Jump to content



Τι γίνεται? Παρέδωσε πνεύμα ή όχι?


sokinsohim

Recommended Posts

Μπορεί να είναι και από το τροφοδοτικό.

Όταν συνέδεσα ένα 6πινο για τους ανεμιστήρες νέκρωσε αλλά μόλις το αποσύνδεσα άνοιξε κανονικά.Φοβάμαι μήπως έχει φθορά με τα χρόνια και έχει πέσει η απόδοση του(efficiency).

Έχω παραγγέλλει μια pci post card από eBay για να τεσταρω την μητρική την επόμενη φορά.

Sent from my LG-P990 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 45
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Σε εμένα συνέβη το εξής: Είπα να δοκιμάσω το κόλπο με τον συνδετήρα για να τεστάρω το τροφοδοτικό. Το δοκιμάζω λοιπόν και όλα οκ. Έτρεχε το φαν και πηρε μπρος το τροφοδοτικο. Το παράξενο: με το που το συνέδεσα ξανά στο υπολογιστή πήρε μπρος, φώρτοσαν και δούλευαν όλα, δεν αναβόσβηναν τα λεντάκια αλλά δεν έκανε boot. Έκανα ενα clear cmos, χωρίς όμως να βγάλω την μπαταρία όπως έκανα τις προηγούμενες φορές, και πήρε μπρος και ο υπολογιστής!!! Έ τι στο .#$#^ συμβαίνει ρε παίδες? Είναι το τροφοδοτικό ή η mobo? Τα έχω χαμένα.

/edit: BTW τα voltages έχουν ως εξής:

Voltage Values:

CPU Core 1.03 V

+3.3 V 3.20 V

+5 V 5.04 V

+12 V 11.42 V

+5 V Standby 5.12 V

Δεν ξέρω αν βοηθά περαιτέρω στην λύση του προβλήματος αλλά το αναφέρω either way.

Έγινε επεξεργασία από raven_g20
Link to comment
Share on other sites

Βασικά παρατήρησα το εξής: όταν άνοιξα τον υπολογιστή το πρωί έκανε πάλι τα ίδια. Ξέρω ότι αν παίξω με το jumper για να κάνω clear το cmow ώστε να πάρει μπρος δεν θα γίνει δουλειά. Οπότε έκανα ότι έκανα και την τελευταία φορά..έβγαλα το 20πινο και μετά έκανα clear to cmos και τελικά δούλεψε!! Οπότε τι φταίει? Τροφοδοτικό ή Mobo?

Link to comment
Share on other sites

Και οι δυο μητρικη Asus εχετε?

Αν εχουν περασει 20 μητρικες Asus απο τα χερια μου, οι 5 μου εκαναν τα ιδια.

Στο δευτερο pc της υπογραφης εχω παρομοιο προβλημα με την striker.

Φανταζομαι οτι δεν αποφορτιζονται σωστα καποιοι πυκνωτες ή το Power On σημα πανω στην μητρικη καπου βραχυκυκλωνει. Ισως να φταιει και καμια τυχον επαφη με το κουτι.

Για ελεγχο, πρωτο βημα να βγει η μητρικη απο το κουτι και να στηθει το συστημα εκτος. Αν δεν κανει νερα, καπου βραχυκυκλωνει η μητρικη με το κουτι. Αλλιως μηπως το Power on εχει πολλα spikes ή ανεβοκατεβαινει αποτομα δινοντας λαθος σημα(θελει παλμογραφο ή πολυ καλο πολυμετρο με μνημη και τα ρεστα)...

Γενικα επειδη σε εμενα συμβαινει να μην ανοιγει σχεδον ποτε σωστα το pc με το power on και να θελει reset ωστε να μπει σε σωστη λειτουργια boot ή οταν βαζω καποια pci να θελει καμια 5αρια reset, leak/πυκνωτης/βραχυκυκλωμα μου βρωμαει.

Το στοκ του πλαισιου ηταν καποτε γεματο με asus απο rma....πολυ κακη ποιοτητα κατασκευης.

Link to comment
Share on other sites

Διαφωνώ, θεωρώ τις μητρικές ASUS από τις καλύτερες.

Αντίθετα, έχουν περάσει από τα χέρια μου πολλές χαλασμενες Gigabyte και Asrock (εννοείται πως είχαν χαλάσει πριν τις πιάσω στα χέρια μου :p )

Την δική μου ASUS, την έχω 6 χρόνια χωρίς κανένα πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ νομίζω είναι καθαρά σε τι κομμάτι πέφτει κανείς , είχα και Asrock με την οποία ήμουν απόλυτα ευχαριστημένος και τώρα στο pc μου έχω Asus.

