Jump to content



i7 4930K και 1.65V μνημες


Papas

Recommended Posts

Καλησπερα. Εχω τον 4930Κ και απ'οτι διαβαζω στο ιντερνετ, πολλοι μιλανε οτι εχει ενα σχετικο ρισκο η χρηση των 1.65V RAM εναντι των 1.5V(που ειναι και στα spec της ιντελ). Υπαρχει περιπτωση να παθει ζημια o IMC του cpu λογω της τασης RAM? Εχω τις xms3 2000 cl9 1.65V. Δεν θα ειχα προβλημα να βαλω 1.5V μνημες αλλα ειναι καπως ακριβες προς το παρον. Ευχαριστω.

Link to comment
Share on other sites

Με ένα γρήγορο search βρήκα αυτό A question about ram voltage [solved] - RAM - Memory

Οπότε λογικά μπορείς απλά δεν συνιστάται.Βέβαια παίζει ρόλο και η συχνότητα και τα timings.Να βρεις γρήγορες μνήμες με καλά timings και 1.5v λίγο δύσκολο

Link to comment
Share on other sites

Αυτό το "παραμύθι" το πουλάνε από την εποχή των Nehalem.

Δέν πρόκειται να πάθει τίποτε ο IMC σου.

Ούτως ή άλλως οι κατασκευαστές μνημών , τα high end kit τους , τα δίνουν με 1,65.

Εγώ στον δικό μου 4930k είμαι σε μόνιμη βάση με 1,75volt καθημερινά ... και 1,80-1.85+ volt σε bench τους τελευταίους 6 μήνες.

Επίσης , τα τελευταία 4 χρόνια , δέν έχω ακούσει να πάθει κάτι IMC από 1,65.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό το "παραμύθι" το πουλάνε από την εποχή των Nehalem.

Δέν πρόκειται να πάθει τίποτε ο IMC σου.

Ούτως ή άλλως οι κατασκευαστές μνημών , τα high end kit τους , τα δίνουν με 1,65.

Εγώ στον δικό μου 4930k είμαι σε μόνιμη βάση με 1,75volt καθημερινά ... και 1,80-1.85+ volt σε bench τους τελευταίους 6 μήνες.

Επίσης , τα τελευταία 4 χρόνια , δέν έχω ακούσει να πάθει κάτι IMC από 1,65.

Το θυμάμαι αυτό με τους nehalem.Και εγώ 5 χρόνια με 1.65v τις έχω στον i7 920

Link to comment
Share on other sites

Με ένα γρήγορο search βρήκα αυτό A question about ram voltage [solved] - RAM - Memory

Οπότε λογικά μπορείς απλά δεν συνιστάται.Βέβαια παίζει ρόλο και η συχνότητα και τα timings.Να βρεις γρήγορες μνήμες με καλά timings και 1.5v λίγο δύσκολο

Το ειχα διαβασει αυτο και αν προσεξες γενικα προτεινουν ποτε πανω απο 1.65 δηλαδη σαν να μιλαμε οτι ειναι στο οριο. Γι'αυτο ρωταω γιατι οταν κατι δουλευει στο οριο u never know :nada: Δυσκολο δεν ειναι απλα ειναι πιο ακριβες. Πχ dominator gt 1.5v 2133 με cl9.

Αυτό το "παραμύθι" το πουλάνε από την εποχή των Nehalem.

Δέν πρόκειται να πάθει τίποτε ο IMC σου.

Ούτως ή άλλως οι κατασκευαστές μνημών , τα high end kit τους , τα δίνουν με 1,65.

Εγώ στον δικό μου 4930k είμαι σε μόνιμη βάση με 1,75volt καθημερινά ... και 1,80-1.85+ volt σε bench τους τελευταίους 6 μήνες.

Επίσης , τα τελευταία 4 χρόνια , δέν έχω ακούσει να πάθει κάτι IMC από 1,65.

Αυτο που με καθησυχαζει ειναι οτι δεν εχουν αναφερθει προβληματα με το θεμα. Βεβαια το θεμα μετα παει αλλου, πως μπορει καποιος να καταλαβει οτι πεθανε πχ ο cpu του λογω της τασης στις μνημες? Δυσκολο αυτο, και γι'αυτο ειμαι λιγο σκεπτικος οσο αφορα το θεμα. Προς το παρον και εγω 1.65 δουλευω xms3 στα 2133. No problem μεχρι στιγμης.

Link to comment
Share on other sites

Εγω τις μνημες της υπογραφης που κι αυτες ειναι με 1.65v τα specs τους τις δουλευω 1.555 απο τοτε που εστησα το συστημα μου, χωρις προβλημα.

Για δοκιμασε το να δεις.

