Jump to content



Τι γίνεται? Παρέδωσε πνεύμα ή όχι?


sokinsohim

Recommended Posts

Λοιπόν παιδιά σήμερα μετά από ένα καθάρισμα στο pc όταν επανασυνδεσα καλώδια κάρτα γραφικών και cooler το pc δεν ανοίγει...

Δεν δίνει κανένα σημάδι ζωής.

Δοκίμασα να αποσύρω τα πάντα και να αφήσω μόνο τα 2 καλώδια που πάνε σε μητρική και επεξεργαστή αλλά ούτε ένα beep δν κάνει.Δεν θα έπρεπε τουλάχιστον να κάνει το error beep αφού δεν έχει ούτε μνήμες πάνω?

Δοκίμασα το κόλπο με το psu να συνδέσω ένα συνδετηρα στο πράσινο και μαύρο και να το ανοίξω και μόνο τότε ο ανεμιστήρας άρχισε να γυρνάει πράγμα που σημαίνει πως μάλλον δεν φtάει το psu έτσι?

Φοβάμαι μήπως είναι η μητρική και έχει χαλάσει.

Καμία βοήθεια?

Sent from my Nexus 7 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 45
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

αν πούμε οτι καθάρισες φυσιολογικά και οτι δεν πειράχτηκε κάτι , ας πούμε οτι το τροφοδοτικό είναι οκ ,

πρώτα οπτικά δες μήπως έχει τίποτα καμένο πάνω η μητρική (ή φουσκωμένο πυκνωτή ) αν όλα φαίνονται καλά

για αρχη κάνε ενα clear CMOS ή βγάλε την μπαταρία και κράτα πατημένο το κουμπί power για 20sec να αποκλείσουμε τα κολλημένα bios(δεν νομίζω αλλα λέμε ).

κατόπιν ανάλογα έλεγξε οτι έβαλες σωστά τα κουμπιά φωτάκια κτλπ ΜΗΝ τα ξηλώσεις δές μήπως έβαλες κάτι λάθος πρώτα οπτικά (αν έκανες κάποιο λάθος δηλαδή ).

Προσωπικά σε αυτό το σημείο θα έβλεπα ακόμα και το κουμπί μήπως δεν κάνει την δουλειά του (δοκιμάζεις κάποιο άλλο πχ του restart ή με πολύμετρο η λαμπάκι μπαταρία :D ) μην κόπηκε πουθενά και απλά δεν πατιέται .

Ελενξε οπτικά αν έβαλες τα σωστά και όλα τα βύσματα τροφοδοσίας για τη μητρική (20+4πιν και το 4πλο η 20 και το 4πλο )

αν τίποτα δεν γίνει άσε μονο τροφοδοτικό μητρική και το Power , και κανα ανεμιστιράκι πάνω και ξανα δοκίμασε .

Το επόμενο βήμα μου θα ήταν να δοκιμάσω κάποιο άλλο τροφοδοτικό ή να μετρήσω τις εξόδους του υπάρχοντος (με πολύμετρο ).

Φυσικά αυτά οταν βλέπω μια μητρική που οπτικά δεν έχει κάποιο θέμα (μαυρίλα λιώσιμο κτλπ )

σε πρώτη φάση δεν μου έρχεται κάτι άλλο

Link to comment
Share on other sites

Μια φορά σε ένα καθάρισμα, είχα ξεχάσει να συνδέσω το 8-pin της μητρικής. Μου είχε φάει 2 ώρες να μέχρι να καταλάβω τι χαζομάρα είχα κάνει. Μήπως είναι τίποτα τέτοιο προφανές;

Διαφορετικά, λύσε ξανά το μηχάνημα και βγάλτο εκτός κουτιού και δοκίμασε εκεί αν ανοίγει.

Link to comment
Share on other sites

Για αυτό του είπα όσο ποιο απλά γίνετε τι κοιτάμε , ας δει πρώτα πως έχει συνδέσει , αν εντοπίσει κάποιο λάθος θα ξέρει την πατάτα , αν τα ξηλώσει απευθείας το πολύ πολύ να ανοίξει (χωρίς να μάθει απο το ενδεχόμενο λάθος )

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά όλα τα είχα συνδέσει μια χαρά.

