Jump to content



Πιο καλο παιδί, java?


PetranEVO

Recommended Posts

Κατ αρχας δε θελω να κατηγορισω κανεναν, θελω απλα να πω μια αποψη.

εσυ απο την μια καλα κανεις και θελεις να εξυπηρετισεις (οχι να βοηθησεις) το φιλο σου, στο κατω κατω αυτος κανει τις επιλογες του. Απλα μηπως πρεπει να αρχισει να εχει μια πιο ουσιαστικη επαφη με τους υπολογιστες; Γιατι ως λογιστης που θα γινει μεθαυριο δεν υπαρχει περιπτωση να μην χρησιμοποιει υπολογιστη. Ας μην κολλησουμε στο αν θα ειναι java ή καποια αλλη γλωσσα, αλλα ας επικεντρωσουμε στην γενικοτερη εξικοιωση με την πληροφορικη, που σου προσφερει η εκμαθηση μιας γλωσσας. Οχι βεβαια οτι ειναι απιθανο να θελησει καποια στιγμη να φτιαξει ενα προγραμμα καθαρα προσαρμοσμενο στις αναγκες του. Απο την αλλη και να ηξερα Java δε νομιζω οτι θα αφιερωνα το χρονο μου για κατι τετοιο, δηλαδη να λυσω μια ασκηση για καποιον αγνωστο ή οποια θα παει πασα απευθειας σε καποιον καθηγητη. Αντιθέτως θα ήταν μεγαλη μου χαρα να τον βοηθήσω σε οποιο κομματι ειχε προβλημα (αλλωστε αυτος ειναι και ενας απ τους σκοπους του φορουμ) αυτα απο εμενα.

Link to comment
Share on other sites

Eπειδη οι περισσοτεροι εχουμε περασει απο αυτη τη φαση, δεν ειναι δα και το τελος του κοσμου αν δεν το περασει τωρα το μαθημα. Θα διαβασει οποτε το παρει αποφαση και θα την κανει και θα περασει το μαθημα. Ουτως ή αλλως αν δεν εχει ιδεα, και την ασκηση να δωσει τωρα, στο τελος δεν θα γραψει τπτ.

Link to comment
Share on other sites

Κατ αρχας δε θελω να κατηγορισω κανεναν, θελω απλα να πω μια αποψη.

εσυ απο την μια καλα κανεις και θελεις να εξυπηρετισεις (οχι να βοηθησεις) το φιλο σου, στο κατω κατω αυτος κανει τις επιλογες του. Απλα μηπως πρεπει να αρχισει να εχει μια πιο ουσιαστικη επαφη με τους υπολογιστες; Γιατι ως λογιστης που θα γινει μεθαυριο δεν υπαρχει περιπτωση να μην χρησιμοποιει υπολογιστη. Ας μην κολλησουμε στο αν θα ειναι java ή καποια αλλη γλωσσα, αλλα ας επικεντρωσουμε στην γενικοτερη εξικοιωση με την πληροφορικη, που σου προσφερει η εκμαθηση μιας γλωσσας. Οχι βεβαια οτι ειναι απιθανο να θελησει καποια στιγμη να φτιαξει ενα προγραμμα καθαρα προσαρμοσμενο στις αναγκες του. Απο την αλλη και να ηξερα Java δε νομιζω οτι θα αφιερωνα το χρονο μου για κατι τετοιο, δηλαδη να λυσω μια ασκηση για καποιον αγνωστο ή οποια θα παει πασα απευθειας σε καποιον καθηγητη. Αντιθέτως θα ήταν μεγαλη μου χαρα να τον βοηθήσω σε οποιο κομματι ειχε προβλημα (αλλωστε αυτος ειναι και ενας απ τους σκοπους του φορουμ) αυτα απο εμενα.

δεν διαφωνώ μαζί σου,ίσως τα βλέπω εγώ απο άλλη οπτική γωνία γιατί τον ξέρω σαν άτομο,και όταν δεν έχεις κάν υπολογιστή πως θες να μάθεις; Τέλος πάντων.

Το που θα του χρησιμεύσει σαν μάθημα,και το αν δεν το ξέρουμε,όπως και το οτι το 99 % των καθηγητών απο εκεί μέσα δεν ξέρει την τύφλα του ποντάρω εγώ απο μεριάς μου μετά από όσα βλέπω (Στο 2ο μου πτυχίο σε άλλη σχολή) δεν πιστεύω να είναι διαφορετικά αλλού.

Μου ζήτησε μια χαρή γιατί , ήξερα απο υπολογιστές του είπα δεν ξέρω απο JAVA,αλλά θα το ψάξω όσο μπορώ,και όριστε που προσπαθώ να βοηθήσω δεν δίστασα λεπτό γνωρίζοντας το ποιος είναι , ή το τι κάνει στην ζωή του.

Τέλος πάντων δεν θέλω να μπώ στο συναίσθημα ή όχι, απλά αν μπορούσε κάποιος να την λύσει θα του ήμουν ευνώμων.Εγώ προσωπικά.

Αν θελήσω κάποια στιγμή εγώ απο την άλλη να μάθω JAVA ,και να βοηθηθώ ξέρω που θα ρωτήσω για να πάρω βοήθεια,αλλά προς στιγμή δεν ξέρω και θέλω να βοηθήσω άλλον για το καλύτερο.

Αυτά απο εμένα.

Πιο πολύ φιλοσοφικό έγινε το θέμα παρά το οτιδήποτε τεχνολογικό γνώσεων.

Link to comment
Share on other sites

Eπειδη οι περισσοτεροι εχουμε περασει απο αυτη τη φαση, δεν ειναι δα και το τελος του κοσμου αν δεν το περασει τωρα το μαθημα. Θα διαβασει οποτε το παρει αποφαση και θα την κανει και θα περασει το μαθημα. Ουτως ή αλλως αν δεν εχει ιδεα, και την ασκηση να δωσει τωρα, στο τελος δεν θα γραψει τπτ.

Γνωρίζει την θεωρία γιατί βάζει τα ίδια και τα ίδια,και του είπαν οτι αν παραδώσει την άσκηση και γράψει θεωρία περνάει το μάθημα.Μην το μακρυγωρούμε άλλο ρε παιδιά.

Δεν μπορεί να το περάσει,και δεν έχει επαρκή χρόνο να το αφήσει για το μεθεπόμενο εξάμηνο λόγω χειμερινού με τον καινούργιο νόμο και τις αλυσίδες που διαγράφεσε.

Τέλος πάντων!

Link to comment
Share on other sites

H αλλη λυση ειναι να παει στα κομματα και να ζητησει την ασκηση.... καποιος θα την κανει για ενα ψηφο!;)

Ή σε ενα συμφοιτητή που την εχει κανει ηδη.... απλα να την αλλαξει καπως!

Link to comment
Share on other sites

Παρεμπιπτόντως, υπάρχουν μιλιούνια από εκπαιδευτικά βίντεο στο Youtube πάνω στις αρχές του αντικειμενοστρεφούς αλλά και πιο συγκεκριμένα, για την κατασκευή κλάσεων βήμα βήμα στην java.

Just sayin'

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.