Jump to content



defrag windows μέσω ubuntu


serpico75

Recommended Posts

Καλησπέρα.

Έχω συνδέσει σε ένα desktop δύο δίσκους:έναν με ubuntu και έναν w7.

α. Πώς μπορώ να κάνω defrag στο δίσκο w7 μέσω ubuntu; Αν γίνεται θα ήθελα να το κάνω καί μέσω terminal windows (δίνοντας κάποια εντολή εκεί), καί μέσω GUI (αν φυσικά μπορεί να γίνει καί στις δύο περιπτώσεις).

β. Αν γίνει μέσω terminal, θα έχω ένδειξη ποσοστού προόδου;

γ. Απ' όσο ξέρω, ο κάθε δίσκος είναι κάτι σαν sda, sdb, κάτι τέτοιο. Πού βρίσκονται αυτά τα sd; Και πού θα ξέρω ποιό sd ανήκει σε ποιό δίσκο, ώστε να δώσω σωστή εντολή στο terminal;

δ. Ο δίσκος w7, είναι 1TB και περίπου 80% κατηλειμμένος. Πόσο περίπου θα πάρει το defrag; Καταλαβαίνω ότι αυτό εξαρτάται από τη χρήση του λειτουργικού/δίσκου, και από το γράψε-σβήσε. Περίπου...

Ευχαριστώ γιά το χρόνο σας!!

Link to comment
Share on other sites

α. Γενικά δε χρειάζεται defrag στο linux. Ρίχνοντας μία γρήγορη ματιά είδα ότι υπάρχουν κάποια προγράμματα για defrag στο linux. Λογικά αν καταφέρεις και κάνεις mount σωστά το δίσκο με τα windows στο linux θα μπορέσει να στο κάνει defrag το πρόγραμμα Linux File-system defragmenter | Free System Administration software downloads at SourceForge.net

γ. Είναι στο /dev/sd*. Αν δεν ξέρεις τα γράμματα που έχουν αντιστοιχηθεί στους δίσκους, τρέξε "dmesg | grep sd" και ψάχνεις για καταχωρήσεις του στυλ:


[ 1.549581] sd 4:0:0:0: [sda] 78165360 512-byte logical blocks: (40.0 GB/37.2 GiB)
[ 1.549672] sd 4:0:0:0: Attached scsi generic sg2 type 0
[ 1.549757] sd 4:0:0:0: [sda] Write Protect is off
[ 1.549760] sd 4:0:0:0: [sda] Mode Sense: 00 3a 00 00
[ 1.549808] sd 4:0:0:0: [sda] Write cache: enabled, read cache: enabled, doesn't support DPO or FUA
[ 1.551708] sda: sda1
[ 1.552827] sd 4:0:0:0: [sda] Attached SCSI disk

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.