Επισης δεν καταλαβαινω την τελευταια σου παραγραφο πριν το ευχαριστω, τι εννοεις;

Link to comment
Share on other sites

Aν σκοπευεις να δουλεψεις default τις μνημες καντες ενα undervolt στα rated specs τους.Oλες οι μνημες δουλευουν στα rated και συχνοτατα και με command rate 1T με λιγοτερο ρευμα.Τωρα στα αλλα θα συμφωνησω απολυτα με τον [MENTION=259]TASOS[/MENTION] τα ρευματα ειναι πιο πολυ ψυχολογικα

Link to comment
Share on other sites

Αυτό το "παραμύθι" το πουλάνε από την εποχή των Nehalem.

Δέν πρόκειται να πάθει τίποτε ο IMC σου.

Ούτως ή άλλως οι κατασκευαστές μνημών , τα high end kit τους , τα δίνουν με 1,65.

Εγώ στον δικό μου 4930k είμαι σε μόνιμη βάση με 1,75volt καθημερινά ... και 1,80-1.85+ volt σε bench τους τελευταίους 6 μήνες.

Επίσης , τα τελευταία 4 χρόνια , δέν έχω ακούσει να πάθει κάτι IMC από 1,65.

Καθαρα απο περιεργια ποσο τρεχεις τον δικο 4930Κ και με τι τασεις? Να δω και εγω που κυμαινεται ο δικος μου :look:

Εγω τις μνημες της υπογραφης που κι αυτες ειναι με 1.65v τα specs τους τις δουλευω 1.555 απο τοτε που εστησα το συστημα μου, χωρις προβλημα.

Για δοκιμασε το να δεις.

Επισης δεν καταλαβαινω την τελευταια σου παραγραφο πριν το ευχαριστω, τι εννοεις;

Αν εννοεις αυτο "Δεν θα ειχα προβλημα να βαλω 1.5V μνημες αλλα ειναι καπως ακριβες προς το παρον" απλα σχολιαζω την τιμη οτι ειναι λιγο πιο ακριβες οι 1.5V απο τις κλασικες 1,65 γιατι ειναι κ καλα πιο καινουργιες κλπ.

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει κανεις να άκουσε ποτε να υπάρξει προβλημα σε οποιοδήποτε cpu-mobo λόγω των 1.650 v ;

Εγω -λαθεμενα ισως- θεωρούσα οτι επειδη ειναι μια ψιλοστανταρ τάση για παρα πολλες ονομαστές ram ,οτι δεν υπάρχει καποιο θέμα ,οτι ειναι μια δήλωση αντιστοιχη του " η intel προτείνει τόσα mghz για την ταδε cpu και δεν προτείνει παραπάνω" άσχετα αν ειναι ξεκλείδωτη cpu...

sent from mobile

Link to comment
Share on other sites

Καθαρα απο περιεργια ποσο τρεχεις τον δικο 4930Κ και με τι τασεις? Να δω και εγω που κυμαινεται ο δικος μου :look:

Για καθημερινή χρήση 4,7Ghz με 1,284 volt ... watercooled (αλλά και air-cooled το ίδιο τρέχει).

Link to comment
Share on other sites

Πώς πάει τελικά ?

Ακομα δεν εχω κατσει να δω λεπτομεριες. τον εχω 4.2 στα 1.2volt. Περιμενω να παρω αλλο ενα σετακι μνημες για quad channel. Οταν βρω χρονο θα ασχοληθω με λεπτομεριες. Μπορεις να ποσταρεις γενικα τα settings σου απο το bios? :yu:

Link to comment
Share on other sites

Πώς πάει τελικά ?

Εβαλα 2 ακομα dimm corsair xms3 2000 cl9 και τωρα εχω quad channel αλλα δεν μπορω να τα τρεξω σε spec speeds (2000). Μηπως πρεπει να πειραξω το voltage του IMC? Τον cpu τον εριξα στα 4Ghz με 1.1 volt. Επεζε σταθερα με 2 dimm αλλα τωρα το linx κλπ πετανε error. Το quad channel παιζει default spd (1066) χωρις προβληματα. Καμια ιδεα?:cool: Να βαλω τον IMC 1.2 V?

Link to comment
Share on other sites

Εβαλα 2 ακομα dimm corsair xms3 2000 cl9 και τωρα εχω quad channel αλλα δεν μπορω να τα τρεξω σε spec speeds (2000). Μηπως πρεπει να πειραξω το voltage του IMC? Τον cpu τον εριξα στα 4Ghz με 1.1 volt. Επεζε σταθερα με 2 dimm αλλα τωρα το linx κλπ πετανε error. Το quad channel παιζει default spd (1066) χωρις προβληματα. Καμια ιδεα?:cool: Να βαλω τον IMC 1.2 V?

Είναι πολύ χαμηλά οι μνήμες για να θέλει ρεύμα ο IMC (καλύτερα άστο στο auto).

Κάτι άλλο είναι λάθος.

Το πιθανότερο κάποιο από τα settings των μνημών.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.