Jump to content



Θόρυβος στα ηχεία


Recommended Posts

Γεια σας!

Πριν λίγες μέρες αγόρασα τα Yamaha HS7 και τα σύνδεσα στον υπολογιστή.

Το πρόβλημα είναι ότι ακούγετε συνέχεια ένας θόρυβος σαν όπως όταν δεν πιάνει καλά ο σταθμός στο ραδιόφωνο. (παράσιτα)

Και στα δύο ηχεία ακριβώς το ίδιο.

Ακούγονται πολύ έντονα ακόμα και οι κινήσεις του ποντικιού.

Μειώνεται αισθητά (όχι τελείως), μόνο όταν ελαχιστοποιώ το παράθυρο του browser. Huh?

Το PC είναι αυτό που βλέπετε στην υπογραφή μου.

Δοκίμασα να να συνδέσω και στην onboard κάρτα ήχου χωρίς καμία διαφορά. Ακριβώς ο ίδιος θόρυβος.

Σύνδεσα μόνο τροφοδοτικό και ηχεία (Χωρίς τίποτα περιφερειακό. Ούτε οθόνη, ούτε ποντίκι, πληκτρολόγιο κλπ) και πάλι τα ίδια!

Τα καλώδια τα τσέκαρα και είναι εντάξει. (Δοκίμασα και με άλλα ίδια και παραμένει ο ίδιος θόρυβος)

Εν τω μεταξύ με κάτι άλλα καλώδια που έχω, (καινούρια) τα οποία όμως δεν είναι κατάλληλα για την συγκεκριμένη σύνδεση, και ο λόγος είναι ότι δεν διαχωρίζουν το stereo (και δεν ξέρω αν υπολειτουργούν γενικώς), δεν έχω θόρυβο!

Ξενέρωμα!

Έδωσα 400 ευρώ περίπου για να ακούω ποιοτικά και ακούω παράσιτα!

Τι να κάνω?

Link to comment
Share on other sites

δοκιμασε να αλλαξεις πριζα, να ειναι καπου μονα τους για αρχη.

αμα συνεχισουν, δοκιμασε να βρεις απο καπου μια εξωτερικη καρτα ηχουν και balanced καλωδια και δες τι θα γινει, αλλιως καποιο φιλτρo ή κανα μαραφετι ground loop isolator, αλλα λογικα θα χασεις συχνοτητες μ αυτα.

πακετο τα μονιτορ αλλα αξιζουν 100%

Link to comment
Share on other sites

δοκιμασε να αλλαξεις πριζα, να ειναι καπου μονα τους για αρχη.

αμα συνεχισουν, δοκιμασε να βρεις απο καπου μια εξωτερικη καρτα ηχουν και balanced καλωδια και δες τι θα γινει, αλλιως καποιο φιλτρo ή κανα μαραφετι ground loop isolator, αλλα λογικα θα χασεις συχνοτητες μ αυτα.

πακετο τα μονιτορ αλλα αξιζουν 100%

Το δοκίμασα και έτσι φίλε μου. Τα έβαλα μόνα τους σε άλλη πρίζα. Τίποτα! Το σκέφτομαι για καμιά εξωτερική κάρτα ήχου, αλλά σκέφτομαι ότι ήδη έχω δώσει κάνα 500 ευρώ ως τώρα για ηχεία, κάρτα ήχου και καλώδια και δεν θέλω να δώσω άλλα 100 ευρώ για δεύτερη κάρτα ήχου.

Link to comment
Share on other sites

δοκιμασε στα καλωδια των ηχειων να βαλεις τετοια https://www.google.com/search?q=ferrite+cores&safe=off&espv=210&es_sm=122&source=lnms&tbm=isch&sa=X&ei=lNXdUvGrMcHTswbfy4CABA&ved=0CAkQ_AUoAQ&biw=1920&bih=955

σε μενα ειχαν μειωσει το προβλημα σε ικανοποιητικο βαθμο, αλλα τα ειχα για προσωρινη λυση.

παντως τα παρασιτα ειναι απ την καρτα ηχου σου λογικα οποτε δυσκολα τα πραματα...

Link to comment
Share on other sites

δοκιμασε στα καλωδια των ηχειων να βαλεις τετοια https://www.google.com/search?q=ferrite+cores&safe=off&espv=210&es_sm=122&source=lnms&tbm=isch&sa=X&ei=lNXdUvGrMcHTswbfy4CABA&ved=0CAkQ_AUoAQ&biw=1920&bih=955

σε μενα ειχαν μειωσει το προβλημα σε ικανοποιητικο βαθμο, αλλα τα ειχα για προσωρινη λυση.

παντως τα παρασιτα ειναι απ την καρτα ηχου σου λογικα οποτε δυσκολα τα πραματα...

Ποια κάρτα ήχου? την Xonar ή την Onboard? Γιατί και με τις δύο το πρόβλημα είναι το ίδιο.

Link to comment
Share on other sites

θα κοιτάξω να βρω μία εξωτερική κάρτα για να το δοκιμάσω πρώτα και αν είναι εντάξει τότε αναγκαστικά θα πρέπει να αγοράσω μία. :cry:

VFM λύση:

: BEHRINGER UCA-222 U-CONTROL USB AUDIO INTERFACE

BEHRINGER UCA222 Ultra-low latency 2-In/2-Out USB audio interface with digital output - -

Απλά να ξες η ποιότητα που βγάζει είναι:

16bit, 44100 Hz (CD Quality)

16bit, 48000 Hz (DVD Quality)

Και σε περίπτωση που δεν σου κάνει τελικά, δεν το κόβω δύσκολο να την πουλήσεις.