Πρόσφατα ενώ σέρφαρα στο διαδίκτυο κόλλησε και δεν έκανε τπτ ενω το μηχάνημα δούλευε δεν έσβησε η οτιδήποτε άλλο. Το κλείνω και το ξανα ανοίγω ενώ έχει ρεύμα ο υπολογιστής δουλεύουν και οι κάρτες και τα led , δεν είχα σήμα στην οθόνη..πρώτη σκέψη κάρτες , ελένχω με μια μία ξεχωριστά , νεκρό. Βγάζω απο το άλλο το μηχάνημα που έχω δοκιμάζω πάλι τίποτα άρα οι κάρτες είναι μια χαρά.Μετά λέω μνήμες δοκιμάζω με μία μια ξεχωριστά τπτ πάλι βάζω τις άλλες απο το άλλο μηχάνημα πάλι τπτ.Μετά πρόσεξα πως δεν μου άναβαν τα led απο το πληκτρολόγιο και απο το ποντίκι και λέω ίσως μητρική τα δοκίμασα και στο άλλο το μηχάνημα και δούλευαν κανονικά αλλά επειδή σκέφτηκα ίσως έχει φάει κανα κόλλημα το bios βγάζω την μπαταρία και έκανα CCMOS αλλά και πάλι τίποτα , ενώ λειτουργεί το τροφοδοτικό οι ανεμιστήρες απο τις κάρτες τα λεντ και η υδρόψυξη.Το αφήνω ολόκληρο το βράδυ εκτός ρεύματος μήπως ζωντανέψει αλλα το πρωί πάλι νεκρό , το μόνο που δεν είχα να δοκιμάσω ήταν ο επεξεργαστής γιατί μου φάνηκε περίεργο όταν έβαλα να λειτουργήσει με την onboard πάλι δεν είχε σήμα και λέω κάηκε και η onboard? Την έχω στείλει στην αντιπροσωπεία για έλενχο ευτυχώς είναι στην εγγύηση , όλο το μηχάνημα έχει εγγύηση αλλα εκει κατέληξα εγώ για μητρική.

Γενικά πάντως νομίζω και στην δικιά μου περίπτωση και στου παιδιού είναι θέμα μητρικής.

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς στην περίπτωση μου είμαι εκτός εγγύηση + αν χρειαστεί αλλαγή η Mobo την έκατσα γιατί ο επεξεργαστής είναι ι7-920 (LGA 1133) και δεν κυκλοφορούν τέτοιες μητρικές πλέον...πάντως μου φαίνεται περίεργο πως το όταν κάνω clear CMOS βγάζοντας πρώτα το 20πινο atx από την μητρική δουλεύει ενώ όταν κάνω ΜΕ το 20πινο συνδεδεμένο στην μητρική δεν δουλεύει το πιτσι...είμαι μεταξύ τροφοδοτικού και mobo...

Έγινε επεξεργασία από raven_g20
Link to comment
Share on other sites

Τελικά μάλλον ήταν το τροφοδοτικό...εχθες ξαφνικά άρχισε να βγάζει έναν περίρεργο θόρυβο λες και ο ανεμιστήρας ήθελε λάδωμα...ανοίγω το κουτί κοιτάω λίγο, όσο μπορώ, το psu και βλέπω πολύ σκόνη..λέω αντε να το ανοίξω να δούμε τι θα δούμε...το τι μπόχα, σκόνη, βρωμιά κτλ έβγαλε μόνο εγώ ξέρω...εφ' όσον το έλυσα το καθάρισα και μετά το συναρμολόγησα 2 μέρες τώρα δεν έχει κάνει τίποτα...πάει μια χαρά, μη το ματιάξω...και το αστείο έιναι ότι ο θόρυβος έμεινε αλλά το πιτσι πάει καλά...ότι ναναι...:big_boss:

/edit: Τελικά το μάτιαξα...σήμερα το πρωί ξανά τα ίδια...#$#%^&*#$@#!$^$!!!!

/edit2: Δυστυχώς τώρα το κάνει συνέχεια...κάθε λίγο και λιγάκι σβήνει μόνο του και για να επανέλθει θέλει clear cmos.... :(

Έγινε επεξεργασία από raven_g20
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Δυστυχώς επειδή το κάνει συνεχώς πλέον αναγκαστικά θα αγοράσω καινούργιο τροφοδοτικό...για αν μπορείτε δώστε ιδέες ρε παιδια μέχρι 70€ αν γίνεται...βάσει των specs νομίζω ένα 700-750W θα είναι οκ...ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

βγείτε απο την λογική συνδέω 2 καλώδια ανάλογα το χρώμα , συνδέουμε μια γείωση με το power on του εκάστοτε τροφοδοτικού (ανάλογα τον τύπο του ), ρίχνουμε μια ματιά και κοιτάμε αν γενικά αντιστοιχούν τα καλώδια μας με διάφορες φωτό απο το νετ για να είμαστε σίγουροι

μπορεί να φαίνομαι υπερβολικός αλλα μιλάμε για ρεύματα που όσο και να έχουμε προστασία απο αυτά ενα λαθος μπορεί να μην το προλάβουμε

φανταστείτε για κάποιο λόγο να έχει διαρροή κάποιο τροφοδοτικό , μια κλασική φωτογρ αναγνώρισης είναι η παρακάτω

atx-connector-20-24pin.jpeg

Link to comment
Share on other sites

Εμένα δεν μου έχει ξανακάνει κάτι από τότε αλλά είμαι σίγουρος πως αν αλλάξω κάποιο σλοτ ή πρίζα θα έχω πάλι τα ίδια.

