Jump to content



LG - 23A63V-P


PetranEVO

Recommended Posts

Καλησπέρα παιδιά,

Έχω την εν λόγω οθόνη.

Βάζω Full - HD και μου αφήνει αριστερά δεξιά και πάνω κενό 1 εκ . τουλάχιστον.

Πειράζω το overscan στο ΟΝ απο OFF απο την οθόνη βάζω και 0% και στο AMD Catalyst Center και αυτό , το κενό παραμένει απλά μεγαλώνει ή μετά σταμάταει στο 1 εκ και έπειτα κάνει σαν ζούμ την οθόνη.

Τι φάση ; πως το φτιάχνω;:whip:

Link to comment
Share on other sites

Αναφέρεσε στο μαύρο που φαίνετε εδώ στα δεξιά; Αν ναι, τότε δεν μπορείς να κάνεις κάτι, από εκεί ξεκινάει η οθόνη.

ναι σε αυτό αναφέρομαι και όμως κάνεις λάθος,την οθόνη την πήρα με βάση το οτι θα φτάνει έως εκεί το χρώμα κτλ. και απο οτι μίλησα με την εταιρία ,ΔΕΝ πρέπει να υπάρχει αυτό το κενό αριστερά-δεξιά και πάνω ;)

Θέλει ρύθμιση και από το control panel της κάρτας γραφικών αλλά και από το μενού της οθόνης.

Το έχω κάνει ήδη έχω δοκιμάσει overscan στην οθόνη αλλά και στην κάρτα γραφικών και τίποτα.:book:

Link to comment
Share on other sites

ναι σε αυτό αναφέρομαι και όμως κάνεις λάθος,την οθόνη την πήρα με βάση το οτι θα φτάνει έως εκεί το χρώμα κτλ. και απο οτι μίλησα με την εταιρία ,ΔΕΝ πρέπει να υπάρχει αυτό το κενό αριστερά-δεξιά και πάνω
Επειδή έχω την ίδια οθόνη και το έψαξα πριν την πάρω, όλοι λένε ότι έτσι είναι η οθόνη και απλά την έκαναν έτσι για λόγους design/marketing.
Link to comment
Share on other sites

Επειδή έχω την ίδια οθόνη και το έψαξα πριν την πάρω, όλοι λένε ότι έτσι είναι η οθόνη και απλά την έκαναν έτσι για λόγους design/marketing.
Δε ξέρω αν αφορά και αυτή την οθόνη που έχεις ...για δες αυτό:

^^το αυτό

Το έχω δεί αυτό αλλά δεν νομίζω να έχει σχέση με την σειρά ΕΑ.

Με ομιλία μου,με , με τονίσανε οτι δεν θα υπάρχει κενό αριστερά δεξιά και πάνω.

Τι φάση;

Link to comment
Share on other sites

Αμα βρεις τι φταίει πες το εδώ πάντως. Την έχω πάρει δώρο σε γνωστό και ενδιαφέρομαι

μίλησα και με LG,λόγω φόρτου εργασίας δικού μου , με έβαλαν στην λίστα και με είπαν όταν μπορώ να τους πάρω με έχουν καταχωρήσει και θα έρθει να την παραλάβει τεχνικός,και εντός 3 ημερών θα έχω απάντηση .

Απλά τώρα δεν μπορώ ακόμα και θέλω καμία εβδομάδα ακόμα να ξελασκάρω.

Link to comment
Share on other sites

Αναφέρεσε στο μαύρο που φαίνετε εδώ στα δεξιά; Αν ναι, τότε δεν μπορείς να κάνεις κάτι, από εκεί ξεκινάει η οθόνη.

Χτές το βράδυ είδα το θέμα οταν δημοσιεύθηκε και είπα να απαντήσω ακριβώς αυτό, αλλά λέω κάτι θα έχω καταλάβει λάθος απο τη διατύπωση του φίλου...

Πιθανόν θα αντιμετωπίζει κάποιο θέμα με την κάρτα γραφικών..

Αν λοιπόν όντως [MENTION=25790]PetranEVO[/MENTION], αναφέρεσαι σε αυτό το "κενό", πάρε μεζούρα και μέτρα τη διαγώνιο της εικόνας "εντός" των κενών.

Είναι 23". Όσο δηλαδή αναφέρεται στα τεχνικά χαρακτηριστικά της.

Δεν υπάρχει λόγος να απευθυνθείς στην LG.