Link to comment
Share on other sites

Τσέκαρε τα καλώδια σου μήπως έχεις παρεμβολές από άλλη συσκευή. Σε οικονομικό 7.1 σύστημα που έχω μου προκαλούσε θόρυβο στο ένα ηχείο από ττην βάση του ασύρματου τηλεφώνου που βρισκόταν σε απόστασή περίπου 40 εκατοστά

Link to comment
Share on other sites

Για παρεμβολές / θόρυβος φαίνεται και καλό θα ήταν αν μπορείς να βρεις, όπως είπες, μια κάρτα ήχου να το δοκιμάσεις.

Δοκίμασε επίσης, αν δεν το έχει κάνει, να απομονώσεις τελείως τα καλώδια των ηχείων από οποιοδήποτε καλώδιο ρεύματος και να τα απομακρύνεις από τον τοίχο (μπορεί να περνάει καλώδιο εκεί κοντά) ..

Από την άλλη να ρίξω και την ιδέα των drivers για την κάρτα ήχου σου ... ;

Έχεις δοκιμάσει να κάνει update ;

Έχεις ψάξει για άλλους χρήστες με το ίδιο πρόβλημα .. ;

Περαστικά!

Link to comment
Share on other sites

Πάρε ένα πολύμετρο.

Βάλτο σε μέτρηση V DC σε κλίμακα πάνω από 250V.

Τον κόκκινο ακροδέκτη ακούμπησέ τον σε μέταλλο του tower σου και τον μαύρο σε μέταλλο του σπιτιού (σώμα από καλοριφέρ ή σωλήνα νερού).

Γράψε τι μέτρηση σου δίνει.

έπειτα ...

Βάλτο σε μέτρηση V ΑC σε κλίμακα πάνω από 250V.

Τον κόκκινο ακροδέκτη ακούμπησέ τον σε μέταλλο του tower σου και τον μαύρο σε μέταλλο του σπιτιού (σώμα από καλοριφέρ ή σωλήνα νερού).

Γράψε τι μέτρηση σου δίνει.

Υποσημείωση.

Αν δεν έχεις κάποιον μεταλλικό αγωγό εκεί κοντά τότε κάνε το εξής:

Τον κόκκινο ακροδέκτη ακούμπησέ τον σε μέταλλο του tower σου και τον μαύρο κράτησέ τον στο χέρι και με το ίδιο χέρι να ακουμπάς πάτωμα όσο πιό πολύ μπορείς. (λίγο μπακαλιά βέβαια αλλά ένα μικρό συμπέρασμα θα το βγάλουμε)

Υποψιάζομαι έχεις πρόβλημα με γειώσεις και είτε κάποια συσκευή σου βάζει παράσιτα είτε ο ίδιος σου ο υπολογιστής.

Link to comment
Share on other sites

Εμενα έφτιαξε οταν έβαλα καλωδια της προκοπής στα ηχεια μου,εννοειται χωρις ανταπτορες και τέτοια,δε γινεται να σκασεις τόσα λεφτα για καλο ηχείο και μετα να μου λες εχω jack σε.rca π.χ. ...

sent from mobile

Link to comment
Share on other sites

Το έφτιαξα! Έγινε πατέντα! Το πρόβλημα ήταν η γείωση. Ξεβίδωσα ένα "ταφ" σούκο και έβγαλα τελείως το σιδεράκι της γείωσης. Σύνδεσα εκεί τα ηχεία και τώρα παίζουν καμπάνα! Βέβαια σε περίπτωση μλκίας με το ρεύμα δεν θέλω να σκεφτώ τι μπορεί να πάθουν...

Link to comment
Share on other sites

Εγω δεν καταλαβαίνω πως ΕΒΓΑΛΕΣ το σιδερακι της γείωσης και έφτιαξε ο ήχος.

sent from mobile

Ορισμένα ταφ σαν και αυτό https://www.skroutz.gr/c/606/polympriza-ups.html?keyphrase=%CF%84%CE%B1%CF%86+%CF%83%CF%84%CE%B1%CF%85%CF%81%CE%BF%CF%82+%CF%83%CE%BF%CF%85%CE%BA%CE%BF έχουν βιδάκια και μπορείς να τα ξεβιδώσεις. Και απλά βγάζεις το σιδεράκι που έχει για την γείωση.

Link to comment
Share on other sites

Ρωτάω γιατί συνήθως φταίει ότι λείπει η γείωση και με καποιο τρόπο προσθέτουμε στο σασί της κάρτας πχ του κουτιού η whatever γείωση...

O [MENTION=15018]Seafalco[/MENTION] όντως μπορει να κατάλαβε πιο πολλά

Edit

Πάντως αν καταλαβαίνω καλα (δεν πιάνουμε και πουλιά στον αέρα ) ,ολα πλέον δουλεύουν χωρις γειωσηηηηη....

Τουλάχιστον δεν έχεις θορυβο ...

εγω καταλαβαίνω πάντως οτι όντως εχει θέμα με τη γείωση ,αλλα κατι μου λεει οτι η λύση δεν ηταν η καθολική ξηλωση της :thumbup:

sent from mobile

Έγινε επεξεργασία από das
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.