Πριν λίγες μέρες ήρθαν από eBay ένα post card tester for motherboard pci και ένα tester καλωδίου όπως το από πάνω για να μπορέσω τελικά να καταλάβω τι έφταιγε τελικά.

Sent from my LG-P990 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Ψάχνοντας λίγο στον σκρουτζ είμαι μεταξύ αυτών:

Bitmore Silent Power 750W

Aerocool Value Series VP-750 750W 12cm Fan EN53792

και σαν λίγο πιο ακριβές λύσεις (για μένα):

http://www.topsystems.gr/products/CP%252d9020015%252dUK-|-Corsair-CX750-Builder-Series-750-Watt-ATX-PS%2F2-Power-Supply-Unit.html

DEER 850W 14CM FAN -

Τί λέτε?

Link to comment
Share on other sites

Κανένα από αυτά. Είναι κρίμα να πετάξεις τα λεφτά για ένα αμφιβόλου ποιότητας τροφοδοτικό. Επίσης δεν αναφέρεις το σύστημά σου από τι αποτελείται γιατί 700W είναι πολλά.

Αν θες να μείνεις κάτω από τα 80 ευρώ δες αυτά:

COOLER MASTER GM-Series 650W Modular Bronze (RS650-AMAAB1-EU)

CORSAIR Builder Series CX600 (CP-9020048-EU)

Link to comment
Share on other sites

Τα specs τα ανφερω στην προηγούμενη σελίδα:

i7-920

Asus P6T

6gb DDR3

GTX660

1 SSD+4 HDD+1 Ext

DVDR

3-4 Ανεμιστήρες.

Αν όλα τα παραπάνω τα βάλεις σε full load πάμε στα 700+ οπότε για να είμαι καλλυμένος πάω για 750W.

Link to comment
Share on other sites

Άλλο τροφοδοτικό δοκίμασες? Μην το πάρεις τζάμπα.

Επίσης παραπάνω από 500-550 δεν πάει το σύστημα σου, που τα είδες τα 700+?

Αν το πιστοποιήσεις ότι είναι τροφοδοτικό μπορείς με λίγο ζόρι να πάς στα 100 περίπου για ένα Corsair 650 RM με 5 χρόνια εγγύηση, αλλιώς XFX Power 650 Core στα 80 ευρώ με επίσης 5 χρόνια εγγύηση. Είναι κρίμα και άκυρο στα ίδια ή λίγο λιγότερα λεφτά να πάς σε 750W με 3 χρόνια εγγύηση, κανένα όφελος.

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω δοκιμάσει άλλο τροφοδοτικό γιατί δυστυχώς δεν έχω...το 2ο πιτσι είναι παλιό και δεν έχει καν 24ρι ατχ...τώρα να πάω σε φίλο και να πάρω το μηχάνημα του και να το λύσω δεν νομίζω θα συμφωνούν μιας και οι περισσότεροι δεν είναι "κομπιουτεράδες"....πάντως όλα τα στοιχεία δείχνουν τροφοδοτικό το οποίο βέβαια έχει περάσει και αρκετές διακοπές ρεύματος...

Link to comment
Share on other sites

Τελικά το τροφοδοτικό είναι. Βρήκα ένα άλλο περίμενα μέχρι να αρχίσει πάλι τα ίδια το μηχάνημα και μόλις έγινε σύνδεσα το άλλο και πήρε μπρος, χωρίς να κάνω ccmos. Όταν σύνδεσα το παλιό πάλι δεν έπαιρνει εκτός αν έκανα ccmos.

CORSAIR VS SERIES VS550 - 550W POWER SUPPLY -

CORSAIR CX600 - 80 PLUS BRONZE CERTIFIED 600W POWER SUPPLY -

Αυτά καλά είναι? Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Mε το cx600 θα εισαι μια χαρα.Σου μιλαω εκ πειρας.

920 @ 4ghz

12gb RAM

660ti overclocked και αυτη

SSD,HDD,Fans,Corsair Hydro, 6 USB devices (hdd,2 keybs,2 mouse,headphones) μονιμως συνδεδεμενες να "τραβανε" ρευμα, καθως τρεχω συνηθως παραλληλα Virtual machine με δικα του input,σουπες μουπες κτλ ,και τα δουλευει 4 χρονια τωρα ενα HEC 500w 80+ που ειχα απο εποχη c2d,χωρις να βγαλει κιχ.

Μια χαρα αρχοντας θα εισαι με το Corsair.

Έγινε επεξεργασία από zefiroth
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.