Διακαιολογημένα βέβαια το μπέρδεψες γιατί το εξωτερικό "coat" του panel, σου δίνει την αίσθηση οτι είναι και όλο το ips panel οταν η οθόνη είναι σβηστή..

Δεν τίθεται κάποιο θέμα "προβλήματος" απο την LG. Έτσι είναι το design της συγκεκριμένης οθόνης.

(Το bezel δηλαδή το οποίο υπάρχει, είναι κάτω απο το εξωτερικό coat).

*Και μια διόρθωση στον τίτλο.

Το μοντέλο είναι το 23EA63V-P.

Link to comment
Share on other sites

Τότε αυτή η φώτο από την ίδια την LG είναι παραπλανητική...

ea63-led.jpg

Και τα περί "ultra narrow bezel" που διαφημίζουν είναι φίφες..

PER.169837.jpg

[ame=http://www.youtube.com/watch?v=oS96RjxxU7A]Consumer Warning: LG IPS237 / IPS277 (1.2mm bezel lie) - YouTube[/ame]

1.2mm bezel δεν είναι με τίποτα.. Εκτός και αν στην LG ορίζουν διαφορετικά το BEZEL και όχι ως "επιφάνεια γύρω από το panel". Και έτσι να είναι όμως, δε θα έπρεπε να δημοσιεύουν τέτοιες φωτογραφίες στις οποίες φαίνεται να υπάρχει απειροελάχιστο bezel.. :TD::TD::TD:

Link to comment
Share on other sites

Παιδια κλασική πλάνη.

Ειναι φυσικό φιλε μου,απο εκεί ξεκινάει η οθόνη ,εχουν βουηξει τα ιντερνετια εδώ και κανα χρόνο με αυτο το θεματακι.

Στις φωτο αποπανω ειναι φωτοσοπιά .

Εγω οταν την πηρα (lg ips 23κατι) ηταν εν γνώση μου.

Και πάλι μικρο bezel εχει βέβαια.

sent from mobile

Link to comment
Share on other sites

διάβασα κατά λέξη όσα γράψατε και ευχαριστώ πολύ.

Άρα εφόσων υπάρχει ουσιαστικά εξαπάτηση και την κατάλαβα τώρα, ξέρετε αν αυτό είναι θέμα εντός εγγύησης ώστε να την επιστρέψω και να πάρω κάποια άλλη;

Με βάση τον συνήγορο του καταναλωτή οτι το προϊον δεν αντιπροσωπεύει οτι ισχυρίζεται η εταιρία...

Link to comment
Share on other sites

Απο τη στιγμή που, όπως ανέφερα και πριν, στα τεχνικά χαρ/κα οι ίντσες αντιστοιχούν στην πραγματικότητα, δε νομίζω να μπορείς να επικαλεστείς εξαπάτηση..

Sent from my GT-I9505 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Απο τη στιγμή που, όπως ανέφερα και πριν, στα τεχνικά χαρ/κα οι ίντσες αντιστοιχούν στην πραγματικότητα, δε νομίζω να μπορείς να επικαλεστείς εξαπάτηση..

Sent from my GT-I9505 using Tapatalk

με βάση την εικόνα τους κτλ. δεν μπορώ ε; γιατί δεν θα με χαλούσε να την δώσω πίσω και να πάρω ή να δώσω κάποια εξτρά χρήματα και να πάρω μια άλλη απο το ίδιο κατάστημα κτλ. και εν ανάγκη αν το απαιτούσε η εταιρία της LG πάλι..

Link to comment
Share on other sites

εντάξει η οθόνη δε φαίνεται όσο λεπτή τη διαφημίζουν αλλά παρόλα αυτά είναι αρκετά, στα μαγαζιά δε μου φαινόταν τόσο αλλά όταν την είδα σε σπίτι απο ένα φιλαράκι που την πήρε η πρώτη αντίδραση ήταν: ρε φίλε την 21.5 πήρες? :p

επίσης πιστεύω οτι πολύ καλή φάση για υλοποίηση eyefinity και σίγουρα δεν είναι 1.2mm μαζι με το εσωτερικό bezel αλλά παρόλα αυτα βολεύει

πάντως ενδεικτικά και των άλλων εταιριών οι ultra slim οθόνες έχουν αυτο το μαύρο κενό αριστερά δεξία, δεν έχω πετύχει κάποια με 1μμ κτλ που λένε και νομίζω οτι είναι δύσκολο επιτευχθεί

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.