Jump to content



SO DIMM


Domisvo13

Recommended Posts

Aπό τα παλιά και καλά φορητά σκυλιά της ΙΒΜ... :neo:

Lenovo ThinkPad R50e 1834 Specs (Pentium M 725 1.6 GHz, 256 MB RAM, 30 GB HDD) - Laptops - CNET Reviews

PC2700 = DDR333 μνήμες, μπορεί άνετα να πάρει και DDR400.

Adata Premier 1GB DDR-333MHz (AD1S333A1G25-S) | Skroutz.gr

Corsair Value Select 1GB DDR-333MHz (VS1GSDS333) | Skroutz.gr

Patriot Signature DDR 1GB CL2.5 PC-2700 (333MHz) NON-ECC Unbuffered SODIMM | Skroutz.gr

Kingston 1GB DDR-400MHz (KVR400X64SC3A/1G) | Skroutz.gr

Δεν ξέρω αν αξίζει τον κόπο να δώσεις τόσα χρήματα για ένα τόσο παλιό μηχάνημα.

Πιθανότατα να έχει κάναν 40άρι IDE δίσκο επάνω που δεν ήταν και τέρας γρηγοράδας οπότε αναλόγως τί θες να κάνεις με αυτό αποφάσισε.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω παιδια για τις γρηγορες απαντησεις σας...χθες εβαλα την συγκεκριμενη μνημη MUSHKIN 991304 1GB SO-DIMM DDR PC-2700 333MHZ - RAM - αλλα μου χτυπησε 4 φορες κ δν εκανε εκκινηση...καποια συμβουλη???

Link to comment
Share on other sites

Την δοκίμασα και μόνη της και στα 2 Slots.Στο ενα Slot που είναι κάτω από το πληκτρολόγιο,χτύπησε 4 φόρες,και στο άλλο Slot είχε Black Screen.Πραγματικά εκπλήσσομαι!!!Ευχαριστώ...I :giveup:

Link to comment
Share on other sites

Τι εννοείς χτύπησε τέσσερις φορές; Ακουσες κάποιο μπιμπ;

Και το black screen σημαίνει πήρε μπροστά αλλά δεν ξεκίνησε διαδικασία να μπει windows?

Link to comment
Share on other sites

Θέλω να μου ξεκαθαρίσεις κάτι. Οταν πάτησες το κουμπί να εκκινήσει άκουσες ανεμιστήρες και απλά είχες μαύρη οθόνη ή δεν έκανε τίποτα σα να μη πάτησες κουμπί;

Αρχικά θα δοκίμαζα να έβγαζα τη μπαταρία για ένα clear cmos και θα ξαναπροσπαθούσα.

Φυσικά θεωρώ δεδομένο ότι ξέρεις τι κάνεις και τα έχεις κουμπώσει όλα σωστά.

Εχεις δοκιμάσει να επαναφέρεις την παλιά και να το εκκινήσεις;

Link to comment
Share on other sites

Ναι εκκίνησε απλά είχε μαύρη οθόνη.Οταν λες να επαναφέρω την παλιά,τι εννοείς;Τα έχω κουμπώσει όλα κανονικά,αλλά clear cmos δεν έχω κάνει.Υπάρχει περίπτωση να φταίει αυτό;

Link to comment
Share on other sites

Εννοώ να βάλεις την παλιά ram να δεις αν ξεκινάει (μόνη της εννοείται)

Για το clear ναι παίζει και να εκκινήσει μετά. Επόμενη σκέψη αν δεν εκκινήσει μου έρχεται σαν faulty ram (αν και καινούρια ποτέ δε ξέρεις), είτε θέμα ασυμβατότητας, είτε να θέλει κάποιο bios update για να τη "δει"

Link to comment
Share on other sites

Ναι η παλιά Ram ξεκινάει κανονικά,θα κανω και ενα clear cmos να σιγουρευτώ.Αλλιώς σκέφτηκα να δώσω πίσω την μνήμη και να πάρω μια πιο επώνυμη μάρκα ram π.χ Corsair.Bios update είναι το τελευταίο.Και μόνο που ασχολήθηκες ''φίλε'' χεχε πλάκα κάνω μην με πείς ΜΑΡΙΚΑ,ευχαριστώ για το χρόνο σου και το ενδιαφέρον.

Link to comment
Share on other sites

Aφού άκουσες μπιπ κατά την εκκίνηση μην δοκιμάσεις τίποτα άλλο.

Δεν πρόκειτε να δεί την συγκεκριμένη μνήμη, είναι ασύμβατη.

Βρες άλλη και προτίμησε kingston ή corsair καλύτερα.

Link to comment
Share on other sites

χρησιμοποίησε το site της crucial που σου δείχνει ο JohnGR, Memory options - ThinkPad A31, A31p, G40, G41, R32, R40, R40e, R50, R50e, R50p, R51, T30, T40, T40p, T41, T41p, T42, T42p, X31, X40 κι εδώ στοιχεία από το support της Lenovo για το φορητό σου.

Καλή τύχη και δώσε έμφαση στα λόγια του dpolal: «Δεν ξέρω αν αξίζει τον κόπο να δώσεις τόσα χρήματα για ένα τόσο παλιό μηχάνημα.»

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.