Jump to content



Τι γίνεται? Παρέδωσε πνεύμα ή όχι?


sokinsohim

Recommended Posts

Παιδιά επανερχομαι στο θέμα γιατι ο υπολογιστής αρνηται να ανοίξει πάλι.

Έχω αποσυνδέσει τα παντα εβγαλα την μητρική πανω στο γραφείο μ συνδεσα μονο

Cpu

Σκληρό δισκο

Τροφοδοτικό

τα καλώδια των power button reset etc

Κάνω clear CMOS τίποτα

Παταω να ανοίξει παλι τίποτα καμια ανταπόκριση ουτε φωτάκια ουτε μπιπ τίποτα.

Είχα παραγγείλει απο ebay ενα PSU tester για να δω αν φταίει η psu.

Α.συνδεω το 24 πινο και ανοίγουν όλα τα φωτάκια όπως πρεπει.συνδεω το 4πινο ανοίγει σωστα πάλι το +12v

Β.συνδεω το sata και ανοίγουν όλα τα φωτάκια σωστα.

Γ.αν συνδεσω το sata όμως λίγο κάπως στραβά οι φωτεινές ενδείξεις σβήνουν εκτος απο μια κάι το ανεμηστηρακι του τροφοδοτικου σταματά να γυρνά.

Δειτε ztmMEQFl.jpg

Καμια ιδέα τροφοδοτικό ή μητρική ?

Μακάρι να είναι το τροφοδοτικό.

Sent from my LG-P990 using Tapatalk

Έγινε επεξεργασία από sokinsohim
Link to comment
Share on other sites

  • Replies 45
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Κατά πόσο είναι αξιόπιστος αυτός ο μετρητής; Και τι εννοείς όταν λες "αν συνδεσω το sata όμως λίγο κάπως στραβά"; Οι συνδέσεις πάντα πρέπει να γίνονται σωστά, πλήρως, όχι "μισές". Αλλιώς κινδυνεύεις με βραχυκύκλωμα κλπ κλπ.

Link to comment
Share on other sites

Κατά πόσο είναι αξιόπιστος αυτός ο μετρητής; Και τι εννοείς όταν λες "αν συνδεσω το sata όμως λίγο κάπως στραβά"; Οι συνδέσεις πάντα πρέπει να γίνονται σωστά, πλήρως, όχι "μισές". Αλλιώς κινδυνεύεις με βραχυκύκλωμα κλπ κλπ.

Οπως βλέπεις δείχνει αν οι τασεις είναι οκ με τα λεντακια.

Ναι όταν βάζω το βύσμα σωστα όλα καλά αλλά αν παει λίγο στραβά σαν να βραχυκυκλωνει και σβήνουν όλα.

Sent from my LG-P990 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Κ εμενα κατι παραξενα μου εκανε ποτε ανοιγε ποτε οχι.αλλες φορες κρασαρε μονος του χωρις να σβηνει ,απλα μαυρη οθονη και ηχος κανονικα για αρκετη ωρα.

Μετα απο πολλα ευρω (αλλαγη καρτας γραφικων(που τελικα δεν ηταν το προβλημα) και τροφοδοτικου (που τελικα ουτε αυτο ηταν) βρηκα τι ηταν). Απομονωσα την καρτα γραφικων :δηλαδη, την εχω κανονικα στην πψι θυρα αλλα με μονοτικη ταινια την εχω μονοσει ετσι ωστε να μην εχει καμια επαφη με το case ακομα και βιδωμενη κανονικα να ειναι στα pci slots του κουτιου δεν εχει καμια επαφη πουθενα.ο υπολογιστης απο τι στιγμη που το εκανα αυτο δουλευει αψογα. μητρικη asus p5q.νομιζα οτι ειναι το κουτι αλλα μαλλον η μιτρικη ειναι και συγκεκριμενα η pci θυρα, ο υπολογιστης συγκεκριμενα εκλεινε μολις πηγαινε να δειξει καλα γραφικα,οχι σε απλα games δηλαδη,σε πιο απαιτιτικα.μαλλον κατι παιζει με το ρευμα απο την pci ,μολις παει να ανεβασε το load στην καρτα γραφικων κλινει.

δοκιμαστε να βγαλτε γενικα το συστημα απο το case βαλτε το πανω σε βιβλια ας πουμε και λειτουργιστε το.μπορει να βγαλετε συμπερασματα απο κει.

Link to comment
Share on other sites

δοκιμαστε να βγαλτε γενικα το συστημα απο το case βαλτε το πανω σε βιβλια ας πουμε και λειτουργιστε το.μπορει να βγαλετε συμπερασματα απο κει.

Λοιπον πριν λιγες μέρες το εκανα βίδες όλο το σύστημα κ έχω την μητρική πανω σε βιβλια.έχω βάλει επεξεργαστη με την ψυχτρα του 1 σκληρό δισκο κ 1 μνημη .

Έχω συνδέσει κ τα καλώδια του front panel του κουτιού .

Πατάω να ανοίξει τίποτα νεκρα όλα ουτε μπιπ ουτε τίποτα.Τι clear CMOS τι να έχω βγάλει την μπαταριά πόσες φορές τίποτα.Αλήθεια αν η μπαταρία ειναι νεκρή μπορεί ενα συστημα να μπουταρει?

Ο ανεμιστήρας του τροφοδοτικου δεν γυρνάει καθόλου ειτε το ανοιγω ειτε οχι σε αντίθεση με όταν το τεσταρω με αυτό το μαραφετι π εκεί γυρνά κανονικά.

Την τελευταια φορά που μου το είχε κανει αυτό πριν κάτι μηνες ηταν οταν είχα βάλει μια PCI x1 κάρτα.Το άφησα γιατι έφυγα για ΣΚ κ όταν γυρισα την δευτερα ως δια μαγείας άνοιξε.

Τώρα απλα εκανα ενα μικρο over clock στα 2.8 με 1.05v ρεύμα για τον i7 920

Sent from my LG-P990 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Όταν λέω "κατά πόσον είναι αξιόπιστο" εννοώ κατά πόσο οι μετρήσεις που κάνει είναι σωστές και δεν είναι τίποτα κινεζιές μπούρδες. Όχι τι σημαίνουν τα led, αυτό το καταλαβαίνουμε. Καλύτερα θα ήταν να μετρούσες με ένα πολύμετρο, αν ξέρεις να το κάνεις, το ρεύμα που δίνει το τροφοδοτικό στις γραμμές 12 και 5 V.

Από κει και πέρα, όπως έχουν τα πράγματα, εγώ στη θέση σου θα αγόραζα ένα άλλο τροφοδοτικό, που είναι πιο φθηνό από μητρική κλπ. και που αν τελικά δεν είναι η βλάβη στο τροφοδοτικό, απλά θα έχεις ένα τροφοδοτικό ρεζέρβα για ώρα ανάγκης. Και σε περίπτωση που η μητρική κάνει τα ίδια κόλπα με το καινούριο, τότε προχωράς σε αλλαγή μητρικής κλπ.

Ή βρίσκεις ένα τροφοδοτικό από φίλο σου να δοκιμάσεις.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.