Τελικά δοκίμασα να βγάλω την μπαταρία αν και είχα κάνει clear cmos με το jumper και τελικά δούλεψε.Όλα καλά λοιπόν απλά παρατήρησα πως το τροφοδοτικό δεν σήκωνε ένα καλώδιο για 4 πινα για τους ανεμιστήρες όπως παλιά.παίζει κάτι τέτοιο λόγο degradation?

Sent from my Nexus 7 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Επανέρχομαι στο θέμα γιατί αντιμετωπίζω ξανά πρόβλημα.

Καθώς όλα λειτουργούσαν καλά σήμερα αγόρασα μια κάρτα δικτύου pci express x1 ασύρματη έκλεισα τον διακόπτη του τροφοδοτικου κ έπιασα το κουτί σε διαφορά σημεία για να αποφορτησω τυχών στατικό ηλεκτρισμό.

Τοποθετώ την κάρτα και Όταν πάω να κάνω εκκίνηση το pc δεν δείχνει κανένα σημάδι λειτουργειας.

Πάλι στα ίδια λοιπόν ούτε μπιπ ούτε λεντακια ούτε ανεμιστήρες τίποτε δεν ανάβει ή φαίνεται να λειτουργεί όπως πριν λίγο καιρό που είχα πάλι τα ίδια.

Δοκίμασα clear cmos έβγαλα την μπαταρία τίποτα.

Αποσύνδεσα όλα τα καλώδια από το τροφοδοτικό εκτός της mb κ της cpu έβγαλα και την κάρτα γραφικών και της δικτύου και τότε πήραν μπρος οι ανεμιστήρες και τα λεντακια και φάνηκε να bootαρει κανονικά.

Το θέμα είναι πως Όταν έβαλα την κάρτα δικτύου πάλι νέκρα αλλά μετά από κάποια λεπτά άνοιξε κανονικά.

Που μπορεί να οφείλεται αυτήν η αστάθεια?

Στην συνέχεια Όταν βάζω την γραφικών πάλι τα ίδια(νέκρα).

Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί είναι τόσο ασταθές?

Σκέφτομαι μήπως είναι:

1.μητρική τα έχει παίξει μετά από 5 χρόνια.

2.Η μπαταρία της μητρικής θέλει αλλαγή.

3.Το tροφοδοτικό(thermaltake 750watt) έχει αρχίσει να χαλάει.Πχ Όταν πριν λίγο καιρό συνέδεσα καλώδιο για 4πινα παροχή γ ανεμιστήρες το pc νέκρωσε και δεν έδινε σημεία ζωής μόλις όμως το αποσύνδεσα όλα λειτούργησαν ξανά.

Τι λέτε να κοιτάξω ?

Sent from my LG-P990 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Καλά είναι φυσιολογικό να βάζεις ή να βάζεις μια κάρτα και ο υπολογιστής να μπλοκάρει και να μην δίνει καν σήμα?

Πέρα από το αν θα αναγνωρίσει μετά στο λειτουργικό την κάρτα πως γίνεται να μην ανοίγει καν το πσ?

Μήπως φταίει κ η μπαταρία της μητρικής?

Sent from my LG-P990 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Για μεγαλύτερη ασφάλεια να αφαιρείς το καλώδιο τροφοδοσίας ρεύματος του τροφοδοτικού. Μήπως να τα αποσυναρμολογήσεις όλα και να ελέγξεις με πολύμετρο το τροφοδοτικό και τα μπουτόν του κουτιού μήπως κάποιο σου βραχυκυκλώνει ή δεν κάνει καλή επαφή

Link to comment
Share on other sites

σε αυτές τις περιπτώσεις για να καταλάβεις τι φταίει πρέπει να διαθέτεις και δεύτερο pc

Oι gpu είναι της υπογραφής σου ?? αν είναι παλιό το τροφοδοτικό αναβάθμισε το

Link to comment
Share on other sites

σε αυτές τις περιπτώσεις για να καταλάβεις τι φταίει πρέπει να διαθέτεις και δεύτερο pc

Oι gpu είναι της υπογραφής σου ?? αν είναι παλιό το τροφοδοτικό αναβάθμισε το

Είναι μια κάρτα γραφικών αλλά με δύο πυρήνες.

