον αν πεις να κατεβασεις κανεναν driver/ Windows update/ patch/ utility.

Ριξε μια ματια εδω.

LINK

Σε ενδιαφερει το Shared LLU που σημαινει οτι θα πληρωνεις Παγιο στον ΟΤΕ και συνδρομη για το ιντερνετ στην Vivodi.

Απο την στιγμη που οπως λες κι εσυ θα σερφαρεις μονο, δοκιμασε για αρχη την 256. 14,9+ΦΠΑ το μηνα. 35 το μηνα δηλαδη 11 παραπανω απο τα 3Giga και χωρις ογκοχρεωση.

Κοιτα να δεις την αιτηση την εκανα για 384 οποτε το μονο που μου μενει να κανω ειναι να αλλαξω δηλαδη σε vivodi χωρις ογκοχρεωση.Ξερεις Ζαχαρια ο τυπος μου ειπε 40ευρω το μηνα χωρις φπα και με φρεναρισε.Η vivodi δηλαδη για χωρις ογκοχρεωση ποσα ζηταει?

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.