Υπάρχει πιθανότητα το τροφοδοτικό μες το πέρασμα των χρόνων να έχει πέσει η απόδοση του και να μην το σηκώνει πλέον?

Sent from my LG-P990 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

ναι το τροφοδοτικό μπορεί να έχει θέμα όπως και η μητρική .Οπτικά δες την μητρική για φουσκώματα ή υγρά στους πυκνωτές .Αν δεν το έχεις να ανοίξεις το τροφοδοτικό (είναι επικίνδυνο δεν παίζουμε με αυτά ) βάλε ενα άλλο να δοκιμάσεις

για να καταλάβεις ακομα και το καλώδιο του τροφοδοτικού μπορεί να κάνει νερά

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν ο υπολογιστής άνοιξε κανονικά σαν να μην συνεβει τίποτα μετά το τριήμερο.

Δηλαδή όταν τον αφήνω λίγη ώρα-ώρες θα ανοίξει.Ρε μήπως η μπαταρία της μητρικής έχει χαλάσει και δεν λειτουργεί σωστά και μου δημιουργεί αυτά τα προβλήματα?

Ένας υπολογιστής αν του αφαιρέσεις την μπαταρία θα ανοίξει?

Sent from my LG-P990 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν για να εισβάλλω και εγώ στο συγκεκριμένο θέμα για να μην ανοίγουμε άλλο. Έχω παρόμοιο, αν οχι ακριβώς, πρόβλημα με τον φίλο. Το πιτσι είναι: Asus P6T, 750PSU, i7-920, 6GB Ram, 5HDD+1ext+1dvdr, Win7 64x. Το έχω 4 χρόνια τώρα και μόνο την κάρτα γραφικών έχω αλλάξει. Και σε εμένα πριν λίγο καιρό άρχισε να κάνει τα ίδια. Εξηγώ: ανοίγω το πιτσι και τίποτα. τζίφος. ούτε μπιπ ούτε boot. Το μόνο που συνέβαινε ήταν να πάρουν μπρος οι ανεμιστήρες και να αναβοσβήνουν τα λεντακια στο μηχάνημα. Δλδ σαν να προσπαθεί να πάρει μπρος αλλά τίποτα. Οπότε κάνω ενα clear to cmos και όλα οκ.

Ξαφνικά εκεί που σερφάρω ή κάνω οτιδήποτε τζουφ σβήνει ο υπολογιστής. Τον ανοίγω και τρέχει μια χαρά ξανά!! Εχθες μου έκανε το παραπάνω οπότε εκεί που παω να ξανακάνω clear to cmos λέω να τσεκάρω και την μπαταρία. Τελικά ήταν νεκρή αλλά ξέρω ότι το πρόβλημα αποκλείεται να είναι αυτό. Σήμερα το πρωί ξανά το ίδιο. Ανοίγω το πιτσι και πάλι δεν λέει να πάρει μπρος. Ξέρω ότι αν "παίξω" με το cmos θα δουλέψει αλλά δεν είναι λύση αυτή. Έχω τρέξει stress test σε PCU, RAM κτλ και όλα ήρθαν θετικά. Οπότε τι παίζει τελικά? Η mobo ή η PSU? Αν είναι το 2ο την κάτσαμε την βάρκα γιατί mobo για το παραπάνω CPU δεν βρίσκεις πια. Ευχαριστώ.

Υ.Γ. Αν χρειαστεί να ανοίξω καινούργιο θέμα ενημερώστε με. Απλά είναι να το προσθέσω στο υπάρχον για να μην ανοίγουμε θέματα με ίδιο πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Εμένα πάντως δεν μου έχει κλείσει ξαφνικά εν ώρα λειτουργίας ποτέ ο υπολογιστής.

Αυτό που αντιμετώπισα είναι Όταν τον έκλεινα και έκανα κάποια αλλαγή στο hardware την οποιαδήποτε έμενε νεκρό και δεν άνοιγε.Όταν όμως μετά από καμία ώρα και βάλε ξαναδοκιμασα άνοιγε.

Την μπαταρία σου την άλλαξες?

Μάλλον και η δικιά μου θέλει αλλαγή...

Sent from my LG-P990 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.